1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. atma

    atma Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Сакав само да прашам дали некој од вас дами пиел Асентра со Хелекс ?
    јас пијам Асентра од 75гр и Хелекс од 0.50..
     
  2. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Атма јас немам пиено ама знам дека одат во комбинација
     
  3. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Габиохрид ти пратив ЛП пишими ,,,,,поздрав
     
  4. Pozitiven

    Pozitiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    Еци, јас пијам чај од валеријана за позитивно дејство има ама сосем мало барем кај мене ама сепак од време на време си подпивнувам чајче :)) Иначе јас кога го пијам претежно денски... така да добро е да пробаш и ти можеби кај тебе подобро ќе делува
    позз :)
     
  5. chrnnnn123

    chrnnnn123 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0


    Од каде може да набавам вакво чудо да го купам?
     
  6. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    На Ајурведа страната, во делот кај што пишува КОНТАКТ има телефони, може така да ги контактираш да ти кажат каде точно се лоцирани, ова ако си од Скопје. Или да ги прашаш дали може да се нарача и да го пратат, ако не си од Скопје. Или на нивната фејсбук страна прашај ги како и каде може да се купи.
     
  7. kumanovcanka

    kumanovcanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    39
    поздрав до габиохрид ако сака да напише дали почха да користи ашваганда и како се чувстуваод неа?
     
  8. gabiohrid

    gabiohrid Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    не сеуште немам почнато мојов пријател ги пие во хрватска и е презадоволен јас незнаев каде да ги најдам кај нас ама еве ми дадоа страна да видам да се нарачаат дирекно од индија се 18 евра 300таблети така ги марачуваа мојов пријател во хрватска али тоа не е битно важно ако ги има кај нас да ги купиме и да се надеваме дека помагаат јас уште утре ке им се јавам и ке порачам една доза и нс сите ке ве обавестам во текот на нивната употрева дали ми помогнаа поздрав до сите кој добие информација некоја одма да п.ише
     
    На atma, elisabeta и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    Јас готово откажувам од СЕ БУКВАЛНО! За никаде сум....не спијам асолно ПАК..кога ке излезам од дома сето ми е како прв пат да гледам се и другарки и луѓе и се...тотално сум одлетана со мозокот...ми се познава по очите...веќе и однесувањето не си го познавам...еве година...сакам да знам дал се ова симптоми на анкс или депресија...кога ке влезам в кафич како прв пат да влегуваm...музиката како да не ја слушам..како одделена да е....ако некој ми зборни еднаш не го сфаќам наеднаш туку треба да ми повтори 2-3 пати за да го сфатам,кога сум излезена ми се врти постојано и не можам сама да одам никаде,мисалм дека постојано ми треба придружба,некако посигурно се осеќам..пред некој ден бев излезена со сестра ми претходно јадев и наеднаш ме мавна нешто во мозокот и така ми се свртило,изгубив рамнотежа( и така ја немам многу) и одма почнав леле шо ми е,како ми е...учење-тешко....сите ме испотуркаа... ;( немам концентрација ни самодоверба ништо..еве се напив хелекс од 0,25 па вечер пред легнување пак че се напијам...веќе и вокабуларот си го изгубив,глупава станав..нз како да се однесувам во разни ситуации...ТОТАЛНО СЕ ИЗГУБИВ! Еххх како да ми фали нешто во мозокот...се мислам да не имам некоја манија,биполарно растројство ( бидејќи м и се менува расположението) јас и веќе заборавив да се смеам...од дома велат ајде ништо не ти е..само измислуваши се преправаш.Немам сили за ништо..а која бев...
     
  10. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Да си појдеш на психијатар од депресијата така се прави еве и на мене така ми е треба сами да се трудиме да си помогнеме со прошетки со дружење комуникација поздрав
     
