1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Bubmarcebliznaci

    Bubmarcebliznaci Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Istitot problem go imam i jas posledva nedela nasabajle macnina ne mi e jadi
    Istiot problem go imam i jas utrinski macnini ne mi se jadi samo mi e loso nemozam da izdrzam se si baram nekoja bolest guglam samo i uste poveke.me.otepa psihata
     
  2. Mahrisa

    Mahrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    1.303
    Пол:
    Женски
    Site vo nekoj period od zivotot imaat anksioznos,mozebi nekoj ne znae ni deka ja ima,kako naprimer jas na pocetokot...od koga doznav uste potesko mi e,poarno da ne znaev ke terav nekako,piev lekovi ama i toa ne e spas,te teraat mehanicki da zivees,bez cuvstva za nisto,spasot e vo samite nas,ama e tesko da se borime...za zal
     
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.399
    Допаѓања:
    108.007
    Пол:
    Женски
    Мене ми беа тие прв симптом на анкс. Имам пишувано неколку пати а темата. Секое сабајле со нагони за повраќање.. Само смири се. Не си болна, не ти е ништо органски. Посети психолог/ психијатар со добра терапија ќе се смири.
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Ne guglaj, toa e najlosata rabota sto mozes da ja napravis!
    Site simptomi na nekoja teska bolest kje te vodat, i uste povekje kje padnes psihicki.
    Poseti paiholog prvicno, dobar razgovor i nekakvo hobi, posveti se na sebesi..
     
    На biljana.c му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bubmarcebliznaci

    Bubmarcebliznaci Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Nedelava mi bese uzasna sega maku mi e poarno
     
  6. Tina01Kaja

    Tina01Kaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Јас веке одамна имам пишувано тука на оваа тема.
    Веке 20 години се борам етапно со оваа болест,почнувајки со пароксетин,почни прекини ке ми биде подобро ке пијам терапија една година,ке прекинам бидејки ми е многу добро.
    Значи на секој години ме фака и мр дрма јако.
    Прво почнаа со страв од смрт и страв од се, испитување сите болести не излегување од дома.
    Последнава година сум на Елицеа и Хелех по потреба.
    Од сите симптоми само тахикардии ми останаа,и ми се појавија сосема нови,сега не се плашам од смрт,се плашам да не полудам,ме фака некоја јака нервоза,внатрешно и главата ке ми пукне,понекогаш мислам дека ке полудам,ми иде некаде да мавнам за да се смирам.
    Незнам дали е ова нормално или на некокнму се случува ова со налив на нервоза без причина.
     
    На Bubmarcebliznaci му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bubmarcebliznaci

    Bubmarcebliznaci Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Na rabota sum i naednas pocna zestina od nozete nagore panicen me fati sega imam knedla vo grlovo kako nekoj da me drzi za vrat se plasssammm
     
  8. Mahrisa

    Mahrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    1.303
    Пол:
    Женски
    Panicen napad,ne plasi se,ne moze da ti bide nisto,napij se voda,ljuta bombona ako imas stavi vo usta
     
  9. Dorotka

    Dorotka Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    I jas imam strav od psihozi, dur pred dve nedeli mi bese vleglo vo glavaa deka sizofrenija ke dobijam, strasno custvo, tamn edna godina skoro sum bez terapija super bev koga odedns mi padna toa na pamet, ke odam na psihoterapeut naskoro pa da probam ovoj pat bez tableti
     
  10. Skorpija12

    Skorpija12 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2022
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Пола од ова како јас да сум го пишувала, ги контролирам сите симптоми горе доле, ама најмногу ми е останата такихардијата и аритмијата. И мене од нигде никаде ќе ме фати нервоза без потреба и почнуваат аритмиите. Деновиве дали влијаат и промениве временски, крш. Али главата горе, мора позитивно, позитивни мисли, среќа, радост
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. I shto sega

    I shto sega Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2022
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Треба на роденден во Битола да одам вечер со другарка. Ама страв ми е од невремево што фаќа. Во 1 е автобусот а уште сега напади ме фаќаат.
    Неколку години сум без терапија. Дали ако земам витамин б6 ќе се смета за терапија?
    Не сакам да се враќам на почетокот:(:(
     
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.128
    Допаѓања:
    8.689
    Пол:
    Машки
    Прво, ова е анксиозност, а не паничи напади.

    Второ, В6 е витамин а не терапија.
    Но ако има плацебо ефект врз тебе, земи.
     
    На Mumoftwo30, joy1 и GirlLove им се допаѓа ова.
  13. I shto sega

    I shto sega Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2022
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Под напади мислев на вртоглавици, нагони за повраќање, тресење и потење...
     
