Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Милички СРЕЌНА НОВА 2015 ГОДИНА, здравје, среќа, љубов и успеси во новата година, да надминеме се негативно од минатава и да уживаме во новата :*
     
    На lavanda 07, AnichkaLeo, Rozana и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Бидете радосни кога и да ви се пружи можност, кога и да најдете сила за тоа во вас, бидејќи миговите на искрена радост вредат и значат повеќе од многу денови и месеци од нашиот живот поминати во матните игри на нашите ситни и големи страсти и желби. А времето на искрена радост останува во нас засекогаш како сјај кое ништо неможе да го засени....Среќна Нова година пријателчиња......
     
    На AnichkaLeo, valeri31, Rozana и 6 други им се допаѓа ова.
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.367
    Допаѓања:
    126.277
    Ви посакувам среќна Нова Година од срце:l:
     
    На AnichkaLeo, Rozana, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram na utehata srekna vi nova godina od arno da ne kurtulime pozzz do site i srekno
     
    На dunja, bubic.k и natemila им се допаѓа ова.
  5. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    :) 10888178_10205713257249519_1627988777_n.jpg
     
    На AnichkaLeo, Luna7, Rozana и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Shalom

    Shalom Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Blagoslovena,uspesna,prosperitetna radosna i pomna so neogranicen mir Godina vi posakuvam na site!!!
     
    На AnichkaLeo, lavanda 07, Luna7 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Luna7

    Luna7 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Srekna !
     
    На AnichkaLeo, lejlla, Rozana и 2 други им се допаѓа ова.
  8. lavanda 07

    lavanda 07 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ај да ве прасам мене денеска цел ден ми трепери несто во градиве а неколку дена по ред си го слусам срцево како да ке ми излези од градиве ,а тоа ми се случува само кога ке легнам.Помалку ме фајка страв и цел ден ми е така.Има некој уклуцено да поразговараме мислам дека ми треба разговор.Асакам да прасам дали има некој од ох.Поздрав
     
    На Shalom му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Rozana

    Rozana Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Devojki srekna nova 2015 i od mene.Ovaa godina da ni bide beriketna,srekna i mnogu pomalku anksiozna.Da kurtulime od stresot i samo ubavi nesta da ni se slucuvaat. Jas sum vo Germanija i nemam vreme za misli daj Boze cisto da gi snema.Mnogu pozdrav i baknezi za site <3
     
  10. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Јас истото го чувствував доооолго вρеме ( еден од симптомите на анκс) а сρцето што ти чуκа навечеρ е од пρемоρување во теκот на деновите. Немој да се гρижиш, тρепеρењето е од анκсот.
     
    На dunja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Kako da se oslobodimo anksioznosti?



    Ako želite da se trajno oslobodite od anksioznosti morate odustati od nastojanja da kontrolišete anksioznost ili druga neprijatna osećanja. Odustajanje od kontrole anksioznosti ne znači gubitak kontrole u ponašanju, to znači samo odustajanje da se supresuje anksioznost.



    Odustajanje od kontrole anksioznosti podrazumeva odustajanje od borbe, izbegavanja, analize, telesnih blokada i potpuno suočavanje sa anskioznošću bez otpora i bez analize.



    Kada se suočite sa anksioznošću na ovaj način ona nestaje. Kada se anksioznost pojavi, umesto da pokušavate da je eliminišete vi je namerno pojačajte i suočite se sa njom bez otpora. Dok se suočavate reci sebi: Ja priznajem anksioznost (strah) i to kako me ona čini sigurnim, Ja prihvatam anksioznost je bez otpora i analize i puštam je da ode. To primenite u svim situacijama bez izuzetka i istrajte u tome i videćete kako anksioznost sama odlazi.
     
    На dunja, Rozana, kostadinka24 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Lejla-86

    Lejla-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки. СРЕКНА НОВА ГОДИНА, многу здравје, срека, љубов и секоја желба да ви постане реалност. Помалку анксиозност, а може и воопшто да ја нема.
    Јас последниов период бев доста зафатена и се трудев кога доаагат мислите, да ги оттргнам. Денес силно ме боцна кај срцето и сега ја чувствувам здрвена левата рака и цело време сум во мисла дека ке добијам срцев удар. Помагајте, дали е ова од анксот, дали некој имал ваква ситуација?
    Ве молам пишете.
    Поздрав.
     