  11. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    гирлове те молам не се откажувај појди си на психијатар трудисе со сите можни сили да ги игнорираш тие црни проклети мисли знам дека е тешко што и од дома вршат дополнителен притисок истиот проблем го имав и јас штотие ништо нетие се преправаш бла бла бла муабети но не се откажувај БОРИСЕ ДЕВОЈЧЕ јас цела недела сум ко дрогирана ми ја покачи терапијата кога се испопаничив уште победетер ама никој не ме прашува како мие сама се трудам си наогам занимација слушам музика кога одам некаде некој МОРА да има со мене сама НИКАКО но се трудам после 3 ГОДИНИ смогнав сили да отидам на родителска средба сите ме гледаа зачудено ко рогови да имам скраја дае ама атер за децата издржав милите тие само тие ме сфаќаат никој друг малечкото ми вика издржи мама уште малку само уште малку ти го пишувам ова и солзи ми течат но не се откажувам ќе ти дадам еден совет имам една пријателка со слични симптоми како твоите незнам колку терапиии смени мислам хорор беше и пред 2 месеци замина на преглед во ФИЛИП ВТОРИ болницата малку е посолена терапијата но женава е за 300 степени сменета значи почнала таму од почеток испитувања разговор со психолог ,психијатар и сеа е незнам како ми ги кажа апчињата нема да веруваш дека 2 испити положи едноставно се врати во живот ТЕ МОЛАМ НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈ БОРИСЕ МОЖЕБИ УШТЕ ЧЕКОР ТИ ФАЛИ И ДА ПОБЕДИШ те поздравувам гушкам и ти посакувам се најубаво :*
     
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.088
    Како можи твоите да те гледаат таква и да ти велат ништо не тие :envy: ако нека си мислат што сакаат,мораш на психолог или псрихијатар,немој да чекаш,ке ти биде страв од дома да излезеш,покрај хелексот барем засега дури немаш појдено да примаш терапија,те молам земиси магнезиум и б-комплекс,ти живееш за тебе за никој друг. :*
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    Ако имате проблем навечер со спиење пробајте да спиете на душек само, без перница. На едно видео на youtube еден тип збореше на некој семинар, предавање, нешто така, и спомна нешто во смисла дека ако се легне рамно на душек само, дека така престанувало лачењето на адреналин. Така да ако навечер еве осеќате анксиозност, паника или едноставно од грижи и слични мисли не можете да заспиете, тргнете го јастукот и пробајте така.
     
    На elisabeta, atma и mal.ecka им се допаѓа ова.
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Јас скоро секогаш спијам без перница :)
     
  15. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    И, како си со спиењето? Заспиваш лесно?
    Јас никогаш без перница не сум пробала, мислев дека не можам, но се сетив на овој податок што го чув од видеото и пошто осетив симптоми на анксиозност, си викам да го пробам. Сакав затоа да пишам, да видам дали и на некој друг ќе му смени нешто или ја сугестивно се смирив, меѓутоа мене, ете една таква мала работа, голема разлика ми направи.
     
  16. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.088
    Јас се пробав сношти,не ми успеа...
     
  17. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    без перница побзо заспивам со перница немозам ама не знав дека имало врска со анкциозноста
     
    На Andrina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    http://www.podsvest.com/

    Нешто како за нас...ПОозз

    Јас се напив Хелекс од 0,25 и Б коплекс одам да легнам пошто полагам УСНО :( утре сабалје ќе биди си велам ако не се збунам како и обично и паничарам..Имам едно прашање дали можи да пијам Б комплекс и мулти витамин,мулти витаминот од портокал ( шумливи таблети) го пијам на сабалје
     
  19. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    624
    Јас отсекогаш сум заспивала без перница. Во текот на ноќта ке ја ставам под глава (многу е тенка), а често и пак ја тргам на страна. Така да не знам дали ова има врска со депресија/анкст.
    И така, ете и ја се со борам пак со истото. Концентрацијата ми е на 0... стварно што ќе се прави веќе не знам. Некогаш само мислам да заминам некаде (ни јас сама не знам каде) и никогаш да не се вратам.
     
  20. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    Тоа што го спомнав ваљда поише се однесуваше на самите симптоми на анксиозност, паника и како да се прекинат, намалат, зашто ете според тој податок така се прекинувало лачењето на адреналин кој нели и ги дава тие симптоми. А за спиењето ја си го поврзав, зошто неколку пати пробав така и некако полесно заспивам, ама ете вчера потешко заспав. :^) Кој да го знае како делува. :D По мене битно е на форумов да разменуваме поише конкретни идеи, информации и сл. кои помогнале за справување со состојбава, па после секој ќе си проба и види од сето тоа што него конкретно ќе му користи. :)

    Не знам зошто не би можела, за витамини не сум сретнала до сеа некакви ограничувања. Ако мислиш дали може во исто време да земеш Б комплекс и мулти витамин, по мене да, нема зошто да се мислиш, бар за витамини.