1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аномалија на матка (Duplex uterus)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ada21, 4 септември 2011.

  1. Inas&

    Inas& Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Јас точно пред година ипол имав спонтан во 10 недела,мојот матичен гинеколог Боро Парталовски некаде во 6 недела од бременоста ми кажа дека имам мала преграда што не би требало да прави проблем ама ете најверојатно направила,после спонтаниот отидов на консултација кај д.р Димитров во ремедика и рече дека 40/50 % девојки со овој проблем мала преграда дека не би се оперирале али што е до него он би ја отстранил,така да се мислам незнам што да правам :( чудно ми е што толку год. одам редовнона гинеколог никогаш не ја видел тику баш во бременост,дали таа аномалија е вродена или отпосле може да се појави?
     
  2. Inas&

    Inas& Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Јас точно пред година ипол имав спонтан во 10 недела,мојот матичен гинеколог Боро Парталовски некаде во 6 недела од бременоста ми кажа дека имам мала преграда што не би требало да прави проблем ама ете најверојатно направила,после спонтаниот отидов на консултација кај д.р Димитров во ремедика и рече дека 40/50 % девојки со овој проблем мала преграда дека не би се оперирале али што е до него он би ја отстранил,така да се мислам незнам што да правам :( чудно ми е што толку год. одам редовнона гинеколог никогаш не ја видел тику баш во бременост,дали таа аномалија е вродена или отпосле може да се појави?
     
  3. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    И јас би те советувала да ја отстраниш, за жал ако веќе направила проблем голема е веројатноста тоа пак да се повтори.
    Вродена е аномалијата.
     
    На Inas& му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bellucci*

    Bellucci* Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Колку кошта процедурата за отстранување на преградата, колку трае и дали е болна?
     
  5. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    При правење ХСГ проодност на канали откриен ми е МАЛ СУБСЕПТУМ значи мала преграда. Докторот ме советуваше да не ја отстранувам бидејќи толку била неприметна што изгледало како таква да е формата на матката. Мојата преграда не е на средина ниту во роговите на матката, туку во горниот проширен дел е малце потспуштена.Доктоорот не би ризикувал да ја отстванува бидејќи сеуште не сум родила.Незнам што е паметно навистина. Дали има некоја од вас со ваков мал субсептум која забременила и искуства?
     
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Јас имам мал субсептум. Имав две неуспешни бремености, едната во петта недела, ама докторот ми рече дека не е е поради преградата, а другата во 13 недела плодот имаше аномалија. Третиот пат успешно истерана бременост и си родив.
     
    На monka_bonbonka и irenna им се допаѓа ова.
  7. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Кога ќе слушнам вака убави вести пресреќна сум.
     
  8. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    I dali ja ostrani pregradata.?poz