1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

 1. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  која е разликата помеѓу овие два антидепресива дали е исто .некои велат дека сероксатот се многу подобри додека некои ми велат дека се исти.моментално пијам сероксат но од финансиска причина неможам веќе да ги купувам а замената негова е депрозел и ме двоумат дека не биле баш добри незнам што да правам ......
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  сероксат или депрозел

  Јас ги пиев Сероксат,другите не знам немам искуство,ги пиев по препорака на психијатар,но искрено ги прекинав многу брзо,после 3 дена,не ги поднесував.Воопшто не се чувствивав добро од нив,ме фаќаше параноја,не ми ги поднесуваше организмот.Дали кај тебе се манифестираа некои несакани дејства?
  Баш сакав да прашам некој на форумов,и еве случајно го прочитав твојот пост,а ме интересира дали некој имал слично искуство?
  А најдобро разговарај со твојот лекар и нека ти каже која е разликата ако воопшто има меѓу овие 2 антидепресиви.
  ПОЗДРАВ.
   
 3. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  сероксат или депрозел

  јас ги пијам веке осум години со прекини и повторно се вракам на нив.несакани дејства имав и тоа многу во почетокот и сеуште имам ама не толку,ама се единствени од кои ми е подобро.пробав со многу други ама многу тешко ги поденесував.е сега бидејќи многу ме удара по џепот сакам да ги сменам со нивната замена депрозел кои чинат 80 ден со плав картон а додека сероксатот се 680 ден со плав картон.психијатрот на повеке пати ја имам прашано и секогаш различно ми одговара еднаш вели може а веќе на следниот пат никако сероксатот се далеку подобри од депрозелот.и така изгубив верба.па затоа би сакала да слушнам повеќе мислења.кај нас во кавадарци нема добар психијатар да ти објасни добро а за настрана да одиш треба финансии и тоа добри поздрав
   
 4. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  сероксат или депрозел

  Уште 1 прашање срц,колку долго траеше периодот на несакани дејства?Јас му реков на мојот лекар нема шанси да ги пијам ме правеа да се чувствувам мн.лошо,ме фаќаше страшна параноја и паника дека ќе умрам,дека нешто лошо ќе ми се случи,имав срцебиење и сл.Многу лошо се осеќав,многу.
  Дали и кај тебе нешто слично?
  ФАЛА МНОГУ,ПОЗДРАВ.
   
 5. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  па тие несакани дејства ги имав и онака од анксиозноста и депресијата ама штом поминува 10 до 15 дена и не се намалуваат значи неможеш да ги поднесуваш.инаку јас сум вистински пример на такви неуспешни лекувања.сите можни ад ги пробав верувај од сите мислев дека ке полудам единствено со сероксатот можам да живеам.и до ден денес ги чуствувам и неговите несакани дејства иако ги пијам долго време но морам без нив ми е многу потешко.ниту еден ад нема да ти биде без несакано дејство дури понекогаш мислам дека штом почуствуваш такви работи значи дека делува лекот но се разбира само две недели чекав ништо повеке.штом и следната недела продолжуваа тие паранои веднаш прекинував и одев на друг ад се додека не стигнав до сероксатот.и сега кога веке го пијам многу години 8 се плашам да поминам на депрозел за да не ги поминувам истите работи.од тоа најмногу се плашам.од каде да знам дека ке ми биде исто и со нив.во голема недоумица сум поради тоа.поздрав
   
 6. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Сероксат или депрозел

  Сероксатот и депрозелот по генерика се исти. И двата се пароксетин. АМА секоја фирма производител покрај тоа што си дава заштитно име на лекот, става и различни помошни состојки, со кои се сврзува пароксетинот и се формира таблетата. Е токму тие состојки најверојатно се причина што пациентите кои ги имаат примано и двата таблети прават споредба во јачината и начинот на дејството.
  Некои се доста задоволни и од двата вида, а некои се позадоволни исклучиво од еден лек (или од депрозелот или од сероксатот) .
  Затоа, ако ти ја продолжат терапијата слободно земи си депрозел и продолжи си да го пиеш.
   
