1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Значи вртоглавициве ке ме убијат аман веке од овој проклет страв :( нема нема ке ми се заврти и одма паничам да не се онесвестам и одма триста црни мисли ми се вртат во глава па си викам а штоако ми е висок лелеее ме полудува ова, па викам да не ми е низок, аман веке :(
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Zdravo Kleopatra, jas ne sum videla deka su pishala,ama sega vidov. :) taze mama sum, bebushka ima 4 meseci, taka da mozam slobodno da ti kazam deka bremenosta mi pomina so b6, b complex, magnezium i mamavit :) imav panichni napadu, ama koga kje si go poglednev mesheto, se mi pominuvashe. A 3 godini sum anksiozna so swkojdnevi panichni napadi.
     
  3. kleopatra11

    kleopatra11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Нека е жив и здрав бебушот :) Јас пијам АД веќе 5 год. пробав да ги оставам ама беше полошо и пак ги почнав,сега сакам да забременам ама страв ми е да ги оставам,страв ми е и да ги земам за време на бременост.Не знам што да правам.Психијатарот ми вика дека може да се земаат АД за време на бременост ако веќе не може без нив,ама многу се плашам да не има последици :(
     
  4. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram src :)
    NIKAKO AD!!! Mene psihijatarot ne mi dava nu sega koga dojam, a ne pa vo bremenost. Sekako deka ima ke posledici. Mila,alkoholot smeta, a ne ad. Jas piev helex i koga doznav deka sum bremena, vednash gi ostaviv sekako po preporaka od dokror. Gospod dava sila, veruvaj mi, kje izdrzish bez ad, se e vo psihata. Ako planirash bremenost, kupi si folna kiselina za trudnici i pochni da ja piesh
     
  5. sase pp

    sase pp Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    kazete ve molam nekoja preporaka za dobar psihijatar
     
  6. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    Луѓе не вреди да си го упропастуваме животот поради оваа глупа анксиозност ... :):D;):P:*:inlove:(fingers):party::mm::hai::rofl:^_^:smirk::nod::^::beer:
     
    На Rozana и Matea94 им се допаѓа ова.
  7. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Lugenca moi,redovno ve pratam no ne sum vo sostojba da pisuvam bideki si ja rasipav tast na laptopot..
    Kako mi ste?Gledam mnogu novi clenovi i da vi kazam iskreno premnogu mi e krivo sto tolku mladi luge samo zivurkame,kako stranci vo sopstven zivot zarobeni vo nekoj zaeban svet..Jas se uste sekojdnevno se boram so sebe..Seuste go imam toa cuvstvo na nerealnost i bukvalno se osekam prazna,mnogu malku raboti me pravat srekna...Bev povtorno na psihijatar,mu objasniv se...Se plasam deka ke izgubam pamet mu velam i komentarot bese devojkoo ti ako gubese pamet nemase ova sega tuka mene da mi go kazuvas i da si go baras careto...Imam ponuda za rabota vo stranstvo,odlicna!Mislam deka ke se resam da odam
    ..Redno e da pocnam da ziveam kako sto mislam deka posle tolku vreme i maki zasluzuvam,site nie zasluzuvame...Idat crni misli ne velam ne..Si mislam deka nikogas nema da se ottarasam od ovaa belja,se plasam da pocnam vrska,se plasam za idninata sto bi ako bi.Mislam nekogas deka nema zivot za mene no sepak ke dojdi nov den,pak nekako so nekoj sili go pominuvam.Edinstven mir pronaogam vo crkva i so molitva..Bog e golem gi dava golemite bolki na golemite luge no iskreno se nadevam deka ke ne spasi site od nasava...Sekoe dobro najmili,ke se bo[d]rime!
     
