1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    Одамна не сум ви пишала, за жал гледам многу нови девојки и по некоја од постарите :*:*:*
    Поздрав до сите :hug:
    Девојки, сакам да ви кажам дека треба да се соочите со својот страв, сите треба да видите прво длабоко во себе од што навистина се плашите, соочете се и се ќе помине.
    Се плашев од милион болести, дека нема да можам да имам деца и ред други работи. Забременив, еве веќе сум 7-ми месец, нема ни а од анксот цели 6 месеци (откога знам дека сум бремена).
    Стравот од болестите - ееееее, во бременост се ти проверуваат, од крвна слика до сида, па сега од сите болести сум проверена и сум раат, а претходно се плашев крвна слика да направам :P
    Сакам да ви кажам, испив многу лекови-хелекси, пароксетини, природни и неприродни чаеви и незнам што не пробав, се додека еден ден не собрав сила и отидов да испитам хормонален статус и да направам испитувања зашто бебето не доаѓа. Кога ги земав резултатите докторката ми рече „супер си, немаш никакви пречки оди дома и одма да забремениш“. И баш така се случи, по пресметките синчето ми е зачнато баш тој ден. После ми се појави страв што болест ќе му пренесам, ама неееееееееееее, ми дадоа триста упати и ме избоцкаа можеби 100 пати (сила незнам само од каде наоѓав) и се беше во ред, јас здрава бебе супер. Како поминува времето така се повеќе приметувам дека воопшто не сум ни нервозна како порано, ни уплашена, ништо. Мислев ќе се плашам од пораѓајот, но неееее, едвај го чекам.
    Топло ви препорачувам, соочете се со стравот и ќе го надминете сето ова глупаво состојбиште анксиозност...Јас се соочив заради моето бебе. Секој може да најде причина, нели 8)
    Ве поздравувам и ве гушкам ситеееееееееееее:l::hug::l::hug:
     
    На sandra.s.t., lina.ina, Luna7 и 14 други им се допаѓа ова.
  2. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.122
    800 што?! :^)
     
  3. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Евраа :)
     
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.122
    да, да, сфатив, но не можам да се начудам на цифрата. Бај д веј, за Македонија се работи, не сме преку Океан, или барем едно 2000км посеверно. Разочарувачки!
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.087
    Знаеш душо колку се радувам за тебе,сакав само да се надоврзам,и јас се плашев од брак,се тресев не спиев па сега уживам,само ми недостига моето семејство,но одлично се вклопив во новото семејство.Веридбата страшно ја замислував,мислев дека ќе плачам без прекин,ќе припаднам,и што не друго.Ама јас се забавував,не пуштив ни солза,сите се чудат што ми се случило.Сега имам тешки моменти кога ми недостига семејството ама се ќе помини.Бидете силни и нека не ве запира стравот во остварување на вашите цели.
     
    На Vesna^^, Luna7, lejlla и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
     
    На mal.ecka и bubic.k им се допаѓа ова.
  7. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    И од Мене гушкии најголемии. Дај боже само вакви убави вести да слушаме :inlove:
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sase pp

    sase pp Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    zdravo na site i jas imam golem problem so depresija i ankcioznosta vo momentov sum vo mnogu teska sojstojba imam teski napadi na ainksioznosti i panika koj nemozam da gi izdrzam imam smenato povejke ad no nema posakuvani rezultati skoro od niede pred 4 dena pocnav da pijam elicea od 20 i relaksan za smiruvajne na prirodna baza i na momenti imam custvo deka gubam kontrola nad samiot sebe ispolnets sum negativni cuvstva strav deka nikogas nema da se podobram i so uste ne . kazete nekoe iskustvo SAKAM DA PROBAM SO CAJ OD KAJ BILKAR TANAS KAZETE MI DALI NEKOJ IMA ISKUSTVO SO CAJ
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.375
    Лекови и чаеви незнам дали одат заедно, прашај си го докторот пред да пиеш некој чај. Исто така 4 дека е многу малку за да имаш позитивен ефект од елицеата, траба да поминат неколку недели за да почне да делува. Јас ја пијам по 5мг веќе 6 месеци и одлично се осеќам. Секое добро и пробај сам колку што можеш да си помогнеш :)
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Немој да се откажуваш и да губиш надеж.. значи антидепресивите се лекарства за кои треба да помине подолго време за да почнат да делуваат,односно за организмот да се навикне на нив,и тие првични реакции кои ти се јавуваат се нормални .. но почекај нека поминат две до три недели ќе видиш дека ќе биде подобро .. продолжи да ги пиеш како што ти кажал лекарот и само храбро. Нема откажвање. Поздрав
     
