1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    samo opusteno i bez nerviranje..i obavezno zanimacii bilo kakvi da gi ottrgne mislite od anksioznosta..pa i soocuvanje so negativnostite..a vremeto samo ke se pogrizi..jaknete se davajte si sila i ke bide se vo red :)
     
  2. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    zdravo! kako sto i predhodno kazav ziveam normalno i poveketo stravovi isceznaa niz godinite,anksioznosta sepak e tuka nekade zosto jas mislam deka e taa del od nas odnosno nie sme takvi kakvi sto sme emotivki panicarki : :) :) :) eve sega so mazotmi razmisluvame za uste edno dete,i pak nekako sum nervozna.ne deka ne sakam uste edno dete,sakam mnogu samo sto neznam kako ke ja izdrzam i vtora bremenost,so prvata bremenost bev do nekade ok ama imase denovi koga ne mi bese se taka lesno.toa bese pred 5 god od togas do sega mnogu raboti trgnaa na dobro no sepak toj strav e tuka,pa ako ima nekoj sto pominal niz toa neka go kaze svoeto iskustvo ili pak nekoj sovet !!!fala
     
  3. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Da uste edno dete moras.Pominuva toa brzo devette meseci, znam macno e kolkui da te ubeduvam ama kolku e potesko da ostanes so edno dete uste ida go ostavis prvoto samo.
    as ne mozev da rodam vtoro a ne deka ne se obiduvav i mnogu mi e zal. Mojot sin sega e golem no osamen.Neznam, no mislam deka treba da se obides i nem ada zazalis. Pozdrav
     
  4. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    zdravo dunja! znam deka ne treba da ja ostavam kerkami sama,znam deka ke bide osamena.jas imam brat i znam kolku sum povrzana so nego.mene ne mi strav od bolka ili porogaj,tuku da ne se vrati anksioznosta vo tie 9 meseci,a anksioznosta e teska sama ne ako si bremena,niz glava mi pominuvaat takvi prasanja sto ako sum nervozna a so toa mu nastetam na bebeto.znam mnogu zeni i so poteski zdrasveni problemi pa rodile zdravi deca,no sepak stravot si go pravi svoeto...pozzzz
     
  5. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Mislam deka ne si vo pravo Draga Marinela.Anksioznosta ke se vrati samo dokolku ti i dozvolis.Mislam deka ubavata misla deka ke si rodis uste edno dete ke te odrzuva i ke te napravi sosema srecna.Za vreme na bremenosta nema ni da se setis na anksioznosta.No samo edno treba da znaes(jas pominav niz toa i zatoa te sovetuvam vaka) rodi si uste edno no samo ako imas podrska od soprugot.Dokolku toj nesaka ili pak e ramnodusen, mislam deka vtorata bremeneost ke bide navistina teska za tebe( a i za site drugi zeni).
    ovaa go pisuvam zatoa sto znam za nekoi mazi koi ne sakaat uste edno dete oti ke bidat neli ,,vrzani,, ili pak tipovi na koi im e seedno ...deteto si e na majkata i taa i ke si go rodi i ke si go cuva pa po toa prasanje ne se mnogu voznemiruvaat.
    Jas se obidov so vtoro dete i ne uspeav, no ne poradi anksioznosta(imase sosema druga pricina).Sega mi e zal poradi toa sto sum so edno koe stana vozrasno momce . Mnogu go sakam, toj se ,,druzi,,so mene, no sepak vo najgolem del od denot sun sama i kolku mi nedostasuva uste edno seedno,,masko ili zensko,,A i Sinot go ostaviv sama .Ne sakav, mnogu se namaciv da rodam i glavat ke si jadadev za malku i ne uspeav.(rekov NE poradi anksioznosta0
    Ti obidi se i nema da zazalis.Za pocetok konsultiraj se so nekojpsihijatar i ke vidis sto ke ti rece, ZNAM istoto sto i jas.
    Pozdrav i sio sreca :D
     