 7. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  ќе пробам и ќе видам иако искрено ми влева страв помислата дека ке го менувам лекот поздрав
   
  На Merlin_Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Сероксат или депрозел

  Не го менуваш ти лекот, ја менуваш фирмата која го произведува. Лекот е тој депрозел, сероксат пароксетин... сеедно..
  Не се секирај се ке биде во ред :D
   
 9. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  тогаш зошто ми велат и аптекарите и лекарите дека сероксатот е далеку далеку подобар од депрозелот зошто така ме збунуваат незнам
   
 10. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Сероксат или депрозел

  Препрочитај го моето прво мислење. сероксатот е оригиналниот состав на лекот со сите помошни супстанции, а конкретно депрозелот го произведува плива и главниот состав е париксетин (исто како кај сероксатот) Но помошните состојки се малку по различни, што кај некои пациенти не го дава максимумот дејство (како што би го дал сероксатот) и затоа викаме дека сероксатот е подобар. Но ништо не губиш ако ја замениш фирмата, сепак е лекот ист.
  И повекето пациенти кога ќе го слушнат зборот замена на лекот, веднаш си претставуваат дека тој лек не чини а се тоа е на психичка база.
  Опушти се и слободно земи го депрозелот, ако не се чувствуваш добро со него, можеш во секое време да се враиш на сероксатот.
   
 11. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  денес бев на психијатар , и му реков дека сакам да почнам со депрозел а сероксат не сум веќе во можност да купувам.замислете што ми рече...никако депрозел ако сакаш да се излекуваш само сероксат .и повторно ме врати на почетокот.а јас само што ги земав депрозелот.и сега ке морам на своја рака да ги пијам неможам финансиски да поднесам да купувам сероксат што сака нека биде.не ја знам причината зошто така ми рече ,само ми рече верувај ми мене јас сум сепак психијатар.тешко ми е............
   
 12. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.312
  Допаѓања:
  101.485
  Пол:
  Женски
  Сероксат или депрозел

  А зашто не Депрозел?? Еве јас го пијам и супер ми е. Претходно пиев флуоксаин па сега како замена е депрозелот. Слободно пиј си го исти се. Не се секирај. И мене психијатар ми ги даде ми рече за замена ка Флуоксатинот се Сероксатот или Депрозелот ама Сероксатот се прескапи затоа пиј го Депрозелот ист ефект има. И вистина така е.
   
 13. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  добро не ми е јасно како можат некои да земат само дипломи дека завршиле нешто па потоа нас да не лечат.колку само тешко влијаат ваквите зборови од психијатрите кои само те збунуваат уште повеке.еднаш едно ти зборуваат а веќе следниот пат друго јас веќе немам доверба во нив.кај нас во кавадарци нема добар психијатар.само знаат да препишуваат јаки дози на таблети и да те фрлат во длабок сон.имам многу лошо искуство со нив .сите психијатри што се кај нас ги посетив и верувајте сите различно ми зборуваа.незнам дали има отворено тема за најдобар психијатар да споделиме мислење.зошто веќе редно е да појдам некаде каде што ке ме излечат.8години живеам во анксиозност и депресија,.....
   
  На Effect11 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  Сероксат или депрозел

  девојки
  дали некоја од вас пиела асентра?
   
 15. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  јас почнав ама неможев да продолжам со неа едноставно не ми одговараше имав многу стегање на градите од неа.потоа ми рекоа дека асентрата може да даде такви симптоми.но слушав дека кај некои доста добро реагирала
   
 16. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.312
  Допаѓања:
  101.485
  Пол:
  Женски
  Сероксат или депрозел

  И јас не можев да ја поднесам.
   
 17. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Сероксат или депрозел

  мене асентрата ми беше добра,немав несакани дејства
   
 18. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  и сега сеуште ли пиеш асентра или се излечи од депресијата ,јас неможам да ги оставам AD и тоа многу години сум со нив скоро 9.и мислам дека ќе ги пијам доживотно :(
   
 19. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  Сероксат или депрозел

  јас се напив само едно апче асентра и неможев да дишам незнаев ни кај терам :D и од тогаш немам ни помислено за толку тешки апчиња . Одвреме навреме пијам хелекс 0.25 и то е то а и тие ги пијам кога сметам дека е неизбежно .
  Затоа и ве прашав дали ги познавате и ги поднесувате тие апчиња . тие се пијат 2 недели и после тоа чувството за последица ти е уништено а со тоа и сите стравови и депресии ама ете неможам
  поздрав девојки
   
 20. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  13
  Сероксат или депрозел

  па ако можеш без AD не мора да пиеш гледај без нив да излезеш од кризата.и хелексот е добар за тоа.сигурно имаш само малку депресија штом поминува бргу од хелексот продолжи си така не ти треба друго.јас сум 9години скоро со AD па сеуште ги чуствувам неговите несакани дејства.но морам без нив ми е потешко повеќе поззз