1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Кортизол како хормон преку крв така?
    Тумур маркери колку има 3 или повеќе, оние битните? И дали одма има резултати? Авицена, Биотек?
     
  2. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.319
    Допаѓања:
    7.262
    Пол:
    Женски
    Денес бев кај Зора Митиќ.
    Ептен ме бендиса ,и покрај тоа што е Психијатар гледам некако настојува да ги оставам лекарствата.
    Е сега,ми рече Хелексот да го намалам на пола прво исто и Пароксетинот. Од 20мг пола......
    Многу се плашам стварно Ги пијам 10 години . Единствено ги оставив во бременост.
    Ве молам утешете ме дека се ке е во ред.
    Не можа веке со нив. Ме утепаа скроз . Либидо ми е на нула ,чувства никакви....
     
    На Mumoftwo30, GirlLove и Fraerce4 им се допаѓа ова.
  3. FreeToGo

    FreeToGo Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.033
    Пол:
    Машки
    Таа вештина постои ако си ултра богата особа и можеш да си дозволиш да не се замараш со тие мисли. :) Без навреда.

    Јас одев кај неа и исто постепено ги намалував лековите.
    Со тоа што, јас ги цепкав уште поише од тоа што таа ми препорача за да бидам 10000% сигурен.
    После нив, месец дена имав емотивна криза, после тоа се ресетирав и сум без лекови еве.
     
    Последна измена од модератор: 17 јуни 2024
    На eliesaab, Misskirova и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  4. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Ај едно прашање, дали и додека ги пиеше апчињата и терапијата, знаат да ти се појават некои симптоми и со денови да трааат? Конкретно јас 1 година пијам АД само, ама еве сега 4 дена имам некоја глупава и блага вртоглавица, како изгубена и зашемутена сум, гледам да оттргнам мисли, ама тешко е....
     
  5. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.319
    Допаѓања:
    7.262
    Пол:
    Женски
    Да ми се случува истото ,ама мислам дека тоа го придонесува и времето моментално .

    Ме плаши пошто јас долго ги пијам дали ке успеам да ги баталам ?!
    Во бременоста ми беше лесно ама тоа ми кажа дека е заради хормоните во текот на бременоста кои функционираат перфектно.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    И јас сум следна недела на психијатар, и да видиме дали ќе зголеми или намали, може да смени седатив, зашо ме успива дијазепамот.

    А иначе, пробај намали доза, и ако не иде пак врати се на истата, ќе видиш каки ќе тераш, не е страшно ништо, ако не можеш да издржиш ќе си се вратиш на истата доза. Седатив пиеш?
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.479
    Допаѓања:
    319.595
    Пол:
    Женски
    Имаш еметофобија.Ке ја решиш само со помош на псохолог.Не се грижи не си единствена.Со години патам од истото.Среќа последните 3 год е значително намалено.
     
    На Mumoftwo30, LadyKittyKat и FreeToGo им се допаѓа ова.
  8. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.319
    Допаѓања:
    7.262
    Пол:
    Женски
    Пијам Хелекс ,тој ми е повеќе проблем а и планирам второ дете ,па затоа ....
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Пробај прзо без хелексот, ден-два-три, види како ќе ти е. Мислаж дека можеш, имам другаркаа што се откажа од хелексот после 5 години, пиеше по 3 во денот, реши да остане бремена, така се оттараси од нив, и ден денес се нема напиено. Пробај, можеби ќе успееш.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ina..ina

    ina..ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    97
    Сакам да прашам дали некој има искуство со Calm од Natura Therapy и Ашваганда?
     
  11. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Pisi na lupata za Ashvaganda ima mnogu mislenja.
     
