1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    mnogu se oporaviv otkako iscitav se sto ste pisuvale, vekje 3 dena se neam napieno apce i nemam nitu potreba, sakam da se otkaza od niv i da uzivam vo zivotot. navistina vi blagodaram na site koi shto ste gi pishale vashite stradanja i bolki koi vi gji nalozila anksioznosta. se nadevam deka kje uspeam so vas. sega kje se potrudam povekje da bidam hiperaktivna da treniram boks, bidejki povekje nemam obvrski na fakultet. vasheto ohrabruvanje me pravi 1000 pati posilna :D sea sum srekjna licnost blagodarenie na vas :) :) :)
     
  2. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    ne mi teknuva koj pisa deka go ima prevodot od metodot ... kako moze da go dobija???
    fala, odnapred !!! :D
     
  3. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    Iskreno,drago mi e sto gi procitav site vasi postovi,zatoa sto sfativ deka AMA ICH NE SUM SAMA VO SITUACIJAVA i znaete kako odi ona ZAEDNO SME POSILNI,taka da iskreno veruvam deka BUKVALNO SITE KE IZLEZEME NA KRAJ SO OVAA IDIOTSHTINA i ke stigneme do stepenot na dunja i liksi!!!!!! :$
    Kako i da e,jas kako relativno nova na forumov me interesira dali nekoj ja poseduva linden metod,bidejki iskreno malce skapicko kosta,no koga se raboti za zdravje nema cena,ALI ova e MK taka da neznam kolku e sigurno da poracuvam i plakam nesto od kaj nas,a rizikot da ne go dobijam po posta e relativno visok :) taka da......devojki dokolu imate nesto od nesto na tema linden me interesira kako moze da go dobijam :tmi:
    Pozdrav do site Vas,
    se citame povtorno!!!!!

    P.S....NE MISLETE STO BILO I KAKO BILO,STO BILO POMINALO,DENES E NOV DEN STO ZNACI NAPRED!!!!!!
    I NE SE RAZOCARUVAJTE NA PATOT DO VRAKANJETO NA STARITE NIE(nesakam da koristam termin oporavuvanje,zatoa sto NE SME BOLNI,samo pominuvame niz normalna zivotna kriza koja veruvam deka nema covek koj ne ja iskusil vo zivotot( :( ZA ZAL :( ), patot ednostavno e " UZ BRDO NIZ BRDO " :)
     
    На Marina Menkovska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    tara... nekoj spomina deka imal prevod od nesto ama sega nemam vreme da sednam da procitam se povtorno... SAKAM DA PISETE KOJ GO IMAL PREVODOT OD linden MEDOT LI IMASE PISANO ILI OD NEKOJA KNIGA,,,, ST5VARNO NE MI TEKNUVA !!!!

    VE MOLAM KAKO DA GO DOBIJAM TOA CUDO!!!
     
  5. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    mn ubavo imate site napisano ... no kaj mene neznam sto e problemot, znam i samata deka e taka , deka treba da mislis pozitivno da ne se zamaras so ankcioznosta , no eve letoto samo sto nedoslo, na prag e da odam nekade na odmor no kako ??? ja nemam taa sila kako porano da se sprotistavam na ankcioznosta i da prodolzam da gledam napred, da se zabavuvam kako site na moja (21 e god vozrast ) , neznam sto treba da napravam !!!???? kako da iskocam na kraj ???? den znam da se stabiliziram den nemozam ???? me pobeduva me omalaksuva me unistuva!!! GADNO E !!! kako da recam idam na odmor koa ova me zamoruva???

    no mora da se prodolzi napred da se odi da se zivee, deka ne e samo nasava ankcioznost nesto sto e NAJ strasno vo zivoto ima i poloso sekogas treba da gledame na toa, vo koa sme u situacija koa ne vladee ankcioznosta nemozam taka da razmisluvam me GAZI :((((
     
  6. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    ZUMBUL nemoj da ocajuvash, koga kje imash nekoja napnata situacija koja ti ja predizvikuva anksioznosta samo prepushti se na toa ne panici kje vidish kako kje go sovladash za brzo i deka od den na den ako se soocuvash so problemot opushteno toa kje pocne da isceznuva. Jas navistina se 70% ce izleciv od samite tekstovi i sum premnogu blagodarna na ovoj human narod, a sega pred 2 dena si fativ i decko sto mi go plus potpolnuva vremeto, ednostavno nemam vreme da razmisluvam mracno, i isto taka probaj so nekoj naporen trening kako na primer grub sport, moj predlog: kik boks, rakomet, fudbal duri... neshto shto kje ti ja troshi energjijata... vi posakuvam se najubavo, se citame :)
     
  7. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    ???? kako da iskocam na kraj ????

