1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    Zdravo na site.me nemase nelolku dena, t.e nemav net kaj so bev i sea citam so ste napisale site.jas heleksot go otkaciv naednas, odnosno rekov od denes ne pijam i prekinav ama piev edni kapki na prirodna baza se pijat 4 pati po 4 kapki i iskreno veke ne osekam potreba od heleks kako so prethodno imav, odnosno ja ne islacav od doma bez heleks, mi bese se na svetov:) sega se osekam podobro ama ne e toa toa, ne e seuste dojdeno do onoj stadium kaj so mozam da kazam gotovo pomina niso ne mi e...sea se dogovaram za na odmor i nemam strav da odam, zoso mene koa mi bese najloso vo 2008 bev u budva i kako so napisala nekoja od nas pogore tamu ne mi bese niso, isto i mene, nemav tolku vreme da mislam na toa, ama heleksot u tasna mi bese:)istoto so mi se slucuva mene pocna da i se slucuva i na sestra mi pred 2 3 meseci, i si rekov ne e mozno, samo so ona mislam deka e nekako posilna od mene a moze i pomaga toa so prvo mene mi se sluci i dodeka jas se setav 0d lekar na lekar da otkrijam so e , kaj nea veke znaeme i polesno e, ama i ona na pocetok bese sekoj vtor den na dezuren.moze li da mi kazete so e toa linden metod podetalno i kako vlijae?
     
  2. italiana

    italiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    13
    Zdravo na site. Sakam da kazam deka jas tabletki ne pijam edno pet meseci no vo tasna sekogas nosam helex, ili persen ili lorsilan. Dali e Ok taka? Mislam ima li i nekoj drug od nas koj go pravi istoto. ve pozdravuvam se citame. Prodolzuvame zaedno vo borbata.
     
  3. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    mislam deka ne e vo red toa shto nosish tabletki vo tashna, za da ja nadminesh anksioznosta treba da ja zgolemish samodoverbata. probaj da gji ostavash tabletkite shto podaleku od tebe. Ova e samo moe mislenje, shto mislam deka epravilno. Se najubavo
    Mila 23 jas pred nekoj den go dobiv linden metod od ZUMBUL i iskreno nema nishto strashno vo toa, ednostavno si ja zgolemuvash samodoverbata i gji prenasocuvash mislite t.s. rabotish na potvesta na neoseten nacin i se zajaknuvash. Dali kapkite shto gji piesh se nareceni valerijanovi kapki? :) gji piev i jas na pocetokot no nemashe nekoe podobruvanje, bez razlika dali se na prirodna baza sekako sodrzat nekoja hemikalija i veruvaj isto e kako da piesh lekovi, shto znaci deka ti i bez niv se osekjash nesigurno. Sakam samo da vi predlozam da rabotite povekje na svojata samodoverba i probajte da gji prenasocuvate mislite, krizi kje ima sekako no so tekot na vreme kje bidete kako novi.
     
    На Sireni му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Pozdrav devojcinja, ve citam i se raduvam sto se pootvoreno zboruvate za nesto sto ve maci.Taka si olesnuvame edna na druga i stanuvame posilni vo borbata protiv anksot.
    Bravo za Italiana , obidi se da gi ostavis tabletkite doma otprvin na nekoja pokratka relacija koga odis ke vidis deka nema da ti gi treba i sekojpat potoa se pomalku ke mislis na niv.Ovaa i mene mi se slucuvalo duri i den-denes po nekoj demetrin ke se najde vo torbata ama toa ne e nisto so ogled na vremeto vo koe ziveeme. No znam deka ke se oslobodis so tek na vreme.
    Linden????
    Jas go napraviv mnogu aktuelen preporacuvajki go da go citate.
    Sto e Linden??Prikazana na Carls koj pominal niz pekolot narecen anks. i uspeal da se oslobodi od negativnite misli, da go pobedi pekolot.
    Mislam deka e OK i deka na mnogu od vas vi pomogna barem malku, a mene bogami i mnogu.
    Sega ke vi raskazam kako.
    Jas koga ke dobiev panicen napad (a neznaev sto mi e, nikoj ne mi imase objasneto tuku samo mi lupaa po nekoj apaurin. B6 i neznam ...i si odea)Vednas vikav brza pomos, akoga e den vikav taxi i odev na lekar.Sto se slucuvase.Vi rekov ke me bocnea so nekoe ineciice za smiruvanje i ke me pratea doma. Jas ke se smirev i potoa dolgo ke placev. Placev zosto stanuvav svesna deka nisto ne mie no istovremeno koga ke dobiev nov napad povtorno ne mozev da se smiram i taka vo nedogled.
    Koga dojdov nekako do Linden na eden forum i go procitav cel mi se dopadna i me ubedi edno od negovite pravila...neznam tocno kako bese , no znam deka me ubedi deka ne trba da odam na lekar za ad mi potvrdi deka sum anksiozna...I JAS TOA GO NAPRAVIV.
    Eden cekor ama napred i ottuka trgnav da baram resenie za mojata sostojba. znaci Linden bese mojata otskocna daska , i ne deka me izlecil ama mi pomagase i podocna za nekoi raboti kako naprimer metodite na opustanje...i sl.
    Zato ago preporacuvam ma da i Zoran (nekoj go bese preporacal ) e navistina dobar i ne e na odmet da gio citate iskustvoto na deckoto.prikaznata e slicna.
    Taka dragi moi pisete mi , ve sledam ve citam i mozam da vi go pratam(go popraviv kompjutrot)pisete mi po LP vasa e-mail adresa.
    Pozdavce i prodolzete so borbata
    Zaedno sme posilni :inlove:
     
