1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    поздрав за тебе не се плаши лексилиумот е добар за смирување ,јас ги имам пиено со сероксат на почетокот од терапијата исто како тебе на сабајле од 1,мг и навечер од 1,5 затоа не знам зошто од 3мг по пола али доктор сепак така препорачал и така нека биде ,не се плаши ке те смират ке те опуштат и пред се ке ти помогнат да заспиеш да имас добар сон тоа од искуство ти го кажувам мене ми помогнаа ,се надевам и на тебе но јас направив грешка што кога почна да ми биде подобро јас баталив апчиња и се,мислев сега е ок но не било така после некој период пак почна истата мака затоа во комсултација со доктор полека полека се ке се среди тоа го знам сега сум на мала доза на таблетки и ми е добро сега не нешо кузнае колку добро ама функционирам супер.искрено се надевам дека ке бидеш супер само да ти посочам дека покрај апчињата и ти сама работи на себе дружисе ,излегувај биди присутна секогаш со добро и расположено друство кое ке ти помогне усте толку да надминеш .ти посакувам се најдобро.мораме само храбро напред да чекориме гордо со крената глава и ке биде се добро .секое добро за вас.
     
  2. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Да ви кажам на гости убаво си поминав без никакви паники само стомакот малце ме заболе ,се прошетавме во селото со дечкоми убаво планинско село заврна дож малце но сепак убаво беше :rofl:
     
    На atma, mal.ecka и doki55 им се допаѓа ова.
  3. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Елисабета мило ми е што убаво си поминала и практикувај што почесто да си правиш такви излети а особено со човекот кој нешто ти значи и ке видиш дека постепено ке се чувствуваш најсрекна и најздрава личност Ти посакувам секогаш да си добро расположена,насмеана и секна
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pozitiven

    Pozitiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    Поздрав до сите :)

    Bol je privremen. On može da traje minut, ili sat, ili jedan dan, ili godinu dana, ali na kraju će se smiriti i nešto drugo će zauzeti njegovo mesto. Ali ako odustanem, to će trajati zauvek. “ — Lens Armstrong
     
    На atma, elisabeta, slucajna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    Здраво душички какосте ми јас многу п0одобро од ова лексилиумов онака се враќам во нормала што би се рекло сакам да ве прашам постарото детенце ми тренира ракомет а утре има утакмица дали некој од вас бил и какво е чуството бидееќи гужва не поднесувам мислам незнам дали ќе издржам а сонце мило толку ме моли неможам да го одбијам ке може ли да ми кажете ако сте биле или пак да ми дадете некој совет ве гушкам сите :* :* :*
     
  6. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Nema strav samo napred jas prebrodiv dva periodi od ovaa cudna bolest ako moze taka da se narece se dodeka eden den ne mi pukna filmot od toa da gledam kolku raboti propustam zivotov pominuva bukvalno pokraj tebe ne so tebe i pocnav da pravam raboti od koi sto se plasev da vozam kola da izlezam sama da se vozam u gratski avtobus na pocetok voda tecese od mene i si vikav ajde da vidam so ke mi bide do kaj ke odi ova ajde da vidam dali ke umram i pogodete sto me umrev :))) taka ni vie nisto nema da vi se sluci veruvajte od ova ne se umira posilni ste od kolku sto mislite ne razmisluvajte deka ke vi se slosi ako izlezete pa i neka se desi mene koga me fakase panika i gledav sto pobrzo da se vratam doma a so toa negledav deka uste poveke si go zgolemuvam stravot me fakase nekoja euforija ama pokasno koga ke mi se desese toa i na ulica namerno go zabavuvav cekorot i odev popoleka na da brzam i mi pominuvase taka i vie samo hrabro neka vi se vreze vo glavata deka ne ste bolni nisto ne vie i kraj posilni ste od nego samo napred drustvo eve nekolku godini sum super bez lekari bez apcinja sama si go pobediv ova sega duri i u avion se vozam sama do norveska po aerodromi natamu navamu a porano mi bese nezamislivo sama da izlezam do prodavnica ama sega nisto nemoze da me spreci da go ziveam zivotov da ne bidam zarobena doma poradi eden obicen strav taka i vie sami ako ne si pomognete nema nilkoj veruvajte jas svativ ova u momentot deka i pokraj terapijata so ja piev eden den ni apcinjata ne mi deluvaa zedov gi frliv vo kanta i si rekov ajde da vidime koj e posilen :)

    [mod-kirilica:2i6kxwrv][/mod-kirilica:2i6kxwrv]
     
