1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елени27 драго ми кога пишуваш оптимистички и весели работи гледаш кога се мора се се издржува па и гости како и поголеми гужви и проблеми Во животот има и добри и лоши работи Кога вие пишувате дека мсте добро внесувате оптимизам кај сите нас кој ве следиме ма форумот
     
  2. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    :hai: :hai: :hai: ДЕЧКИ ЗДРАВО НА СИТЕ ВАКА СЕА МОРАМ ДА ВИ КАЖАМ ДЕКА ОВИЕ ДЕНОВИ СЕ ЧУСТВУВАМ ПОДОБРО ЗНАЕ ОД ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ ОНАКА ДА МЕ ПОТСЕТИ ШТО ВЕЛАМ ЈАС ДА МЕ ЗДРМА НО :| :| :| СЕ ТРУДАМ ДА СЕ ДРЖАМ НА НОЗЕ МОРАМ ДА ВИ ПРИЗНААМ НЕШТО ЈАС БИДЕЕЌИ СУМ СТРАСТВЕН ПУШАЧ ЏОА ТУРЧИН :$ ЕВЕ ВЕЌЕ 8 ДЕНА НЕ ПУШАМ И МОРАМ ДА ВИ КАЖАМ ДЕКА МНОГУ МИЕ ПОДОБРО НЕ ЧУСТВУВАМ ТОЛКАВА ВОЗНЕМИРЕНОСТ НЕРВОЗАТА Е МНОГУ НАМАЛЕНА ЕДНОСТАВНО ПОИНАКУ Е СЕ ИМАЛ НЕКОЈ ВАКВО ИСКУСТВО АКО ИМАЛ КАЖЕТЕМИ ВЕ МОЛАМ ВЕ ГУШКАМ СИТЕ :* :* :*
     
  3. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    1.483
    Тие што пиете или имате пиено Хелекс, во која доза го имате пиено, и дали смее да се пие кафе додека се зема лекот? Мене ми го дадоа последно 3 пати по 0.5 mg. Пишете...поздравчиња!
     
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Јас пијам хелекс 1 до 2 пати во ден од 0.25мг и си пијам кафе кога ми душа сака :rofl: Се чувствувам малку нервозно одкако ке го испијам посебно 1 кафе но брзо поминува.
     
  5. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.721
    Допаѓања:
    15.567
    Пол:
    Женски
    ЈАс сум нз како да кажам..за никаде..нз дал да се поднапивам Хелекс како што ми рече докторот по потреба,ама јас осеќам дека секој ден ке ми треба за жал.Ниту спијам ниту јадам асолно,нерасположена,како да имам нешто во главата,мислам дека јас не сум ова дека е некоја друга,после послувам дека јас сум сестра ми,нејзиниот глас дека го имам,оденсувањето и се...леле како ми е....тупост осеќам...депресија голема....воопшто не излегувам,еве вчера излегов и така ми беше сето...вештачко,музиакта не допира до мене....нз на кај терам стварно...леле нз ни како воопшто ќе почнам на факс од утре...ахххх да си умрам...ни другарки да се немало ни ништо...
     
  6. taci1

    taci1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    65
    Здр. гирлссссс...а бе какво умирање, ееј а бе ако се умираше се така јас веце ке бев одавна :x пу пу ..ти да си идеш потхитно на психијатар и да ти даде терапија , и да знаес дека ке ти биде подобро, па ние овде, и јас сум поминала и минувам низ тоа уште, со терапијата која ја пијам и желбата да излеземе од ова .инаку се што си напишала и јас се чувствував така. позз и не се давај, посети си струцно лице и само напред.... ;)
     
  7. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206

    вака сега, хелексот е одличен за да се занемари анксиозноста а не и да се излечи, но КАФЕ, КОКА КОЛА, и се дуго што содржи КОФЕИН - ЗАБОРАВЕТЕ ГО, најголем пријател на анксиозноста е кофеинот со помош на кој таа се храни и се зголемува. Земете си кафе без кофеин.
     
