1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    kako sto ti veli doktorot taka da pravis ne se prekinuva terapija taka lesno kolku dobro da se custvuvas ne ja prekinuvaj oti moze poloso da ti bide za nekoe vreme
     
  2. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елисабета но јас не сум ја ни почнала таа терапија затоа ми е страв А сега ми е подобро и незнам зошто да ги пијам Што ако ми биде полошо Несакам да ризикувам зошто скоро 1 година навистина се чувствувам подобро иако претходната година ми беше најлоша во животот Незанам дали сте сигурни дека треба да го послушам докторот или да пијам 5 дена по пола апче како што ми препорача па да видам Стварно ова ми создаде поголема нервоза од вообичаено Цел ден мислам што да правам
     
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Да ги пиеш кога ти вели докторот тој само ти ја смени терапијата и ништо повејке ти сега се чуствуваш добро ама треба сепак да одиш по тоа што ти вели токторот ,а што пиеше пред ова?
     
  4. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Јас сум 100 % сигурна дека треба да ја пиеш терапијата нова, бидејќи лекарските грешки се случуваат, но не постојано. Јас константно мислам дека мене ми се дешаваат лекарски грешки, еве сега кога почна да ми гори устата бев на 10 лекари, мислејќи дека претходниот греши, а сите ми кажаа исто и јас еве не можам да се смирам и постојано сум во паника дека не е нус појава на пароксетинот, туку дека боледувам од нешто друго (рак на уста ми е сега актуелно). Па ако се сомневаш во лекарска грешка советувај се со друг психијатар, ма да немаш потреба.
     
  5. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Добро златциња ке пијам пет дена по пола па пак ке се слушнеме, ме убедивте Ви благодарам иако сум скептична Елисабета претходно сум го пиела Демитринот,еглонилот и Б-Коплексот пропратени со некој витамини како магнезиум и Ц-Витамин но никогаш не сум пиела Сераксат Последната терапија ми беше Диазапам Еглонил со Б-комплекс но најдобро ми беше од Демитринот
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Само ти ја смени терапијата не треба да се плашиш поздрав
     
    На doki55 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Лекот е сероксат.Јас го пијам 3 години ако не беше тој тешко мене.Да си го земаш како што ти го препишале.После 3-4 недели ќе бидеш како нова.поззззз
     
  8. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    a do koga ke go pies? sigurno nema cel zivot?
     
  9. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    lani go prekinav ama panikite se vratija i taka i jas se vrativ na seroksat do koga i jas samata neznam.POsto sakam da zabremenam ke odam na pregled kaj ginekolog da vidam so ke kazat ako treba da se prekini go prekinuvam.
     
  10. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    Кажетеми психијатар некој од скопје добар да нее многу скап и да не се чека многу ВЕ ГУШКАМ СИТЕ ;( ;( ;(
     
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Јас одам во Румунска, докторот се вика Александар има чудно презиме, добар е. Само упат и 60,00денари ти требаат. Што се случи, те немаше, јас мислев дека си подобро?

    Сега јас да си прашам, лошо разбрав во аптека или пароксетин и сероксат се исти АД?

    Ве гушкам :hug:
     
  12. taci1

    taci1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    65
    Сега јас да си прашам, лошо разбрав во аптека или пароксетин и сероксат се исти АД?

    Ве гушкам :hug:[/quote]
    paroksetin i seroksat se ist AD samo razlicen proizvoditel ;)
     
  13. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    paroksetin i seroksat se ist AD samo razlicen proizvoditel ;)[/quote]

    Фала Таци на информација, вчера јас кажав дека се исти, па нешто се замислив, викам чекај да се осигурам :)

    Иначе дечки до сега ме маваа паники неверојатни, ама во моментов сум ок. Одам на контрола кај психијатарот, па ќе ви пишам што сум направила. Или ај да си поставам дијагноза (тоа веќе ми стана навика) - нема подобрување, дупла доза терапија. Следна контрола за 14 дена. Веќе сум си смешна и досадна на себе со ова, ама ќе пројде и оваа фаза од животот, па ќе бидам исто како порано !!!!
     
