1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

  1. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    E mnogu ubavo prasanje duri i psihijatarot mi go nema postaveno. ..kako li samo ti tekna da go napises ...hahaha e pa bolni sme i srekni sme ajde sega sto ke zaklucis .....ako neznaes nesto procitaj malku pa posle prasaj. ..aj sega malku pokulturno da ti objasnam. ..antidepresivite se davaat na licnosti koi ne se ludi za tie ima posebni lekarstva i ustanovi normalno. Koga edna licnost od x pricini ili moze i da ima tocno poznata pricina se cuvstvuva nemirno ,vozbudeno ,napnato, nervozno, osameno, razocarano ,ima postojano vrtoglavici ,omalaksano i sto li uste ne ne mi teknuva odi prvo kaj maticen i bara lek ,a so ovie simptomi maticniot te praka na psihijatar, a toj pak kako lek za ova gi dava antidepresivite. E sega sto se tie nisto zamisli gi kako tableti no ne za da bides srekna kako sto bese tvoeto prasanje ,tuku za da malku po malku bavno deluvaat go pothranat mozokot da i pomognat na psihata za da prodolzi ponatamu i simptomite da izceznat .A simptomite barem kaj mene dijagnozata mi e generalizirano anksiozno rastrojstvo se prisutni i koga nema pricina za toa ....vaka poubavo ke me sfatis ako covek se iznervira toa se vika anksioznost no togas toj ima da receme pricina za toa, jas licno proziveav nekolku stresni raboti no dodeka bev pod stres jas bev dobra, no so tekot na vremeto koga se bese ok jas pocnav da bidam nervozna-anksiozna a nemav pricina za toa i t aka toa prerasnuva vnadeo rastrojstvo. Mozebi ke me sfatis pogresno zapocnav kako da baram kavga. ..no mislam deka prasanjeto ne ti bese na mesto. Se nadevam deka poveketo od vas ke me razberat .Pozdrav do site. ..i daj boze da ispadneme od ovaa glupa preglupa bolest za koja svesni sme sto i kako treba no mnogu e tesko da se borime so nea.
     
    На Dragana Dacka, praski4ka, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Леле прашањево :D што нема по свтов .teona-teona да те поправам малце не сме болни не се сметај за болна само состојба е ;) а ова прашајњето што го прочитав ме изнасмеа
     
  3. lady27

    lady27 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    10
    хахахаах е бас смесно...
    имам 27год. од 22 ми се случија нарушубања на псохичката состојба
    ме сетаа по лекари демитрин ансилан некој слаби анти депресиви и усте сто не ... пред неполни 3години добив толку јак напад да заврсив на клиника на инекција дијазепам и тоагаш беше време да најдам саглам психијатар и да почнам редовна терапија ....
    тогаш ми го препорацаа милутинович за кој несакам да зборувам тоа сто го преживував ни на душман не го посакувам -ме лечеше со таблети за нарко зависници -коа еден доктор пријател на таткоми ме виде рече детево е дрогирано...ни препорача асален психијатар и сега одам кај докторката редовно и сум подобрена многу од тоа каква бев
    -најтрагично во сето ова е сто јас уште немозам да се излечам од она сто дотичниот милутинович ми го направи - 3ца доктори ми рекоа дека со тоа можев да го тужам но јас искрено веке неакав да го погледнам -чобекот ме уништи

    -сега пиам една асентра од 50 наутро и еден хелекс ,хелекс пиев првата година ипол и навечер но сама го заборавав и веке еве не го пиам не се пласете како се лечите лековите сами ги исфрлате -јас сеусте имам стравови не се двизам сама добивам панични напади но сепак многуу поретко од порано ... на ова лекуванје му треба само време нисто друго

    *додека гори човекот е најсилен,подоцна се гуши во прашината од огнот
     
    На Lacibube му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    290
    Пол:
    Женски
    Ако ми верувате душата ме боли кога гледам колку не има со оваа состојба и со овие терапии :( Ама ајде да ви бидам некоја утеха со тоа што сум со дијагноза панично анксиозно растројство и покрај терапиите кои ги земам од мојата некаде 19-20 година сум жива ништо лошо не ми се случило а сега сум во блажена состојба фала му на Господ и се надевам дека се ќе биде во најдобар ред како што е и досега.Ако сметате дека ви требаат ад слободно земете ги нормално со препорака од психијатар не си ја мачете душата помагаат само треба да ви ја погодат терапијата и секако сами да вложите напор потоа да не дозволувате кога се ќе помине да се врати како што дозволив јас.Ве поздравувам и само храбро.
     
  5. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Me interesira dali nekoj znae koja e razlikata od diazepam 2mg i helex 0,25.Dali nekoj od vas gi ima koristeno ovie 2 leka .Jas licno diazepam ne sum probala dodeka helexot mi deluva. Doktorkata veli isto e a vo bremenost diazepamot bil dozvolen .Kaj mene gusenjeto t. e. Steganjeto vo grlo i vrtoglavicite so helex gi snemuva za polovina cas a toa trae do 5 casa. Ako nekoj ima iskustvo so diazepam od 2mg neka kaze dali deluva kako helexot ...skeptik sum za novi raboti neprobani od mene. ..dali ke me uspie ,ke me digne li ke mi dade li sila kako helexot i dr.
     
  6. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Kostadinka me interesira sto pies vo bremenost ....inace neka ti odi lesno i ubavo ...
     