  6. zbuneta

    zbuneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    POZDRAV DO SITE, VE CITAM I SE PRONAOGAM VO SITE OD VAS. GODINA I POLOBINA PIEV DEPROZEL 20 MG SO DEMITRIN 0.5 MG.POSLE SAMO EDEN MESEC OD OSTAVANJE NA TABLETITE MENE SIMTOMITE MI SE VRATIJA I TOA SO MNUGU POGOLEM INTENZITET I MNOGU LOSI MISLI. MISLEV DEKA KE UMRAM DEKA KE NAPRAVAM NESTO NEPREDVIDENO OD STO POSLE KE SE SRAMAM KE POVREDAN NEKOJ ITN. NEMOZEV DA SE SOZEMAM OD DEN NA DEN SOSTOJBATA MI SE VLOSHUVASHE A MISLITE STANUVAA SE POCRNI. OTKAKO MU GO RAZSKAZAV SETO OVA NA PSIHIJATAROT MI JA ZGOLEMI DOZATA NA 30 MG DEPROZEL I 0,5 MG HELEKS PO TRI PATI NA DEN I ME PREPORACA NA PSIHOLOG.SEGA VEKE DVA MESECA JA PIJAM OVAA TERAPIJA I MI E PODOBRO NO ME PLASI POMISLATA STO KOGA KE GI OSTAVAM APCINJATA STO AKO PANIKITEI ANKSIOZNOSTA SE JAVAT POVTORNO. NE DEKA SE CELOSNO ISCEZNATI SEGA SO TABLETI NO SE ZIVEE NEKAKO A BEZ TABLETI NIKAKO I JAS KAKO MARINELA STRAVUVAM OD BREMENOSTA BIDEJKI KAKO STO PISAV BEZ TABLETI NE SE ZIVEE BARAEM VO MOJOV SLUCAJ. SEGA LETOVO TREBA DA PRAVAM SVADBA ME MACAT MISLITE STO AKO ME FATI PANIKA ZA VREME NA SVADBATA POSLE SVADBA VERENIKOT SAKA DA IMAME DETE A STO E NAJTRAGICNO TOJ NE ZNAE STO SE SLUCUVA SO MENE VO IZMINATIVE 6 GOD I DEKA JAS SUM POD TERAPIJA . STO SE ODNESUVA DO PSIHOLOGOT MI NAPRAVI NEKOLKU T.E 7 TESTIRANJA I REZULKTATITE BEA DEKA SUM GOOOOOLEM HIPOHONDRIK,DEKA GI POTISNUVAM VNATRESHNITE CUVSTVA ,ZELBI, POTREBI DEKA SUM SEKSUALNO NEZRELA I USTE NEKOLKU RABOTI STO NE MI SE DOPAGAAT KAJ SEBE :((((((((( TUKA E USTE EDEN PROBLEM ODENJETO NA PSIHOLOG MNOGU MI POMAGA NO OVA ZADOVOLSTVO KOSTA A JAS NE MOZAM DA SI GO DOZVOLAM ONOLKU KOLKU STO MI E POTREBNO. VE POZDRAVUVAM USTE EDNAS SITE PISETE VE MOLAM KAKO DA RESAM DEL OD PROBLEMITE KOI STO ME MACAT I IZVEINETE MI STO BEV DOLGA . VE CITAM, PISUVAJTE
     
