1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Јас пак ке се жалам :( еве 40 денови појам асентра од 50 и ми се намалија паничните напади ама депресија сеуште чуствувам и да признаам не се движам многу немам желба само ми се спие незнам што да правам го пореметив и спиењето касно си легнувам и касно станувам само игрици некој играм на фб др нисто :(
     
  2. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елисабета зошто така барем ти беше најголем оптимист не се предавај Јас сега за да ти докажам дека се ни е во главата ке ти раскажам што ми се случи оваа недела Незнам како но ја наметнав раката во рамото и имав големи болки Ма каква анксиозност каква депресија од болка заборавив дури и апчиња да се напијам Толку ме окупира болката во раката што заборавив на се друго Значи се е до главата и како ке ги насочиш мислите Тоа е тешко но еве ова е пример дека се е во тоа како размислуваме ,се жалиме се повлекуваме и мислата ни е во исчекување кога ке ми се слоши или кога ке ми биде подобро Инаку да ви кажам благодарам на сите кој ме убедивте да пијам од сераксатот и сега се чувствувам многу подобро Поздрав елизабета и почесто се јавувај и за тебе ќе е подобро а и за нас
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.720
    Допаѓања:
    15.566
    Пол:
    Женски
    ЈАс до лани бев на терапија...20 мг Серкосат,пола Заласта од( 5мг пола значи) и 2 по 1 лексилиум од 1, 5
    За 1 месец без заласта со истите погоре
    После 1 месец Серкосат од 20 мг после бев на контрола за 3 месеци ( рековме прекинувам ама не бев сигурна)
    Бедоксин
    Хелекс
     
  4. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Гирлове Јас мислам дека си во таква состојба зошто доволно не спиеш Тоа е најголемиот проблем И здрав човек кога не е отспан нервозен е и депресивен Најпрвин среди го спиењето со некои лекови или чаеви ке видиш дека ке ти е подобро Не се откажувај Биди силна немој да се разочаруваш толку собери храброст и среди се пред се спиењето Немој да се оптоваруваш со тоа дека полудуваш и сл Ке бидеш во ред Со срека И поздрав
     
  5. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    И мене некни ме заболе левата рака пола саат ме болеше имав големи болки како за срцев удар ама знаев дека ништо нема да ми се случи од болка и јас заборавив на депресијата ама еве сега пак ме фајка одвреме навреме
     
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Бев на свадба,2 хелекс(едно во 8 друго во 14) и цел ден опа иха супер си поминав,едно време и ми се вртеше ама почна забавниот блок и немав време да мислам на тоа тоа,се изнаиграв скокав офф убавини се издував малку :D Луге дружете се и работете на себе,ке поминат и лошите мисли и овие грди чувства :*
     
    На doki55, Pozitiven и elisabeta им се допаѓа ова.
  7. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    Здраво душички какосте јас морам да ви се пофалам после 3 ГОДИНИ денес прв пат се качив во автобус со постарото детенце и кога ме стегна еден напад мислам сите гледаат во мене како цела снага да ми се тресеше и секој момент да паднам ама сама си викам нема нема нема детево право во очи ме гледа а денес и вторник ден за пензионерите згузвани :lol: :lol: :lol: абе се ми се собра ама битно издржав сеа се чуствувам ко да сум го осволила монт еверест :$ се надевам на подобро пијам само б-комплекс и чај валеријант многу ми помага ве гушкам и поздравувам сите :* :* :*
     
    На dunja, eleni27, doki55 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    САМО НАПРЕД :*
     
  9. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски

    Браво !!! Црпи ја енергијата од децата Секогаш кога ке ти е лошо гушни ги и помисли на нив. Јас до ден денес го правам тоа иако се веке пораснати. Но едно гушкање ми е како еден демитрин и многу ми помагаат. Само ми е жал што ги вознемирам и се стрпувам колку можам. Поздрав.
     