    На Marina Menkovska му/ѝ се допаѓа ова.
  5. boobana

    boobana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    i sea ne pies ? ama neznam zaso toa ni se slucuva??? zasto koa pieme treba da sme poopusteni barem spored mene
    tebe sto ti se desilo , koi napadi si gi imala ???
    a zasto mislis deka ne cini metodot na linden??? jas pred nekoj den go procitav... i sea poloso ke mi bide

    Draga Zumbulce ponekogas pijam ama mnogu malku zatoa sto mi e strav da ne mi se aktivira pak losoto cuvstvo :( Inaku imam pisano ama poodamna deka imam panicni napadi od 17 godini,a sega imam 23. I prv pat mi se sluci dodeka sedev vo kafeana so drugarkite i se sekavam kako vcera da bese pievme belo vino.Od togas vo zivotot nemam veke pieno belo vino :D Iako vinoto ne e krivo za nisto,znam. Pred nekoe vreme koga odev na fakultet sekoj den me fakase panika od pomislata deka ke dobijam panicen napad i deka nema kade da begam,toa mi se slucuvase cel semestar,a potoa me fati period na depersonalizacija.Kako da ne bev jas jas.Kako da ziveam vo nekoj drug svet.E toa mi bese najstrasnoto.No,barav na internet i najdov za eden doktor Joe Barry se zacleniv i mi prakase sekoj den poraki na mail,kako mini kurs za sovladuvanje na anksioznost i navistina mi pomogna(nesto slicno kako na Zoran).Sedev na predavanje,cuvstvuvav deka mi doaga cuvstvoto,no nisto ne napraviv za da ja otrgnam mislata,tuku ednostavno ostaviv da pomine niz mene.Od toj den ako veruvate mnogu mi e podobro(iako za toa treba praksa).Inaku nemam pieno nikakvi lekovi,nemam odeno na psihijatar i da vi kazam iskreno deka navistina samite vie ako ne si pomognete nikoj nema da vi pomogne.

    Najgolem pozdrav za site i hrabro
     
  6. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    znaci ne sum osamena :( gi citav poslednite komentari kakov e toj metod na linden ? :( bash ubavo sto spodelivte
    baj d vej se prepoznavam osobeno kaj devojceto sto cel semestar go fakalo panika :( pozdrav do nejze i do site
    ustvari zasto ni se ova slucuva??? :(
     
  7. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    p.s koj e metodot na zoran ? :wasntme:
     
  8. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    sega pocnav da gi citam komentarite na site od pocetok nema dusicka vo koja ne se prepoznav :(
    sedenje doma bidejki ako izlezam ke mi se slosi |( jadenje non stop da ne mi padne sekerot , da ne mi oslabne krvta |(
    pravenje plan ako mi se slosi koj ke mi pomogne :sweat: gubenje vozduh , tesko goltanje :sweat:
    vozenje vo avtobus ne - ima slab kislorod :sweat: odmor nikako ke mi se sluci nesto ;( ;( ;( e stvarno e mnogu tesko
    ;( iskreno ve pozdravuvam ... imam uste milion za nabrojuvanje no mislam deka treba da pocnam da gi zaboravam . Fala na site sto spodelivte iskustvo
     
