1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

  1. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    Сероксат или депрозел

    од денес почнав со депрозел да пијам и еве помина речиси саат време од кога ја испив таблетата и не се чуствувам добро постојано мислам на тоа што може да ми се случи од него.а знам дека е исто со сероксат помислата и психата ме тепаат постојано дека менувам лек иако знам добро дека ја менувам само фирмата.лошо се чуствувам
     
  2. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    Сероксат или депрозел

    Лиле мене ма фаќаат паники и многу се плашам ама мора да бидеме многу посилни од состојбите во кои се наоѓаме
    Пробај самата малце да се контролираш тешко е знам .Пробај не пиј а ако ти треба итно написе и се ке помине . Ако неможеш со 0.25 пробај со 0.50 хелекс . Ако неможеш да го чекаш дејството изџвакај го апчето па така ке почне веднаш да делува уште од устата( зборувам за хелекс бидејки за нив со сигурност можам да кажам дека може да се изџвакаат ... матишната ми ја кажа оваа финта)
    дојди на темата анксиозност таму се дружиме и си помагаме
     
  3. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    Сероксат или депрозел

    лиле ништо нети се случува и неможе ништо лошо да ти се случи
    како што ти кажав веке дојди на темата анксиозност таму ке се смириш
     
  4. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    Сероксат или депрозел

    se naviknav na deprozelot za djabe sum davala tolku pari za seroksat tolku godini ah da sum znaela
     
  5. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Сероксат или депрозел

    Ништо не може да ви случе ни од едното ни од другото Аделче, јас ништо такво не пијам.
     
  6. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    Сероксат или депрозел

    како ќе почувствуваш дека депрозелот не е доволно добар како сероксатот зошто после еден месец пиенје на депрозел мислам дека сероксатот подобро минуваше кај мене или така ми се чини можеби е сеуште рано за да се каже.не би сакала да давам повторно толку пари за сероксат .
     
  7. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    Сероксат или депрозел

    мене ми препишаа депрозел да пијам ама многу ми е страв зашто од асентрата кога ја пиев мислев дека ќе умрам халуционирав и сега незнам дали да ги пијам овие
     
  8. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    Сероксат или депрозел

    pij slobodno jas ne sakav ama sega gledam deka bilo greska ,asentrata deluvala mnogu potesko imam cueno ti ke pocnes so minimalni dozi,na primer ako ti dadat od 20 mg najprvo ke probas da pies od 5 pa od 10 i se taka da vidis do koj stepen mozez da ja nosis tabletata
     
  9. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    Сероксат или депрозел

    ми кажа докторот 20 милирами депрозел на пола значи почетна доза 10 милиграми ќе му дојде. Требаше пред една недела да почнам да ја пијам ама не напраив ништо од тоа
     
  10. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    Сероксат или депрозел

    pocni so polovinkata na polovina prvo pa posle nekoj den od 10 i se taka vidi kako ke ti deluva ne se plasi od cetvrtinka nisto nemoze da bide
     
  11. adorablegirl

    adorablegirl Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Каликста - Сalixta антидепресив

    Здраво, сакам да прашам дали некој од вас има користено Сalixta антидепресив и какво е неговото искуство, несакани дејства и дебелеење, а секако и добрата страна на овој лек. Многу му е важно бидејќи мене ми го препиша психијатар Моме од војна болница. Ви благодарам.
     
  12. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Каликста - Сalixta антидепресив

    Слободно користи го. За телесната тежина не се загрижувај многу. Единствено што се пие навечер и веднаш тера на спиење, ќе спиеш како бебе.
    Единствена мана му е што е скапичок...мислам дека сеуште не е на позитивна листа ставен...
     
  13. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Me interesira dali antidepresivite stvaraat zavisnost.Denes e vtor den otkako gi prekinav,a piev Zanfeksa XR 37,5 i sum so dijagnoza Generalizirano anksiozno rastrojstvo.Kolku sto me informirase doktorkata i 10 godini da gi pies ne stvaraat zavisnost.No jas se cuvstvuvam omalaksano i cela nok se budev.Ovie dva dena pijam helex od 0,25 ednas na den.Zanfeksata - da - napravi da se cuvstvuvam podobro,a koga imav vrtoglavici piev helex koj vistina mi pomaga.Negativnoto od Zanfeksata e toa sto me pravi mrtva bez cuvstva i nikakva zelba za seks,skroz nameleno libido bi kazala na nula.Toa e pricinata koja gi prekinav i da se nadevame deka ke izdrzam.Me interesira od vaseto iskustvo so pacienti koi se na terapija so Zanfeksa dali gi imaat ovie simptomi,i kako ja prekinuvaat terapijata so doza od 37,5.Mnogu vi blagodaram...imam edno dete ,33 godini sum i sakam da imam i vtoro dete,a antidepresivite i bremenosta kolku sto znam ne odat zaedno.Pozdrav.
    [mod-kirilica:3ircj44q][/mod-kirilica:3ircj44q]
     
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Antidepresivi

    За зависност не ствараат зависност,но нормално дека по прекинот ке осетиш тешкотии сепак мозокот треба да се навикне без лекот сега сите различно осеќаат ,ако ги прекинваш немој на своја рака консултирајсе со психијатар
     