    На ina..ina и FreeToGo им се допаѓа ова.
  12. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    1.033
    Пол:
    Женски
    Свесни сте на каква опасност ја изложувате членкава што ја советувате да прекине со седативот за да види како ќе ѝ е?
    Психијатар ѝ рекол да намалува по половина за почеток што дури е многу после толку долга употреба според мене и многу други психијатри со кои сум соработувала.
    Многу психијатри советуваат по четвртина дури и осминки редуцирање и тоа подолго време за да не дојде до траума на центр.нервен систем, ама еве ти со твојава надри експертиза ги охрабруваш на COLD TURKEY , а истиот не сакам да пишувам каде ги има однесено многу жртви.
    Верувам дека кога би била барем малку едуцирана околу ова, не би делела вакви крајно опасни совети!
    Да, некои луѓе може да поминат побезболно при оставањето на седативите но други имаат крајно морбиден апст. синдром дури со епилептични напади и години не можат да дојдат при себе оти предизвикале штета поради наглото прекинување.
    Да не зборувам за несоници, анксиозност и се' по список што 10000000 пати повеќе ќе ги интензивира ако крка акутен синдром на повлекување од бензодијазепини, и после и три дози повеќе не ќе можат да ја донесат при себе.
    Муабети од типот -другарката вака и роднината така, ја направија темава срам да ти е да ја погледнеш!!!
    Не знам како администратор не опоменува да не се даваат совети за кои е задолжен доктор оти истите имаат потенцијал во вител да фрлат членови...
    Срамота!

    Те молам слушај го психијатарот што ти вика, а јас дури би ти рекла да ја прашаш дали може и по четвртина или осминки да си редуцираш подолго време и ќе си кратиш кога ќе видиш дека се чувствуваш подобро со пратење од докторот секако.
    Немој никако да си ги оставила наеднаш оти може да доживееш страшни симптоми поготово ако си го земала толку долго!
    Некои луѓе поминуваат полесно, други потешко, но едно е сигурно -бавна редукција дава најдобри резултати, оти не предизвикува траума каква може рапидната.
    Ве молам не играјте се со оставање на лекови самите, многу сериозна работа се.
    Пресериозна!!!
    Подобар совет не можам да ти дадам ако сакаш да поминеш лесно...
    Години си го пиела, за неколку месеци смирена редукција немој да си правиш трауми за кои ќе ти требаат години после.

    Смирено, пополека, со соработка со докторот, здрав живот, чаеви за смирување, и се' е возможно.
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2024 во 07:24
    На theowndemon, Dorotka, Misskirova и 3 други им се допаѓа ова.
  13. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    И јас се мислам цело време за тие капки рефине и никако да се решам ама мислам дека кај да е ќе си нарачам :) ако нарачаш и почнеш да споделиш да кажеш што ќе биде
     
  14. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.319
    Допаѓања:
    7.262
    Пол:
    Женски
    Предлог некој чај за смирување?
    Фала ти иначе :)
     
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.316
    Допаѓања:
    9.919
    Пол:
    Женски
    За стресот и болестите низ разговорот:
     
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Секако не мислев сама да прекине, туку со консултација од психијатарот, не сум јас доктор, дадов совет дека се е можно да функционира, може да се случи да е ок и дека не треба да се плаши, јас не знам зошто одма се сфаќа погрешно, немам потреба да се објаснувам, не мислев ништо лошо секако, и без консултација со доктор.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    „Депресија, анксиозност и биполарност се вистински и најчести болести кои прво го зафаќаат умот, а набрзо и телото.
    Не дозволувајте недоволно едуцирани или полуписмени квазиексперти да ве убедуваат дека вашата болест не постои
    и дека сѐ зависи од вас.
    Никој не е семоќен.
    Побарајте помош.
    Побарајте терапија.
    Побарајте контакт со стручно лице.
    Луѓе губат животи само зашто
    "можат сами да се справат со сѐ".“

    Др. Даниел Грегори Ејмен
     
    На Mumoftwo30 и Mentalna85 им се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    14.675
    Пол:
    Женски
    Некој лп, не можам да прекинам со плачење.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ina..ina

    ina..ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    97
    Во која аптека може да се најде Неолексан и ако може да споделите искуство тие што го имаат користено.
     
  20. Kade33

    Kade33 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2024
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    23
    Не сум лекар и не се разбирам многу, ама еве ќе се обидам да помогнам колку можам. Еден да спасам е пуна капа за мене.