  7. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    He he he...kolku se nasmeav Zbuneta.Prosti no morav da se nasmeam.
    Pa kakov ti e toj psiholog koj svoite pacienti gi testira ,a prv pat slusam za takvo testiranje, objasni ni te molam kako ti go pravese testot...prasanja-odgovori????i vrz osnova na toa zakluci deka si hipohondrik, nezreela seksualno ha ha ha) ma batali go glupakot koj ti nabil uste povece kompleksi.Kako be mozel???? Namesto da gi istakne tvoite pozitivni strani toj gi potenciral negativnite(sto se somnevam deka gi imas).
    Neznam od kade si(pisi mi po LP)ama ima psihijatri koi rabotat so sini kartoni i koi se mnogu poevtini.
    Vtoro, spored mene moras da mu kazes na verenikot za tvojata sostojba, veruvam deka ke te sfati.
    Treto, bez tabletki zasigurno se moze (eve me mene, jas ispiv edna apteka e he he ama sega sum bez terapija i su sosema ok, cuk,cuk)Obidi se da zaboravis na glupakot psiholog, najdi si nekoj dobar i toj sekako ke ti pomogne vo najgolem del od tvoite problemi.
    Drugiot del e da zastanes pocvrsto na nozete, da se boris so seta sila protiv anksioznosta oti vremeto sto minuva ne se vraca, a ti si izgubila i gubis i ponatamu od uzivanjeto vo najubavite momenti od zivotot.
    Vrati se i najdi go mojot napis vo koj pisuvav kolku propustiv od zivotot.Ke ti stane jasno zosto ti velam zastani pocvrsto na nozete.Zivotot moras da go zivees i uzivas, ati si na pocetokot od nego mnogu si mlada.
    Pocni so metodot na ignoriranje na napadite, da ne im se plasis tie nemozat nisto da ti storat.
    Prati mi i-meil po LP i ke ti go pratam LInden metod-vo nego ke vidis kao edno momce sega sosema e izleceno i zivee zdrav zivot.Vprocem anksioznosta i ne e bolest,,toa e sosotojab,, velese mojot zlaten psihijatar i me uveri vo toa, a sostojbite sekogas mozat da se odminat.
    Pozdravce i se slusame
     
    На Irena888 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. purpurna

    purpurna Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    31
    Zdravo Zbuneta gledas deka ne si sama i citas deka ima izles se soglasuvam so Dujna .ima edna kniga :MOKTA NA POTSVESTA ako si vo moznost obVEZNO DA JA ZEMIS pisuva raboti sto od prva ke ti izgedaat smesni no da znaes pomagaat koga ke pocnis da gi praktikuvas sovetite od knigata .Ne smees da se gusis samata so prasajneto akome fati panika toa ako ova ako ona pod hitno da go izvadis od glava toa gipravi site zaebancii da znaes zatoa trudi se da go potisnis .Go imam istoto mislejne za psihijatarot pod hitno da go smenis a verenikot mora da znae sto ti se slucuva ako te saka vistinski ke ostane so tebe i ke ti pomogni .Znam deka eden den i ti nekomu ke kazis kako si ja pobedila anksioznosta so sreka i sto te interesira napisi mislam deka sme podobri psihijatri od toj tvojot pozd.
     
  9. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    zdravo zbuneta!se soglasuvam so dunja i purpurna za dve raboti.kako prvo neznam zosto psihologot ti gi pravel tie testovi so koja cel,normalno anksioznata osoba e hipohondricna zosto se plasime za naseto zdravje i pravime ispituvanja za da proverime so ne e vored so nas,stravot od bolesti e simtom na anksioznosta,koj treba da se nadmine,pa tvojot psiholog namesto da ti pomogne da go nadmines toj strav toj samo ti potvrduva deka postoi preku nekoj glupi testovi,site nie tuka vo eden period od zivotot sme bile zagrizeni za naseto zdravje i na um ni pagale sekakvi bolesti no jas te uveruvam deka toa moze da se nadmine,na start mislev deka ke me strefi infarkt ,koga go proveriv srceto i koga mi kazaa de ka se e vo red togas mislev deka sum bolna od rak ili nesto drugo koga go proveriv i toa na um mi pagaa drugi bolesti se do onoj moment koga koga veke svativ deka fizicki se e vo red so mene i deka se raboti za anksioznost.sega iskreno da ti kazam deka mnogu od tie stravovi gi nema veke dolgo vreme.vo vrska so tabletite ne sakam da komentiram zosto ne znam za kakvi tableti se raboti i spored ova so citam kaj tebe velis deka nemozis bez niv.ako moras da gi pies odreden period pijajgi ne e nisto strasno ,pijajgi za da se sozemes i da zastanes na noze i sigurna sum deka ke dojde i toj period od zivotot koga ke si spremna sama da se boris so tvoite stravovi bez niv.vo vrska so svadbata te uveruvam deka nema da te fati nikakva panika,zosto ke bides preokupirana so drugi raboti ke nemas vreme da jadis a kamo li da panicis :) :) znam od iskustvo tolku mnogu raboti ke se slucuvaat vo toj period pa nema da imas vreme za paniki.ja s mislam deka treba da mu kazes na verenikot za tvojata sostojba,i veruvam deka toa nisto nema da smeni.toj te saka dovolno i saka da deli so tebe i dobro i loso,i mislam koga ke mi kazes na nekoj nacin ke se oslobodis od tovarot i vednas ke ti bide polesno.pozdrav od mene !!!!!
     