  15. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    Antidepresivi

    teona vo pravo e elisabeta antidepresivite ne stvaraat zavisnost no za da gi prekines treba prvo da se konsultiras so psihiatar,i jas se naogam vo situacija slicna na tvojata samo sto mene mi e konstantirana dijagnoza f 412 mesano anksiozno i depresivno odnesuvanje terapija seroxsat 20 mg i demetrin 3 po pola jas gi pijam nautro i navecer mene duri sega pocna da mi deluva seroxsatot od edna strana dobro mi e ne se zamaram so nekoi sitnici kako sto se zamarav predhodno no od druga strana celo vreme so pametot ne sum tuka mnogu zaboravam i toa mnogu mi smeta dva dena gi prekinav na svoja raka demetrinot mislev dobro mi e no se izlazav sabalje pak tie prokleti nesakani dejstva potkinati race i noze racete mi se zdrvija i pocnav da se tresam bev sama so deteto i odma zedov pola demetrin i se smiriv zatoa nemoj na svoja raka da gi prekinuvas i jas sakam da batalam se mislam deka sami treba da se lecime terapijata ja primam dva meseci sega vo petok sum na doktor pa da vidime...inaku i jas planiram vtoro dete no pred toa treba da sme zdravi neli?
     
  16. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Antidepresivi

    Vi blagodaram za odgovorite...za toa deka ne stvaraat zavisnost spored mene licno kaj mene ne e taka,imam postojano vrtoglavici kako zamalusena sum,denes mi e petti den otkako gi prekinav zanfeksata(1 den-dobro,2 den-mnogu loso,3 den-dobro,4 den-i taka i taka,5 den-loso.....ova kako preku edna den.Inace sekoj den pijam helex 0,25 i edno dva tri saata sum dobro-normalno kako sto treba eden covek da bide.Za toa deka antidepresivite mora da se prekinat vo konsultacija so doktor znam ,no na prethodnata kontrola mojata doktorka mi rece zanfeksata koja jas ja pijam e od 37,5 mg.najmala doza e i se prekinuva naglo nema namaluvanje ili preku den.Duri i mi rece deka mozebi i bremenosta dobro bi mi dosla hormonite bi si go napravile svoeto.Pisuvam i nekako mi olesnuva,nikoj ova ne go razbira...ne mi zameruvajte na obemnosta.Postojano razmisluvam sto e ova da si zdrav,pameten,da znaes se kako treba no mnogu tesko e da se boris.Ama se nadevam deka ke se izboram.Ke pijam heleks 0,25 edno na den pa ke gi namalam na pola od 0,25 ke bidam sama svoj doktor,belki ke pomine,a isto i caj od matocina malku i toa deluva.Moram da izdrzam nesakam pak da se vratam na antidepresivi i pak da go minam ova istoto.A helexot gospod zdravje da mu dade na toj sto go izmislil..hahahaha...mene stvarno mi deluva,za polovina cas kako droga e te pravi posilen mozes da si gi izvrsuvas rabotite,i mislam deka dozata e mala nema da se navlecam moze i se tesam samata....Pisete ako imate nekoe vakvo slicno iskustvo,jas site sto gi poznavam se jaki luge sto neznaat kako e da zivees vaka sekoj den....
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    Antidepresivi

    teona pred nekolku dena bev na psihiatar i jas mu spomnav deka sto pobrzo sakam da se otarasam od seroxsat i go prasuvav za nesakanite dejstva pri prekin na lekot i toj mi rece ne bi trebalo da da gi ima ako si celosno izlecen,da ne treba seuste da gi pies anti depresivite znam ne sakas i jas se cuvstvuvam kako tebe no mora da se izlecime poradi semejstvoto i jas kako tebe planiram vtoro dete na vaka nervozna ne ke mozam mene toa najtesko mi paga i ke dadam se od sebe da se izlecam...nemoj nedolecena da ja prekinuvas terapijata pa da ti se vratat simtomite i posle pak odnovo taka gubis samo vreme...
     
  18. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    vcera mi raspuka filmot i resiv od deneska da prekinam so seroksatat znam deka ne e dobro pred da se konsultiram so psihijatar no ne mozam poveke ne gledam nekoe podobruvanje porano mi se cini ko ponormalna bev...sega sum ko onie id demirhisar celata prenesena interes za nisto pospana zaboravena se setam po cel den po stanat kako muva bez glava ne znaejki sto da pravam mnogu grdo cuvstvo...za sega ne osekam nisto no se plasam sekoj moment gi ocekuvam onie nesakani dejstva preeska mi bese malku macno se napiv lorsilan po rucek sega dobra sum...mislam da odam samo da psiho terapija ako meze taka da ja snema ovaa nervoza so nea imam problem najmnogu...
     
  19. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Јас имам користено антидепресиви и до толку ме сјеб*а.. шо неможам да ви опишам. :x
    Прва работа -ми се појавија страшни кошмари, може цел месец ги имав секоја вечер без исклучок.
    Втора работа- ми ја зголемија анксиозноста. Резултат- огромна раздразливост откоа ги прекинав нагло оти страшно лошо ми влијаеја на психата. Од нив поголема дрога нема.. поарно ке одам на улица ке си земам дрога отколку ова. Да ти е*ам психијатрите. |(
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  20. abcde

    abcde Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    13
    девојки зошти пиете антидепресиви, како се чуствувате? не сте среќни или што ве мачи ? :^)