  10. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Гирлове многу вознемирено си пишувала но сето тоа тие од недоволен сон не се секирај Еве најдов на форумот кој се последиците од недоволен сон и дел од него ти го цитирам
    Недоволното спиење и последиците врз друштвениот живот
    Aко сметате дека си го подобрувате друштвениот живот со тоа што си кратите од сонот за да останете подолго на социјалните мрежи или кога сте излезени, помислете уште еднаш. Не може да сте пријатно друштво ако сте нервозни, уморни и раздразливи. Еве кои се негативните ефекти на неспиењето врз друштвениот живот:
    Намалена желба за дружење. Ако не сте спиеле доволно во текот на ноќта, нормално е да немате желба за дружење следниот ден. Ненаспаните луѓе губат интерес за вклучување во забавни динамични активности или во интересни разговори. Намалувањето на времето за спиење значи и намалување на интензитетот на позитивните емоции од дружењето и забавата.
    Појавување на тага и депресија. Краткиот сон не само што го намалува интензитетот на позитивните емоции, туку води и до појава на негативни емоции, како тага и вознемиреност. Хроничните проблеми со спиењето се поврзуваат со долготрајни нарушувања во расположението и појава на депресија.
    Нервоза, напнатост и нетолерантно однесување. Луѓето кои не се наспани полесно се иритираат, нервозни се, а понекогаш дури покажуваат агресивно однесување. Тоа често води до конфликти со колегите, соучениците, пријателите и го уништува друштвениот живот.

    Често велите „Од спиење нема спомени“ или „Ќе спијам кога ќе умрам“? Време е да го промените својот став и да престанете да ја занемарувате силата на добриот сон, кој носи подобро здравје, поведро расположение и поубави спомени.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Еве ме пак на жалење. Јас не престанувам да плачам, бев вчера на контрола кај психијатарот ми го симна хелексот на едно апче дневно, навечер, и на пароксетинот ми ја дуплираше дозата. До сега не осетив некое посебно подобрување, ај да видиме сега.
    Црните негативни мисли не си одат, а и на маж ми му се вратија. Телесни тегоби немам, освен малку жештини по телото и во устата, и слаба болка во рацете.
    Незнам веќе, не можам ниту да се насмеам, ниту имам волја да се спремам за на работа, ниту да се нашминкам, ама баш никаква волја за ништо немам.
    Клекнувам пред состојбава, се предавам ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  12. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елени27 никакво клекнување тоа е најлошата варијанта Еве сега имаш друга терапија продолжи ако и тоа не оди пак ке ја смениш Па има луге и со поголеми проблеми инвалиди со ракови и сл. па како тие се борат Ова ке ти помине верувај ми Некогаш подобро некогаш полошо но секогаш носи се со мислата дека ке ти помине Ако ти размислуваш така и сопругот ке пага во поголема депресија и неможете мегусебно да се крепите и храбрите Секогаш има и полошо Зар некогаш немаш подобри денови и верувај тие ке бидат почести И послушајте ме Б-Комплекс обавезно јас го пијам 2 години без прекин и многу ми е подобро Ништо не е дојдено одеднаш па така и одеднаш неможе да помине Ајде со позитивни постови Пишувај скренувај си го вниманието на други нешта Златна ти посакувам ДОБРО
     
  13. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Елен4е не секирајсе јас го погледнав видеово забајлево што ми го препора4а еден пријател и паднав во смеа на сета мака се надевам ке ти помогнам само мораш да го гледаш многу помага :)
    http://www.youtube.com/watch?v=akxGHtNp ... e=youtu.be
     
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Ние сме со тебе и многу те сакаме,не смееш да се предадеш.Јас би ти препорачала и магнезиум да си земиш ама во апчина не шумливи.....Ајде позитивно и само напред :rofl:
     
    На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Somnitelno-Lice

    Somnitelno-Lice Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    248
    Во никој случај не очајувај, тоа се само моментални порази во битката...а битката ја добива оној кој никогаш не се откажува ;)
     
    На slucajna, taci1, atma и 4 други им се допаѓа ова.
  16. taci1

    taci1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    65
     

    Прикачени фајлови:

    На Alondra, slucajna, bllakce и 2 други им се допаѓа ова.
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.720
    Допаѓања:
    15.566
    Пол:
    Женски
    Уште еднаш ќе вве советувам да посетите и биоенегетичар.Јас искрено сум задоволна од Филев..човекот како што ми кажа тој ја рамни енергијата..Позз до сите и се најубаво :)
     
  18. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Кога беше,подобро ти е??? Јас посетив пред неколку год.искрено подобро ми беше,престана да ми се врти,нозете и рацете престанаа да ми се тресат и многу мирно спиев,по некои време мал стрес и одново се почна.....
     
  19. 1985god

    1985god Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Дали некој од вас земал антидепресиви како што се Елицеа за време на бременоста дали е дозволено?
     
  20. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Јас колку сто знам не е дозволено но сепак консултирајсе со лекар