1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

  1. fona

    fona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Жалам, се ни се случува на секој од нас, некој поголем некој помал праг на осетливост имаме. Животот е борба и треба да продолжиме да се бориме. Се ќе си дојде на свое место и во свое време.
     
  2. Onelonelygirl

    Onelonelygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,

    Не знам дали некој е се уште активен на темава, ама морам да поставам прашање. Јас сум со дијагноза опсесивно-компулсивно растројство кое трае повеќе од 15 години, некогаш повеќе, некогаш помалку изразено, меѓутоа секогаш присутво. Во последните 3-4 години почнав да посетувам психијатри, меѓутоа не бев се уште свесна што е ОКР и не бев континуирано упорна во посетите и консултациите со психијатрите, а најмногу поради тоа што очекував само разговор, а секогаш добивав рецепти. Меѓутоа, од пред еден месец ситуацијата премногу ми се влоши и морав повторно да побарам стручна помош. Бев на психијатар и по 10минутен разговор ми дадоа рецепта. Разочарана од тоа, закажав на приватен психијатар за кој претходно се распрашав дека е еден од најдобрите кај нас за третирање на мојот проблем. Покрај тоа што знаев дека ќе ме чини многу, решив да побарам второ мислење. По саат и половина разговор, ми беше кажано дека мора да одам на психотерапија и за жал и покрај мое противење (за кое психијатарот знаеше) ми посочи дека е неопходна комбинација со лекови, поради тоа што проблемот трае толку долго едноставно хемиски супстанци се потребни. Ми препиша Асентра од 50 мг во комбинација со деметрин во првите неколку недели. Прашањето до сите оние кои пиеле Асентра, колку опасна може да биде и дали создава зависност? Јас првите денови откако ми ја препишаа одбивав да ја земам поради несаканите ефекти кои ги прочитав на упатството... посебно кога видов рак дека има напишано и ред други заболувања. Меѓутоа за една недела сум повторно на контрола и морав да почнам да ја земам, еве два дена навечер пиев и немам некои посериозно симптоми освен што се прозевам често. Какво е вашето искуство со овој антидепресив, дали создава зависност, дали помага, колку долго треба да се користи, дали по откажувањето се чувствувате подобро или пак се борите со истите проблеми пред да го консумирате лекот. И најважно од се, дали ве плашеа и вас оние несакани ефекти на упатството? Инаку сум во средните 20ти, а прочитав дека лекот се дава и на деца од 6 до 17годишна возраст доколку е непходно... Очекувам да ги слушнам вашите искуства.
     
    На Dragan Pavlov му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас пијам асентра година ипол. Немав несакани ефекти и не ми создава зависност, многу често ми се случува скроз да ја изумам. Инаку секое упатство ако земеш да го читаш има мнооогу несакани ефекти. Ама ти читај ги најчестите (не на крај оние ретките) зошто сигурно нема ништо лошо да ти се случи :) и еден аналгин парацетамол има несакани можни ефекти. Јас подобрување осетив по месец два.
    Инаку предлог психолог флоријан на државна клиника. Апчињата психотерапија и ти ќе ја постигнете целта :) не се грижи ❤
     
    На Sandra91 и Onelonelygirl им се допаѓа ова.
  4. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Edno prasanje ve molam za odgovor,Edna moja dobra prijatelka pie antidepresivi Seroxat,no sega psihijatarkata i kazala da zeme Deprozel deka bilo isto sto i Seroxatot navodno ovie bile poeftini a go imale istoto dejstvo pa ako moze da mi kazete mislenje.
     
  5. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    da istiot lek e odnosno e paroxetin , no bi i preporala da prodolzi so seroxatot ako gi pocnala kako takvi bidejki ne se formulirani so isti pomosni supstancii pa da ne ima razlicno dejstvo :)
     
  6. Dragan Pavlov

    Dragan Pavlov Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    moze li nekoj da mi pomogne so svoe licno iskustvo.........jas podolgo vreme pijam .lekovi zadepresija i aksioznost.........me strav da pojdam vo prodavnica mislam ce padnam ce mi se slosi.......so kolata nemozam da otidam do skopje........odednas ce mi dojde da se potam i kako da ce umram se cuvstvuvam..srceto brgu cuka mi se cini deka gubam stabilnost me vaca panika i pritisokot mi se kacuva......dal.i nekoj imaso ovie simptomi kako se spravuva i kako moze da se izvlece covek od ovoj pekol....imali nekoj od kumanovo
     
  7. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Провери тироидата.
     
  8. Dragan Pavlov

    Dragan Pavlov Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    mislis deka moze tiroidata da e
     
  9. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Да, по симптомиве, може да е. Не мора да значи, ама провери. Стравот не е дирекно поврзан со тоа, тој можеби е индирекна последица, ама ова другово, личи. Тироида и срце провери.
     
  10. Dragan Pavlov

    Dragan Pavlov Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    pravev i eho na srce i ekg se o,k
     
  11. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    Што можам да си земам без рецепт и за колку пари? Не ми се оди на психијатар а буквално не можам веќе ќе прснам колку ми е лошо.
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Некои на база на билки:
    Сентис на база на валеријана,
    Лунерба за ден, Лунерба плус за спиење,
    Мелатонин за спиење исто,
    Магнезиум и б6
    Чај од маточина, од валеријана и слично.
    Јога, медитација...
    Сепак, посета на психолог/психијатар многу ќе ти олесни.
     
