1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    449
    Неможам да спијам од овие ненормални и непоимливи мисли... И самата се чудам зошто го мислам тоа
     
  2. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.299
    Допаѓања:
    95.020
    Мораш задолжително мозокот постојано да си го држиш окупиран. Не гледај дали е доцна во ноќта или рано сабајле... Секогаш кога ќе почувствуваш наплив на вакви мисли земај книга, пуштај филм, ТВ, прави било што ама никогаш немој да им се препушташ на мислите и да чекаш сами од себе да си заминат, оти нема. Јас функционирам вака и добро ми оди најискрено.
     
    На natemila и Matea94 им се допаѓа ова.
  3. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    јас ги имав матеа сите тие мислии, грди, гадни, ама ги мењав, ако ми дојдеше мисла дека ке наштетам некој, јас си викав како кога тој или таа ја сакам највеке. Миселв на иднината, дека ке ми биде совршена, па и да не ми е таква ми е гајле, само моментално да ги немам тие мисли. Фала му на госпот ги немамм, веке со месеции и недај боже да се вратат, но заспивам со молитва оче наш, и после молитвата размислувам колју јас имам љубов и срека, имам пкрив над главата и не сум гладна. Стравот е тука, паниките иссто, ама се борам, почнав помалце да се жалам и така. Денеска сум така така, но ке се спремам вечер ке искачам, па што биде биде. Киссс и еве снегот денеска белило да ни донеде и само убави мисли :inlove:
     
    На Vesna^^, Matea94, Luna7 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    нормално е секој од нас да помине низ таков период, е сега сите се разликуваме по силина на карактер, контолирање, поставување бариери за таканаречена емоционална интелегенција
    треба да веруваш во себе, и да не се плашиш од ништо, да се помириш и тоа е тоа
    ако си затворен дома уште повеќе паника те фаќа
    излези шетај, па макар и сама, ладново ќе ти ги разбистри мислите, а може некои непотребни и да ги смрзне ;)
     
    На Vesna^^, Matea94, Luna7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Луѓе јас денес некако поенергична се чувствувам и одма планови си правам за новогодишната вечер што ке носам ова она некако со тоа се преокупирав и поарно ми е :D кажете вие каде ке одите за новава ?,јас со друштво во стан втората вечер во кафана така на потивко место и така.Ајде малце да ги разбркаме депресиите и стравот
     
    На lavanda 07, natemila, kostadinka24 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. an4e25

    an4e25 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    devojki kako site planovi da mi propdnaja zaradi sostojbava pa morase i da gi odlozam nekoi mnogu sum tazna sakam da se vratam jas starata. zasto mislam deka i nekoj drug rastaziv. ke pomini li ovaja sostojba nekogas zaa normalno da funkcioniram.:(
     
  7. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.932
    Допаѓања:
    31.249
    Мене денеска ми се подобри расположението благодарение на снегот :D обожавам снег, одма излегов се изнашетав, сето бело, убајни хахаха децка радост :lol:
     
    На Vesna^^, natemila и kostadinka24 им се допаѓа ова.
  8. Luna7

    Luna7 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Нате како ти поминаа мислите ? Дали ти се јавило чувство на нереалност? Позз
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Јас Обратно прва вечер во кафама втора дома .. малку сум несигурна во себе дали ќе можам ама тоа е тоа нема одложување. Првпат реши да си посветам малку внимание на себеси пошо се имам запоставено многу , си закажав за фризура и шминка шо знам можеби ќе стекнам малку самодоверба , утре ќе излезам да разгледам по продавници и моментално некако со тоа сум преокупирана хаха.. се надевам и го молам Господ да биде се во ред . Поздрав❄❄❄
     
    На natemila и elisabeta им се допаѓа ова.
  10. kikidare

    kikidare Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    почнав да пијам депрозел по половина апче денес ми беше втор ден и многу ми беше лошо ,откако го испив апчето после 4 часа почна некоја жештина по цело тело како во оган да бев горев цела и главата во задниот дел ми жежеше се напив хелекс и некако по половина час се смирив но главава уште ми жежи а исто имав чувство дека немам воздух дека отекувам ,за прв пат ова мене ми се случува.помош дали да престанам да ги пијам?
     