  10. srnicka.milicka

    srnicka.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Lek za anksioznosta e samo glavata gore, povtoruvanje deka nisto ne ti e, bidejki navistina NISTO NE TI E, druzenje so pozitivni licnosti koi ke ti davaat sila i pozitivna enegrija se da nadmines. Zbuneta ako sea se custvuvas deka moras da pies apcinja, ok pij gi, tie ke ti pomognat, samo nemoj da si stvaras zavisnost od niv i koga ke prestanes da gi pies da te fakaat paniki kako bez niv i da ti bide poloso kako sto kaza deka ti bilo. Apcinjata samo ti go smiruvaat nervniot sistem, a koga toj ti e smiren togas nema mesto za paniki i crni misli, zatoa koga ke prestanes nema zosto da se plasis deka nemozes bez niv i drugi raboti, samo ke si prodolzis smireno, ima i vezbi za relaksacija i tie ke si gi primenuvas i se ke bide ok, no nikako mislata DEKA NEMOZES BEZ APCINJA, toa ne e vistina, ke vidis, MOZES. Samo crvsto i ne dozvoluvaj crnite misli da bidat posilni od tebe, sekogas koga ke dojdat, zemi pocni nesto da pravis, da cistis :lol: , izlezi na vozduh setaj, dogovori so nekoja pozitivna drugarka da se iznasmees, zemi gledaj nekoja komedija, bilo sto sto te pravi srekna, samo nemoj da sedis i da mislis sto bi bilo koga bi bilo :D . Uzivaj se ke pomine samo malku pocvrsto, so poveke sila i bori se protiv tie misli, zosto od niv se poteknuva(mislev na paniki itd)
    Sekoe dobro i pisi ni

    P.S. Zaboraviv da kazam za testovite na psihologot. Devojki toa se najnormalni testovi, nemojte da go napagate psihologot :) moze toj ne e dobar i ne i dava sila da nadmine se, no za testovite toa e najnormalno. Zatoa treba da odi na psihijatar ili psihoterapevt ne na psiholog, poso do nekade rabotata na psihologot se i tie testovite, a i toj nemoze bas mnogu da ti pomogne vo nadminuvanje na anksioznosta, osven ako e epten dobar, no i togas.
    Zatoa zbuneta najubavo da si odis na psihijatar ili psihoterapevt, ne na psiholog toj nema mnogu da ti pomogne. Ima psihijatri rabotat so plavi kartoni pa cenata sto ke ja plakas nema da bide mnogu visoka.
     
  11. zbuneta

    zbuneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Blagodaram za iskrenite soveti na site.
    Kako prvo moram da vi kazam deka mojot psiholog e voedno i psihoterapeut( gestalt terapija) i spored mene mislam deka e dobar. Testiranjata sto mi gi napravi, gi napravi na prvata seanasa po baranje na psihijatarot. So nego rabotime na otrstranuvanje na site moi nedostatoci pocnavme so otkrivnje na pozitivnite raboti kaj mene i zamisleta jas duri sega otkrivam deka sum prekrasna licnost ,licnost koja ima mnogu kvaliteti koja ne e za podcenuvanje kako sto mislev jas dosega . Kkako vtoro sto se odnesuva na mojot verenik nemam hrabrost da mu kazam zatoa sto toj i negovto semejstvo imaat zastareni svakanja vo odnos na odenjeto na psihijatar/psiholog .Spored niv sekoj sto odi na psihijatar e lud, nenormalen. Se plasam ne od pomislata deka ke me ostavi nego od pomislata kako ke se zivee posle toa. Na primer pri sekoe nedorazbiranje odnosno neubavo odnesuvanje (me razbirate vo koj odnos vi pisuvam) bez razlika so bilo koj clen od nivnoto semejstvo jas ke bidam ludtata jas ke bidam taa sto treba da odi da se leci kako nedaj boze kojznae kakva bolsest imam. Nikoj od niv ne e svesen deka mene mi treba samo razbiranje ,podrshka,topla pregratka, mnogu ljubov zar baram premnogu?Zasega tolku pozdrav najmili moi. A da mojot mail e jana_3801@yahoo.com
     
