1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Да од анксиозноста е не г=кревајте паника ,а има и поинакви главоболки моментални ,на пример на момент да те стегни главата во еден предел и одма поминва,сето тоа е од анксиозноста ,а колку повејке мислиш на тоа што те боли главата,толку повеќе ќе те боли,затоа не кревајте паника ни притисок ни ништо од анксиозноста е ,а и притисокот наеднаш може да се промени од анксиозноста и пак да дојде на свое место ,и не мислете на тоа не праветеси самите поголема мака,ти владеееш со својот дух никој друг не може да го управува твоето тело освен самиот ти ,ти можеш да се упропастиш и ти можеш да победиш тоа зависи од тебе.
     
    На crvec му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    мене главата ми пука кога ке се напијам депрозел али поминува па после пак може негде навечер да ме фати али брзо поминува
     
  3. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    334
    Мене ова ми се случува, ме стега во еден дел на неколку секунди и ме пушта одма...моментална, краткотрајна болка. Ех, што убедување ме требаше дури да сфатам дека е од анскиозноста, а не некој рак ко што си мислев...
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    mene mi e strav da ne mi se poremeti pritisokot trajno od anks ili da mi se osteti srceto.pisete nekoj nesto ako znaete,dali nekoj dobil hipertenzija pa da treba da ja leci so apcinja od anksioznosta.fala vi na site
     
  5. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    Здраво девојки дали ви се случило да се разбудите среде нок испаничени?
     
  6. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    мене да пред да почнам со хелексот,а и еве деновиве пошто сум на почеок со депрозел пак се будам и како лошо ми е ,паника некоја ми доага
     
  7. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Паничниот напад неможе да го оштети срцето и да остави последици а најмалку трајно да го оштети притисокот дај не прависи секакви болести со умот, по кознае кој пат ова го пишам.
     
  8. semiha

    semiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    4
    elisabeta sakav da te prasam nesto jas koga sabajle sum vo dusek koga kese svrtam mislam od leva na desan strana ili od desna na leva strana poc nova srceto da mi cuka po brzo i posle mise smiri dali toe e od anksioznata ili stvarno imam problemi so srce jac bev na kardiolog sve dobro mi izleze srceto te molam vrati mi
     
  9. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Секако дека е од анксиозноста истото ми се има случувано ,во тој момент несвезно сме растревожени подсвесно и затоа иде до тоа наеднаш срцето да ни забрза и повторно да се врати во нормала ,често може тоа да ни се случи и пред да заспиеме од самата потсвест.
     
  10. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    леле денска ми е катастрофа...се мсилам нешто лошо ке му се случи на дечко ми ! дека го немам видено цел ден ми се нема јавено и едно глупо чуство што го имам аууу ке ме излуде ! :( инку си имам мака со росположението како ми варира тоа чудо е
     
  11. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    neka ne te okupiraat crni misli,pravi nesto drugo rasteretise ,slusaj muzika,izlezi,druzise,samo toj e lekot,inaku site na momenti ne obzemaat losi misli ,a toa e od anksioznosta i nestrplivosta
     
    На candygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ELSHADAI

    ELSHADAI Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    29
    здраво девојки не знам дали се секавате на мојот посс.Јас сум слободна од ова после 8 години борба.Степенот на оваа болест иде минимална па до краен случај резултат на оваа болест не е оштетување на некој дел од телото туку оштетување на психичката состојба во депресија или обратно депресија па анксиозност. Јас во мое искуство поминав се и стигнав до краен степен на анкс. Лековите се добри ама тие можат да го залечат тоа а не да го излечат тоа во целост.Оваа борба е ДУШЕВНА. Во мојот живот како главен исцелител е ИСУС можеби за некој е глупаво да се каже ама тоа е единствената ПОБЕДА ОД ОВА. ИСУС е достапен за сите не само за мене тој може да го исцели секој кој ке дојде да побара прошка и да биде неков избавител од се. Тука сум за вас пишете во инбокс можеме да зборуваме повеке за ова. ВИ ПОСАКУВАМ ПОБЕДА ОД ОВАА СИТАЦИЈА :inlove:
     
    На ribce27, ennaa и elisabeta им се допаѓа ова.
  13. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    bidekji sum nova da mi kazi nekoj kako se pisuva licna poraka probuvam vo licna poraka ama ne mi odi
     
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    фала ELSHADAI што ме потсети дека има некој кој може да помогни и дека секогаш е со нас само треба да му ги отвориме вратите.
     
    На mal.ecka и ELSHADAI им се допаѓа ова.
  15. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    SRNINA MOLITVA

    Istoku okrenuta,srna pod borom kleči,
    moli se molitvom zverinja, bez reči.
    Od jutarnjeg sjaja oči su joj crvene,
    ne vidi oko sebe ništa,
    ni okolno drveće,ni jezero, ni mene.

    Hiljadu je vekova dizao njen visoki hram,
    vajao stubove u njemu,Gospod sam.

    Mahovinom je zastro kamen goli,
    da bi srna imala gde da se moli.
    Istoku okrenuta,moli se dignute glave
    da borovi pravo rastu, da zime ne budu ljute,
    da drvo novo nikne na mestu gde staro se osuši,
    da u jezeru voda nikada ne presuši,
    da jasne budu zore,da šumu mimoilazi grom.

    Istoku okrenuta moli se za svoj dom.
    I svud iz borove kore,
    kroz šume hram,mirišu tamnjan i smola.
    I dok se moli, sveću drži joj Gospod sam.

    "Desanka Maksimovic"
     
    На indijana29 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ELSHADAI

    ELSHADAI Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    29
    nemozam da ti pisam vo licna poraka
    Некои од корисниците не беа додадени затоа што не сакаат да примаат лични пораки ova mi go veli podesi za da mozam da pisuvam :inlove:
     
  17. persula

    persula Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    9
    ne mozam da pisam licni poraki ne mi se isprakjaat?
     
  18. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    женски д ве праашам...дали некогаш чуствувте измешано во главта.....на пр се е добро а вие мислите друго
     
  19. indijana29

    indijana29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    44
    Ах бе деојки..Толку ми е све познато...Јас веке незнам ни самата колку години се борам со ова...Де анкс...де депресија...Се излекував,но ете по еден силен стрес повторно ми се врати..Затоа од се срце ви кажувам,не се плашете...сите тие синтоми се од анкс...и секој нов синтом знам дека ве наврака назад..Ама мораме тоа да си го прифатиме ништо лошо немозе дa ни се случи.Aнкс...не е болест запамтете...туку минлива состојба...телото,организмот е склон на промени,така и тоа...со борба,добри мисли,друзене,спортуване,позитивни личности ,и полека полека ке си дојде се на свое место...запамтете не ги брзајте работите..затоа што како дошла анкс..полека ,полека ...така и ке си отиде полека... :*
     
  20. ELSHADAI

    ELSHADAI Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    29
    kazuvas deka e minliva sostojba togas zosto pak se vraka ne e minliva taa e trajna sostojba i od godini vo godini poveke rasne. Vo mojot slucaj se prbav se sto postoi apcinja nikako tie te blokiraat samo JESUS e resenie :inlove: :inlove: blagodarenie na nego mozeme da bideme zdravi :rofl: vredi da se raduvam posle 8 godini borba zivotot mi e sovrsen ispolnet so radost i sila