1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Kim87

    Kim87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Енна и јас имам закажано кај д-р Жанета, кога пребарував на форумов многумина ја пофалија баш нејзе па ќе видиме како ќе поминам јас :wasntme: .Ако ти не се чувствуваш толку лошо и сметаш дека не ти требаат антидепресиви немој ни да ги пиеш.Јас ќе ти речам да не се затвораш дома , бидејки тоа понатаму скапо ќе те чини (јас ја направив истата грешка ,мислејќи дека си правам добро самата си наштетив), ако имаш некој вистински близок со кого можеш да разговараш, разговарај , може тоа ке ти ја ослободи душата и ке ти биде подобро. Излегувај , шетај , дружи се , тоа ке ти помогне многу, немој да дозволиш да те исплаши нешто што всушност не ни постои , се е наша замисла . Мене ми е многу жал што ова не го практикував и со самата себеси додека можев, и дозволив да дојдам до ситуација да ми биде страв да испаднам сама да не ми се случи нешто :worried: . Сега кога сум и мајка ми е уште повеќе страв оти не сум сама туку тука е и некој на кого сум потребна најмногу од се . И затоа се решив да побарам стручна помош со надеж дека еден ден нема да имам страв да испаднеме сами со синчето и да уживаме .
     
  2. Pozitiven

    Pozitiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    Среќна Нова и се најдобро во оваа година на сите :)
     
    На Andrina, indijana29, taci1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Среќна Нова година, на сите им посакувам само насмевки и убави денови во Новата година, се што си сакате да Ви стане реалност....а лошите денови засекогаш нека си останат во старата година...
     
    На Andrina, indijana29, doki55 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.088
    Како поминавте дечки???Јас во опуштена домашна атвосвера без анкс :rofl: ви посакувам Среќна Нова Година :*
     
    На Andrina, doki55, elisabeta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    јас цело време шетам ама когаа ке се вратам дома само на тоа мислам,дали ке ме фати и сл :(
    Со среќа на прегледот и пиши ако можеш што си направила,поз :)
     
  6. indijana29

    indijana29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    44
    Срекна Нова 2013 година...Многу здравје,срека љубов...И во оваа година,да не ја тргаме насмевката од нашите лица... :*
     
    На Andrina, SparkyAngel и doki55 им се допаѓа ова.
  7. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Срекна Нова 2013 година :*
     

    Прикачени фајлови:

    • happy2013.jpg
      happy2013.jpg
      Големина на фајлот:
      179,2 KB
      Прегледи:
      236
    На crvec, doki55, Andrina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. milica30

    milica30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Jas bi sakala da te prasam dali anksioznosta ja imase pred da ostanes trudna ili ti e posporodilna?
     
  9. eci.sk

    eci.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    срекна нова година на сите , ви посакувам оваа година да ви донесе мнооогу здравје, срека, пари,љубов,само убави работи да ви се случуваат ,да бидете радосни ,насмеани и успешни на сите полиња... и годинава помалку да има дружење со анксот :)
    ве гушкам и бакнувам сите :*
     
    На doki55, elisabeta, nenuska и 3 други им се допаѓа ова.
  10. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Srekna nova na site ne sum ve zaboravila
     
    На elisabeta и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  11. Kim87

    Kim87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Енна пробај да не мислиш на тоа. Знам дека е лесно да се каже ама тешко да се направи , ама сепак пробај , земи нешто работи , читај додека си дома да можеш да си ги пренасочиш мислите на нешто позитивно :) .
    А дали ти закажа докторката друга сеанса или само ти даде лекови и толку ?
    Милица ова си го имав и пред бременоста само во некоја поблага форма, ама откако се породив е многу поинтензивно.
     
  12. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
  13. semiha

    semiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    4
    zdravo na site mislam deka i jas ja imam ovaa bolest kako me boli celato telo no sakav da ve prasam nesto,mene srceto brzo mi cuka ne mozam da stojam na noze sekogas mislam sto e so mene zosto mi evaka koga stanuvam sabajle celata se tresam i se potam potoa ne mozam dobro da se dvizam,bev na kardiolog za srceto mi rece deka se e ok so tvoeto srce,mi merija i pritisok,pritisokot me dole ama jas koga meram nekogas pritisokot koga mie gore pulsot mie pomalku a koga mie dole pritisokot pulsot mie gore go prasav kardiologot za i mi rece deka setie od stres deka vo srce nemas nisto,a koga stanuvam na noze celo telo me boli se plasam da ne imam neoe problem pritisok ama doktorite velat deka seto toa doagalo od stres od nisto drugo,a jes se plasam da ne e nesto vo red so mene ve molam nekoj dami pomogne neka me sovetuva....pozdravvvvvvvvv
     
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Па ете и докторите ти кажале дека е од стрес ,ти што се потесуваш толку ајде смирисе малце не е страшно.
     
  15. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    Гледам што повеке да се знаимавам и искачам надвор со друштво,барем тоа мене ми помага,ама пак неможес цело време даси зафатен нешто и тогас ме фаќа :(
    А иначе да ми закажа пак сеанса после три недели одкако ке ги почнам апчињата,а ти беше кај докторката??
     
  16. Stylesh

    Stylesh Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Јас не сум била во таква состојба, но ти посакувам СЕ НАЈДОБРО...:)
     
  17. saaanjushka

    saaanjushka Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки. Читајки ги вашите постови до некаде се пронајдов и јас во симптомите кои ги имаат некои од вас, но дали кај мене конкретно се работи за анаксиозна состојба или нешто сосема не знам. Moите симптоми се честото вознемирување дури и во најбанални ситуации, особено кога разговарам со некој непознат, во друштво, а за пред многу луге да не станува збор. Исто како симптоми би ги издвоила и тресење на целото тело , задишаност, паника и сл. Премногу сум чуствителна, раздразлива , се си ставам на срце и со се и сешто се замарам.Скоро никогаш немам концентрација особено кога имам некој проблем за решавање додека не го решам не можам ништо друго да правам, цело време на тоа ке мислам , или кога треба да полагам на факултет исто концентрација нула и иситите симптоми . Јасно ми е дека се тоа е до мислите и разнишана самодоверба секако па како резултат на сето тоа ми се јавуваат таквите симптоми кои ми станаа веке секојдневие во многу ситуации не само во овие, но колку и да се обидувам сама не можам да го контролирам тоа, посилно е од мене. Што би ме советувале вие???
     
  18. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Се пронајдов себеси во твоите зборови :) Истото ми се случува и мене...тоа е анксиозноста, панични напади, страв да не се случи нешто што не треба. Јас душо би те советувала да си присвоиш едно домашно милениче на пр.кученце во мојот случај. Помага многу.Пробувај колку што можеш повеќе да се изложуваш на се она што те прави анксиозна и што ти создава паника, тоа е единствениот начин да се ослободиш и да се чувствуваш подобро.И барај си некоја занимација, хоби...гледај колку што можеш повеќе да бидеш зафатена со нешто, така нема да мислиш на сите тие работи....
     
  19. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    вака,годината кога почина Тоше имавме сообрајќака додека усевра-ќавме од екскрзија беше баш по некокј ден откако почиња.Сакам да ве п-рашам дали тоа има влијание на ова .иако и.,ма поминауто 4-5 години.
     
  20. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Секако дека има.