1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Sekoj mig stravuvam od srcev udar... sega drugarkite moi se vo diskoteka a jas ne otidov od strav da ne mi se slosi. Svesno tonam sekoj den ne znam sto da pravam veke
     
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Елисабета не беше дебела, беше слабичка згодна ок не е битно, него знаес таман почнав да одам напред, искачав по малце сама, се трудев, и с малата сама во близина искачав, и вчера со јака главоболка пак тргнав сама на забар, и во чекална онака како гром од небо ја прочитав веста и ме фати јака паника, дури и докторките ме приметија, доседов до крај како и да е на забара дојдов дома се напив пола седатив и одмарав. И како што кажа одма си направив филм дека ете и мене ке ми се случи дека и јас ке си го оставам детето и триста филмови. После си ветив дека ке се трудам да заборавам, ке мислам на празниците сега и на моето дете. Во недела имав закажано пак средба со дечкото што се запознав, но сега се мислам дали да одам? И фала ти елисабета :hug:
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  3. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.932
    Допаѓања:
    31.249
    И јас нон стоп слушам такви вести, срцев, мозочен, таман ќе се опуштам и оп таква вест :o не знам дали такво време дојде, дека живееме под стрес сите, ама се тешам јас сигурно биле болни нешто му било, не може туку така. Пред некое време и јас многу се плашев од тоа, посебно од срцето, често ме стега во градите не можам воздух да земам и само ме маваа црни мисли, а сега кога и да имам таков симптом си мислам ако ме мавни нека ме мавни ако е така судено, иако знам дека тоа се симптоми на на аксиозноста почнувам да ги игнорирам и продолжувам и да излегувам секаде, нема дома седење, не е анксиозноста посилна од нас :)
    И @natemila нема шо да мислиш многу, само оди :D
     
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Денес кога бев по малата во школо, од другиве мајки што коментираа во школски двор дознав дека била болна, имала неколку стена на срцето. И после порагајот пред 8 месеци со третото дете се искомплицирало. Малце ми олесни, но сепак греота. Ке одам да, па макар со се симптомите, зашто ако се затворам дома ке ми биде полошо, ке западнам пак, а не сакаммм.:hug::hug::hug::hug::hug: до ситееееееее
     
    На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hopes

    hopes Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    327
    побарај помош од психолог,психотерапевт ако нема резултат тогаш психијатар не се мачи ,живеј го животот(y)
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hopes

    hopes Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    327
    Да одиш да не се затвораш дома јас таа грешка ја правев веднаш се затворав и после се знаеше што следува тарапии триста чуда па да се вратам во нормала и јас како сите тука или мислев мозочен удар или инфаркт се што некому му се случуваше очекував тоа и мене да ми се случи дури и ако слушнев дека и некој полудел или психички се пореметил и завршил во болница истото го очекував и за мене и еден ден си реков доста е неможам се изморив ако е пишано да умарам ќе умрам порано илии покасно еден ден знам дека тоа трбе да се случи ако полуда ќе полуда нема да знам да бидам свесна дека сум полудела тој што полудува не е свесен дека е полуден и затоа реков Крај доста Е.
     
  7. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Odam kaj psihijatar i terapija pijam veke 1 mesec sertaline i Heleks uste ne se osekam kako sto treba
     
  8. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    ke pocne da deluva Vesne na sertaline mu treba 4-6 nedeli da pocne da deluva, ke bide se vo red ti si go pominala veke kriticniot period, bidi mi pozdravena....
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Јас само да ве поздравам и да ве изгушкам сите
     
    На Vesna^^, deskarada и lejlla им се допаѓа ова.
  10. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    i jas te guskam tebeee. Kako si mi tiii ?
     