    1. Брза помош(квик хелп):

    Што би направил јас? Па еве да речеме, почнувам од утре. Би земал поголеми дози магнезиум 600 до 1000мг рамномерно резпределени во текот на денот, витамин Д и К2. Може и други работи требаат ама овие се најважни. Бар 10 дена, да видам реакција. Факт е дека мозокот е на триста и емоциите(негативни) трошат магнезиум. Се будам и излегувам надвор, не се враќам додека не ја натопам мајцата. Дали трчање, склекови рипање, вежбање, кој како сака и може. Се враќам дома, се туширам и водата ја вртам накај ладно. Колку се може, нека пука дрво и камен, ама бар 3/4мин нека те тушитра ладничка вода. Појадувам, со сите основни и природни намирници, јајца, домати, јаглехидрати итд. Сите стимуланси се табу, кафе, шекер, тв, тел, интернет, весници, негативни луѓе итд. Бриши тоа, погребај фигуративно. Заборав да кажам, мајцата мора да се натопи за да се потрошат насобраните хемикалии во телото. (адреналин,норадреналин, кортизол итд). Во меѓувреме си посветувам време на себе(чешлање, средување, и што ти ја знам) ги облакам најубавите и удобни алишта.

    Сонцето надвор грее, мора секој ден да се најде време 2/3 пати, бар по 30мин за пржење. По потреба пак туширање. Следно е мелемот за душата. Добри идеја би била време со животни куче, маче, зајче, коњ. Нахрани го, негувај го, гали го, гледај го во очи, пробај да се конектираш со него. На мозокот му треба успех и благодарност, помогни некому, на пример на стари лица, пренеси му намирници од А до Б, разговарај. Играј се со мали деца, научи ги да врзуваат кондури пример. Благодарноста и позитивна мислата на другите за тебе се пренесува „безжично„ и чини чуда. Дружба со позитивни луѓе кои често се смеат.

    2. Причини и страдање:

    Некада прочитав дека страдањето е надобар учител. Мислам дека е точно. Луѓето што страдале се побогати духовно. Лекција која мора да се научи, а ќе паѓаш на испитот се додека не научиш. Што треба да се научи? Па како прво да се промени нешто во животот. Да се избришат и одстранат луѓето и нештата кое ве влечат надоле. Кои и да се. Мора да ги идентификуваш. Да ја промениш средината(работна, љубовна, домашна?).
    Луѓето кои се склони на аксиозност, се по природа премногу строги сами со себе. Се критикуваат и шибаат себе си како селанец што шиба претоварено магаре по планина. Вашето тело и душа не е магаре, треба да се сака и негува како најмилото нешто. Друго, не се самострогоста туку и сензитивноста, емпатијата, склоност кон зависности. Значи неможе секој ден да се кљукаш со емоции, кои не можеш да ги свариш, а да очекуваш на бидеш ок. Емоционаниот ролекостер, се консумира преку медиуми, социјани мрежи итд. Тоа не е за вас, намалете. И порано имало уплав, ама многу ретко. Оваа денес е ненормално, викаат последица на модерното живеење. Е кое е тоа модерно живеење? Па се знае, висење на интернет и изолација. Нема реално дружење. Променете го тоа. Нема никој за дружење? Ма дај, дедовите и бабите исто се осамени а на запад и плаќаат за дружење. Па било чии и да се, а плус ќе научиш може нешто.

    3. Болести:

    Низок шекер може исто да е причина за анскиозност. Тоа треба да се провери. Предиабетес? Решението е пак мокра мајца, бар секој втор ден.

    4. Општо

    Свати ја анциозноста и депресијата како страно тело, натрапник. Тројанец кој влегол преку твојата слаба „порта„. Таја слаба точка треба да ја сватиш и таму да се браниш. Препорачувам потсеник преку календрар со некои лични пораки кон самите себе си, или запишете нешто на зид. Пример:
    „ Кој ви *бе матер, ***ка ви материна!„
    „ Ме боли *** за све!„
    „ Не ми треба никој и ништо,имам се што ми треба!!„
    „ Не ми треба никој кому јас не му требам!„

    Звучи шашаво, али ради. Бидете креативни или споделете свое мото и мотивација. Во поголемиот број случај се работи за некоја траума предизвикана од човек. Сакајте се себе си, бидете и малку себични.

    Ова би било накратно од тоа што ми е во ракав моментално, ако ми текне нешто подоцна ќе пишам.

    И не заборавајте, имате работа со натрапник кој треба да го избркате на клоци! Мобилизирајте се и храбро и агресивно удрете! Потребна е акција а не кукање.

    Со среќа!

    п.с. Мисла предизвикува емоција, емоција предизвикува хормонски дисбаланс. Ако нема порамнување имаш симптоми и психосоматски „болести„.
    п.п.с. Прости и заблагодари се, искрено! Мислам дека е јасно ова...
     
    На joy1, Milobebence, MissChievous и 3 други им се допаѓа ова.