  12. boobana

    boobana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,bas mi e milo sto gledam deka ne sum sama vo seto ova.Jas patam od anksioznost i imam panicni napadi od 17 godini(a sega imam 22).Znaci celi 5 godini si se spravuvam sama so sebe i zamislete nikoj ne znae za toa.Znaci gi imam pretrpeno site pridruzni pojavi sto odat so anksioznosta.Depresija,vrtoglavici,panicni napadi na sekoj cekor,pred decko mi,na predavanja na fakultet sekoj mozen den,nesonici,depersonalizacija itn itn.Dolga e listata :)) No,najvazno od se e deka vo nieden moment ne ja zagubiv verbata deka nekogas ke mi bide podobro.Vo toa mnogu mi pomogna i edna strana na internet (ako povtorno ja najdam ke vi go pratam linkot).Jas na kratko samo ke vi preraskazam.Znaci najvazno od se e da go prifatis stravot i da go ostavis da pomine vo tvojata glava.Veruvajte deka ima rezultati od seto toa. Na edna strana pisuva "strah se strahom hrani" i navistina e taka.Se dodeka se plasis deka povtorno moze da ti se pojavat panicni napadi,dotogas celo vreme ke ti se pojavuvaat.Koga vo glavata ke ja imas mislata "pa neka se pojavat se isto mi e ke gi prebrodam kako site do sega" togas veruvajte deka ke pocnat da stanuvaat se poretki.I ne se razocaruvajte ako povtorno se pojavat,kako sto sigurno imate procitano e deka anksioznosta ne moze da se izleci,NO mozeme razlicno da reagirame na nea i da ne ni pretstavuva problem.Zatoa sto na sekoj mu minuvaat anksiozni misli niz glavata,no nie sto patime od anksioznost ja pravime greskata vo toa sto reagirame na nesoodveten nacin.Ima uste mnogu raboti da se pisuvaat,no da ne dolzam mnogu dosta e sega za sega.Pozdravvv
     
  13. Lady-Sara

    Lady-Sara Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Decki ubavo sto pisuvate vaka i jas toa si vikam barem ne sum sama vo sevo ova samo problemot mi e sto mnogu me faka strav koa ke dobijam panicen napad i ne se osmeluvam nikade da idam sama nikade eve veke godina dena pomina ne mozam sama da posedam ni 5 min i pocnuva mnogu da mi smeta ni do prodavnica ne mi se ide ,pozdrav do site i pisuvajte za nacinite kako se spravuvate:) :)
     
  14. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Zbuneta ti mozes da mu kazes samo na tvojot verenik a ne i na negovite roditeli. I na mojot decko roditelite se takvi so zastareni sfakanja i poradi istite pricini koi ti gi navede i neznaat, pa i nemora da znaat, ama zatoa na decko mi mu imam kazano i bas mi e golema podrska za nadminuvanje na se ;). Zatoa ohrabri se i kazi mu samo nego, ako ima zastareni sfakanje ke te sfati, a negovite nemora da znaat a i ne treba toa si e vasa rabota.
     
  15. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Prosti za psihologot Zbuneta,mozebi covekot si e dobar, no jas sepak ne mozam da go razberam negovoto testiranje i soopstuvanje od tipot,,ti si seksualno nezrela,, ili,,ti si hipohondar,,?????.Vsusnost i ne sum odela na psuholog tuku sekogas kaj psihijatar za koj mislam deka e najkompetenten da ni gi resava nasite anksiozni sostojbi........Sakav samo da ti pomognam.
    Se nadevam deka rabotite ti trgnaa na podobro i deka malku po malku odis kon smaluvanje na napnatosta i anksioznosta.
    Se slozuvam so site deka treba verenikot da znae, a negovite roditeli i nemora.....Mlada si i sigurna sum deka ke gi nadmines panicnite napadi imaj samo verba vo sebe i Ignoriraj gi, nemoj da se boris so niv, tie ke zaminat sami od sebe.
    Pozdravce
     
