1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам дали некој го пиел ДЕПРАЗОЛОТ Во аптека како замена на СЕРАКСАТ ми го дадоа депразолот Дали има исто дејство и дали некој од Вас го зема Поздрав
     
  2. devojka.86

    devojka.86 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Не би знаела да ти казам дали се замена , на моја блиска особа и ги преписаа терапија DEPRAZOL I TERGETOL и знам дека докторорт кажа дека неможе веднаш да има напредување тек по некој месец терапија ( а би те замолила да ми кажиш кој е твојот проблем страв , лоши мисли .....)
     
    На doki55 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eci.sk

    eci.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    доки јас немам искуство со депрозел,меѓутоа мислам дека не треба да зимаш други лекарства тоа што ти е дадено тоа пиј си, колку и да е замена... ова се ипак потешки лекови( не станува збор за кетонал или аналгин ) во секој случај ,ако немаат сероксат во таа аптека барај во друга...поздрав :*
     
    На doki55 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dimo333

    dimo333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    jas imam pieno deprozel i pokaza dobri efekti.medjutoa doktorot sto ti prepisal najdobro znae zasto ti treba deprozel prema toa slobodni da si gi pies i nemoj mnogu da mislis na lekarstvata zatoa sto tie davaat poln efekt posle 1 mesec.
     
    На doki55 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Јас веке ке збудалам нити знам што да пијам нити се осекам добро а одењето од лекар до аптека веке ми здосади и ме фака таква паника од таа релација што ми се иди се да баталам па што сака нека биде Сега ги земав Депразолот и што?Сега треба да идам за нова рецепта за Сераксат или да пијам депразол Целата сум хаос Јас и онака не се чувствувам силна и енергична па ми треба уште и трчањето низ аптеки Се ми здосади А што чувствувам Девојка86?? Знам само дека не сум добра хипохондрична без енергија и желба ама буквално за се Ми здосади борбата со ова каде секогаш губитникот сум јас Се плашам од обврските,на работа како да сум програмирана успевам се да завршам па дури и кога не се чувствувам добро тоа го правам со голем напор и некако пројде, но дома сум катастрофа Дали имате некогаш чувство дека внатре сте празни дури ни воздух во градите неможе да влезе па ве стега и притиска ве боли душа а не можете да го фатите и исфрлите од своето тело Ми се кочи вратот устат никако да ја отворам да кажам нешто, дури и повеке немам ни сила да плачам а ми се плаче Јас сум премногу долго со ова Стварно се изморив а страв ми е и да не им досадам дома или ке станат имуни зошто ова се години Вакви денови како овој ми се почести Незнам повеке да се радувам И ЗНАМ ДЕКА НИКОЈ НЕМОЖЕ ДА МИ ПОМОГНЕ се трудам колку можам и сакам но исцрпувачко е Овој лек оној лек и пак исто Ви благодарам на сите за советот и ви посакувам барем вам ова да не ви се случува зошто сите сте млади мили суштества Поздрав
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    депрозелот и сетоксатот се еден ист антидепресив само друга фирма и друго име така да без гајле пијајго депрозелот нема никаква разлика.доки мене многу ми е подобро од депрозелот само веднаш подобруванје не очекувај после една до две недели ,немој веднаш да креваш раце ,на почеток дури почне да делува депрозелот треба да пиеш и некој благ седатив барем така јас направив пиев хелекс од 0.25 и после хелексот се остава постепено ,ти прасајго докторот за тоа немој на своја рака да пиес седатив јас само типисам како кај мене дојде до подобрување.затоа нема врска дали е сероксат или депрозел почни со терапијата и не мисли за името само гледај и самата освен лековите да си помагаш
     
    На crvec и doki55 им се допаѓа ова.
  7. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам Маринела5 Да,јас покрај Депрозелот пијам и Демитрин но се некако слабо ми оди Има денови како овој кога се чувствувам празно,осамено без воља за живот а верувајми имам многу причини за да бидам задоволна Имам две прекрасни успешни синови кој ми се се на светот и сопруг кој дома во се ме заменува дури кога не сум добро и ручек приготвува Така не е било отсекогаш Бев полна со сила и енергија и ги гонев сите работи и никогаш не почувствував умор и затоа ова тешко го прифакам Ти благодарам и ке продолжам со Депрозелот и Демитринот Вие секогаш на форумот малку ме исправите на нозе и црпам енергија од вашите постови и совети Бидете секогаш тука Поздрав
     
  8. kumanovcanka

    kumanovcanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    39
    Pozdrav do site ja nema betiohrid da ni napise dali zapocnala so lekot Ashvaganda i kako i deluva i kako se cuvstvuva dali e odobro. Ako ne i tesko da ni napise nekoja informacija okolu toa
     
  9. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    ЈАс го пиев Сероксатот и тоа на мои 20 години ( сега имам 21) и мн ми помогна...само сега мене ме буни многу....пиев сероксат,заласта,лексилиум,па сето без заласта,па сероксат и после б6 па хелекс од 0.25...јас сум цела ХАОС,терапијата ми е прекината :( :'( :'( :'( како изгубена се осеќам и се испозатворив цела и сега кога зборувам со др сум мн напната,како да не се сеќавам што зборувам.,па да не навредам некој,исклученост осеќам голема,слоумоушн,гоолема зачуденост,само чутам не ги дослушувам д р што зборуваат,ко тапо ми е,тотално др личност,од толкава енергична личност хаотична станав ...аххх
     