  11. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.932
    Допаѓања:
    31.249
    Дали ви се има случено т.е. да имате мислено дека ви трепери срцето ? :^)
     
  12. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Јас знам што треба да правиш.Да ги игнорираш ваквите мисли и да си речеш ,,ЈАС сум сосема здрава и ќе живеам дооооолго.,,Игнорирај ги онолку пати колку што ке се појават.Точка.
    Оваа ти го велам затоа што јас го надминав овој страв(инаку бев иста ).Но така изгубив многу години седејќи дома додека сите уживаа во прошетки, патувања, радувања.Ма ни на свадба не можев да замисла а камо ли да одам.Во кафиќ се препотував, во театар скокав и добивав тахикардии кога ке се згаснеше светлото...во чамец паничев ...а дискотека..неееееееее ...
    Хе, хе , хе ..колку бев смешна, абашка ги нервирав сите за да накрај се затворам в бања и плачам долго...
    Едноставно бев несреќна.
    Сега сум едноставно среќна.Нема волшебна формула...спасот е во преусмерување на мислите игноррр на негативните мисли....и физичка и ментална активност.Стравот сам ќе си замине.Малку по малку Весне...послушај ме ..избркај ја решеницата од глава,,Јас ќе умрам од срцев удар,,аххахаххаха
    Се умира ама не така лесно.А пак ако е така пишано нека е..барем јас така си велев..И како кренав раце од старвот тој си замина.Не преку ноќ ама си замина.Сега сум силна и самоуверена личност и незнам дати кажам по колку години осум, девет , десет...тоа се загубени години.
    Почни сега и веднаш.Стани дотерај се, налицкај се и тргај со другарките.Ако еднаш не ти успее не откажувај се..обиди се повторно и повторно...И вежбај...фитнес, пилатес, јога...било штооо(јас одам на јога)
    И НИКОГАШ НЕ ОТКАЖУВАЈ СЕ ОД СЕБЕ!!!!
    Поздарв ВЕ сака ДУЊА
     
    На AnichkaLeo, valeri31, Vesna^^ и 5 други им се допаѓа ова.
  13. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    ДА, ТОА Е ОД НЕРВНИОТ СИСТЕМ КОЈ Е ОПТЕГНАТ КАКО ЛАСТЕГАРКА, АТИ НЕ ПРАВИШ НИШТО ЗА ДА СЕ РЕЛАКСИРАШ.Да се обидеш да пешачиш секој ден по половина час.Помага, многу помага, верувај ми!!!!
     
    На Vesna^^ и deskarada им се допаѓа ова.
  14. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Исто Нате, кога добро кога лошо сега периодов сум со обврски затоа и не ви пишувам често .. се ближи нова година , можда со неа ќе дојдат и нашите подобри денови :l:
     
    На Vesna^^ и natemila им се допаѓа ова.
  15. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Набрзина прочитав (немам многу време со синчево мое немирно) имаше некој пишано за елицеата ги откажал па за малце полудел алооооо луѓе не тресете глупости.Јас на своја рака ги откажав и во најтешкиот период не посегнав да се напијам па еве сум здрава права само со хелекс функционирам ок.Ако му се случило нешто на некој не значи дека на сите исто ќе им биде.Исто и сероксатот одеднаш ги прекинав кога дознав дека сум бремена па ништо не ми беше.Поздрав до сите и ајде фокусирајте се за нова година што каде со кого облека ова она.
     
    На Vesna^^, ivka-slivka, bubic.k и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Костадинка многу ми е мило што гледам веќе во тебе храбра и одлучна жена, само така напред, ве гушкам тебе и синчето и имајте убави празници...:*
     
    На bubic.k, deskarada, kostadinka24 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.932
    Допаѓања:
    31.249
    Пиете магнезиум ?
     
  18. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Јас утре закажав пак средба хахах, ми лупа срце 200 хахха и слично, ама си викам ова не е анкс ова е возбудаааа :l::l::l::l:
     
    На bubic.k и deskarada им се допаѓа ова.
  19. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Јас пијам магнезиум што е како прашак.Магнезиум 300 така мислам е и ми е многу подобро не се препотувам како што се препотував пред да го пијам.
     
    На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.088
    И јас пијам магнезиум и многу ми е подобро и јас исто воопшто не се препотувам и многу симптоми кои порано ги имав сега ги немам.
     
    На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.