  16. Liksi

    Liksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    65
    Zdravo na site!
    Prvo sto sakam i moram da kazam e: BRAVO DUNJA!!! BRAVO! Se nadevam deka ne me zaboravi zasto jas (iako me nemase dolgo ovde na forumov) ne prestanav da mislam na tebe i na site devojki koi vidov deka gi ima vo golem broj ovde i koi imaat seriozen problem so anksioznosta. Mnogu se raduvam sega koga gi citam tvoite postovi... se nadevam deka imav mal udel vo tvojata borba koja e i poveke od uspesna :) Iako imas pak po nekoj napad, gledam deka si na vistinskiot pat i deka ke se izboris do kraj! Treba samo volja i ljubov kon zivotot i kako sto rece ti, treba prvo sam da se sakas i da se cenis, zasto nikoj drug nema da go pravi ova ako ti sama zaboravis na sebe. Ne i dozvoluvajte na anksioznosta da vi go "zeme" zivotot i site ubavi nesta zaradi koi porano ste bile srekni i ste ziveele. Dunja i sama kaza deka si obrazovana, si imas kariera, soprug koj te saka i prekrasen sin... pa potrebno li ti e uste nesto drugo!!?!? Imas se za sto sekoj bi se borel vo ova navistina tesko vreme. Radi se ova ne dozvoluvaj nekakvi iluzii da ti ja narusat ramnotezata vo zivotot kon koja tolku mnogu luge tezneat! Eve jas na primer...bev vo anksiozna sostojba 3 godini, i piev tableti i odev kaj psihijatar i mislev deka sum luda na moite samo 18 godini, koga jas trebase da pocnam da ziveam... jas tonev! Ama sakav da ziveam, da imam povtorno normalen zivot, da zavrsam fakultet i da si go zemam se ona sto go zasluzuvam od zivotot. Taa zelba i volja mi pomogna da ja pobedam anksioznosta. Jas vo taa sostojba studirav, dobivav napadi dodeka ucev, ama se borev! I uspeav! Sega, na 24 godini, konecno anksioznosta e pozadi mene i nikogas nema da dozvolam da se zavrtam pak na taa strana; go zavrsiv fakultetot za 4 godini; sega imam prekrasen covek do mene koj me potseka za sto treba da ziveam i na sto da se raduvam i imam tolku planovi koi nema da dozvolam da propadnat. A ti Dunja, imas tolku uspesi vo zivotot i se nadevam deka ke imas uste tolku! Navistina sum srekna sto uspea da povtorno da ja najdes smislata na tvoeto postoenje...samo prodolzi taka! :up: Znam deka ke uspees! ;)

    Iskreno se nadevam deka ke pomognam na site Vas da ja pobedite ovaa sostojba. Uspehot lezi vo sekoj od nas, samo sekoj si ima razlicen pat da stigne do nego! Veruvajte!

    Pozdrav do site ;)
     
  17. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Не Ликси никако не те заборавив.Како би те заборавила кога ти беше првата која ми се понуди за помош и која оддели толку многу време за мене и за сите како мене.Благодарма многу.
    По примерот на тебе тргнав и јас и не ми значи ништо малку изгубено време за да им помогнам на овие млади девојки и сакам да им втурам во глава дека не треба да пропуштаат ништо од животот придавајќи и важност на анксиозноста.
    Мора да научат како што научив јас да се изборат со неа и да станат победници.Секако дека многу од нив ке речат,,АМА КАКО?????,, Знам не може веднаш и не одеднаш ам амалку по малку.
    Јас научивПрво дека ниту еден напад не ми направил ништо.
    Второ.Кога и да дојде јас не се борам со него(порано веднаш тргнував во акција...таблетки, шекер и вода., брза помош е ехе хехехе..незнам..глупости)сега го пуштам да помине, а откако ојачав научив да ги преусмерам мислите на многу поубави работи. Не ке лошо дасе влјубите (може и тие мажените...помага тоа помага хе хехехех)
    Од почеток беше тешко но секојпат се полесно и полесно и така нападите се проретија и скоро да ги немам.
    Успеав и ми припомогна и Линден метод, го читав и препрочитував и се уверив дека можное пак да сум ,,НОРМАЛНА,,
    Пратете ми Е-маил адреси по ЛП ике ви го пратам преведен.
    Сега само ми е жал што не бев ,,умна,,многу порано да соберев сила и понавреме да се изборам..изгубив многу време и пропуштив многу убави моменти од животот.Вие немојте да ја правите мојата грешка.
    Тргнете ,,сега,,и ,,веднаш,,така велеше мојот психијатар кој многу ми помогна, нојас не го слушав или пак небев убедена дека можам да ,,оздравам,,
    Сега знам дека можное, навистина само треба дасе одлепитеод апатијата и мислата дека на нападите ништо не им можеме.Да јас успеав :clap: ке успеете и ВИЕ!!!
    Поздравче,
    Ве следам,ќе ви пишувам секогаш кога ке ви требами кога ке ме побарате(може и на Е-маилот мој) и ве сакам сите :D
    Посебно тебе Ликси. :D
     
