1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. lolipoppp

    lolipoppp Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    153
    За се постои излез, само треба да се потрудиме да си го најдеме. Не дека нешто по добро се осеќам,но се трудам... треба самите да си правиме ситуации со кој би се осеќале подобро. Исто е кога ќе се дотераш, фризура, малку шминка и одма си задоволен со надворешниот изглед... само ова внатрешно дотерување. Ајде сите на дотерување:D
     
    На NoirSerpentine, Paula123, anuska_dzuli и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Wolf96

    Wolf96 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2024
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Heleksot stvara zavisnost i ne se pie cesto.. da na pocetokot ke te smiri i ke tie tip top ama po izvesen period stvara zavisnost i posle pravi dupli dozi na panicni napadi... ne znam zosto nikoj ne go napomenuva toa.. jas isto taka vcera pravev kompleten ispit na celo telo vo Zan Mitrev i mi rece top si se.. i tahikardijara ne e bolest nitu nisto tuku pijaj terapija i ostavi da deluva izvesen period pa ke vidis deka nema nisto.. stravot ko ke te blokira ko ke te zakocva so sila zboraj mu deka si zdrava i deka mozis da odis i se da prajs , ispitajte i telesno i golem tovar paga iskreno, mene mi proveri i abdomen i srce i karotidi i tiruidna i dopler i se .. i olesnuva i vo glava i vo stomakot tegobite..i otvoreno zborajte so doktorite deka imas panicni napadi ne e sramota.. jas mu kazav se na doktorot od klinikata Zan Mitrev i celosno me sfati.. i rece adrenalinot ti izbiva zosto ne go trosis , ne si aktiven kako sto si bil.. ama ne se otkazvaj od terapijata i ke vidis promeni za nekoj period...
     
    На Ravenn, cvete133, forumce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Благодарам што пиша.Имам испитано се' само глава немам снимано затоа што сите доктори велат нема проблем.Се потврди дека несигурностите се од вратната спондилоза која ми е во лоша состојба, започнав со масажи, вежби секако и АД ги пијам и очекувам дека ќе биде подобро. Во врска со Хелексот и мојот психијатар не го препорачува токму од таа зависност....
     
    На Wolf96 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.511
    Пол:
    Женски
    За да делува АД треба време, 1 месец па може и 2, ако не ти е погодена дозата, демитрин или дијазепам супер одат со елицеа, ќе има подобрување, треба време тоа е процес. Не го мисли.
     
    На plava.90 и Sharen svet им се допаѓа ова.
  5. Wolf96

    Wolf96 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2024
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    I jas ja imam taa spandiloza na vratot pocni da nosis za vratot ispraven kako se narekuva ne znam pretezno mu go davaat na ovie so spandiloza i vakvi slucaevi i ti go drzi vratot ispraven cirkulacijata slobodno se dvizi i dovolno kislorod i krv ima vo mozokot ama toa nosi go denje non stop i podolg period ne e ugodno ama mnogu pomaga i iskrivenosta ja podobruva.. go ima vo apteki se prodava mislam .. jas ja dobiv od sho rabotam so sedenje na Pc celo vreme i grdi stolici .. i duri osekam kako shilci ds me bodat vo glavata od taa spandiloza..Inaku glavata ti e vo red i da ne ja snimas samo pomislite te izmacuvaat.. eden svetitel veli koga ke ti dojdat loshi misli ostaj gi edna so edna da napravat sudar i ke isceznat...teska e borbata sam so sebe ama se leci ako sakame ...
     
    На Sharen svet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Мене ми требаа 3 месеци за да почнат да делуват антидепресивите и др стабилизатори... првите 3 месеци бев уште полошо ,после од ден на ден ми се подобруваше состојбата...не дека сега немам падови ама се трудам да ги контролирам .
     
    На Sharen svet и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  7. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.511
    Пол:
    Женски
    Исто беше и кај мене, додека да се погоди дозата и додека стигнам до 10мг полека одеше процесот.
     
    На Sharen svet и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  8. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Исто скроз...па и не се откажуваат лесно и наеднаш..
     
    На Sharen svet и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  9. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    641
    Допаѓања:
    691
    Пол:
    Женски
    Devojki i po nekoj decko ,aj pomos.Sekoj den se osekam umorna i icrpena posle 8 casa na rabota,i obavezno moram da spijam preku den,za da go isturkam denot do vecer.Isto i koga ne sum na rabota ,imam potreba od son 9 casa minimum.Ne mi e od sega so toplovo.Vie sto imate problemi so tiroida kako ja otkrivte dali moze da bide toa znak,isto i ciklusot.Sakam da ispitam se hormoni ,ne znam od koj doktor da pocnam i za kade da baram upat?Fala na odgovor.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.511
    Пол:
    Женски
    Upat za hormoni na 3 den od menstruacija sw peavat, i dava maticniot dr.
    Eho na tiroidna pravat vo skoro site kardioloski ordinacii, ako sakas strikno za tiroidna, baraj upat za na Endokrinolog.
    Pospanost i umor moze da se znak i na slabo zelezo i nizok hemoglobin, napravi detalna krvna slika.
     