    На Scott Weiland и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Без рецепт можеш и хелекс да земеш, ама посета на психолог многу ке ти помогне.
    Ти кажала @DAngel веќе, тие апчиња се на билна база и се ефикасни, ама можеби кај тебе ке има потреба од нешто за смирување одреден период. Затоа посети стручно лице, ништо страшно. ;)
     
    На Scott Weiland и DAngel им се допаѓа ова.
  14. dc15

    dc15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    33
    Неолексан е 5-htp, 30 таблети од 100 мг 500 ден., од 150 мг се 600 ден, не се исплатливи.
    Има многу подобри алтернативи од ибеј, овие ги имам пиено добри се https://www.ebay.com/itm/5HTP-200mg...627377?hash=item43e2b9aa31:g:5lIAAOSwAKxWbsxJ

    180 таблети ~1250 ден.

    исто и овие англискиве се ок а и брзо стигнаа знам
    https://www.ebay.com/itm/5HTP-Fights-Depression-Insomniac-Anxiety-Mood-200mg-90-Tablets-UK-Manufactured/252399784699?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
     
  15. Jugoslav

    Jugoslav Нов член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  16. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    би сакал да ве прашам за андидепресивите, имам страшна аксиозност и веќе 1-2 месеци, еднаш во неделата ми се снеарнува, запаничувам, одам дома одарам пиам 1/4 деметрин и ми поминува.
    Речиси и ништо да не ме радува, ама има и денови каде сум одличен ама обавезно една ден во неделата сум страшно паднат. Докторот ми даде Зепира, ми вика дека одма ке ми помиме, дека и тој лично ги пиел и му пимогнале и дека ги одкажал.
    ваше мислење за АД? се плашам да почнам да ги пијам, со сопругата планираме да правиме бебе па не би сакал тоа да има некои несакани последици од моите апчиња. Ве молам за ваше мислење
     
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Пробај со природни методи од типот на пиење чаеви / маточина, валеријана, диво нане и слично. Пробај повеќе да одиш во природа и да имаш некакви спортски активности. Конзумирај магнезиум и витамини Б6.
    Мораш да пробаш прво природно со овие најлесни методи потоа ако реално ти е мака , и ти ги препорача стручно лице, пробај со антидепресиви. Штом си во таква состојба во план за правење бебе, ти препорачувам да не конзумираш никакви медикаменти од таков тип. Пробај природно и обавезно секој ден на сонце да седиш некое време, препорачливо утрински и пред заоѓање на сонцето..... среќно!
     
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.911
    Зошто вакви дезинформации да се шират...каде тоа може да се земе Хелекс без рецепт?? Еве јас сум во таа струка, и тврдам дека не може. И мои колешки што се по аптеките ниедна не дава без рецепт.
    На темата, можеш нешто на природна база, Релаксан таблетите се со корен од валеријана, Лунерба од алкалоид се исто добри со магнезиум се..Чај нема да ти помогне да не се лажеме, од чајот може само да ти падне малце притисокот и да ти се приспие а вознемиреноста во тебе останува..
     
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Еве јас тврдам дека може да купиш хелекс во аптека без рецепт. Јас лично имам купено хелекс без рецепт, а и други луѓе имаат купено. Можеби не секаде, ама во некои аптеки даваат хелекс а подоцна земаат рецепти од нивни пријатели - доктори.

    Да не се разбереме погрешно, јас не велам дека е во ред што овде може да се купи лек без рецепт, ама не се сите одговорни и совесни како тебе и твоите колешки.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Stephanieee21

    Stephanieee21 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Moze da se zeme vo edna skopska. Apteka i kazna ako gi prijavis im e 5000evra ama zaso nekoi bi go storil toa ako ne e zloben nema ppenta

    A heleks e najlos lek so najlos sostav na aporizam mislam i stvara zavisnost i ne E bezizlezen kako at go prepisuvaat zatoa ima doza na 0,5za edna god da prerasne na 1mg i taka nataka farmaceutskata industrija namerno gi pravi tie raboti baska ima mnogu nus pojavi najdobri se homeopataki lekovi za smiruvanje ili dimitrin drugo niso . Jas licno piev heleks eden mesec i prekinav i mn losi nus pojavi mi se pojavija kako trnenje po teloto i sl i pogolema anksioznost poradi isite baska mnogu se toksicni isto kako i flunisanot

    Da be ne davaat heleks i se davaat bez recepti cela drzava ne ni cini pa za recept ili bez najmala rabota ,jas licno zimam se bez recept imam poznati odnosno gazdite na aptekata i ne mi gi kuca lekovite bez fiskalna sega zemav amoksiklav pred toa dijazepam i mi kazaa da ne gi imenuvam strogi kazni ima

    Za anksioznost samo sport i ishrana pravilna i drustvo i pij sekoj den po pola. Demetrin sabajle i eden navecer 10dena i ke ti se namali nikako alkohol toa e depresiv dodaten na mozokot i nikotinot isto taka i kofein najlosi neprijateli na anksioznosta imam zavresenk fakultet po druga struka ama vtor zapisav psihologija i dosta citam se educiram i od licno iskustvo vi kazuvam gledajte ja anksioznosta kako vrlina a ne ko mana bidejki e alarm za da prezemete kontrola vrz vasiot zivot deka do tuka bilo takaa i taka pisi mi poraka slobodno
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2018