    На AnichkaLeo и Vesna^^ им се допаѓа ова.
  13. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Здсраво Лејла мила, читај уназад коментари и постови, и ќе видиш дека сите се плашиме од истото и на сите ни се случува тоа. Не се плаши, постојан проблем е тоа, тоа е мускул (не е срцето), и од пшосле мислата да не е срцето, почнува да не боли цела лева страна. Не се грижи, тоа се само мисли, а мислите на анксот се најдобри пријатели.
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  14. d-r.zdravje

    d-r.zdravje Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Дали некој може да ми каже збор два за др. Милутинович? Дали некој од вас вил таму? како е задовоелн?
    Ви благодарам однапред!
     
  15. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Јас Цело време бев во ред,денес случајно ме изненадија моите дојдоа на гости ќе останат неколку дена и одма се врати тоа тешкото дишење и чувство на изгубеност. Незнам стварно зошто вака . Ексик
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.258
    Пол:
    Женски
    • Me:*gets on bus* omg everyone is watching me and judging me and they're going to laugh when the bus starts and im not sitting down, omg dont put your ticket in the wrong way or everyone will judge you and laugh at you.
    • Me:*goes to pay for shopping* omg what if I dont have enough money? *counts money out 20 times* what if I look stupid, or say the wrong thing? am I standing in the right spot even? What if someone else wants to get past and im in the way, omg.
    • Me:*says hey to someone online* omg, they arent replying, holy shit why am I so annoying? what if they tell their friends how annoying and lame I am? Why am I like this, holy shit.
    • Me:*meets someone new* What if they dont like me and dont want me to be around, I shouldnt have met them, im going to be a burden, they're probably critisizing me right now, why am I the way I am?

    Oва ја опишува целосно мојата анксиозност.Инаку имам анксиозност веќе со години,напади на паника и депресија.До пред неколку месеци мене ми беше страв да се качам во јавен превоз, а мораше да почнам да го користам секој ден.На почетокот секој пат кога требаше да одам со автобус ми се јавуваше напад на паника, а сега веќе полека почнувам да се навикнувам и да не се плашам до толку, иако сеуште ми се случува да имам таква епизода.Постојано го чувстувам стравот, што ако ми се случи ова, што ако ми се случи она, и многу полесно ми е да останам дома во зоната на комфорт и сигурност.Кога ќе излезам од дома, сто пати проверувам дали сум ја земала на пример слободната, или индексот, а знам дека ги имам земено, но едноставно тој страв ме тера пак и пак да проверам.А најмногу ме лути што дел од луѓето не разбираат и не ја сфаќаат сериозноста на анксиозноста...
     
    На dunja, deskarada, prettyliar и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. kikidare

    kikidare Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    i jas cekam mislenje za Milutinovic ve molam nekoj neka spodeli mislenje
     
  18. d-r.zdravje

    d-r.zdravje Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Bev i mi pobara 800e za 2 meseci ednas nedelno razgovor
     
  19. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Коледе ледее падналоо гредее утепалоо дедее , деде сее мачии бабаа го квачии за четирии јајцаа гускини шаткини коледееееее:$
     
    На lavanda 07, natemila и deskarada им се допаѓа ова.
  20. Rock.Lady

    Rock.Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Можеби со мало задоцнување, но... ви посакувам успешна година на секое поле, исполнета со среќа, љубов и многу здравје. 2015 година нека биде онаа година кога ќе ѝ кажеме збогум на анксиозноста и ќе го живееме животот до максимум. Од срце ви го посакувам тоа! :l:
    Се надевам дека уживате за време на празнициве. Сабајлево ги пречекав сите срциња што ми запееа на врата и ми се вратија спомените кога и јас одев на Коледе. Живи радости бев, ќе тргнев и јас со нив да пеам. Ма јас сум едно големо дете, никогаш нема да пораснам.:lol:
    Да бидам искрена, не е сè така сјајно за мене, но сакам да зборувам за убави работи. Се трудам убавото со убави мисли да го привлечам кон себе. Не е лесно, но се трудам.
     
    На lejlla, lavanda 07, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.