    На anuska_dzuli му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Wolf96

    Wolf96 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2024
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Mozi da bidi i zelezoto nisko.. napraj krvna slika prvin pa posle se so red...
     
  12. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    432
    Пол:
    Женски
    Сите седативи ствараат зависност,и јадењето е зависност и пиенјето значи зависен си да јадеш твојот живот зависи од храна и мора да јадеш, така и со апчињата,болен си ,за да бидеш добар зависиш од апчето и мора да пиеш,ако сакаш да останеш болен за да не станеш зависен, ти не пиј, никој со сила никого не тера,замисли какви ќе бевме ако не пиевме апчиња
     
    На cvete133 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alexdesosa123

    Alexdesosa123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2021
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Подолг период бев без никакви напади на паника, црни мисли и измислени болести. Сега пак ми се враќаат сите тие мисли, притисокот ми се покачува, страв имам некој во мене, цела лева страна ме боли и ми трне. Моментално осеќам некое бунило што до сега не ми се случило главата мислам ќе ми екслодира. Сакав да споделам, може ќе ми олесни малку.
     
  14. Wolf96

    Wolf96 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2024
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Ne ja sfakas poentata i nema potreba da bidis agresiven vo odgovorot ! Oti ako prasas psihijatar ke vidis so ke ti kazi za heleksot i kako se konzumira ! Velat 2-3 ,nedeli dodeka ne dobies druga terapija ! Posle toa veke ima kontra efekt ! Oti ti pravi ako ne se napies da ti go podigni nivoto na panicni napadi .. Jas pijam Dulsevia i Aklonil i doktorkata koga mu kazav kolku vreme me trujat so heleks rece toa gjubre pod itno ds go isfrlis ako sakas da bidis normalen i za nekolku meseci da zivejs i bez terapija.. heleksot e dokazan zs privremena upotreba i citaj po stranski forumi i doktori sto kazuvaat.. site sakame da sme poarni ama da ne bidid vecni zavisnici na apceto.
     
  15. The.E.T.

    The.E.T. Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Машки
    Здраво, дали ви се појавила констипација од асентра(за тие што се на ад)? Јас ја пијам веќе 1 година во првите месеци имав дијареа, сега неколку месеци имам констипација, исто така земам и мелатонин од 3мг( мада до сега не сум приметил нус појави)
     
    На anuska_dzuli му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Мене од други лекови, да. Имаат некои лекови такви негативни последици. Земи си алкалас (апчиња за идење во wc и многу се ефикасни) и гајле ќе немаш. Ништо друго не ме спасува. Само тие апчиња.
     
    На The.E.T. и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  17. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Isto,jas ja pijam skoro 1 godina i istiot problem go imam

    Da se nadovrzam , jas imav period koga imav mnogu gasovi znaci bukvalno ne izleguvav od doma ama ne znam dali bese od asentrata ili od respiridonot i mendeleksot, sega veke nemam odkoga ne gi pijam tie dva
     
    На The.E.T. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. The.E.T.

    The.E.T. Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Машки
    I jas zemav risperidon pred 3 godini on tera na mokrenje povekje,mozno e iskreno koga ke go otvori covek upatstvono sve i svasta ima. Iskreno sakam da ja smenam asentrata bidejki dobiv hemoroidi pa krvarenje...

    Tie sozdavaat grcevi mislam,gledam da pijam povekje voda ama nekako dzabe...
     
    На anuska_dzuli му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Викаат течности да се пијат, да. Ама не ти помагаат тие за идење во wc.
    Земи од апчињата што ти ги пишав ќе видиш одма подобро ќе ти стане.
    Немам никакви грчеви од нив.
     
    На The.E.T. му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Uff jas ne sakam da ja smenam bidejki veke se izmoriv ...5 pati mi ja menuvaa terapijata,dodeka da pocne da deluva uste poveke ludilo me fakase i uste pogolema depresija... dr mi rece deka ke ja pijam na dolgi stazi a baska sto sakam i vtoro bebce ,ne znam kako ke bide...
     
    На The.E.T. му/ѝ се допаѓа ова.