1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

  1. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    @theunforgiven

    Пробај да го замислиш ова:
    Ти си на една прекрасна плажа, со преубава чиста вода и на тоа место си сосема безбеден. Нема ништо.
    Немаш стравови, нема паники, нема анксиозност. Од водата излегува прекрасна личност со која би го поминал целиот живот. Те прегнува, бакнува и ти исто така. Полека се стемнува, и ја гледаш месечината која се отсликаува во прекраснаата вода. Заедно вечерате со таа личност, пиеш прекрасно вино и слушате преубава музика.. едноставно уживаш.

    Се надевам убави емоции се разбудија во тебе.
    А оваа замисла е доказ, дека ти ги избира овие мисли.
     
    На GirlLove, theunforgiven и La diabla им се допаѓа ова.
  2. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150

    Ама мене од водата ми излегува прекрасната личност со која раскинавме а уште ја сакам :)))) И автоматски се ежам цел и пак се преплавувам во очај. Ма каква месечина, какви бисерни води, коа све тоа ме асоцира на неа...
     
  3. mustName

    mustName Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, денес прв пат се напив апче конкретно занфекса по препорака на психијатар, една половина, и многу лошо ми почна ова. Прво почнав ненормално да се прозевам, со солзи, иако не ми се спиеше.. За да после добивам чести нагони на повраќање и за да на крај неконтролирано почнам да повраќам, не успеав ни до купатилото да стигнам... Дали се соочил некој со вакво нешто?

    Втората доза ми е вечер и се мислам да не ја пијам. Не се чувствувам добро, сега цело тело ми се тресе и сум во паника.. Помош луѓе
     
  4. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво. Обично и псијатрите предупредуваат на овие симптоми кога почнуваш со терапија. И јас имав нагони за повраќање првата недела и еве денес после речиси 3 месеци терапија уште се прозевам, но тоа ќе помине. Ако и после првата недела не се чувствуваш добро, тогаш оди повторно на лекар, можеби терапијата не ти е соодветна. Поздрав
     
  5. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.426
    Нормално е, исто земам занфекса 3та година. Од првото апче повраќав и веднаш после тоа заспав, и ми беше страв да се земам второ, но вечерта при второто апче ништо не ми беше. Телото реагира на промената од апчето не би требало понатаму да ти биде така/.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ilija899

    Ilija899 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Pozdrav do site.
    Denes mi prepisaja seroxat i helex, prvite od sabajle a vtorite od porucek.
    Dali pravat zavis, posto ne planiram da gi pijam cel zivot.
     
  7. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    Jas piev helex pred godina, dve mislam okolu 5 meseci :) i mnnn lesno gi ostaviv ne mi predizvikaa zavisnost. Ne se plasi
     
    На Ilija899 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Антидепресивите и седативите се пијат СТРОГО ПО ПРЕПИШАНА ШЕМА ОД СТРАНА НА ПСИХИЈАТАРОТ.
    Ако ги следиш неговите инструкции нема што да се плашиш дека ќе ги пиеш цел живот.
    На почеток сам ќе видеш дали ти одговараат или не, ако е ОК ќе продолжиш со консумација на истите,ако не е ОК ќе појдеш кај него и ќе разговарате, па ќе ти даде други кои тој смета дека би ти помогнале.
    За неколку месеци ќе ти биде подобро :) ќе видеш и сам.
    Позз :)
     
    На Ilija899 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    a kako ti e so zanfexata? i jas pocnav ama mi se povrakase i ko zasematena bev i nemozev da rabotam nemav koncentracija gi prekinav. imas podobruvanje u smisla da te vratila u normala?
     
  10. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Јас пак мислам дека имам,ајде божем да не ја нарекувам,но наркоманска криза за депрезол. Три дена немам,бидејќи на приватно се скапи,па ај чекав први.Но и вчера и денеска чувствувам втроглавица,тресење на телото и главоболка,за нервоза да не зборам. А ја нареков таква криза зашто изрзнасав со наркоман па мн ме потсети на тоа
     
  11. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Кои антидепресиви се на природна база и дали има такви? Пиев зепира и рисперидон,ама многу ме правеа поспана. Дали и другите антидепресиви имаат такво дејство?
     
  12. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Вчера испив Елицеа ми ги препиша психијатар имногу ми се повраќаше. Не можев да јадам. Денес не толку ама имам многу вртоглавици, а денес почнав и со Мапразакс па ќе видам дали ќе ги навикнам. Зашамутена сум и немам концентрација.
     
  13. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Здраво луѓе ми треба помош и мислење. Се работи за мајка ми која веќе 1год ја труат со апчиња. Пие Хелекс, Заласта и Елицеа. На почетокот и беше подобро, но последниве месеци е како поспана, уморна не зборува само лежи и се нервира што не функционира, сега е како слика дома. Па решивме да ги откажеме лековите. Од сите пиеше по едно па од вчера ги намали на пола сите. Сега ми е страв да не влијае лошо тоа врз нејзе, бидејќи наеднаш ги намали сите. Ве молам за одговор. Поздрав.
     
  14. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Земање лекови на своја рака кога станува збор за ваква комбинирана терапија за оваа здравствена состојба едноставно е едно големо НЕ!
    Прво нека се консултира со психијатарот кој ја прешишал терапијата и нека се пожали на овие несакани ефекти.
    Не мора да оди може и на телефон да каже што и пречи, се разбира ако психијатарот и рекол дека може така да комуницираат и дал број се тоа.
    Ако сакаш подетални информации, препораки пиши ми ЛП.
     
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ми треба добар психолог во Скопје што работи со фондот.

    Препораки, молам.
     
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Дали некој има прејдено, по препорака од психојатар од Зепира на Цитирам?
    Ги нема Зепира никаде и мо рече докторката да земам Цитирам
     
  17. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се речиси исти. Ја спиев Цитрам чија основа е есциталопрам и кога одев да ми препишуваат рецепт докторката ме прашуваше во која форма го пијам дали како Зепира, Цитрам итн. Е сега колку и да има различни дополнителни состојки ако ти кажал лекар значи не е страшно. Инаку мене Цитрам многу ми помогна.
     
    На plava.90 и GirlLove им се допаѓа ова.
  18. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Исто и јас Цитрам 11 месеца само. Сега ми ги отказа докторката и купив Л-тианин на природна база од аптека исто се за подигање на сератонин и е суштинска амино киселина па ке ги пијам подолго од 6 до 9 месеца.
     
  19. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Искуство од неолексан?
     
    На Животот ме сака му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Истото сакав и јас сега да прашам, затоа се укл.
    Ајде ако има некој искуство некое ве молам нека сподели.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.