1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    432
    Пол:
    Женски
    А дали ти кажа дека аклонилот се пие 4 до 6 недели, и е многу јак лек, од кој лесно се станува зависен, во мали дози го даваат за анкс, иначе е лек за шизофренија,Хелексот е за аклонилот гола вода,значи нема зависен, од све се станува зависен, ама мора да се пие кога има потреба
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Денес бев, пиев недела 2,5 мг недела 5 мг.Сакаше докторката да продолжам уште недела со 5мг па со 10мг.Но одлучивме да не чекам уште недела да почнам три дена 7.5, па потоа 10мг.Да фатам некоја нормална доза бидејќи 2.5 реално не е воопшто и доза.Ми го тргна и деметринот.
     
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Да тоа не е ништо, ама пополека се накачува доза, не одеднаш на 20 мг пример.
    Зошто тргнавте демитрин? За замена ти даде нешто за смирување?
     
    На anuska_dzuli му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Ми го тргна затоа што јас не сум вознемирена ниту сум била мене единствена мака ми се несигурностите во одот само тој симптом го имам и ми го тргна деметринот.
    Во право си знам постепено се накачува ама 5 мг уште да пијам нема логика кога е мн мала доза затоа се договоривме 7.5 па 10 и така да видиме
     
  5. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    А итрузивните мисли? Страв од болести? Панични напади?
     
  6. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Ништо
     
  7. FreeToGo

    FreeToGo Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    1.414
    Пол:
    Машки
    Баш ради тие несигурности требала да ти го остави деметринот, па тој е најслаб антидепресив. Докториве сите различно...
     
  8. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Ништо друго само несигурност во одот? Никаква физичка болка?

    Дали ислкучи здравствени проблеми?
     
  9. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Ми кажа дека е најслаб антидепресивот и дека деметринот морало да се тргне не се пие подолго од две недели, да сите различно....не знам што да кажам

    Никаква болка никаков симптом без панично напади.Само несигурност во одот, посетен кардиолог, интернист, невролог.Се е во ред освен спондилоза вратна за која физијатарот рече дека таквата состојба што ја биде на снимка ми предизвикува несигурности...

    Проблем е што ги имам несигурностите вело време и ми создаваат страв тие не одам никаде од страв кога станувам ми се јавуваат и затоа посетив психијатар
     
  10. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Присутен е страв дека ќе паднеш и сл. Ако отидеш негде сама... тоа е дел од анкс симптоми.
     
  11. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Сама одам секаде, знам нема да паднам.Но избегнувам контакт и дружби непријатно ми е кога го имам тие несигурности и не уживам додека седам со други- тоа е симптом на анксиозност затоа и почнав со лекови затоа што цел ден седам или лежам или сама пешачам.....

    Тоа и се шегувам на моја сметка со докторката да имам нервоза ќе викам ќе плачам, да имам друг симптом ќе се реши ама ова влијае на одењето функционирање...но секој со свој мака, секогаш туѓото ни е полесно .....
     
    На Dominodancing, Tarantulla и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  12. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Види сега, на секого неговиот проблем му изгледа најтежок, не можеме така да гледаме и само себеси да се ставаме како жртва. Искрено не знам дали си за АД ако немаш други симптоми, подобро да се насочиш на масажи или што и да помага за спондилозата, ама доктор подобро знае сигурно, така да штом си почнала веќе терај, па ќе видиш дали има ефект.
     
    На GirlLove, anuska_dzuli и Sharen svet им се допаѓа ова.
  13. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе, но имам и доста голема траума доживеано и затоа ова го поврзуваме и како психосоматика.Почнав со АД ако има ефект за некој месец во ред.Во меѓувреме следам совети масажи вежби и физикална ќе почнам.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.665
    Допаѓања:
    15.395
    Пол:
    Женски
    Добра си, што сама пешачиш. Јас од дома не можам да мрднам и се со сила праам.

    Еве сега возев сама, нервозна премн бев. И убаво е.

    Не сакам контакт со луѓе.
     
    На Dominodancing му/ѝ се допаѓа ова.
  15. I shto sega

    I shto sega Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2022
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Дали на моменти осеќате дека збудалувате? Како да не сте веќе при здрав разум? Јас имам анксиозност и многу често, скоро секогаш кога излегувам надвор од дома почнува да ми се врти, да ми се темни пред очи, нозете да не си ги осеќам, и веќе кога ќе се вратам дома ништо не памтам. Како никаде да не сум била, ми поминало времето, а не знам како. Некако многу длабоко треба да размислувам, како да сум сонувала
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mahrisa

    Mahrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    1.304
    Пол:
    Женски
    Bunilo vo glava
    Tipicen simptom za anksioznosta,mozebi i eden od najgadnite...
     
  17. I shto sega

    I shto sega Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2022
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Веројатно се контролира со ад, но по 6 години не би почнала пак од почеток...
     
  18. Mahrisa

    Mahrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    1.304
    Пол:
    Женски
    Se namaluvaat simptomite,ne deka ke iscezne se i ajde toa e toa...
    Ne bi pocnala i jas vekje,iako nekogas si pomisluvam deka treba,koa me fakjaat nekoi takvi depresivni i anksiozni epizodi
     
  19. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Затоа што повеќе мислиш на симптомите и сите незгодни моменти шо ги поминуваш, па доаѓа да не памтиш односно да имаш проблеми со меморијата за тоа кај си била, шо се правело муабет, шо си видела, ти уствари си фокусирана на тоа како се осеќаш во моментот, на стравот, на тежината во нозете, на тоа дека почнува да ти се врти.
    Избегнувај гужви, појди во парк каде нема многу луѓе, каде ќе бидеш поблиску до природата и ќе се надишеш чист воздух, без бучава, коли луѓе општо, каде ќе го најдеш мирот.
    Другово шетање не ти помага те уморува.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Да не се работи за дереализација?