    На Skorpija12 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. majuska1979

    majuska1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    zdravo redovno ve citam pa sega resiv i jas da vi se pridruzam.so anksioznostva se boram 4 god,tabletki ne pijam samo persen togas koga mislam deka mi e potreben,na pocetok mi bese mnogu tesko zatoa sto ne znaev so sto se soocuvam,sega nekako e poinaku zatoa sto znam mnogu poveke za ovaa sostojba,nekoja od vas ima napisano deka vremeto i skustvoto se vazni za da ja pobedis ovaa sostojba i mislam deka toa e taka ,no se dodeka ne se soocis so tvoite stravovi pri sekoja stesna situacija odbranbeniot mehanizam ke se uklucuva i pocnuva lacenje na adrenalin i se novo na novo.celata rabota e vo toa sto ne trba da se baraat odgovori za ova sto vi se sklucuva vo minatoto ili vo detstvoto zatoa sto tamu nema da gi najdeme zatoa sto stravot so strav se rani ,seto toa veke zapocnalo,nema potreba da cepkas vo minatoto zosto nekoj moze go znae prvicniot stres od koj zapocnalo sevo ova a nekoj i ne mozi i nemalo nekoja stresna situacija a sepak anksioznosta se javila.kako sto rekov stravot so strav se rani isto panikata so panika,koga velam treba da se soocis so stravot mislam deka treba da mu dozvolis da te preplavi a ne da begas od nego isto e i so panicniot napad koga ke te zafati toj ne trba da se bega tuku da se odi direkno kon nego zatoa sto se dodeka begas ili sakas da go kontroliras nasiot mozok ke bide vo odbranbena polozba i anksioznosta ke se odrzuva.fakt e deka anksioznosta ne e bolest tuku nacin na razmisluvanje,nas nacin na odgovor kon stresnite momenti od zivotot,potocno eden vid na begstvo,zosto sme takvi ne e ni vazno,vazno e da najdeme nacin kako da izlezeme na kraj so seto ova.eve vi primer za toa sto go zboruvam,ajde probajte namerno vie da predizvikate panicen napad(ke videte deka toa e nevozmozno) a sekogas koga izbegnuvate mesta ili situacii za da ne dojde do toj panicen napad i ke ziveete ograniceno panikata ke ve stigne,znacii nie ja odrzuvame anksioznosta ziveeme napnato i,sakame da gi kontrolirame sitee stravovi(a toa ne mozno)samo da nemame panicen napad.zatoa devojki ako sakate da odite na odmor odete ,pravete raboti sto gi sakate ne se ogranicuvajte kolku poveke se ogranicuvate tolku i ke ja ranite anksioznosta.pozdrav
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Стравот со страв се рани точно,но соочување со работите кои во детството ви се случиле,не е преживување на повторен страв,туку соочување со стравот,а вие сте доволно возрасна личност за да ја увидите нереационалноста на сегашните стравови предизвикани и наталожени од минатото.Се останато е бегство и заобиколување,а тоа е апсолутно недозволено затоа што се случува магичен круг и повторување на стравовите,макар и со мал интензитет.Процесот на извлекување на анксиозноста не треба да претставува лесен пат,туку напротив,разработување на сите суштински елементи,кога работите се појасни светот изгледа побезбеден и ти обезбедува ширење на границите и претопување и прифаќање на себе си како дел од него.
    Мислам,гледам многу девојки не сакаат да го прифатат тоа,ама секој добар психијатар или психотерапев ќе ве наведе на тоа...апсурд е да се размислува поинаку,а премногу е идилично дека само со позитивни мисли ќе се дојде до целта.Да и те како се неопходни,но не се доволни,тие се само поттик,но истовремено и не се волева работа,некој едноставно не може да се убеди во истите,што значи не се доволно и е само површен начин на решавање на проблемот.
     
  11. boobana

    boobana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    p.s koj e metodot na zoran ? :wasntme:

    http://www.anksioznost.net/

    Eve ti link procitaj ako do sega ne si procitala ,ke ti pomogne kolku tolku ;) pozdravvv
     
  12. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    thx boobana
     
  13. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    fala zumbul!!go dobiv linden metodot i go procitav ....pozdrav
     
  14. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    marinela5 ako imas link od toj metod pusti go,fala
     
  15. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    i marinela5 kako ti se sviga lindoviot metod ??? nekoe moslenje ? nekoj sovet ?...
    i jas go procitav, vaka e okej mislam deka ama loso e toa sto treba da zaboravime na ankcioznosta mislam deka treba da se soocime so problemot !!! da go najdeme korenot na toa sto ni ja izritirala ovaa sostojba :)
    vo zoranoviot metod mislam deka on vikase da se soocime , taka bese?
    spored mene neznam zasto ama lindovito metod mi bese podobar, no da se zadrzam na moete: deka treba da se soocime so problemot ... taka da neznam :worried:
    kraj kraeva koj ni odgovara podobro na nas TOJ ;)
    pozdrav do site :*
     