  10. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    GirlLove ти си млада и смени си го начинот на живот Имаш многу избор пред тебе е цел свет дружи се,забавувајсе шетај размислувај за убави нешта Кај мене животот е секојдневна шема и тешко е да направам некоја драстична промена но ти имаш избор Што е најбитно знај дека си ЗДРАВА и најди си сродна душа која ке те разбира ке ти даде енергија за опстанок и голема надеж за среќен живот Премногу си млада за да мислиш само на болеста,слушај си музика пеј си во купатило и дружи се Јас што неможам да правам барем ти можеш и фокусирај се само на убави нешта Поздрав и опушти се
     
  11. Kim87

    Kim87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    :hai: Нова сум на форумов и благодарение на Вас сфатив дека треба да побарам стручна помош и дека имало многу како мене, а тоа верувајте мн помага.Гледајќи ги сите насмеани и раздвижени мислев дека сум единствената во ваква состојба ;( Ке ве замолам да ми препорачате некој добар психијатар од Скопје, кој и Вам ви помогнал затоа што деновиве треба да изберам некој кај кого ке одам на терапија.Од денес па натаму се надевам ќе се дружиме и ајде малку оптимизам па и да си помогнеме едни на други.Поздрав од мене
     
  12. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    здраво на сите! дали некој пиел антидепресив-велафакс и дали помага .Ве молам пишете
     
  13. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски


    Milena, najvazno e prvo da otides na kvaliteten psihijatar, a toj znae najdobro koj AD da ti go prepise, i sprema sostojbata i sprema godinite, na sekoj sostojbata mu e razlicna i sprema toa i na sekoj razlicna terapija moze da mu prepisat, a ako nema efekt posle nekolku dena dr. ke ti ja smeni terapijata, na sekoj ne deluvat isto AD taka da xabe prasuvash ovde, ako si sigurna vo tvojot psihijatar deka e kvaliteten so dobro iskustvo togash e ok, a ako ne si sigurna mozesh da si otidesh i kaj drug nekoj od renomiranite psihijatri i ke napravish sporedba.

    Pozdrav
     
  14. indijana29

    indijana29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    44
    Eve me i ovde...Nov sintom..Sabaljevo me razbudi,trnenje so peckanje na glavata.i nadolu po grbot isto i stud...Dali na nekoj mu se slucilo istoto??? p.s sega mi se zgolemi stravot :(
     
  15. indijana29

    indijana29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    44
     
  16. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
  17. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Здраво девојки! Нова сум овде на форумов, а ве читам многу одамна, бидејќи и јас го имам истиот проблем како сите вас. Отсекогаш бев силна, со волја за живот, шетав насекаде, се дружев со сите, но до пред 1 година се здобив со толку голем страв што несакам дури ни од дома да излезам, имам чувство дека ќе ми се случи нешто. На мојата другарка и почина мајката од срцев удар. Толку многу ме потресе сето тоа што мислам дека од таму ми потекнува стравот. После месец дена почна да ми прерипнува срцето, добивав напади на паника и ги исплашив и моите одев на лекар ми правеа екг и секогаш ми велеа дека немам ништо се е во ред, но мојот страв продолжи некако не бев сигурна па решив да отидам во филип втори. Ми направија ехо преглед и лекарката ми рече дека се е во нормала дека можно е тоа да ми се случува од низок притисок или недостаток на магнезиум. Дека сум немала физичка активност и едниот залисток на митралната валвула ми бил малку млитав. И јас одма испаничив опасно ли е тоа што ќе ми се случи ? И лекарката ми се насмеа и ми рече дека нема причина за да се грижам и колку што можам повеќе да пешачам и да вежбам. После тоа малку бев смирена, но еве сега пак ми се појави и ми прескокнува срцето чувството е стварно мн страшно :'( да не даде господ никој да го доживе. Знам дека сум анксиозна и голем хипохондрик. Стварно незнам што да правам
     
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
  19. indijana29

    indijana29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    44
    Vcera ja posetiv mojata doktorka... Znaci site,nie so taa nasha aksioznost koi na nekoj nacin se izmacuvame..Delumno luge dokazno e deka sekoj nov strav,ne navraka nazad...povtorno panicime se dodeka ne go zapoznaeme dovolno noviot strav...Eve nekoi dva zbora,ako i jas mozam da pomognam od vcerashniot razgovor so doktorkava...Znaci AKSIOZNOSTA ne trae cel zivot..Pominuva...I deka teloto,organizmot e sklon na promeni,i nemoze cel zivot da sme vo ista sostojba..Golemi panicari sme znam...Ama ke pomine i toa....Eve i jas utrovo sum malce isplashena...no sepak se boram...I znam ako se pojavi nov strav povtorno ke panicam...Ama mora da sme svesni deka pominuva...Nikoj ne umrel od panicni napadi,strav i sl...Se nadevam nesto pomognav...ke se borime ,nema toj strav da ne unishti..pozdravce do site... :) p.s dodeka go pishuvav tekstot ja slushav mzikata na elisabeta...tnx opushta :)
     
    На SparkyAngel и elisabeta им се допаѓа ова.
  20. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Точно е тоа индијана92 дека секој нов страв не наврака назад. Велат дека само од себе ќе помине....па штознам дај боже да е така. јас не пијам никакви ад, а пијам мн чаеви, мајчина душица, камилица имам слушнато дека помагаат и опуштаат. Ќе се бориме, ама тешка е борбата, големо измачување е тоа.