1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.983
    Пол:
    Женски
    Mila si ja utnala temata :) imash tema koja pisuva opsti zdrastveni problemi . Inaku grip ti i zatoa imash bolki vo muskulite :*
     
  2. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Izo
    izvinete :*ama panicam po malce . sorry za upaganjeto u tema .me isplasi pecenjeto vo gradi
     
  3. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    A patish od anksioznost?
     
  4. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Па читав за тоа и мислам дека почнувам
     
  5. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ne istrazuvaj, me chitaj!!! Nikogash na internet ne chitaj za bilo kakvi bolki, kje pomislish deka.kojznae od shto si bolna!!! I idi na psihijatar na vreme, samo so muabet kje ti pomine, na vreme spreceno, namora da se lechi so apchinja ;)
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    tokmu toa i go pravam, od koga me fatija bolkite vo muskulite i osekav malaksanost, pocnav da citam i pocna da me faka panika k mi se sluci ova ke mi se sluci ona..
    dali e mozno nekako da go prebolam toa bez psihijatar moze koga ke ozdravam od gripot ke mi pomine toa tesko cuvstvo ?
     
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас верувам дек ќе ти помине затоа што сум била во слични ситуации-кога сум болна и ми е тешко што ли не ќе ми помине низ главата, а потоа кога се ќе помини-гледам колку за без врска сум се грижела за нешто непотребно. Сепак, психата прави се-мисли само на позитивни работи и дека се ќе биде во ред-мора сама да се тешиш така оти ако западнеме на психа тогаш тоа е многу лошо. Имам роднина која постојано мисли дека е болна од нешто, и замислете, на ладно не ни сака да излева надвор бидејќи мисли дека којзнае што ќе и се случи...страшна работа е тоа психата. Значи, само позитивни мисли и ништо друго-тоа е единствен спас. Позз;)
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    И уште нешто-замислете ако си помислам само дека ќе ми се слоши или нешто слично (на пример кога сум во гужви или на премногу жешко/ладно ) навистина можно е да ми се слоши. Но, секогаш гледам некако сама да се бодрам и си велам ајде сега нема ништо што се замислуваш:D Дури и смешно ми е вака сега, но стварно тоа ми помага. И мајка ми доста ми дава утеха- некако е доста цврста жена и како ми вика „Борбата е тешка ама ќе успееме“ хахахахаха -ова како демек за во секоја ситуација, за сите тешкотии на кои наидуваме во животот. Значи-мозокот- „НА ПАСЕЊЕ“ :party:
     
    На Luna7, ivka-slivka и vvv123456789 им се допаѓа ова.
  9. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Fala mnogu decki se nadevam deka taka ke bide :*
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    A primetuvate deka od nova god nema tolku postovi? Toa znachi deka praznicive pozitivno ni vlijaat na raspolozenieto i nemame vreme da mislime na paniki
     
    На lavanda 07, natemila, deskarada и 3 други им се допаѓа ова.
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Ај еве и јас да пишам, за празниците си поминав супе, малце претерав со винце па ми беше тешко ама добро помина, со дечкото се гледам, искачам со паники ама се трудам, симптомите ги игнорирам и брзо поминуваат. Така да се е под контрола :)
     
    На Luna7, doki55, lavanda 07 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Lelele luge ima momenti koga mislam deka ke se spasam mnogu retko ... mnogu poveke mislam deka nema kraj na ova deka se ke e vaka deka ke me smestat vo ludnica ili deka ke umram...gi pijam apcinjata sertaline 1 mesec i 5 dena.... sakam normalno da ziveam kako porano... pozz do site .. mnogu mi e zal sto ne ima mnogu anksiozni
     
  13. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    нема да умреш, нема да те сместав во лудницааа никогаш верувај, и не се потпирај само на апчињата, прави нешто што те правело срекна порано. И што и да правеш речи си ГО МОЖЕШ ТИ ТОА. Крај има кога ке решиме дека ние ке ставиме крај и дека нема да се плашиме од ништо, само опуштено ке го живееме животот.
     
    На bubic.k и Vesna^^ им се допаѓа ова.
  14. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Fala duso nA utehata samo ubaviot zbor pomaga pozzz
     
    На bubic.k и natemila им се допаѓа ова.
  15. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    iskreno posle izleguvanje nadvor ili razvogovor so drugarkite se cuvstvuvam podobro poslobodno. sinokja go sonuvav dedomi (koj e pocinat) deka pocinal mi bese strasno cudno i se ispaniciv d ane mi se sluci nesto, pisav na forumov na stranata za sonovi ama nikoj ne mi go kaza znacenjeto na sonot, babami mi baese od strav neznam sto i se nadevam deka stravot ke mi pomine, ke se trudam da izleguvam sto poveke da imam pozitivni misli, sakam da se boram protiv toa i da go pobedam da se sprecam samata sebe od depresii i slicno! :D
     
    На bubic.k и Vesna^^ им се допаѓа ова.
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Kе успееме сите, и мене пред некој ден ми беше страшно лошо, ме фати јак паничен во маркет, и некако одвај издржав и си дојдов дома, после секој таков напад знаев да седнам и да анализирам зашто пак ми се случи и сл. И после тоа долг период не искачав ми беше страв, за разлика од порано сега после тој страшен напад јас пак отидов во истиот маркет и намерно се влечкав и полека се разгледував, имаше мал страв ама јас останував да видам дали ке ме фати паника, ама ја немаше, во недела закажав средба со дечкото, и сега се мислам што ке облечам, како да се нашминкам и слично, се обидувам да ги потиснам лошите мисли, затоа што искренооооо ми се смачи од ова состојба и што и да е веке, па најубавите години вака ли ке ми поминуваат, само со инат и храбро се надевам ке успееме да се спасиме од ова чумааааааа.
     
    На Luna7, dunja, lavanda 07 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    jas mislam deka sum vo pocetokot na ova, i sakam da go sprecam uste pred da me zavati skroz, i si vikam nema da mislis na losi raboti ova mi se slucuvuva samo nekolku denovi i sakam da se ubedam samata sebe deka go nemam toa i deka toa mi e samo nekoj minliv period. sakam da pronajdam nacin da go sprecam ova otkolku podocna da go lecam, kako sto velat starite znaete.. :D
     
    На bubic.k и Vesna^^ им се допаѓа ова.
  18. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Значи воопшто не читај за тоа, речи си дека тоа е од грипот и за некој ден ке помине и точкаааааа. :hug::*
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    si go vikav toa i pred nova godinakoga odev na inekcii isto imav grozni cuvstva i istoto go velam i sega uste ne bev oporavena a fustani ova ona i sega eve mislam deka ozdravuvam pa bi trebalo se da bide vo red.
    i ke prodolzam da gi velam ^_^ ^_^ <3
     
    На bubic.k и natemila им се допаѓа ова.
  20. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.932
    Допаѓања:
    31.249
    Мене новава година ми тргна убаво, се чуствувам одлично, така некогаш малку се чуствувам ко изгубена, но ништо страшно, се надевам дека ќе оди работава на позитивно, мора да оди, еден ден сите ние ќе ја победиме бидејќи сме посилни!! :hug::*
     
    На lavanda 07, simona26, bubic.k и 2 други им се допаѓа ова.