  8. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Ееех, да беше така лесно :(
    Јас полека се одвикнувам од кафе, од обичното се одвикнав пред некое време, еве несот го занемарувам полека, сега пијам капучино, а се трудам да преминам на чајче, ама тешко, а мене и психијатарот ми нагласи да не пијам кафе.
    Иначе драги мои, какво умирање, какви глупости, тешко поминува, ама поминува... Јас баш и не сум идеална да ви кажам мислете позитивно кога мене секоја мисла ми е најнегативна што може да биде.
    Поздрав до сите, ве гушкам и ве чекам, како поминавте викендов?
     
  9. Angel-G

    Angel-G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    61
    Здраво мачки,

    Ме нема долго еве малце да ве опуштам :P Гледам пишувате тука, те кафето сметало , те цигарите , едно друго , трето.Оф, леле на нашите глави се им смета ;) Во почетокот а тоа е некаде мај месец ,(кога открив дека се работи за анкс) де, си правев какви не филмови , од ова ќе ми биде лошо, од луто ќе ме заболи стомак, од млеко ќе повратам.Замка на умот!!! Верувајте!
    Колку повеќе се ставате под стаклено ѕвоно, т.е колку повеќе се оптеретуваме со тоа што треба што не треба , толку повеќе се вплектуваме.Испитано, на мене, еве жив експперимент.И јас така кога бев кај онаа мојата блесава психијатрица и викам , аман бе симни ме више од оваа елицеа, не можам ни една вотка да мавнам или пивце се отрув од густи сокови.И таа самата ми кажа ,ако ти сака душата испи си едно пивце слободно, но немој да се напиваш ко стока де...И вчера бев на свадба си мавнав прва една ракија, па после едно скопско ,абе милина! Пред тоа бев на седенка исто си пиев уредно едно пивце, кул!
    Инаку ја сум ок, ама оваа мојава не сака да ме симнува уште од лекот требало најмалку 6 месеци да се зема, а ја ако се прашувам одма го џипам у канта за ѓубре :lol:
    Тоа ви е мили мои, ја сум сепак голем оптимист, борец и имам многу силна воља да го надминам оваа, а всушност без овие особни ќе оди тешко.Пронјадете си ги во себе , а ги имате верувајте , па ќе видиме како еден ден се ќе ви изгледа исто ,ама нема да е исто, мирисот ќе го чувсвувате и воздухот што струи надвор , па и ќе забележите ситници во обичнните работи на кои никогаш не сте погледнале.

    Толку од мене ,
    Ве сака вашата Г и да слушнам охрабрувачки и позитивни промени ;)
     
    На elisabeta, taci1 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Без позитивна енергија,позитивни мисли,борба,поддршка,од ова не се излегува не....само храбро...има денови кога решавам целиот анкс да го шутнам некаде и излегувам без него се забавувам,уживам со мојата љубов,моето друштво и моето семејство,одам од бутик во бутик и уживам,има денови кога ни јас незнам од каде идат тие глупави мисли,но ден два и ајде чао неможам да се замарам со глупости...секоја негативна мисла сменија со позитивна еден ден-два и на анкс ке му се здосади.Не сме биле срекни,сме имале лоши мисли и денови,а кое е виновен?Нашата психа и нашата потсвес,само ние ја имаме моќта да го смениме тоа.Не е лесно,не,без разлика дали со АД или без нив,битно да се бориме и да уживаме во малите работи.Колку среќна ме направи денес погледот кон планините :rofl: знам глупаво,ама ете среќна сум кога ме исполнуваат такви мали работи и тогаш знам,уживам во малите рабооти а тоа е голема работа.А кафенце ке си испијам и тоа со кеф,колку повеќе се ограничуваме толку полошо се чувствуваме.
    Angel-G пишувајни почесто секогаш си полна со позитивна енергија :*
    Елисабета некако ми те снема,ми недостигаш,се надевам дека го шутна анкс и депресијата и реши да се забавуваш и затоа те нема :D :*
    Дечки имајте убави мисли,анкс ке се извади од кожа :rofl:
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. chrnnnn123

    chrnnnn123 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Значи дечки и девојки поздрав нов сум на форумов па да се олеснам..значи одамна патам од анксиозност и пред летово таман ја снема,се навикнав да седам до касно и се поремети целиот биоритам.Значи едно утро не бев спал цела ноќ и отидов на базен,и од тој ден наваму си ги осеќам сите вени во главата,значи пулсот си го осеќам во целото тело,а немам никакви главоболки ништо.Неможам да се наспијам ,и ми влезе во психа најверојатно тоа и цело време мислам на тоа што ми мрда во главата.Значи неможам на ништо друго да мислам освен на тоа..Само кога се опијам не мислам на тоа , и во некој ретки моменти.Дајте помош како да го отргнам тоа од главата вака неможам,како да сум отсутен од овој свет..Поздрав до сите анксиозни на форумов! :*
     