    На doki55, atma, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    1.483
    Јас пијам Сероксат од 20 mg on/off веке 5 години, и фала му на Бога, не сум осетила никакви екстремни нус појави. Многу многу полошо се осеќам без него, отколку со него. Не грижи се, навистина помага. позз
     
    На doki55 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.122
    Девојки да ве прашам, валеријан капките на Алкалоид ги земате? Колку се одприлика? И дали сте пробале од валериана микс чајот на Алкалоид исто. ???
     
  16. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    A tebe sto ti kazaa do koga ke gi pijas?vo brak si imas rodeno??sto ponatamu so nas i jas gi pijam ama do koga????
     
  17. ana.ri

    ana.ri Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Не знам дали во мојов случај конкретно се работи за анаксиозност, но сепак ке напишам. Отсекогаш сум била слаба психички и на се реагирам но периодов сум толку напната што мислам дека ке полудам. Кога имам обврси и некои проблеми јас сум секогаш под јак стрес поради и што и да фатам неможам да го сработам како што треба, работам и стојам само во место , ме фака некоја невидена паника и се мислам дека ке немам доволно време за се да завршам. Осекам како некој немир постојано ме јаде одвнатре , задишаност и сл. Знам дека се ми е до мислите но неможам да го контролирам тоа во мене, не можам нормално да живеам . Навистина мислам дека имам потреба од некои лекови за смирување кои малку ке ми го олеснат животот и ке ме направат поотпорна оти вака ако продолжам мислам дека ке полудам од стресови и од нервози за кои и немам некоја многу голема причина но ете не можам да се контролирам.. Што би ме советувале вие ?
     
  18. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Костадинка. да јас имам два сина и оваа состојба немој да мислиш дека ми е од сега Јас со ова се справувам од 34 години, кога полошо кога подобро. но неверувам дека некогаш целосно ке исчезне Секој период во животот носи некој проблем кога помал кога поголем и треба да си како карпа за да издржиш се, но како што ми рече докторот премногу осетливоста ме довела до овде Јас сум личност што сака повеке да ги усрекува другите околу себе отколку сама да се чувствувам срекна и исполнета Според докторот треба да си угодуваши да се сакаш прво себе па потоа другите Но ти не се секирај ти си млада, ке се соземеш и ти ке имаш деца а за љубов на децата се ке издржиш ако нетреба да пиеш апчиња нема да пиеш зависи што ке ти каже докторот Да знаеш дека тогаш преовладуваат други појаки чувства и самата психа те тера да собереш сила Не се секирај за се има решение Јас ги пиев апчиљата најпрвин 2 години па правев прекини 2 години Воглавн правев прекини на терапијата зошто неможам цел живот да сум на терапија И кога ја прекинував се чувствував добро но штом осетам дека ке ме “фати“ се факам за апчињата
     
  19. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Мислам дека паниката не значи дека си анксиозна Секој пред некоја поголема обврска или работа го чувствува тој немир Јас пред обична генералка во куката исто се успаничам но тоа не значи дека имашпотреба од некоја терапија Ако мислиш дека толку те оптоварува секоја обврска најдобро земи Демитрин 1/2 апче наутро и 1/2 навечер мене тоа многу ми помогна Немора да ме послушаш едноставно тоа е мое мислење Или пак земи си Б-Коплекс и тоа за вакви ситуации ке те релаксира но не од обичниот Б-комплекс туку од Д-р Волш или Б-комплекс стрес
     
  20. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Здраво дружино!!!

    Времево се погоди за спиење, така? Ама некој мора да иде на работа :( :( :( .

    Јас денес сум добро, вчера цел ден гости по дома, едвај издржав, ама преживеав, еве ви пишувам. Бев на контрола кај психијатарот, ми остана иста терапијата, нема подобрување, и пак треба да одам за две недели. Си била состојбата тешка ми вика ќе си ја контролираме на две недели извесен период и ќе те доведеме во ред.

    Сакам да ве поздравам и да ви посакам убав ден и наздравје кафе на оние кои пијат :hai: :hai: :hai:
     
    На mal.ecka, atma и doki55 им се допаѓа ова.