1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    12.528
    Пол:
    Женски
    pa ne gi pijam poveke kako sto kazav MI POMOGNAAA znaci gotovo a i vitamini se pojke i na prirodna baza a site zaedno se podobri od heleks koj sozdava zavisnost...zatoa i rekov konsultirajte se so lekar ako ste somnicavi :wink:
     
  2. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Го делам истото мислење со тебе, дека витамините на природна база и чаевите можат да помогнат многу.
     
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Само ние самите можеме да си помогнеме
     
    На SparkyAngel, dimco11 и xxx-ba им се допаѓа ова.
  4. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Мариатим јас мислам дека никако капките валеријана несмеат да се пијат со друг седатив Информирај се кај лекар или во аптека ке ти кажат Поздрав
     
  5. indijana29

    indijana29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    44
    Ve citam....tocno deka vitaminite pomagaaat vo se...A da prasham jas,dali neoj piel terapija so antidepresiv,i caj od kanterion???dali odi vo kombinacija...Zaso znam dea kantirionot mn smiruva ,i deka e jak caj... A uste neso,i magneziumot dali ide vo kombinacija...Ako znae nekoj neka pise..pozdrav4e do site :*... p.s mn imam citano za magneziumot,gi opusta muskulite,deluva na nervite...i taka nonstop sme zgrceni :))))
     
  6. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    12.528
    Пол:
    Женски
    да појаснам да не доага до забуни значиии јас ја примав овааа терапијаа и ми помогна терапијата ми ја даде ЛЕКАР а не јас сама и веке долго време не пијам ништо мене ми помогна јас не ја препишав за некој да ја прима на своја рака туку си казав што пиев кога ми беше лошо,и имав доста не убави симптоми и сега ми е подобро не дека јас велам еве пиев ова јас пробав земете и вие затоа и напоменав јас пиеВ тоа ако сакате консултирајте се со лекар :!:
     
  7. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Индијана29 кантарионот нетреба да се пие со антидепресив и а за магнезиумот е точно дека делува на опуштање на мускалите јас го пиев долго време скоро година ипол и навистина е добар и тој може да се пие со антидепресив несмата ништо Поздрав
     
    На Lale3, indijana29 и elisabeta им се допаѓа ова.
  8. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Преубава мелодија која ни дава смиреност слушајтеја да ги наполниме мозоците со убавини :)
    http://www.youtube.com/watch?v=Yfdwq7IycNk
    Сите се имаме запрашано зошто сето ова ни се случува токму нас е па затоа што сме цврсти личности ние нема да се предадеме никогаш ,длабоко во нас треба да имаме јака желба за подобро утре секој ден мислете на таа желба дека ке бидеме добро не може ке бидеме туку сигурно ке бидеме ,жувотот е пред нас ,живототв е еден и е многу убав се и сешто човек може да го снајде во него затоа што животот не е бајка ама не е и толку црн ,покрај сите препреки покрај сите неубави работи имајте цврста војла за понатака и длабоко во вас добра мисла само добрата мисла може да ја истера лошата да ја уништи колку повејке мислиме на убаво толку повејке се бришат лошите мисли во нас кој ја дотерале состојбата до тука ,имајте убав ден драги мои поздрав4е :*
     
    На indijana29, atma, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. acebitola

    acebitola Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    2
    mi najdoja heliko bakter vo zeludeco pred nekoj mesec i primav lekarstva do sega ama sve custvuvam nekoj strav mi se cine deka imam nekoja dr bolest vo mene sve na toa mislam i imam setganje na zeludeco i gadenej ali nema sto da povratam samo ko slajmovi i isto vremeno trpki po levata raka i noga i mi se cine ko vozdux da nemam vo toi moment i nekoi vrto glavici isto vremeno mi se cine ke padnam mi je strav da odam sam od seto ova sto mi se slucuva :(

    [mod-kirilica:worried:3v3tgfo][/mod-kirilica:worried:3v3tgfo]
     
  10. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    аcebitola и јас имам иста бактерија не се секирај секој ја има но на стрес таа се размножува истите симптоми исто ги имам и гадење и болка .Тргни си ги мислите , не е страшно ништо,држи диета зошто таа е најважна
     
  11. acebitola

    acebitola Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    2
    milena-76 и јас се надевам дека ке помине али не је подносливо многу је гадно ке ке ме фати така мик се цине зелудецо не ми работе не се трпе не знам со ке се прави док да се стабилизира
     
