1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. FlowerMarija

    FlowerMarija Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2024
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Како може да му дадете ваква поддршка на некој што изгубил родител ? Сите имаат депресија ќе помине..
     
    На theowndemon, NoirSerpentine и GirlLove им се допаѓа ова.
  2. Mahrisa

    Mahrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    1.302
    Пол:
    Женски
    Ccc na sto se svede forumot
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FlowerMarija

    FlowerMarija Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2024
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Тешка загуба. Како си ? Дали примаш некаква терапија ? Дали си посетила психолог или психијатар ? Можеш слободно да ми пишеш во лп.

    На што ?
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    148
    Zdravo...tezok panicen napad zavcera, vadev krv sabajle poradi nekolku dena sto se ne se osekav dobro,imav bolno grlo, tt, zatnat nos i bolki vo koskite. koga dojdov doma mi se slosi pred kolabiranje. Gi razbuduv decata i im rekov da viknat brza pomos ili maz mi od rabota.legnav na krevet bleda kako zid, ladna pot i nagon za povrakanje. Pritisokot 134 so 90 sto nikogas ne mi bil...sekogas sum so 90 so 60. Treperenje i strasna glavobolka. Dojde odma soprugot i na lekar vo Zan Mitrev, me odnese. Tamu ni vikaat mora lekar da ja vidi zasto ima mn.kovid pak i eden test ke napravime, pa ako e pozitiven ke vikneme infektolog. Uste beter mi stana tamu...me legnaa na krrvet mi zemaa bris i testot pozitiven - Korona. Rengen na beli drobovi i infuzija mi dadoa, i vikaat lesen e ovoj kovid nema protokoli gripot ima ime - korona. Nisto strasno brzo mine, a glavobolkata beter mislis izliv ke dobijam. I ajde pomina vremeto od infuzijata podobro za nijansa, se vrativme doma, legnav i cel den u krevet so terwpija sto mi ja dadoa, no vcera dr.covek ko da voskresnav mn.mn.podobro mi bese. Apetit mi se otvori posle 2 dena sednav da jadam...i vecerta vikam ke se simnam do dole pred kuka vozduh da me fati so maska na mene i ke svrtam edno krugce dolz ulicata...odam i custvuvam kako da mi ide teloto levo desno, si ja gledam senkata na asfaltot i si razmisluvam ova dal e normalno, ako sretnam luge kojznae kako ke me gledaat. Doagam do edna klupa, sednuvam i pocnuva ,,zabata vo zeludnik" pak da mi igra, misli 1000...si vikam da ne imam MS dijagnoza sto vaka odam ili haluciniram. Strav kako do doma ke se vratam a 300 metri od kuka oddalecena. Sobrav sili i vikam mozes, stanav odam nakaj doma vleguvam i odma lehnav. Demetrin zemav eden disam dlaboko i mizam. Vleguva maz mi od rabota doma i mi vika podbro ti e, vikam denes da, no bev peski malku da pustam noze i ko cudno ramnotezata nekako ko levi desno se osekam deka odam. Vika ne se zanesuvaj nisto ne ti e, ajde so mene peski pak do klupava nema nikoj site se po odmori ke si posedime 15 minuti. Leleee si vikam ajd pak li. Stanav nekako i odime i on mi vika ne odis taka kako sto mislis, vikam sigurnost osekam so tebe, sama na ulica me faka panika, mislam ke padnam. I sednavme on mi zbori nesto jas tuka ama so pametov 300 misli. Doma se vrativme brzo legnav i zemav da citam na google, sto ne dijagnozi si najdov i se plasam sega da ne mi e nesto nevroloskiuzas e psiha. Sto ti e.. i se miskam na nevrolog da odam zaato i rakava mn me boli leva.
     
    Последна измена: 10 август 2024
  5. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.395
    Допаѓања:
    107.979
    Пол:
    Женски
    Класичен напад на паника. Помина. Не мислете сега на тоа. Одморете, дајте на телото да се одмори од вирусот.
     