    На rose60 и Sireni им се допаѓа ова.
  18. HappyFace

    HappyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    0
    Е вака сега.Јас незнам дали ми треба психијатар,психолоог или можеби некоја бајачка.Минатата година почна да ме фаќа.Работев на едно место каде што беше тапа,еден или можеби двајца во денот ќе влезат да прашаат нешто и тоа беше во целиот ден,немаше компјутер да се занимавам само едно радивце колку нешто да ми дрндла на уво.Е сега незнам како да објаснам конкретно што ми се случуваше,наеднаш ке ме удреше некое чувство на на на страв да го кажам и многу ми требаше во тие моменти да зборувам со некого или да излезам надвор на воздух или да правам нешто колку да заборавам на паранојата.Како чувство пред да се онесвестиш,некогас ми се затнуваа ушите,некогаш ми се потеа дланките и што повеќе мислев на тоа се повеќе ми се случуваше,лошо искуство.Време за одење дома...јас неможам во автобус да седам,гужва не поднесував,ме гушеше неможев да дишам,па така понекогаш си одев и пешки до дома.Кога ке дојдеше времето за спиење лелееее,ке си почнев да си ги применувам техниките за дишење од јога,за да се релаксирам и ете ти го ке почне,осеќав гушење,повторно некои вртоглавици и на крај завршував со тресење на нозете кое што многу тешко го запирав.Бев на матичен лекар,ми кажаа да си пијам Б6 витмин,ако не ми помогнело да сум одела на психијатар.Си ја почнав мојата таканаречена терапија и колку што можев повеќе бев во круг со позитивни и блиски личности.Незнам како успеав,но се излечив.
    Еве сега пак почнува да ме фаќаат некои паранои,сама сум во друга земја,работата ми е седенка со од време-навреме по некоја динамика,родителите не ми се блиску,немам вистински пријатели,ги имам само моите Б6 во ташна.
    И што ме советувате сега да правам???


    Хе благодарение на една читателка открив дека болеста што сум ја имала се вика анксиозност,па ја префрлив тука....
    Ги прочитав сите постови и се чувствувам многу подобро сега кога знам дека не сум единствената...продолжувам да си се борам,бидејки знам јас сум посилна од тоа.Продоlжувам да си бидам HappyFace :*
     
  19. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Сакам да прашам и да ми даде некој совет.Мене подолго време ме мачи вртоглавицата која се јавува пред спиење мегутоа не секоја вечер 1 до 2 пати месечно. Потоа заспивам со страв и во исчекуванње дека пак ке се појави .Почнувам да се вртам во кревет да пропагам и неможам да заспијам .Можеби вртоглавицата и потонувањето се јавува од страв и од возбуда .Сакам да прашам има ли некиј друг со вакви симтоми и како се справува??позз
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    zverka..вака..ако ти се јавува мнооогу ретко..обично пред менструација значи во пмс тогаш е ок..зашто мене ми се случува ретко ама во спиење и тоа добро вртење во глава..и плус ако е промена на времето и слаба циркулацијата..а ако ти се јавува почесто може и да ти е слабокрвност..инаку вртоглавицата се појавува од различни причини..да може и од стрес....анксиозност итн..значи треба сама да си ја најдеш причината...али предизвикувачот е слаба циркулација и со тоа многу мал доток на кислород во мозокот