1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека доколку е поголем ризикот за мајката отколку за фетусот дозволени се.Јас разговарав еднаш со гинеколог и рече да работам на случајот дека ќе ми ја намалат ако треба препишаната доза или ќе ја сменат али во никој случај не се контраиндицирани.позз
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    дали на некој му се има случено видот да му трепери незнам ммене ми трепери? и после кско во сон ми се прави :(
     
  3. taci1

    taci1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    65
    mozno e od AD ili od nervite, i mene mi se ima sluceno traese nekolku minuti ,ama se islasiv u pm. i se znae pravac na doktor, i na ocno, ama tamu se e ok |(
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 1985god

    1985god Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Fala na odgovorot midava nada da se resam da ostanam bremena, inaku pijam elice veke edna godina i nemozam bez niz a strav mi e da se resam da ne mu nastetat nesto na bebeto :worried:
     
  5. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    499
    Допаѓања:
    348
    Јас имав премногу здравствени проблеми, ми се повраќа често, чувствувам дека немам енергија, редовно добивам тахикардии, понекогаш си го чувствувам срцето како пресилно ми лупа, а некогаш па ич, не можам да дишам нормално, како да го контролирам дишењето, имам чудни болки во главата што траат од прилика неколку секунди... и сето тоа си го поврзав со некоја страшна болест, на пример тумор во мозокот или некаква леукемија, ја проверив крвта 4 пати и направив компјутерска томографија на мозкот - никаде ништо не се најде. И касно, ама конечно ми кажаа докторите дека можно е да се работи за анксиозност па кога отидов на психијатар сфатив што била работата, но грижите дека имав некоја болест ме убиваа секојдневно!
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepa33

    pepa33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    zdravo,imam golem problem so moeto devojce ve molam za sovet,,pomos,moeto devojce ima 6.5 god sega e prvo odelenie,ima slaba koncentarcija,so razvojot e ponazadsprema vrsnicite,,se ponasa kako mn,pomala da e,procenka od defektolog i dadoa deka taa e kako da ima 5 god,na skolo ne vnimava na cas bidejki nema koncentracija,,,,neska da se druzi so decata,se pomocuva od vreme na vreme dodeka e vo skolo,ne gi izvrsuva zadacite na cas,,,skrta po klupata ,,i vo knigite isto,,celo vreme samo si pee :) mnogu ja vleci muzikata.ima problem so motorikata ,,veke tri godini ja nosam vo centar za mentalno zdravje,,pie sirup nootrop,kidz omega 3 i b6,,,,no ne sum zadovolna ,,kazete mi nekoj drug lek sto pomaga ili preporacajte mi drug doktor ,,pozdrav.

    [mod-kirilica:2xxowodh][/mod-kirilica:2xxowodh]
     
  7. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елисабета и мене тоа ми се случувало но само кога ми е многу лошо кога сум добивала напади и ми се чини дека го губам видот При еден таков напад ми измерија шекер и ми покажа 9 што е можно да е поради тоа, незнам јас мислам дека е од покачување на шекерот а и од стресот Тоа трае неколку минути но многу е панично и стресно Имам чувство дека тонам и дека во секој момент ке се онесвестам а погледот ми трепери и мислиш секој момент ке го снема Сепак мислам дека тоа е од стрес, бидејки вообичаено не ми се случува,што значи сепак тоа ни се случува од паника,стрес секако и глупавиот анкс.Поздрав и не се секирај тоа е моментално и нема последици

    Тоа е карактеристика на анксиозноста што стануваме хипохондрици и си мислиме дека ги имаме сите болести на светот Стравот ни е најголем непријател и се додека не го совладаме него нема да можеме да се ослободиме и од анксиозноста Мора да примаш терапија и прави вежби за дишењето на интернет ке најдеш под длабоко дишење тоа мене многу ми помогна и сега сум во ред со дишењето иако понекогаш но ретко ми се јавува пак
     
  8. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Доки ќе те надоплонам, покрај тоа што стануваме хипохондрици, ние и ги доживуваме сите симптоми на тие болести, барем кај мене случајот е така, но сега откако примам терапија од ден на ден малку по малку се смирувам. Јас се борам со стравот, стравот од што ако, што би направила кога, како би постапила ако и слично, односно премногу анализирам и тоа ме доведе овде кај што сум. Стравот од тоа што ако ни е најголемиот непријател, ама ние нема да му се предадеме, ако јас понекогаш потклекнувам, не се предавам, паѓам и станувам.
     
    На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
  9. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Еленче да не е стравот ке ја снема и анксиозноста Се бориме сите но кај нас тој преовладува во моменти кога сме најслаби Инаку по природа јас не сум страшлива и не се плашам дури ни од смрта која е природна работа,се плашам од болка, никако немошам да ја поднесувам и тогаш успаничувам и по тоа доагаат сите симтоми де мозочен удар де срцев удар и ред други глупости По природа не сум лјубител на шетање на работа имам прекрасни колешки кој ми влеват оптимизам и утеха но дома сум премногу затворена не се дружам и имам страв од излегување Децата и сопругот имат разбирање но понекогаш мислам дека и нив ги оптоварувам. Сега сум многу многу подобро но потсвесно стравот е присутен
     
  10. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Интересно, ти не поднесуваш болка, а јас пак болка поднесувам, но се плашам дека таа болка ќе му наштети на маж ми и дека ќе го разочарам, дека ќе ме отфрли, дека ќе му го уништи животот, тоа е мојот единствен и најголем страв. Кога немав никој покрај себе, болките доаѓаа и си одеа, но откако до мене застана тој, па посебно сега откако сме во брак, тие мисли не ми поминуваат.
     