    Draga virtuelna prijatelke,sakam pred se da ti kazam deka ne sum nesto ekstra postara od tebe( 27 leta se vo prasanje :P ) i iskustvo na ovaa tema od skoro dve godini( megjutoa vo tie 700 denovi gore dolu se pomina SE I SESTO ),sakam samo edno da ti kazam - go procitav tvojot post i odmorot koj go spomenuvas,zumbulce gledaj sto si pravis samata uste ne trgnata ti razmisluvas kolku loso ke ti bide tamu,a so toa si stvaras nepotrebni paniki i gi custvuvas rabotite kako stvarno da se taka,kako da veke si na odmor i te tepaat do beskraj site mozni psihicki i fizicki simptomi,DEVOJCE DO NAS E DO NASITE MOZOCINJA,ZNACI TRGNI OD OVA - PRESTANI PRED VREME DA PRECENUVAS ODREDENA SITUACIJA KAKO KE VLIJAE VRZ TEBE( ostavija kakov saka neka ima ishod )veruvaj mi nisto AMA BAS NISTO KOGA TI VELAM NE SE SLUCUVA OD ONA STO E NASE SCENARIO .Bi ti preporacala da pogledas i procitas voedno sto pisuva eden doticen tip Zoran koj pominal i te kako niz ova s*anje, odredeni raboti stvarno palat ( bar kaj mene upalija,a bev veruvaj ista ti ) pobaraj www.anksioznost.net, citkaraj i uzivaj :* SE KE POMINE VERUVAJ MI,I NORMALNO BY THE WAY (bar vo moe ime zboram) TUKA SUM ZA TEBE,ZNACI NEMAJ GAJLE NE SI SAMA ;)

    p.s. da, nekoj prethodno spomna deka ja ima i toa prevedena linden,ali koj i kako nemam pojma,ne se sekiraj ke najdeme nacin da ja dobieme ;)
     
  8. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    me "isprovociraa" tvoite recenici zumbulce,pa mora i ova da go napisam :
    velis gadno,velis nemozam da kontroliram,da te prasam nesto DALI NESTO LOSO TI SE SLUCILO DO SEGA OD NAPADOT NA PANIKA? DALI SLUCAJNO INFARKT SI DOBILA? i uste red prasanja koi pocnuvaat so DALI, a nivniot odgovor e NE!
    Znaci ne mu pridavaj po tolku vnimanie( se tresat racete- PA NEKA SE TRESAT NA KOJ NE MU SE TRESAT,lupa srce -PA I TREBA DA LUPA,BOG DA NE DAJ DA ZASTANE......) i pocni da gi vrednuvas pravite raboti vo zivotot,a ne ovie bezvezni misli( TOA SE SAMO MISLI NISTO DRUGO VERUVAJ MI!!!!!!),pocni da uzivas vo ona zivotot sto ti go nudi,pocni da primetuvas raboti koi dosega ne si gi primetuvala,raduvaj se na zivotot(ma bez razlika kakov i da e) ima pricini za radost,pronajdi gi!!!!!!
    :) I NAJBITNOTO PRIFATI SE I SAKAJ SE SAMATA SEBE!!!!! :)
     
  9. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    Najprovo sakam da vi kazam i na dvete edno golemo BLAGODARAM, prijatelki so istiot problem :(
    a isto taka i na dunja koja taa e licnosta sto prva ja otvori ovaa tema ...
    Znaci site imate pravo kako i sto treba da pravime koa sme vo STANJE na ankcioznosta, da , se ni e do nasite umovi. Mene do sea eve gledam kaj site vas vi prepisale apcinja da piete, mene mi kazaa samo B vitamin isto kako kaj... ne mi teknuva koj imase pisano :) A gledam deka i vie sto ste gi piele vikate gledaj da gi ostavis !
    Fala vi na poddrskata na vas dvete sto mi pisavte, fala na poddrskata Deka si tuka za mene !!!! mn FALA :)

    P.S mene mi e deka se se super mi e i nekako na kraj OP ke me SLUPA ankc( ke dojde do sostojba taa da vlijae na mene ) no sea stvarno Vi vetuvam ;) nema ona sto mene da me komadna !!!!!!!!!!!

    i ti TARA , sto mi vikas da idam na nekoja fizicka aktivnost kako rakomet, kik box... mislis toa ke pomogne ? da sekako. ama vo koj slucaj... da bidam savatena so nesto? ili tamu da ja ostavam negativnata energija ?
    FALA USTE EDNAS , i se citame haha :*
     
