1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.430
    Допаѓања:
    7.684
    Пол:
    Женски
    Точно. Знаеш што најмногу ме нервира кај таквите луѓе?
    Не е проблем, ќе ги ислушам еднаш двапати десетпати, ќе им кажам мое мислење што да сменат (за работата која им ствара анксиозност), тие пак по старо. Добивам впечаток како на некои луѓе да им е убаво само да се жалат.
     
    На crimson, xxx-ba, LiquidLuna и 2 други им се допаѓа ова.
  2. scarlet☺️

    scarlet☺️ Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2022
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Првиот “паничен напад” ми се случи пред три недели. Почна со трпки на левата рака, трпки по телото и ми беше тешко да дишам. Многу бев исплашена што помислив дека доживувам срцев удар. Бев на брза помош направивме секакви испитувања од ЕКГ, ехо, крвна слика. Се беше во ред инфузија само примав. Од тогаш наваму пак ми се случуваат такви мали “напади” само што сега чувствувам гад, вртоглавица и неубаво чувство. Матичната ми кажа дека е на стресна база ама ни сум под стрес ни па имам за што да паничам. Ве молам искуства и што да правам понатаму, ми е страв да не стане секојдневие.
     
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.395
    Допаѓања:
    107.978
    Пол:
    Женски
    Те разбирам апсолутно. Се е само леле леле, а кога конкретно ќе им кажеш што да направат како во зид да удираш..
     
    На LiquidLuna и Just.do.it им се допаѓа ова.
  4. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    750
    Пол:
    Женски

    Mi se ima sluceno da mi trni levata strqna na liceto i isto ekstremiteti od anksioznosta.....koga gi ignorirav gi snema
     
    На Sharen svet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Разговор со стручно лице ќе ти помогне најмногу, од искуство ти кажувам .
     
    На scarlet☺️ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bsjt

    bsjt Нов член

    Се зачлени на:
    22 август 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Јас сум веќе 3 недела со нерамнотежа при одење, чувство на несигурност и вртоглавици. Таман ќе речам дека е подобро, знае за кратко да ми стане полошо. Ми препишаа Betaserc 2x1 и ми кажаа дека вртоглавицата не поминува толку брзо, дека треба можеби и еден месец за да се врати сѐ во нормала. Препорачаа да се пие и магнезиум и Б-витамини (Neuro-vit). Дали некој од вас поминал ваков период со вртоглавици и нерамнотежа и за колку време се подобрило?

    Дали пиеш некакви лекови? Доста луѓе се жалат од вртоглавици периодов, од нигде никаде се појавија кај мене.
     
  7. I shto sega

    I shto sega Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2022
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    На мене матичната ми даде магнезуим со витамин б6 и ц. Се препиша на топлото време (промените) и рече дека несигурноста е од тоа и од вратот, а другите симптоми се од паника
     
  8. Indigo Candy

    Indigo Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    28

    Мене ова истото ми се случуваше и баш убаво ти кажала ќе те држи еден месец и ќе ти помине... Јас едвај на нога стоев мислев ќе паднам многу лошо ми беше.
    Еве сега пред два дена доживеав стресен момент и пак анксиозноста се враќа, мора да се намали стресот за да не дојде до "напади".
     
    На Sharen svet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bsjt

    bsjt Нов член

    Се зачлени на:
    22 август 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Дали пиеше некакви апчиња?
     
  10. Sharen svet

    Sharen svet Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2024
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Има некој мака со низок притисок , ме тера на спиење...
     
  11. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.189
    Пол:
    Женски
    Тие шо сте под терапија подолго време дали имате периоди
    пример цело време сте ок и наеднаш тонете?
    Значи осеќам страшна нервоза, се лутам безврска,си плачам безврска, неам елан за ништо ..се плашам да не ми се врати некоја од претходните состојби...
     
    На Unforgiven_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.395
    Допаѓања:
    107.978
    Пол:
    Женски
    Зависи од животните околности во моментот.
     
  13. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    750
    Пол:
    Женски


    Mene mi se slucuva da mi e taka izrazeno 10 dena pred dobivanje i celo vreme dur da dobijam trae a sega znam drka e toa i polesno go podnesuvam inacr se plasev i za najmalo nesto...
     
  14. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    260
    Zdravo devojki, zapocnav so terapija pred 10 dena, deprosel polovinka piev 6 dena, a potoa po celo, a heleks po edno nautro I navecer.Imam macnini, vrtoglavica.Dali imate vakvo iskustvo.
     
  15. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    750
    Пол:
    Женски

    Jas osven helex nisto ne pijam ama takvi simptomi nemam da ne e od deproselot vidi vo nesakani dejstva na lekot...
     
  16. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    260
    Se izvinuvam, greska sum pisala, paroxetin pijam.Da, vidov vo nus pojavi deka moze macnini da se pojavat. Doktorkata mi e na odmor, ke se konsultiram sekako.
     
  17. Karinas

    Karinas Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Не можам да најдам Золофт во неколку аптеки (Зегин, Еуро Фарм). Од каде ги купувате?
     
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Така е неколку дена со пароксетинот. Ќе помине, одмарај колку можеш повеќе.
     
  19. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.915
    Пол:
    Женски
    Ќе се навикнеш ќе научиш да го контролираш. Го имам 3 години може периодично иде, не мора да имаш доживеано стрес во моментот, од после се појавува. Кога ти е така гледај да се занимаваш со нешто прави муабет со некој излези или јави се, пушти музика што знам врти на интернет и ќе видиш ко ќе се задлабочиш ќе исчезне.
    Ја не пијам лекови бидејќи научив од што ми е и го контролирам, обиди се да можеш да се смируваш без лекарства ако не бива оди посоветувај се со лекар за нешто на природна база ако има. Б6 и магнезум зимај си редовно , секој ден ако можеш.
     
  20. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.645
    Допаѓања:
    15.354
    Пол:
    Женски
    Веќе ми рече 50мг Занфекса на сабалје, шо најчесто Ја пијам кај 11,пошто одам втора смена, кошмари имам едвај во 10 се будам и 50мг кај 4 или 5 пијам.

    Аклонил 1/4 само навечер секој ден, и нз еднаш, да еднаш се напив 1/2 пред спиење