    На NoirSerpentine и gogimica им се допаѓа ова.
  6. nali1126!

    nali1126! Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    molam te najdi me na fb neznam tuka kako da ti pisam pece nate nacheski so maz mi sme na slika
     
  7. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    148
    Ti blagodaram
     
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.395
    Допаѓања:
    107.979
    Пол:
    Женски
    Нема на што. Само полека без форсирање. На телото му треба одмор. :)
     
    На gogimica и senjorita-v им се допаѓа ова.
  9. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.646
    Допаѓања:
    15.354
    Пол:
    Женски
    Му благодарам на сите што не сакаа да стојат со мене вечерва на воздух пошо ми беше загушливо и ме фатија паники.

    Не, не ми се стоеше на маса.
    Ви кажав не ми е добро, и ви реков дека не сакам ради мене да ви расипам забава.

    Ви благодарам што ме научивте дека можам САМА.
    Да, САМА си седнав и си подишив чист воздух, и си поиграв.

    Поплакав и да, подобро ми е.

    Фала Богу.
     
    На Hisha и Ivicka_1993 им се допаѓа ова.
  10. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.430
    Допаѓања:
    7.685
    Пол:
    Женски
    Девојче, ништо страшно. Не сакале да дојдат со тебе, сосем ги разбирам.
    Дај олабави се малку од темава. Барем јас едно пет пати досега ти кажав што е решението. Пробај да се фокусираш на други работи, почни да го живееш животот и дефокусирај се од читање за анксиозност или себеанализирање и на секое "чудно" чувство те фаќа паника. Живи луѓе сме, може да почувствувавме се во одредени моменти. Ако сите се анализираме вака како тебе, сигурна сум сите би имале висок степен на анксиозност.
    Ништо страшно што си била сама. Треба и нив да ги разбереш, зошто не секој знае како да се справи со паничен напад и анксиозност.
     
    На Paula123, bookslover, Mumoftwo30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.646
    Допаѓања:
    15.354
    Пол:
    Женски
    Па ги разбирам. Затоа се заблагодарувам.

    Си уживаат, не сакам да смарам некој ради мене.
     
  12. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Сочувство, закажи си средба со психолог или психијатар. Низ тагата подобро е да имаш со некој да разговараш, дали имаш депресија или не дали треба терапија или не тие ќе ти кажат, ние не. Уште еднаш сочувство за загубата.

    Ако имаш health anxiety јас сум иста, вирусот тригер за анксиозност е секогаш. Секоја настинка, грип има симтоми, глава боли ( за нас тоа е излив) да не редам... Секој симптом тригер, едно е реалноста друго е во главата наша, а вртоглавицата може да е или анксиозноста или едноставно исцрпеност од вирусот.
     
    На Paula123, tinkerbell22, gogimica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    148
    Fala ti. Mnogu
     
  14. Рутерче-Нена

    Рутерче-Нена Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2023
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Zdravo istoto mi se slucuva pisi mi ako sakas
     
