1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    luge dali nekoj pie ZEPIRA ili ima li nekoj iskusvo so ovoj lek????????
     
    На markoveles89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Druzino dobar vi den me nemase podolgo vreme iako od vreme na vreme ve citkam pozdravce do site vas bidete hrabri i pozitivni kolku sto mozete znam deka e tesko no morame napred. Tie postarite clenovi sto me citale znaat za mene pev na dnoto vo totalen haos no nekako isplivav bez apcinja bez psihijatri sama so sebe se borev i bese ok skoro edna godina koga eve ti ja '' drugarka mi anksioznost '' pak mi se vraka doduse nesnam ni veke sto e ama eve cela nedela me boli glava tahikardiii voznemirenost se trudam kolku mozam da se kontroliram ama tesko bre pa taka da veke pocnav da razmisluvam i na psihijatar da odam iako samata sum svesna deka treba sam covek da si stavi pozitivni misli neasakam lekovi ni najmalku ama toa e :P
     
  3. Kim87

    Kim87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Енна треба да се сретнам со докторката при крајов на месецов, и ке ти кажам шо и како ќе биде, и се сложувам со претходниот коментар дека треба да се научи да се живее со ова болест, да се научи да се контролира. Разговор со некого помага ама ако е со некој од кој може да се добие стручен совет е уште подобро.
    Јас би ве прашала дали овие антидепресиви што ги спомнувате а исто и чајот од кантарион може да ги пијат бремени жени и доилки?
     
  4. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    да ве прашам дали на некој му се има случено кога ке се напие антидепресив било кој и после некое време кога изминува дејството ,а не изминале 8 часа пример ,дали ве фаќа страв од тоа дека неможе да се напиете повторно уште еден додека не прекине дејството на претходниот,дали ве фаќа паника???јас пијам хелекс и заспивам ама ако се разбудам пак знае да ме фати некој страв :worried:.....што правите во таков случај?ако има некој :)
     
  5. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    мој совет да не пиеш многу апчиња оти ствараат зависност и знај дека неможеш да зивееш вечно на апчиња,ако ти е мн лошо обрати се кај психолог или психјатар да те посоветува не пиј на своја рака зошто со тек на време ке се осекаш како дрогирана од апчињата. и секое добро.
     
  6. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    Знам дека не е убаво,ама психијатарот ми направи терапија и некако ги пијам депрозелов 3 дена,а пред тоа само хелекс и подобро ми беше одкако ги почнав и депрозелов како да ми се врати дури и појачаа симптомите ма да викаат дека е нормално напочеток :worried:
     
  7. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    ве молам сите што имате искуство со депрезолот пишете дали сте задоволни и дали помага при аксиозност?
     
  8. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    На ELSHADAI му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dimco11

    dimco11 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    zdravo dali nekogas vi se slucuva ozad od vratot kako da vi pominuva nesto i da zuee...:)
     
  10. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    првите 6дена го пијам 10мг односно по пола усте три дена така ке го пијам,а после цело 20мг со тоа што пијам и хелекс ,половинка хелекс сабајле половинка пред спиење,јас немам нешто главоболки ама понекогаш ми доага пак стравот некако како малку поизразено од порано и тогас пијам и Б6,докторката ми кажа дека било нормално на почеток да ти дојде пак стравот,да немаш апетит и некоја тежина во стомакот да имаш ама тоа било првата недела додека да се навикне организмот,па сега ќе чекаме да помине )) да истрпиме и да се надеваме на подобро

    OVA GO PRATIV :)
     
  11. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    На ELSHADAI и indijana29 им се допаѓа ова.
  12. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    prijaten den :) denes oidov po deprezol i zedov seroxat.maticnata doktorka mi rece deka se mnogu podobri .Ajde iskustvo ako ima nekoj?Kako pocnal i so koj rezultati zavsil...pozdrav do site so citate
     
  13. Althea

    Althea Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Ми треба совет од некој што има искуство. Денес ми дадоа Хелекс во комбинација со Асентра, прв пат ќе пијам вакви лекови и ако знаете точно кој лек за што е, и ако има нешто на што треба да внимавам да ми кажете.
     
  14. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    koja ti e dijagnozata?
     
  15. Althea

    Althea Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
  16. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    ti prativ poraka dali ja dobi?
     
  17. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Јас пијам Асентра тоа е антидепресив кој го покачува серотинот во крвта што кај нас е намален затоа сме анксиозни и депресивни, а хелексот е за да ги смири несаканите нус појави што се јавуваат на почетокот кога ке почнеш со асентрата после некој месец ке ти го прекине хелексот пошто тој ствара зависност ,а Асентрата не ствара зависност и се пие долго време најмалку една година.
     
    На milena-76 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Althea

    Althea Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    да crvec, и јас ти вратив порака.. ја доби?


    фала elisabeta, ако може само да ми кажеш кога може да се очекува подобрување.. Многу сум напната, нервозна, избувлива, а од друга страна премногу емотивна и да може по цел ден ќе плачам.. Желба немам ни за учење ни за работа..
     
  19. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Подобрување очекувај после еден месец или два зависи од организмот,јас осетив по два месеци ,и гледај повеќе движисе и спортувај поздрав.
     
  20. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    Извини да те прашам ,депрозелот и асентрата слични се или асентра е појако??? :)