  16. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Zumbul mozam da kazam i deka nema nekoja razlika golema od zoranoviot i linden metodot vo sovetite za samopomos,mislam vo tehnikite za disenje i vo toa kako gi objasnuvaat fizichite simtomi mislam toa e se isto,a sto se odnesuva do toa dali da gi zakopas stravovite ili da se soocis so niv spored mene definitivno treba da se soocis,vo red e i toa sto go procitav vo linden metodot deka ne treba celo vreme da se potsetuvame deka sme anksiozni a toa go pravime koga celo vreme razgovarame za toa isto taka i netreba da se oslonuvame premnogu na drugi zosto taka si ja namaluvamme samodoverbata,dobro e nekoj tvoj blizok da bide pokrajtebe duri go pominuvas seto toa no toj nemoze da te izvadi od seto toa,samo ti go mozis toa.kako i da e i dvata metodi se pozitivni ne procitav nisto negativno sekoj sam neka odluci sto e podobro za nego. spored mene lek za ovaa sostojba koga ke se soocis so stravot ke mu poglednes vo lice ,nezam koj imase napisano tuka na forumov deka treba da se odi direkno kon stavot a ne da se bega zosto se dodeka begas ja odrzuvas anksioznosta i panikata ke te stigne,i jas mislam taka isto taka se soglasuvam so lilit deka odvrakanjeto na mislite i pozitivnoto razmisluvanje pomaga i definitivno treba celo vreme tie misli da gi gajime i odrzuvame no sepak klucno e da go eliminirame prvicniot strav izvorot na sevo ova a nego edinstveno ke go eliminirame ako se soocime so nego,no ova e samo moe mislenje pa ti zumbul probaj da najdes od dvata metoda pa i od tvoeto iskustvo,od toa sto si slusnala od tvojot pshihoterapev(ako si odela neznam)da najdes sto najmnogu ti odgovara i pomaga.pozdrav
     
  17. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    zdaaaavo zenski!!!
    kako ste ? ve nema :)
    jas eve da vi pisam ... eden mesec mi bese okej nemav nikakov napad se do vcera...
    znaci denot mi bese prekrasen se najnormalno nemav nekoja nervoza ili nekoj strav vo sebe se dur ne me spuka nakaj 18h :worried:
    neznam kako i zasto taka naednas... pocnaa racete da mi se tresat, srceto brzo da mi lupa, da mi e zesko, da se prepotuvam...
    po nekoi 2 saata mi bese polse okej !
    sakam da ve prasam :
    -kako doaga do vasa sostojba na ankcioznost?
    -koi vi se simptomite?
    -sto prevzemate koa go imate toa GADNOOOO :@ cuvstvo?
    -i sto pravite od koa ke pomine ?
    mn me interesira, znam deka ke se najdam vo nekoi od vasite tekstovi sto ke gi pisete na forumov... no sepak dobre dojden e nekoj sovet :D
    pozdrav pa se citame ;)
     
  18. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
     
  19. boobana

    boobana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    -kako doaga do vasa sostojba na ankcioznost?
    -koi vi se simptomite?
    -sto prevzemate koa go imate toa GADNOOOO cuvstvo?
    -i sto pravite od koa ke pomine ?

    Jas skoro edna godina bev super,no vo taa godina imav eden period so mnogu nervozi.Toa se nasobiralo se dodeka edna vecer dodeka sedevme so drustvo,dobiv mnogu silen napad. Imav cuvstvo kako da sum nadvor od moeto telo i kako nikoj da ne poznavam od drustvoto.I sekako srceto mi cukase mnogu brgu,mi se presekoa nozete,se prepotiv,mi pravea muabet drugite a na mene samo mi odzvonuvaa glasovi,mi izleguvaa sliki so neverojatna brzina. A za prasanjeto sto prezemame koga e tolku jak napadot,nazalost i jas ne mozam da go najdam odgovorot.Ednostavno treba da go ostavime da pomine.I mislam uste 100 pati da dobijam takov napad nema da znam kako da se odbranam, a od koga ke pomine togas mislam deka e polesno.Procitaj gi metodite za izlekuvanje i toa e toa,jas taka sega za sega se stitam od nov napad ;) .pozzz
     
  20. majuska1979

    majuska1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    devojki zdravo!!!ovaj mi e vtor post na ovaa tema znaci nova sum :) dolgo vreme ziveev nadvor od makedonija potocno vo hrvatska i tamu imav mnogu dobar pshihoterapevt sega ziveam vo bitola pa ako znae nekoj dobar pshihoterapevt neka mi kazi da bidi od bt,sakam da prodolzam so pshihoterapija bez tabletki ,kako sto kazav so anksioznosta se boram 3-4god panicni napadi nemam ama ostana opstata anksioznost ne sekogas od vremje na vreme,najmnogu mi smeta ona iscekuvanje deka nesto ke se sluci od primerot deka pri sekoja stresna slucka ke se raspadnam,isto i jas kako inekoi drugi na forumov imam najgolem strav od samata anksioznost posebno od depresijata,neznam zosto nikogas ne sum bila depresivna kaj mene e naglasena anksioznosta ama ete imam strav da ne zapadnam vo depresiii.pa ako ima nekoj sovet kako da se izleze na kraj so seto ova neka pisi.so pomos na pshihoterapija sum se izborila so site stravovi ama sega treba da se soocam i so ovaj.pozdrav devojki pa pisete!!!!! :) :) :) :)