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Првите недела/две со нови лекови се обично многу тешки. Зборувај со психијатарот, јас мислам да не ги откажуваш на своја рака.
     
  12. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    мислите само не им давав значење, ке дојдеа ке си речев хаха смешна мисла, и одма со сета сила и мака се трудев да мислам на нешто позитивно, колку и нереално да е тоа. Чуството на нереалност го имам уште ама и тоа го игнорирам, си велам што е тука ереално тука сум каде што сум. Иначе искочив, бев во еден кафич на кафе, па кај него дома, па кај него низ мало на прошетка, на моменти знаев да се изгубам и да ми биде нереално, ке си речев ок е, ке си се напиев вода и поминуваше. Е сега проблемот е таа вечера хаха, следен патт запнал одиме на вечера, е тогаш како ке биде незнам, последниот пат кога бев на ручек, со други особи имаввв јак паничен напад. Ама здраје ке видиме како ке биде.
     
  13. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Здраво, како сте?
    Јас одамна ме нема да пишам. Не се чувствувам баш најдобро. Синоќа и денес имам негативни мисли. Во моментов целата треперам. Се загрижив многу и плус и испаничив да не нешто лошо се случи. Па сеа ми трпнат прстите на левата рака, па чувствувам болка, не знам дали е од мислите, дали стварно....хаос ми се дешава. Се плашам да не добијам удар или сл. и дај помогнете луѓе. Да не испаничам уште повеќе. Од минута во минута ми се менуваат мислите што се вика, абе светот поразличен ми се гледа. Не можам да објаснам. Нема да се случи ништо лошо нели? ... :(
     
  14. kikidare

    kikidare Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Да ве прашам колку време е дејството поточно колку време трае дејството на едно испиено апче депрозел?
     
  15. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    мислам дека на секое апче дејството е 8 часа
     
  16. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Kikidare deprozelot ne e anksiolitk da deluva odredeno vreme toj e AD od SSRI -vestacki serotonin (hormon na srekata) i toj zatoa se dava podolgo vreme za da go podigne nivoto na hormonot, znaci toj ne e so vremetraenje 6-7-ili 8 casa tuku popoleka so mali dozi se dotura vo organizmot za da moze prvo da se navikne na nego i koga ke go postigne potrebnoto nivo za da se stabilizira psihata se pie uste nekoj mesec i potoa pak popoleka se isfrla od upotreba, no seto toa se pravi po sema pod lekarska kontrola, za da pocnuva da deluva pozitivno obicno mu se potrebni 4-6 nedeli kaj nekoi i za 15 dena se pokazuvat prvite rezultati no poretko, obicno posle 6 nedeli ako nema rezultati se menuvat AD bidejki ne site ednakvo deluvaat na site luge.. za tie 4-6 nedeli zadolzitelno se dava i kombinacija na anksiolitik za da pacientot polesno gi prebrodi ovie preodni nedeli....pozdravce
     
    На crimson и nadezen35 им се допаѓа ова.
  17. nadezen35

    nadezen35 Нов член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Сакам да ве прашам дали се исти апчињата депрозел и пароксетин.Ме интересира бидејки до пред некој период пиев депрозел (го пиев 5 години)кој сега го нема во нашите аптеки (во мојот град)па ми дадоа пароксетин за замена.Како што почнав со пароксетинот почнав и ужасно да се чуствувам.Ве молам некој компетентен на форумот да ми одговори.Поздрав.
     
  18. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Imala li nekoja od vas pojava na ekstrasistoli?
     
  19. teateevska

    teateevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Јас штом наидам на некоја бариера веднаш некако не ми е до ништо пасакувам да ме нема. Особено неправдата ме убива и ми создава лоши мисли толку се натажувам немам зборови. Една препрака и готово од целиот вложен труд :( И баш сега за нова година. Незнам кога ке станам посилна, посамоуверена и да не ме крши што и да се случи. Сепак неможам кога гледам какви се успееваат во животот сето тоа тешко ми паѓа и ме крши ,а јас зошто не сум онаква или не сум мамина и татина морам во се да се мачам.
     
  20. kikidare

    kikidare Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    viki jas prasav kolku vreme mu e dejstvoto zatoa sto psihijatarkata mi gi prekina imav loso iskustvo sega ke se prfrlame na drug antidepresuv