    На Vesna^^ и vvv123456789 им се допаѓа ова.
  11. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Епа ај здраво и среќни празници на сите. Како сте јас до сега оккк одсмна не сум ви пишала а секако ве следев повремено. А денес катастрофа вртоглавици се препотувам од страв да не ми се деси неш. А имам и гости и дупла паника ме фака аман веке :( црни мисли ме преплавуваат амаааанннн се обидувам да отерам у пм и анкс и паника. Дали е притисокот паднат незз страв ми е дури и да мерам веке. Позз до сите
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    449
    Ајде и јас како секогаш во доцните часови да ве поздравамм сите се надевам барем неколку од сите нас се подобри јас сум супер се осеќам добра продолжувам да пијам цитрам а тоа што се запрашувам некакви теоретски прашања и се чудам на околината е сеуште така. Со тек на време се надевам ќе исчезне и да ви се пофалам 2 вечери спиев скроз сама дома за разлика од летните ноќи кои ги поминав до мојот брат тоа е напредок голем и паричката на наша Василица е кај мене. Среќна сум и се надевам дека оваа година ќе ми оди напред. Истото го очекувам и од вас бидејќи овде сме сите едно
     
    На Rozana, natemila и vvv123456789 им се допаѓа ова.
  13. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    Здраво дечки ... мене веке 1 година ме мачи анкциозноста ноо некако мислам дека и не е анкциозност ... ај ако може проценете виее дали е тоа !!
    епааа се возбудувам за многу многу многу работи ... дневно просечно по 2-3 се вознемирувам и срцето ми биее и мислам декаа ке ми пукне :Ѕ ми е страв дека од сите овие вознемирувања нема да живеам повеке од 20 години
    многу ми е тешкоо... свесна сум дека си го кратам животот но незнам како да се справам со ова
    а замислете имам само 15 години :(( мала сум за ова уште сега бее :((
    дали оваа појава е анкцизоност ?? ве молам побрзо пишете миии ке пукнаам
     
    На Cleonika и natemila им се допаѓа ова.
  14. BoniBoni

    BoniBoni Нов член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.jas imam problem i ne e povrzan so mene tuku so maz mi...se naoga vo ogromna depresija...se se sluci pred poveke od godina dena...mu se slosi i pocna da povraka padna vo nesvest,bevme na doktor i ne mu najdoa nisto,site mozni ispituvanja mu se vo red-toj e zdrav no ne mu e jasno od sto e bolen i doktorite nemozele da mu pomognat i da mu ja otkrijat bolesta...od togas zivee so strav deka e smrtno bolen...ne e istiot covek i sekogas mu e loso,sekoj den ima razlicen simptom i samo zboruva deka mu se blizi krajot i deka ke umre mlad...od doktor na doktor stignavme i do prihijatar,mu prepisaa apcinja bidejki ima ankcioznost i zivee vo strav,no odbiva da gi pie,ke pie 2-3 dena i posle pocnuva da probuva da vidi dali mozel bez niv..sam si odreduva doza i koga i koi apcinja ke gi pie...bevme nekolku pati na kontrola i posledniot pat ne otide so izgovor deka ne mu pomognal...kako da go nateram da odime ako treba i na drug doktor?kako da mu pomognam??pocna premnogu da me maci toa sto veke ne e zainteresiran za nisto...ni za deca ni za mene..site prijatreli veke se oddalecija od nas...on nema volja za nisto...samo lezi i sto i da recam jas go nervira....neznam veke sto da pravam zosto pocna i mene da nemoze da me trpi i moeto zboruvanje mu smeta..izbuvnuva odma i vika na glas...nasilnicki e nastroen...jas premnogu go sakam i sakam da mu pomognam zosto si go sakam nazad stariot maz koj sto bese poln so zivot,pozitiven i zabaven...ako imate nekoj sovet sto da pravam i kako da se odnesuvam so nego za da mu pomognam ve molam da mi pisete....i jas sama se cudam do kade e moeto trpenie...ne e lesno :(
     
  15. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Анксиозност е мила, за жал си старно многу мала за од сега да почнеш да се соочуваш со оваа досадна состојба, пред се обиди се да не мислиш на тоа како и до кога ке живееш. Обиди се прво сама со позитивни мисли, ако не бидува, тогаш побарај помош од психолог поразговарај малце со него, или па со некој домашен или блиска другарка.
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Eve sabajle treba da odam so bratmi za skopje j nemam volja da zemam da si gi spremam rabotite si vikam za dzabe ke go spremam ke mi bide neshtoo...
     
  17. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    jas imam 18 i imam isti cuvstvA deka moze da umram vo sekoj moment jas duri mislam deka nema da go docekam ni utresniot den, ama koga izleguvam malku se razveseluvam mi se promenuva raspolozenieto. probaj da ne mislis na toa i so tek na vreme ke se oporavis, jas si go vikam toa na samata sebe so nadez deka ke bide podobro. samo misli pozitivno, i pozitivni raboti ke ti se slucuvaat! :)
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Мила, немој многу многу да читаш од нас форумџиките симптоми, пошто гледам дека си склона кон тоа да си ги премислиш за себе. Исклучи од можност дека патиш од анксиозност, тоа е почеток твоето, појди си навреме на психијатар, и се ќе биде супер... Послушаj ме, камо јас да отидев на време, немаше да се мачам 3 години.
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Na psihijatar vtornik odam, pa ke videme so ke bide...
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Да инсистираш да си идеш редовно, а кога ќе отидеш да ни пишеш како си поминала :*