  14. Ljubicica38

    Ljubicica38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Исто се чувствувам од вчера.
    Нагони за повраќање, вртоглавици, нестабилност...
    Со анксиозноста се дружам повеќе од 10 години... Б6 слободно земи си барем ќе ти ги смири нагоните за повраќање. Но сепак ако треба советувај се и со психолог.
    Времето влијае и промените на нервниот систем
     
  15. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.128
    Допаѓања:
    8.689
    Пол:
    Машки
    Не секое лошење е анксиозност и паничен напад.

    Не секој анксиозен напад е паничен напад.

    Паничен напад е специфична психичка состојба на неипислив страв проследен со физичко "лошење" односно вртоглавици, брзо срцебиење, болка во стомакот, болка во градите, топлина, неможност за земање воздух.

    Паничен напад трае од неколку минути до пола час. Во некои случаи може да изгледа малку подолго ако се еден по друг - што не е така често.

    За разлика од анксиозниот напад - паничниот напад се појавува наеднаш, со или без тригер.

    Анксиозниот напад нема баш специфична состојба која овозможува дијагноза, но симптомите на анксиозност се нервоза, иритабилност, забрзано дишење и/или срцебиење, чувство на опасност и слично.

    Симптомите на анксиозност може да траат часови, денови и/или месеци.
    За разлика од паничните, анксиозноста се развива постепено и анксиозните напади се интензивираат и траат и неколку часа, но се полесни од паничните напади.

    Многу луѓе сето ова го мешаат со обичен страв.
    Стравот е природна реакција на реална опасност.
    Анксиозност е одговор на мислите и чувствата за иднината во недостатокот на вистинска опасност.
    Паничен напад е интезивен и непријатен одговор на погрешна перцепција на опасност, и е сличен со стравот - само што во моментот нема корист бидејќи нема вистинска опасност.

    Кога анксиозноста или паничните напади спречуваат да се однесуваме нормално, или нормално да продолжиме со животот - време е за доктор, бидејќи тоа е можеби најважниот симптом.

    Тремата пред некој настан, стравот од исходот на некоја ситуација, стресот додека сме во стресна ситуација - не секогаш се исто што и анксиозност и панични напади.
     
    На theowndemon, Mumoftwo30, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Simpleman

    Simpleman Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Машки
    4 години од првиот паничен напад, 4 години откако ми се сврти животот наопачки.
    Пред паничните напад во сплет на околности имав страшно стресно секојдневие, кога сватив колку оваа дијагноза си поигрува со тебе и со твојот ум сватив дека имало полошо, и дека од тоа има уште полошо
    Сфатив дека на многу прости работи можеш да се радуваш бескрајно, мирот можеш да си го пронајдеш во една прошетка, или во парк седејки на клупа, на планина на чист воздух, секаде е убави ако не те трескаат од земја панични напади. Подолго време сум добро и сакам на сите да ви порачам нешто што ми го кажуваа но не сакав да верувам.
    Ке биде многу поубаво… почекај ќе видиш ❤️❤️❤️
     
    На Tinaaa, lolipoppp, Skorpija12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bubmarcebliznaci

    Bubmarcebliznaci Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Custvo ma preskoci ma srece dali cistvuvate
     
  18. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Да, тоа се викаат палпилации и се еден од симптомите во анксиозност. Од стресот е. Сите имаат, не е ништо страшно.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lolipoppp

    lolipoppp Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    154
    провери си и крвна слика, ниското железо и тоа ствара такви симптоми.. по толку години дружење со анксиозноста сфатив дека голема улога има и недостигот на минерали и витамини... да мислата/стравот е тоа што не доведува до панични напади, но доколку физички се запоставиме тогаш психата сама по себе опаѓа ни се случуваат монотоно работи, волја губиме и се така во круг. Физики мислев како пример ќе го земам ниско ниво на железе тоа ни ствара поспаност, немаме енергија и само ти се спие... не си продуктивен во текот на денот секоја прилика ја користиш да лежиш затворен во 4 ѕида, самата слика ти ствара депресивност и безволност и ако подолго време не превземиме ништо во врска со тоа ете ти социјална акнсиозност и после на сцена на настапуваат паничните напади и депресијата:wasntme:
     
  20. Srekicka_22

    Srekicka_22 Нов член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Jas denes sum mnogu loso, osekam deka ne mozam da disam, mi se zapira disenjeto, vozduh ne mozam da zemam, mi se losi, vo grloto osekam grutka mi se cini ke se zadusam,osekam omalaksanost, bolka kaj srceto, bolki po celo telo i bolka vo zeludnikot i mi se losit Pomagajte Denes sum na svadba i ne znam dali ke mozam da odam. Mno se plasam da ne mi se sluci nesto, da ne umram.
     
    Последна измена: 29 јуни 2024