1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    zdravoo kako ste?jas zanikade mi se vrti se me tera na spienje a i rano stanuvam sin mi vo shkolo da go odnesam .vremevo katastrofa mi vlijae a i imam dobieno i me tera na placenje kako da nemam sila i toa me vadi od pamet.kako se osekjate vie dodeka imate dobieno so kombinacija anks?pozz do site
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    decki a vie shto imate anksioznost vi se sluchuva liii navecher koga si legnuete mn cesto da imate srcebienje i od toa da nemozete da zaspiete ??
     
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.618
    Допаѓања:
    103.614
    Пол:
    Женски
    Кога имам добиено анксот ми е до плафон. Имам и онака изразен ПМС, комбинација со анкс и плус околина деновите ми се пекол. Тие денови најмногу би сакала да сум дома и во кревет и да не гледам икој. Плачам и на реклами што се вели, не можам да функционирам.

    Совет: Повеќе Б витамини, избегнувај многу кафиња, благо тој приод и пиј повеќе чај од нане или липа кои смируваат. Секако ако пиеш терапија од доктор не си ја заборавај.

    Јас секогаш кога ќе ме фати епиозда на анкс се велам Нена, не е ништо, не си само ти, ќе помине. И така некако го поминувам денот.
     
    На AnichkaLeo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Binka

    Binka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    34
    На Vesna^^ и mirandaa им се допаѓа ова.
  5. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Другава недела ќе правиме крштевка за синчето.Уште сега ме фаќа паника како ќе издржам вцрква најмногу таму ме фаќа паника незнам зошто одвај 5 минути стојам.Совет ве молам.
     
  6. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.618
    Допаѓања:
    103.614
    Пол:
    Женски
    @kostadinka24 истат бев јас кога требаше да го крштеваме внук ми. Не знаев како ќе издржам. Но во тие моменти од радост, од самиот чин , од тоа што ќе бидеш насочена со мислите кон синчето верувај нема ни да осетиш. А ако во некој момент те фати само диши длабоко и број до 10. Не се секирај. Само тој што поминал знае како ти е. Не е ништо страшно, ќе издржиш.
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mite11

    mite11 Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    zdravo da ve prasam od anksioznosta dali imate kiselini kako da nemozam da zemam celosno vodzuh vo gradite me stega pece
     
  8. sase pp

    sase pp Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    zdravo na site kako ste
    dali nekoj ima iskustvo so izlekuvajne od anks i depresija pisete nekoje pozitivno iskustvo od izlekuvajne i uste nesto DALI IMATE SLUSNATO ZA SPECIJALNA BOLNICA ZA LECEJNE NA PSIHICKI BOLESTI DR VOROBJEV VO BELGRAD ILI NEKOJ MOZI IMA ISKUSTVO pozz do site
     
  9. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    decki a vie shto imate anksioznost vi se sluchuva liii navecher koga si legnuete mn cesto da imate srcebienje i od toa da nemozete da zaspiete ??
     
  10. Avokado

    Avokado Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    363
    Mislam deka I jas se vpishuvam vo anksiozni luge. Polagav ispit se iznacekav rezultti I koa Vidov dek me nema vo polozeni neznaev kaj odam otidov kaj baba mi si ja mavav glavata deka jas sum nesposobna pak me fati panika sto ke pravam ponatmu. Se napiv 2 bedoksini ama ne me smoroja nempzev da zaspijqm (sto ne e prv pat) odejki denes n'a uvid mislev ke umram pocna da mi se povraka da mi se Vrti edvaj otidov. Sepak nastanalo greshka poloziv meguroa sega Celo vreme se pewporuvam me boli zeludnik. Sabajle pak piev 2 bedoksini ama ne mi pomogmaa. Se plasham Neznam kako da ucam sto ako go padnam ispitov stobmi pretstoi.
     
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.309
    Пол:
    Женски
    И што ако го паднеш испитот? Ништо. Ќе го положиш во наредна сесија.
    Секогаш кога се паничиш за нешто вакво, помисли што е најлошото што може да се случи. Во 90 посто од случаите и не е толку лошо ко што ти изгледало.
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.618
    Допаѓања:
    103.614
    Пол:
    Женски
    Еден совет. Не вреди да се живцираш за испити. Кога ќе ми текне колку нерви имам искинато за факс ми иде да земам и да си ја акам главава од зид. Знаеш сега колку поголеми проблеми и грижи имам... И ти ќе имаш. Чувај си ги нервите за понатаму. Верувај ќе ти требаат. Паднеш на испит, голема работа. Сонцето пак ќе грее ама тебе нервите нема да ти се вратат.
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    па во нив се случува се. умирања болести тага... зато напоменав комедии... затоа што јас мислам дека филмовите многу влијаат на психичкото расположение. колку повеќе гледаш позитивни работи толку повеќе и ти си позитивен :) тоа е мое мислење и мое соочување со анкисиозност :)
     
  14. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    леле Добив напад во спиење после долго време , се преплашив и ужасно се осеќам ми се чини ќе умрам . Дај боже брзо да мине и веќе да не се повтори ;(
     
  15. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.370
    Sase секако дека има излекувани, 90% се шансите за излекување од депресија. Кога бев во најтешка состојба и јас читав на интернет за некој доктор од Русија што имал отворено болница во Србија за психички болести дури и размислував како да појдам таму, цените се превисоки и самото тоа кажува дека е перење пари, исто така прочитав многу негативни коментари за истиот доктор. Додека не почниш да веруваш во себе и дека ти самиот треба да си помогниш џабе ти е се. Ајде форумџии од Битола кажете добар психијатар за дечково!!! Јас ти пишав лп ама незнам што се деси :)
     
  16. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.370
    Bubic знаеш и самата дека ќе помини, диши длабоко, медитирај ќе си дојде сонот :) ајде добра ноќ!
     
    На Vesna^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    После неколкуте последни напади осеќам големи болки во мускулите, особено во нозете и како омалаксана сум цело време. Некој со исти симптоми има ?
     
  18. Avokado

    Avokado Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    363
    @crimson @nena2010 fala n'a sovetite ke se potudam da gi primenam baknezi do vas:):*(lalala)
     
  19. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ај да ви пишам и јас, овие денови сум некако многу омалксана и поспана, дали и времево ми влијае не знам. Вчера имавме родителска, до последно одам неодам, па да не ми се слоши да не паднам и слично. Ама станав се облеков и отидов, ме дрмаше малце ама важно не измислив ништо за на пола да си отидам, си останав до крај :*
     
    На deskarada, Luna7, bubic.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    upload_2015-1-22_13-24-32.png
     
    На andreafeminaa, deskarada, Avokado и 3 други им се допаѓа ова.