  11. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елени треба да те одржува во сила љубовта кон сопругот како мене што црпам енергија од децата и си велам морам да сум жива и силна поради нив Така и ти немој да мислиш дека е можно да те остави па има збор ЉУБОВ која ве споила и која ве одржува Имајте мегусебно комуницирање разговарајте повеке за проблемот и решение бавно но сигурно ке дојде Поздрав
     
    На eleni27 и elisabeta им се допаѓа ова.
  12. atma

    atma Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Здраво на ситее :)) како се држите драги мои ?
    јас сеуште сум исто, сега сум премината на Асентра од 75 mg и сакав да прашам дали можам да пијам Бедоксин заедно со неа :)
     
  13. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Да слободно можеш да пиеш бедоксин Јас пијам Б-комплекс скоро 2 години и многу добро се чувствувам
     
  14. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки!!!!
    Ве нема сите, се надевам сите сте подобро!!!!
    Јас сум ок, не сум несто многу добра, си ги средувам мислите полека но сигурно и се трудам да ги оттргнам сите тие црни мисли сто ми се завртеа во главава, ама тешко ми оди. Многу тешко...
    Стравот ми е преголем, неоправдан, како да сумпадната во еден маѓепсан круг и никако не можам да се спасам, малку кога ми е подобро дури и ми е смешно ова што ми се случува, но тоа е, повторно се затегнува обрачот и јас си се гушам во солзи и се виткам од страв :(
    Ве поздравувам, имајте убав ден!
     
  15. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елени27 сите сме овде но ми изгледа како затишје пред бура Мило ми е кога постот ти почнува со “Јас сум ОК“ но продолжението секогаш не е ОК Знам дека стравот тешко се контролира тој е како вирус кој одвреме навреме се активира и прави проблеми Но избегнувај да плачеш и да се грчиш во тој маѓепсан круг Најди нешто што ке ти го одвлекува вниманието,читај разговарај гледај филмови и ако можеш шетај ?(зошто јас неможам кога ми е лошо да шетам ) Но златна заинати се и речи си ништо не е посилно од мене и не се предавам Терапијата редовно примај ја но и не очекувај брзо закрепнување за се треба време За сите нас најбитно е да помине време Еве јас ако ти кажам дека пред десет години ме “фати“ па имав период околу 5 години кога ми беше сосема добро и не примав дури никаква терапија но во последните 2 година повторно се врати и тоа во полоша форма Сега последните 7-8 месеци да не се урочам сум подобро Така и ти не се секирај ШТО ДОЈДЕ МОРА И ДА ПРОЈДЕ тоа е мојата девиза Ти посакуван секое добро
     
  16. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Јас вчера се чуствував мизерно,празно,тажно,тешко,денес решив да се дружам само со позитивни личности,така и направив и се наполнав некако со позитивна енергија и продолжувам,пак ке шетам вечерва,ке се дружам,ке вежбам јога,ке мислам позитивно и покрај празнината во мене ке се обидам да најдам смисла во оваа монотонија...
     
  17. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Секако дека ќе најдеш смисла, па ти имаш желба за тоа, излегуваш, јас пробав да излезам прееска до центар, едвај издржав, мислев сите во мене гледаат, ми се потсмеваат, ме сожалуваат, се гушев, срцето ми лупаше триста на саат, сега сум си домче, си седам на ФБ и чекам вест од особа од која не ни очекував дека некогаш ќе ми пружи рака, ама ете ме изненади и се надевам дека наскоро ќе ми се случи таа промена во животот која ќе ми помогне да го надминам сето ова!
     
  18. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Душо јас одев по пат и се ми се матеше,ми се вртеше,само одев и велев се е во ред,се е во ред,ЈАС САКАМ -ЈАС МОЖАМ....ЈАС МОЖАМ СЕ САМО АКО САКАМ....ЈАС САКАМ........мораш да излегуваш и тоа ке ти премини во навика,мислиш сите тие што биле излезени,те гледале се среќни и се му цвета....премногу те почитувам,знаеш и сама(иако не те познавам)сакам само да ти кажам,никакви лекарства ни луѓе неможат да ни помогнат ако ние самите не сакаме....те позз и го чекам денот кога слободно ке излезиш без да ти е грижа за било кого освен за тебе :* :inlove:
     
    На doki55, bllakce, eleni27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со тебе, мора да сакам за да можам, а јас навистина сакав вчера да излезам, излегов, ама ми беше ептен лошо, како да бев дел од некој хорор филм :(
    И знам, треба време, не може да се случи се сега и одма. Фала ти малецка на убавите и охрабрувачки зборови, се надевам дека и јас наскоро ќе напишам пост во кој ќе ви речам дека конечно сум исполнета, дека ми се пополни оваа огромна празнина што ја имам во себе и дека конечно имам волја да живеам и да се радувам!!!!!
     
    На bllakce и doki55 им се допаѓа ова.
  20. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.720
    Допаѓања:
    15.566
    Пол:
    Женски
    А дали тоа што ми се врти и притсок во главата што осеќам е од оваа состојба?се чуувствувам како во глава маавната...збунета до без крај и само препрашувам по 100 пати едно исто...нестабилизирана..менувам распложение и мислам дека станувам шизофреничар.. :( ептен тешко се вклучувам на предавања на факс...пр одговарам на прашање...точен е одговорот и се мислам дали е точен...ццц..не сум сигурна во себе ни грам и ме нервира тоа..како понижена се осеќам и пред се нерасположена а тоа го осеќам во главава...сега за ИНАЕТ пошто сум Јарец..цел ден ке одговарам прашања за на колоквиум и дур не ми се приспие да одам ако можам да заспијам..оти пак психички сонувам ама ЗА ИНАЕТ ке бидам активна цел ден..Позз до сите
     
    На mal.ecka и doki55 им се допаѓа ова.