    На deskarada, bubic.k, Rozana и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Rozana

    Rozana Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
  9. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.301
    Допаѓања:
    125.219
    Луѓе повеќе од 8 години се борам со ова и сега како прв пат да ми е незнам како да се справам.Во пмс сум и само ми се плачи,вчера плачев цел ден,немам апетит ни желба за нешто.Депресија ме фати и криза за моите дома.Леле кога ќе се навикнам и како да си помогнам.
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Jas samo so dobivi isto sum samo sakam da placam kako malo dete I nemozam a da ne mislam na losi raboti
     
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    јас пред три дена добив, па и лош период ми е пак, таман се израдував убави работи ми се случуваа, кратко траеаа и пак се се уништи. И јас сум многу нервозна напната и само плачам.
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Luna7

    Luna7 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Може и добро е понекогаш човек да се исплачи, мене некогаш ми доаѓа да плачам, а толку се имам блокирано себе си и се чувам во себе што тешко ми е и солза да пуштам! Не е стеашно, поплачете и после одете до кај некоја другарка или прошетајте се, важно е да си најдеме дистракција, да мислиме на друго ! Јас вчера се миев коса и кога одеднаш почна да ме стега нешто околу срцето не можев да земам воздух колку ме болеше и си реков ете готово ми дојде крајот! И во такви моменти сфаќаш дека небитно е ништо да го мислиш толку и џабе се нервозите. Се прекрстив и ми помина. Се спремив и отидов на кафе, ако паничев и седев дома само ќе ми поминеше денот така и ќе западнев пак во таа состојба.Оваа анксиозност има толкава моќ врз нашите животи затоа што и посветуваме многу време, треба да и објавиме војна и да се бориме против неа. Да не ја гледаме како дел од нас, туку како натрапник што мора да го избркаме. Се трудам колку и да ми е тешко да одам напред, да правам нешто, и колку и во моментот да е невозможно и да не ми оди душата, мора да ги движам нозете. Мораме да се бориме :*
     
    На stojne-21, Matea94, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.
  13. ELSHADAI

    ELSHADAI Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    29
    Еј здраво на сите. Одамна ви немам пишано ама може да видите во предните постови за моето исцеление. Денес станав силна жена нема ни а од анкс. Сега сум најсилната жена мојот живот му го предадов на бог и од таму имам сила. Почнав да проповедам во христијански центар како пентакосна црква. Пишете на јутуб има видеа од мк цркви Убавините на благодата зоран спасов ке ви ги отвори. Jois Maer има превод и на бг јжоис маер ке бидите какви чуда бог прави не па една ситна анкс. Јас сум тука профилот ми беше заб пасворд ама сега е веке ок. Ве бакнувам се надевам и вашиот живот ке биде чидо божјо
     
    На elisabeta, lavanda 07, natemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Истото и јас. Но еве некако се справувам и успевам... Само позитивни мисли!!!! немој не дозволувај да те падне психата. Биди јака и ќе успееш. Планирај си каде ќе одитеш за викендот, што ќе облечеш, договори кафе со некоја пријателка што одамна не си ја видела, направи се само немој да дозволиш психата да те надмине. Од искуство ти кажувам, и јас сеуште го имам истиот проблем но веќе неколку месеци се борам со тоа и полека успевам да победам :) биди оптмист. Избегнуваф филмови и вести кои знаеш дека ќе влијаат негативно. Искрено јас често си гледам цртани или некои комедии само за да не мислам на лоши и негативни настани :) верувај и ќе успееш :*
     
    На deskarada, stojne-21, AnichkaLeo и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    I jas sum 24 godini :(
     
  16. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    ti blagodaram mnogu srcka na ubavite zborovi i soveti :*
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Драги феминики, ве молам помогнете ми. Анксиозноста ми се врати, имам многу болки во градите, вртоглавици и се чувствувам блокирано учам цело време а ништо не помнам... помогнете ми треба да спремам испити за 2 дена полагам а ништо не знам ќе квадрирам година...
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    zoshto mislish deka filmovite vlijaat negativno ?? mene tie bash mi pomagaat ... sekojdnevno gledam po 2 filma i mi pomagaat da izbegam od realnosta
     
  19. IthoughtIwasAnAllien

    IthoughtIwasAnAllien Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2014
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    237
    Сте пробале нешто на природна база? Ако има некој искуства нека сподели..
     
  20. d-r.zdravje

    d-r.zdravje Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Каков проблем имаш?