  10. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    da te prasam nesto DALI NESTO LOSO TI SE SLUCILO DO SEGA OD NAPADOT NA PANIKA? DALI SLUCAJNO INFARKT SI DOBILA? i uste red prasanja koi pocnuvaat so DALI, a nivniot odgovor e NE!

    da da ne mi se iam nisto sluceno ! ama jas najverojatno mn panicam, koga ke pocne da mi lupa brzo srceto... :( i so panikata sto ja sozdava si stvaram pogolemi problemi!!!!! i se nesto pocnuva da me boli... raka neznam nesto pozadi da me stega, zeludnikot, ... red red drugi raboti :worried: ama nema veze MORA DA POMINE !!! a i ke ja nadmineme nie site zaedno !!! :)
     
  11. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    so sekoj sport, so sekoj trening se laci serotinot, kaj nas poznat kako hormon na srekja isto bi ti pomognalo i crnoto cokolado koe isto taka mn brzo go laci serotinot, veruvaj mi deka mnogu kje ti pomogne a lekovite gji batali na strna zosho tie kje ti napravat dobro za odreden period i potoa kje pocnesh bez niv da se cuvstvuvash nesigurno. Znaci spotot mnooogu pomaga , najmnogu, kje nemnate vreme da razmisluvate na negativnosti znaci kje imate potpolneto vreme so pozitivni misli. Jas koga uspeav da izlezam na kraj so anksioznosta a sum najgolem panicar i pesimist, mozete i vie, SIGURNA SUM VO TOA.
     
  12. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    i ti si imala ankcioznost? izvini vaka sto prasuvam...ama deka sporo mi otvara netot mi e kraj na mesec neli , i spor e da citam se od pocetok toa posle 1 vi :D moze li nakratko da mi kazes za tebe ? kako si se osekala? kolku vreme go imase toa cuvstvo? i sto pravese za da ja nadmines ...?
    no , sepak ako sakas :)
    inace da sto poveke pravis nesto ke ti go odzeme vnimanieto i nema da razbisluvas na LOSI raboti... a inace mora da se sportuva :) ke se zapisam na nesto... se dvoumama dali da e nekoj sport kaj sto ke ja ispustis enegrijata ili pak da e yoga, meditacija ...? idese ti na nesto ? :)
    pozdrav !
     
  13. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    zdravo,zdravo,zdravo :)
    kako ste mi ?
    sega citam muabetive za sportot i APSOLUTNO SE SLOZUVAM,yes da se laci serotin i toa ti e priroden antidepresiv :) ,jas trgnav na fitness ali ne bese toa toa,potoa svrtev na aerobik - PRAVO NESTO ZA MENE!!!!! Uste posle 2 - 3 trening "preporod" u mene, pali toa i te kako,a toa so jogata...mmmm... neznam,za mene ne e ama ic,kaj mozam jas na edno mesto da ti sedam i da mizam( ke poludam ) nemislev nikogo da uvredam ,ke recam blaze na toj sto moze ,ali toa ednostavno ne e za mene!!!!!
    :* :* :* pozzzzz.....do vas devojki,se nadevam imavte ubav vikend....se citame :* :* :*
     
  14. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    ги прочитав сите статии на оваа тема и дури сега сфатив дека имало многуууу како мене, односно дека не сум била единствената на која и се случува ова "чудо". го нарекувам така бидејќи јас не ни знаев дека постои вакво нешто се додека не ми се случи а почна пред скоро 3 години и сеуште трае....но за среќа сега не толку често.јас заборавив што е тоа дискотека, кафичи, и така натаму, односно за овие 3 години имам отидено само 2 пати во дискотека и после 15 мин морав да излезам, затоа што мислам дека ќе се онесвестам.сакам само да помине, затоа како што напишале многу од вас се лишуваме од убавините на животот и тоа токму сега во најубавите години.јас имам 23, а неможам да живеам како секоја нормална 23 годишна девојка.одев на сите можни лекари, пиев хелекс, скоро 2 години и го откачив скрос.сега почнав да одам кај доктор Константин Кајширов, кој верувам дека може да ми помогне...главоболки, вртоглавици, нагон за повраќање, потење, и така натаму, потполно истите симптоми како сите вас..мило ми е со ве најдов и сфатив дека не сум сама во ова.поздрав
     