  12. pozaren

    pozaren Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    acebitola za zal dobredojde vo svetot na anksot,toa shto go pishuvash go imam iskuseno itoa kako veruvaj znam kako ti e , prvo i osnovno nishto losho nema da ti se sluci SO SIGURNOST, a toa so heliko bakteri tie nishto samo cisto truenje so antibiotici, tuku kaj tebe raboti anksot , ke se uverish so tek na vreme, od koga ke zaboravish na toa so zeludnikot ke se pojavi nekoja druga misla deka neshto drugo ne e vo red so tebe , bar kaj mene beshe taka , i taka ke si terash ke si odish kaj psihijatar malku cudno ke ti e na pocetok ke si vikash ej jas stignav za na psihijatar ama i toa ke ti pomini i seedno ke ti e zashto ka barash spas za makite a maki nemash od organska priroda tuku od psiholoshka zatoa baraj reshenie vo glavata. ova e moe mislenje. jas mislam deka ke izdrzish na pocetokot e mn teshko duri s eubedish deka ne si bolen od neshto a posle toa ke si se nosish so toa mn polesno pozz od mene
     
    На srna1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    nekoj iskustvo so lorsilan i zalasta??? терапија 100мг. асентра наутро лорсилан 1+1+0 (1мг) +1/2 заласта навечер од 5мг.
     
  14. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    viki693 јас пијам моментално лорсилан 1 сабајле и пола вечер за страв биле најдобри но ствараат зависност и се пијат кратко време
     
  15. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Milena mozes li da mi odgovoris na LP sto ti ja prativ
     
  16. ELSHADAI

    ELSHADAI Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    29
    ZDRAVO BAS SE RAUVAM STO MOZAM DA KOMENTIRAM NA OVAA TEMA KAKO POBEDNIK.
    SE POCNA VO MOJOT ZIVOT KOGA MOJOT SOPRUG ZAMINA VO STRANSTVO A JAS OSTANAV SAMA SO MOJTE DECA SE POJAVIJA TIE STRASNI NAPADI NEMIRI VO DUSATA,NEZNAM DALI STE POCUSTVUVALE ALI MOJATA DUSA NEPREKINO BOLESE TOA E BOLKA VO GRADITE DA NE ZBORUVAM ZA DRUGITE SIMTOMI VRTOGLAVICI STRAV DA SUM SAMA IMASE PERIOD OD 1 GODINA DA NE IZLEZAM OD MOJATA KUKA.EDNOSTAVNO MISLEV DEKA NEMA IZLES NO... BES DOKTOR BES ANTIDEPRESIVI JAS POBEDIV A ZAD MOJATA POBEDA STOI GOSPOD ISUS HRISTOS KOJ ME OSLOBODI OD SE.KOGA POVERUVAV DEKA BOG E TOJ STO ISCELUVA I SE PRIDRUZIV VO HRISTIJANSKI CENTAR SLOBODATA VO MENE POCNA DA ZIVEE.VERUVAJTE DEKA HRISTO E POBEDNIK Тој ги проштава сите твои гревови, Тој ги исцелува сите твои болести; E TOA STO BOG GO STORI ZA NAS.
    LUGE JAS VI STOJAM NA RASPOLAGANJE AKO NEKOJ E ZAENTRESIRAN JAS SUM TUKA DA MU POMOGNAM KE OSTAVAM E MAIL ADRESA SLOBODNO PISETE KE SE CUEME I MOZEME DA SE VIDIME.
     
  17. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16
    Јас не знам дали и ова моево е анксиозност, па ако некој може нека помогне. Постојано мислам дека нешто не ми е добро, се нешто ме боли, ми се лоши, а најчесто или имам проблем со желудникот или осекам некоја глупава вртоглавица(што не е баш вртоглавица туку нерамнотежа). Правев крвна слика, преглед на ушна клиника, пред 5,6 месеци и ЕЕГ и се беше ок. Ако може некој да помогне нека каже.Поздравче.
     
  18. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    plazma од ова што си го пишала си анксиозна душичке се мислиш нешто не е во ред со тебе болна си а проблеми со желудникот највеќе се на стресна состојба.Правиш разни испитувања и се е ок -ништо не ти е ,тоа ти го прави психата(самата ти),ТРГАЈ НАВРЕМЕ МИСЛИТЕ анксиозноста е магепсан круг само си се вртиш а уствари се е во ред со тебе.Ова ти го кажувам од искуство.Поздрав и не се секирај мисли на убави нешта ,излегувај ,дружи се и за ова не зборувај (за анкс.)колку помалку му придаваш значење подобро
     
  19. sanja.sani

    sanja.sani Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    здраво.јас сум анксиозна веке 2-3 години мегутоа сега ми е многу подобро,немам веке напади и сл.Mеѓутоа имам еден проблем во последно време се си мислам дека нешто лошо ке му се случи на дечко ми,имам црни мисли како ке умре он или некој друг близок... се надевам не ја предизвикувам судбината??? многу се плашам . како да се справам и со овие мисли? ;(
     
  20. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Тоа се само опсесивни мисли, ништо лошо нема да се случи. Ќе ти помине со тек на времето. И мене ми се појавуваат понекогаш.
     
    На Viki693 му/ѝ се допаѓа ова.