    На atma, eleni27, elisabeta и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Значи вака, јас немам страв посебно од нешто,туку се чувствувам како да имам некоја тегоба како да имам некоја незавршена обврска, и кога спијам мислам за тоа што ми се случува на работа дали е правилно вака или така...мислам цело време мислам дека мозоков не престанува да ми работи...навистина незнам зошто се чувствувам толку несигурна во себе.... :(
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dimco11

    dimco11 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    zdravo na site ne sum bil do sega nekade za da mi utrdat anksioznost ama nekako vo posleden period se osekem mnogu cudno kako da ne sum jas toj....sekogas sum so nekoi crni misli vo glavata koga ke izlezam na kafe ke sednan i imam nekoja npnatost vo mene kako da ispukam me boli glava odzad fizicki sum iscrpen neznam sto moze da e bev na doktor krvni sliki pravev se e ok srce mi snimija se e ok..pomos nekoja....
     
  9. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Помош,што поскоро посета на психолог или психијатар,започнување со терапија а јас би ти препорачала и психотерапија,па потоа следува работа на себе и сменување на секоја негативна мисла во позитивна,но најпрвин мораш кај стручно лице ако не сакаш лекови и мислиш дека можеш само со прихотерапија тогаш посети само кај психолог.А само од себе без напор и време нема да помине,значи што поскоро превземи нешто и пиши ни,со тебе сме :) позз
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  10. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    Здраво на сите ве гушкам јас сум многууууууууууууууууууууууууууууууууууу подобро излегувам бев на родителска бев на утакмица металург вардар про имам една пријателка со мене нон стоп ме храбри господ да ја поживее психијатарот ми препиша лексилиум од 3 мг по половина сабајле и навечер и се чуствуваам дека се враќам во живите се надевам ќе успеам ве сакам и гушкам сите
     
    На lastovichka, slucajna, atma и 5 други им се допаѓа ова.
  11. gabiohrid

    gabiohrid Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    здраво еве јас сум нова на форумов сакам да прашам дали неќој знае дали во македонија може да се набави лекот ашваганда многу е ефикасен во лечење на анксиозност ја добив информацијава од пријател од хрватска тој дирекно ја нарачува од индија ве молам за помош
     
  12. atma

    atma Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
  13. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    http://www.ajurveda.com.mk/index.php?id=32

    Ете и овде го имаат. Баш и ја читав за ова и ме заинтересира. Пиши искуство ако го купиш, како делува и дали навистина е толку ефикасна во однос на симптомите од анксиозност.
     
  14. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    Здраво душички јас денес бев на психијатар и ми рече дека ке ми ја зголеми дозата на лексилиумот една половина насабајле половина на ручек половина вечер до сега пиев насабајле и навечер сеа пијам и на руцек и ми препиша депрозел од 20мг по едно на ден дали некој ги пиел овие депрозелов зошто за мене се непознати мислам ниту пиено ниту пак слушнато за нив ве молам ај нешто повеќе бидееќи некако сум напната кога ми ја зголеми дозата се почуствував како да полудувам пак почна она грозноно чуство да ми се враќа ве гушкам сите ;( ;( ;(
     
  15. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Да не се плашиш секоја терапија започнува со најниска доза после постепено мора да ти ја зголемува дозата а депрозел мислам дека е за зголемување на серотонинот во крвта хотмон за срејка
     
  16. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    ФАЛАТИ НА ОДГОВОРОТ А ДЕПРОЗЕЛ ИМАШ НЕКАКО ИСКУСТВО :tmi:
     
  17. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    депрозел мислам дека е за зголемување на серотонинот во крвта хотмон за срејка јас пијам Асентра и тие се за создаванје серотонин кај нас е намален серотонинот и затоа сме депресивни
     
  18. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    TИ БЛАГОДАРАМ ДУШИЧКЕ ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ДО ТЕБЕ :*
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eci.sk

    eci.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    срцки дали некој пиел чај валериана? сакам да си купам, па дали има позитивно дејство? и дали може преку ден да се пие,зашто таму пишува пред спиење ? :* :* :*
     
  20. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.681
    Допаѓања:
    109.894
    Пол:
    Женски
    Јас пијам Депрозал во комбинација со Хелекс и сум многу задоволна. Асентра не поднесував, ама ова ми е супер. Не се плаши да го пиеш.

    Само не знам зашто во комбинција со лексилиум ти го дал :?: кога депрозалот те крева, те прави способен да работиш, да функционираш а лексилиумот те заспива ( барем кај мене е така ).

    Само едно да напоман до сите што пијат терапија за анксиозност и депресија.

    Алкохол никако во комбинација со овие лекови!!!!
     
    На eleni27 и osamenamajka им се допаѓа ова.