  15. Diksi@

    Diksi@ Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Od kade da pocnam,veke 14god se boram so anksioznost,imav period od 4godini koga ne mi bese nisto,ne mi e postojana anksioznosta tuku od vreme na vreme mi se pojavuva Za prv pat krajot na zimoto se obrativ na psihijatar I mi dade da pijam 5htp od fevruari gi pijam. Pred eden mesec so soprugot trgnavme nakaj Tetovo trebase da zeme nesto I odma da se vratime nazad, po pat nakaj obikolnica za malku ke udrese vo edna kola dodeka zboruvase na Telefon a jas pet pati mu rekov pazi ke udris pazi ke udris, a on mi vika e kako ne ke udrevme, mene srceto od strav samo sto ne mi izleta, I tuka mi se zapali trigerot cel pat napetost voznemirenost edvaj stasavme i na vrakanje koga me zdravi eden panicen mislam takov prv pat I doziveav, mozebi porano po malku a I mnogu odamna bilo me pecnuvale po nekoi panicni. Za edna nedela ovoj pat jas vozev isto po avtopat se vrakav bev so pomaloto dete vo kola I znaev deka ke me fati panicen I ete na istoto mesto kade sto ke se ucukavme vo kolata samo od drugata strana od avtopatot pocna panicniot koj traese 10sekundi poucena od edna prijatelka isturiv malku voda vo grbot I mi pomina odma, posle toa funkcionirav najnormalno, ama pocna da me fala strav koga ke trebase sledniot period da se kacam vo kola da vozam. Me fala stravivi slednite dve nedeli sega bi reklama deka sum okey vo od os na toa koga vozam kola. Inaku minatata nedela pocnav da odam I na Psiholog za prv pat vo zivotot , pa ke vidime kako ke bide. Koga me piev nikakvi apcinja mi bese podobro nemav napadi e sega so dozvola od psihijatrot pijam triptogen i ashvaganda I septemvri sum na kontrola a kaj psihologot sum slednata nedela. Ovaa godina ne pomisluvam da odam na odmor vo Grcija od strav deka ke imam panicni, I zatoa zakazav vo Ohrid bas za na denot na rodendenot da odam, zamislete jas utre ke otkazuvam ne mozam da odam samata pomislam deka ke odam mi sozdava dopolnitelen strav, pogoleloto dete ne saka da odi maloto se razocaram preeska koga rekov deka nema da odime, od soprugot imam razbiranje I poddrska, zal mi e za pomaloto dete ama aj si vikam ke porasne I ke odi kade saka a na mene deka mi e period sto ke go nadminam pa slednata godina ke odime.Od koga gi pijam triptogenot I ashvagandata podobro se osekas ili pak taka mislam podsvesno, inaku okey sum sega nemam anksioznost, no sum strasno razocarana I se nerviram sto sum svesna za celata situacija I da si unistam samata uzivanje na odmor, a veke slednata nedela trgnuvam na rabota I edvaj cekam da trgnam, mesec dena doma puknav od dosada a inaku do Ohrid trebase za tri noki da odam I da se traumatiziram po pat pa posle toa da ne mozam da se opravam koj znae kakvi traumi ke si napravam po pat. Vaka mi e posigurno pobezbedno bidejki Dobro se osekam I ne bi sakala da rizikuvam. Ke imam vreme za slednata godina da odam bidejki psihologot mi rece kaj tebe ke odi polesno bidejki ne si so postojana anksioznost.
     
    На Deus ex mahina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Skorpija12

    Skorpija12 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2022
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Дечки како сте деновиве. Ќе пројде ли оваа агонија веќе, како може мозокот да биде програмиран само симптоми, негативни мисли и реакции на телото да мисли. Се трудам да не мислам, да имам обврски ама секогаш ме совладуваат другите мисли. Сакам засекогаш ова на сите да ни помине, да си живееме многу убаво, во мир, спокој, хармонија.
     
    На SekojDen_poseben, Mumoftwo30 и anaja1 им се допаѓа ова.
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.646
    Допаѓања:
    15.354
    Пол:
    Женски
    Јас да ти кажам досеа точак возев сама и реков нека има 1001 мисла, не можам поќе.

    И пак сесија си закажав. И почнав да си излегувам со другарки.
     
    На Mumoftwo30, Skorpija12, Realist1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.190
    Пол:
    Женски
    Мене ми помогна мн чистењето по дома, колку и да ми е чисто јас ако имам лоши мисли пуштам музика и чистам, средувам под кревет,стари кутии што е за фрлање што не..и така се занесувам ..Мора да најдеш нешто да ги тргнеш мислите,излези со другарка на кафе,пешачи ,пушти музика за релакс..
     
    На Mumoftwo30, Skorpija12, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.135
    Допаѓања:
    32.079
    Пол:
    Женски
    Мене не ми веруваа дека чистењето и готвењето ме релаксира, не мислам на ништо тогаш, не сум на терапија инаку.
     
    На lolipoppp, Mumoftwo30, Skorpija12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.190
    Пол:
    Женски
    И мене ме релаксира тоа , барам рецепти на интернет,испробувам специјалитети ,пуштам музика и не регистрирам никој
     
    На lolipoppp, Mumoftwo30, Skorpija12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.