  15. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojcinja :) :) :) ,
    Eve sum ,
    malku docnam imav mnoooogu rabota ama za vas sekogas ke najdam vremehe he he he,
    gledam novi na forumov i mnogu mi se dopadjaat i Zumbilceto i Tara i Pisatelkata,
    Bravo za vasite komentari.
    E sega da Vi kazam JAS go imam Linden metod pisete mi gi vasite e-mail adresi po LPi jas so zadovolstvo ke vi gi pratam, pocitajte....... dobar e da ve ubedi deka se minuva pa i najlosata sostojba na anksioznosta sto ja imal Carls Linden.
    pak ke recam ne bolest nikako, nie ne sme bolni.
    Samo napred dragi moi, slusajte se medju sebe i spodeluvajte gi iskustvata, taka ke ja nadmineme zaedno , zaedno sme posilni.
    Velat ,,koga bolkata ke ja podelis so drug stanuva polovima ...A nie site zaedno ke ja podelime i ke ja izbriseme od nasite zivoti.
    Pozdravce devojcinja i samo napred.Jas uspeav ke uspeete i VIE. :)
     
    На brineta.mace му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    dobre dojde mila23 zaedno se ke resime... procitaj (mislam deka procita ) se sto e napisano i zaedno ke si pomagame!
    znaci tuka sme site isti nekoj go poimnal ova i ke ne nauci nekoi ke treba da slusla NIE :D
    inace sakam da te prasam koj e toj doktor ? psiholog li e ili...?

    dunja kako si ti ? dali ja nadmina ankcioznosta...?
    eve momentalno sea ke ti go pustam mojot mail FALA TI MNOGU za ovaa tema sto ja otvori ! sea koa ke zapocne nov mesec sekoj den ke gi citam statiite na drugite ;)
    pozdrav golem do site :*
     
  17. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    dear mila,
    welcome to the club ;)
    toa ti e, Bog znae kolku ne ima,a toa ti e najgolem dokaz deka ne e bas nenormalna rabota ovaa nasata, ke izlezeme na kraj so se veruvaj mi,SITE!!!!!! KE POMINE!!!!!! Nit sme prvi nit sme posledni( za zal !!!), poznavam 2 moi prijateli koi pominaa niz ova i denes se POIM ZA TOA STO SE MOZE COVEK DA IZDRZI!!!!!! ;) se ke bide kako treba ;)

    P.S. si se otkacila od helex,eve jas vo faza sum na otkacuvanje uste cetvrtinka nautro mi ostana od terapijata ko za konj bukvalno sto bese,kaj i da e ke ja batalam ovie denovi i nea :)

    pozzz....do tebe,se citame i by the way NAPRED I SAMO NAPRED!!!!!!
     
  18. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    jas stvarno dunja neznam dali ti slitgna mojata LD poraka za mojot mail ... neznam zaso nejke ili sigurno neznam kako se prakaat poraki no eve ti go mojot mail zumbul@freemail.com.mk vrati da mi kazes dali e se okej dali go pusti po mail ;)
     
  19. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    lele tara83 kako se otkazala tvoite drugarki??? alal da im e ! moze zamaram so prasuvam ama mislam deka taka ke ni bide polesno na site tuka so citame ;)
     
  20. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    zumbulce, mazi se vo prasanje ne drugarki :) znaci ne strada samo zenski pol od vakva budalastina :) ke ti dadam samo kratok opis na licnostite nivni - iskreno kazano spagjaat vo redot na stvarno posakuvani dechki, znaci zboram za tipci TIPCI ne samo vo fizionomija i lik ami od sekoj mozen aspek, nastrana toa......intelegencija....sta da ti pricam....nemam komentar, i koj bi pomislil deka takvi licnosti imale takov problem :x kako go prosle - e vidis toa bara vreme, a pod terminot vreme se podrazbira od minutka do........koga i so dvata razgovarav poedinecno sfativ deka nema tuka nekoj poseben recept,nema nesto magicno za pienje, nema nekoja neznam kakva literatura za citanje ili psihijatar koj uspesno resava vakov problem, ami se imas samo samiot sebe se prifakas takov kakov sto si sega i ne se boris so sila protiv nisto, znaci lupalo srceto ajde sega ap pod itno,e toa ne, i so tek na vreme( a ne zahteva neznam kolku vreme,zborame za mesec,dva) leka poleka pocnuva da pominuva se,potocno kazano ne sme dosle nie preku nok vo vakva sostojba,zatoa i preku nok nemoze da pomine,ke vidis i sama ke se uveris kako popoleka no sigurno ke si zaminuvaat red simptomi koi te vagjaat od koza :)
    8) garantiram za ova 8)
    :) :) :)
     
    На Marina Menkovska му/ѝ се допаѓа ова.