1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви и нивните несакани ефекти

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од hopes, 23 март 2015.

  1. kikidare

    kikidare Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Тoчнo декa кaј секoгo индивидуaлнo делувaaт aнтидепресивите не знaчи декa aкo кaј некoј имaлo несaкaни ефекти декa и кaј друг тoa ќе се случи кaј некoј имa кaј некoј немa несaкaни ефекти,кaј некoј делувaaт кaј некoј не делувaaт зaвиси oд oргaнизaм дo oргaнизaм и мене елицеата не ми се погоди што не значи дека на некој друг нема да му помогне а хелекс јас го пиев скоро 1 година секој ден по 0,25 некогаш и до 0,5 ии мене не ми создаде зависност без проблем го оставив немав ни психичка ни физичка зависност дури и поубаво ми е без него.
     
  2. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Се мислам дали да ви постирам еден збирен извештај за особините на асентра но се плашам да не направам повеќе штета од корист кај некои од вас па затоа ќе се воздржам. Уште еднаш ќе повторам СЛЕДЕТЕ ГИ ПРЕПОРАКИТЕ НА (И САМО НА) ВАШИОТ ЛЕКАР!

    П.С. Инаку за дилемата од погоре, опаѓањето на косата се јавува кај 0,1-1% од пациентите на асентра.
     
  3. choko-loco

    choko-loco Нов член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    gi pijam demetrin od pred dva dena pred toa diazepam gi piev ama minimalno podobruvanje a plus toa otkako pocnav veke nekolku meseci da gi pijam antidepresivete se otkri deka imam problem i so tiroidnata i neznam koj kraj da go fatam dali od nea se nesto mi se slucuva ili sto e vazno mi se cini ke poludam:(
     
  4. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    сега штетна сепак е хемија а и во исхраната има хемија ако гледаме за штета ,кај мене неоти делува асентрата првиот пат пиев една година делувасе ја прекина сега пак ја почнав од што морав ама некако не не делува ,а за особините секој лек има особини некои антидепресивити ги пијат и по 20 години па здрави прави се,а ако човек сенаоѓа во тешка депресија да му дадете отров ке се напие не асентра да непие
     
    Последна измена: 29 март 2015
    На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. choko-loco

    choko-loco Нов член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  6. choko-loco

    choko-loco Нов член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    dali navistina ja piese asentrata edna god mene mi vikaat do sest meseci i ke ja prekinuvame a jas nemam nikakvo podobruvanj i koj ti ja prepisa asentrata dali odis na psihjatar pozz
     
  7. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    нормално дека психијатар ми ја препиша, дали знаеш дека асентрата се пие најмалку една година ,незнам зошто да ти ја прекинат кога не се чувствуваш добро и работи на себе сама вежбај биди физички активна немој да чекаш само на асентрата
     
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    јас ја пиев 10 месеци со хелекс и бев подобра и постепено ја прекинав , првите месеци цело апче , после по пола , па последните месеци половина од половина , не смее да се прекине наеднаш , така ми рече психијатарот
     
  9. Despinaa

    Despinaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    19

    Ај ако сакаш прати ми го извештајот во ПП
    Благодарам :)
     
  10. kikidare

    kikidare Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    kako da se resam da pocnam da pijam od antidepresivite 2 nedeli kaj sto mi se kupeni i uste nemozam da se napijam od strav.
     
  11. choko-loco

    choko-loco Нов член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    mene mi rekoa deka asentrata se piela minimum sest meseci a me faka strav da pojdam na psihjatar mene nevrolog mi ja prepisa aj ako mozete kazete kako odi toa ko ke pojdis na psihjatar treba redovno da se posetuva ili kako
     
  12. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Секој седатив има примарно и секундарно дејство. За депресија и анксиозност се препишува изричито хелекс, за нервно смирување и опуштање на мускулатура дијазепам, за спиење деметрин. Лорам или лоразепам е седатив со најсилно, односно продолжено дејство и секундарната функција му е како на антипсихотик. Смирување на манична епизода, деперсонализација, дереализација, делуцизии и халуцинации. И секако, кога го немаш овој проблем и го користиш, нормално дека ќе ти делува така.
    Ама иди објасни им на тоа трубите психијатри наши. Појма немаат, све им е исто на нив.
     
    На The.E.T. и IthoughtIwasAnAllien им се допаѓа ова.
  13. Veki Verce

    Veki Verce Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас пијам 4 год депрозел од 20 мг,неможам да се одвикнам никако и по пола ги намалив но пак се вратив на цело кога не пијам еден ден мн ми се врти мака ми е чудно се осеќам ми сее повракја понекогаш и имам главоболки а некој чудни соништа а највеќе е тоа што ми се врти мн и неможам да излезам без да се напијам а сакам да останам бремена тешко со овие апчиња нема да можам мн се нервирам помош
     
  14. The.E.T.

    The.E.T. Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Да не знаеш можеби некој лек што е сличен на Лорам?