1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Се зависи која терапија ке ти ја препишат.Ако останеш само на хелекс тој не смее да се пие подолго време затоа што ствара зависност.Ако докорот мисли дека треба да пиеш антидепесив таа терапија се пие подолго време(најмалку една година)
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    dali i vie nekoj ste imale vakvi problemi i kako i kolku vreme ste se borele,dali so terapija ili bez?dali nekoj znae nekoi alternativni metodi na lecenje,mi e strav da se vrzam so terapija bideki planiram i da zabrenuvam ako uspeam,pa nekoj neka spodeli iskustvo
     
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Неможеш да знаеш колку ке трае тоа зависи од тебе колку се трудиш и колку размислуваш позитиво ,лекови не ти требаат ако прифатиш дека сама треба да се избориш.Ако не сакаш лекови со раговор со психолог пробај а најважно е ти сама да си помогнеш оти никој нема да ти помогне.
     
  4. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    распрашај се и за едни фластери кој се лепат по телото.Дали ти имаш дијагноза аксиозност?
    дали некој има пиено со антидепресив и деметрин? Во кои дози го пиевте и дали сте задоволни од овој лек?
     
  5. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Ги има тие фластери кај нас во Македонија?
     
  6. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    kade gi ima tie flasteri kako se vikaat i dali nekoj gi koristel ,dali imaat efekt?
     
  7. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
  8. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    Fala ti ,i jas ednas poracav od ovie ama ne dbiv nisto povratno,eve sega pak poracav pa ke vi kazam
     
  9. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Не се залажувајте со фластериве не губетеси време.
     
  10. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Еве сум јас на кратко да ве известам дека анксиозноста веќе не ми е пречка за ништо,пошто ја победив. Сега повторно си водам нормален живот,работам(ако може да се нарече работа испорачување флаери),излегувам на сите места,независно дали има гужва или не. Само нажалост не сум веќе активен на форумов за да дискутирам,така да ако има некој некакви прашања може слободно да праша преку лп или пак ако не му/и е проблем на Фејсбук,ќе му дадам линк од профилот на тој што му треба :)
     
    На ljubam му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Bravo, ubavo nekoj da pisuva pozitivno, pottik i stremez za site na forumot :)
     
  12. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    svaka cast!!!
     
  13. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    pisete koj kako se izboril ,zosto jas se boram ama ovi dena sum ocajna ,nemam volja ne mi se odi na rabota ,a i tamu sum pod stres ,odam i pocnuva od napnatost da me boli glavata i taka sekoj den ke poludam,po potreba zeman heleh ama ne mozam sekoj den,dajte nekoe iskustvo,se mislam dali da pocnam so terapija a ne sakam
     
  14. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    stvarno daj pisete gi iskustvata, na nas novite clenovi i te kako ni trebaat...pozdrav
     
  15. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво луге како ми сте.долго немам пишувано ама ве читам од време на време.јас сум добро поголем дел од времето одвреме на време има по некој лош ден ама ништо страшно.Црвец јас пиев депрозел од 20 и хелекс сеха сум на депрозел 10 без хелекс,и мн ми помогна терапијата инаку анксиозна сум повеке од 10 год и цело време бев без терапија се борев сама и тогаш имаше и убави периоди и понеубави и не скав да почнам терапија со АД,но ја почнав зошто при секој стрес (поголем)анксиозноста ми се вракасе и кога почнав со АД (депрозел) искрено и не бев баш најлошо предходните години имало и полоши периоди но се решив да пијам зошто искрено ми беше доста од се и не жалам па тие се токму за нас Ти прашвеше дали се пијат заедно АД и демитрин па тоа обично и така се почнува Ад заедно со седатив и потоа седативот се исклучува а Ад се пие малку подолго зависи се е субјективно.поздрав и бидете ми добро :)
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    Убаво од вас што се јавивте и постарите челенови ние тука новите сами си се тешиме,а ништо незнаеме :D
    Маринела сакавдате прашам после колку време почна да го пиеш депрозелот 20мг,јас до вчера бев на 10мг од дене треба 20мг знаци после една недела е кај мене и дали имаше некаква разлика кога почна од 20мг?поздрав
     
  17. impulsivna

    impulsivna Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Ај да пишам и јас. Имам 33 години и до сега имав повремено анксиозност и ретко панични напади, ама во последно време зачестија и ми сметаа, конкретно ми се јавуваа при патување во најголем дел. Бев на психијатар и ми даде ЗЕПИРА по едно на ден и првите 2-3 месеци Хелекс по 0,25мг по 2 пати на ден, ама оти многу ме успиваа ми ги намали само навечер ги пиев. Сега веќе не ги пијам хелекс, само зепира. И морам да кажам дека се осеќам многу подобро, по живо и што е најважно ги нема паничните напади кога патувам :) . И ако се појави тоа е ептен краткотрајно забрзано чукање на срцето :sweat: . Ама сепак сеуште чуствувам страв кога треба да тргнам некаде и плус ако е ноќ, ужас. ретко се уклучувам на форумов, така ако сака некој размена на мислења нека пише ЛП.
     
    На Drinche му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски

    колку време си на терапија?


    Маринела колку време пиеше 20мг и колку време вкупно си на терапија?
     
  19. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    браво Маринела баш ми е драго за тебе и јас како Вики сакав да те прашам да ми објасниш како ја почна терапијата со колку мг, колку време беше на 20 мг ,зошто сега си на 10 мг кога тераписка доза е 20 мг? Нас новие не интересира ама баш се :) поздрав
     
  20. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    па вака Црвец,ми препишаја депрозел од 20мг и хелекс о 0,25 -два пати на ден.бидејки предходно немав пиено АД(депрозел)на почеток се пие половинка ,јас така по половина пиев 5 дена па потоа се пие цело 20 мг.седативот (хелексот)го даваат на почеток да се пие заедно со антидепресивот зошто ад почнуват да делуваат обично по 1 или 1 и пол месец.потоа седативот постепено се намалува и се отфрла се продолжува само со АД.значи половина Ад се пие на почеток за адаптација на организмот на лекот.првите недели од употреба на АД (депрозел)мозат да се јават некој симтоми како гаденје несоница поинтензивна анксиозност ама сето тоа кратко трае дури се навикниме на лекот.подобрување од Антидепресивите се очекува по еден месец ,различно кај секој некој порано некој подоцна.инаку антидепресивите мин се пијат од 6до 8 месеци а подобро е да се пијат и подолго,значи и тоа е субјективно и тоа го одредува психијатарот.јас пиев 1 год од 20 миг и еве пола год од 10 значи ми ја намалија дозата за понатаму да престанам да ги земам.сево ова е со договор со мојот доктор .значи Ад како и секој друг лек се отфла постепено никако наеднаш со редовни контроли.велат дека за разлика од Седативите Антидепресивите од поновава генерација не стварат зависност ,но јас мислам дека секој лек ствара до некаде зависност но и таа зависност се пребродува само со јака волја и коректно и постепено намалуванје на дозата .позз