  12. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Добродојде на форумот Не очајувај па тоа и не е толку страшно Тоа ти се увртело во глава и не те пушта Ти се десило ли некогаш да ти трепери окото Сигурно ти се десило Можно е да е треперење на некој нерв зошто рече дека не те боли глава Ако е нешто недај боже мора да имаш и силни главоболки Ако сакаш да се смириш подобро иди и на лекар да се увериш и така полесно ке ти е Но мислам дека повеке психата те “мава“отколку што имаш некој проблем Но сепак земи си некој благ антидепресив па ке пробаш ако и тоа не помогне обрати се на лекар иако мислам дека не е ништо зошто и мене ми се случува на разни места да чувствувам такво трперење но за 1-2 минути поминува
     
  13. chrnnnn123

    chrnnnn123 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Значи не е треперење..него како да си ги осеќам вените го главата.Али ми рекоа дека тоа е од неспиење најверојатно,бидејки се покачувал крвниот притисок,а истото го осеќам и во целото тело.А за главоболки немам ниту благи ,а недај боже шо викаш СИЛНИ! :D
     
  14. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Во тој случај провувај го крвниот притисок секогаш кога ке го осекаш тоа па ке видиш дали е од него ако е нормален значи на нервна база е и најдобро е да земаш благ антидепрес ако тоа не помогне најдобро е да отидеш на лекар за да ја провериш циркулацијата на крвта сега има добри апарати поздрав и не му придавај многу важност покушај ако можеш да го игнорираш но претходно направи и крвна слика
     
  15. chrnnnn123

    chrnnnn123 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Напраив крвна слика и ми рекоа појака од шо треба..
     
  16. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Во тој случај пробај со антидебресив благ и Б-комплекс и покушај да си го скренеш вниманието на нешто друго а не цел ден да си преокупиран со проблемот кој станува поголем кога нон стоп си мислиш на тоа Понекогаш и самиот можеш со сугестија да почнеш да го чувствуваш тоа Радувај се ништо не ти е Овде имаме ние и поголеми проблеми па гледаш понекогаш колку сме оптимисти и не се откажуваме Речи си НЕ МИ Е НИШТО и продолжи си сречно да си го живееш животот луге има со многу поголеми проблеми А знај ШТО ДОЈДЕ МОРА И ДА ПРОЈДЕ Поздрав
     
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.721
    Допаѓања:
    15.567
    Пол:
    Женски
    Ама сум испаничила на заболекар...не можам да се стабиилизирам луѓеее :( ми се смени личноста...нз која сум :( дур се онесвестив од ко ми ја стави анастезијата :( :'( :'( :'( а и не спијам асолно со години :( ПЕКОЛ МИ Е !!! Јас полуддев готово....тотална исклученсот..кога некој ми зборуива ја го гледам а како да не го слушам ;( ;( ;( одлетана сум
     
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Под хитно да одиш на психијатар да ти препише терапија не си играј чупе со психата
     
  19. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.721
    Допаѓања:
    15.567
    Пол:
    Женски
    На atma му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Те разбирам низ што поминуваш, јас поминував низ слична ситуација, нема да ти ја раскажувам мојата приказна, барем не сега, не си во состојба да читаш за тоа, а и јас не сакам многу да ја развлекувам, ама да те посоветувам да си отидеш на психијатар, и тоа одма. И јас мислев ќе ми помине со форумот, малку повеќе љубов, и незнам активности некои без везе, ама дојдов до состојба да не можам веќе воздух да земам од стегање на грлото, да не можам да зборам од горење на устата, болки во градите и ред други работи, па отидов на психијатар. Земам минимална доза на терапија додека да ги прифати организмот лекарствата и да ги избегнам нус појавите, и веќе имам лесно подобрување. Не се срами и не одолговлекувај!!!