  7. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Јас пиев дијазепам и да исто е како хелексот исатафункција ја врши
     
  8. lady27

    lady27 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    10
    mene od toa mi e najveke strav sto ke pravam vo bremenost -normalno i jas kako i sekoja devojka planira bremenost uste malce 28ke napolnam ..... jas uste se nemam opusteno sama da se dvizam na podaleki relacii me fakaat bas togas paniki od pricina sto 2pati se imam onesvesteno na ulica :( no psihijaterkata mi rece deka so vreme toa ke iscezne samo po sebe
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Nervoza ,nervoza ,bez pricina sto da se pravi so helex 0,25 pominuva mi e strav diazepam od 2mg moze li da me uspie ,ovoj helexot mi e isproban no vo ponedelnik ke zemam diazepam I ke probam dali smiruva ...kako besna se cuvstvuvam ovie dva dena dali sto gi prekinav zanfeksata no ne se vrakam na niv kraj e so niv sega ke eksperimentiram so diazepam ...sto mislite ke se namali li nervozata
     
  10. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    jas pijam dijazepam po potreda koga sum mnogu nervozna i koga custvuvam steganje na muskulite mene i me opusta i mi ja smaluva nervozata a ne me uspiva voopsto, mislam deka nema da imas nikakov problem i deka ke ti se namali nervozata i napnatosta
     
  11. Gossipvampire

    Gossipvampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Значи прво и депресија и анксиозност се состојби кои се побржани со работата на нервниот систем и треба да се прави разлика помеќу нив две. При анксиозност имаме возвуден нервен системи се пијат седативи, а при депресија имаме дефицит на норадреналин на рецепторни места и пациентите имаат намалена самодоверба , чувствуваат тага и тогаш се пијат антидепресиви.
    Второ, ако пиете антидепресиви или седативи или хипнотици(при инсомниа) подолго време НИКАКО НЕ СМЕЕТЕ ДА ПРЕКИНЕТЕ НАЕДНАШ !!!!!!!! Нацѕој начин ке се појават сите несекани дејства бидејќи организмот се научил да функционира со тој лек и наеднаш ќе го снема и на организмот ќе му треба време да се навикне да функционира без нив. НАЈДОБРО Е да се исконсултирате со стручно лице ПОСТЕПЕНО да ви ја намалува дозата за да овие несакани ефекти се намалат. НИКАКО НАЕДНАШ!!!!!
    Diazepam, heleks имаат активна супстанца од група на бензодиазепини и се пијат при АНКСИОЗНОСТ не ДЕПРЕСИЈА бидејќи тие делуваат да го смират нервниот систем.
    Трето, ако имате иста активна супстанца а различен ефект како што кажаа и претходно треба да го има истиот ефект. Може да реагирате различно само поради различните помошни состојки. Ама мој совет е, кога почнувате да пиете апчиња не мислете на негативни ефекти. Сигурно сте чуле за ефектот на ПЛАЦЕБО тоа кога ќе испиете нешто и верувате дека ќе ви биде добро, и тогаш организмот има моќ да се самоизлечи. Ова е и научно потврдено. Што значи ако очекувате негативни ефекти нив и ќе ги добиетe И тоа се нарекува НОЦЕБО.
    Како фармацевт не препорачувам да пиете било какви апчиња без претходно дадсе исконсултирате со некој стручен во таа област или барем прочитајте го ипатството.
    И уште еднаш ако верувате дека ќе се излекувате, тогаш и организмот ќе ви помогне во лекувањето!!!!
    И верувам дека ваквите случаи покрај психијатар треба да посетуваат и психолог кој ќе им помогне да ги отргнат тие негативни мисли а лековите само ќе допомогнат.
     
    На natemila и manja666 им се допаѓа ова.
  12. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Gossipvampire ti blagodaram za ova tvoe izlaganje. ...me interesira zatoa sto napomena deka si farmacevt ako dobro razbrav dali diazepamot ja smiruva nervozata. Inaku jas podolgo vreme piev antidepresivi zanfeksa ,izvesen period elicea pa pak zanfeksa od pricina sto se pozaliv na doktorkata deka nemam nikakva zelba za seks, libidoto na nula. Taa mi rece deka zanfeksata najmalku go namaluva libidoto no kaj mene ne e taka .Inace jas nemam depresija ,kako sto citam kaj onie sto ja imaat tie simptomi gi nemam. ...ne sakam da sedam sama i zatvorena, ne begam od luge naprotiv sakam narod i koga sum vo drustvo ednostavno dominiram vo razgovorot. Problemot kaj mene na pocetokot pred da pocnam da pijam AD bese all. Nemav sila, racete mi bea kako rastrepereni ,kako vozbudena ,vrtoglavici i obicno koga treba da odam negde ili nekoj da dojde jas kako vo panika piam helex i teram. ..no ne e ova panicen napad ja prasav ednas doktorkata no tie simptomi na panicen napad gi nemam .Sega simptomite mi se samo nervoza, povremeno vrtoglavici i povrakam ponekogas so sila .I dodeka odev kaj doktorkata ne mi bese jasno zosto AD. Dijagnozata sega mi e ....i drugi anksiozni rastrojstva, prethodnata. ...generalizirano anksiozno rastrojstvo ,a prvata ...anksiozno depresivno narusuvanje. ..Sega dr. Mi prepisa heleks 0,25 po potreba,b stress ,magnezium direkt .Poradi toa sto bi sakala bremenost po nekoe vreme mi rekoa deka diazepamot e dozvolen a helexot ne ,deka duri i diazepamot e dozvolen i vo bremenost. Toa e pricinata koja me maci sakam da vidam dali ke mi deluvaat za nedaj boze ako mi pritrebaat vo bremenost .Dajte nekoj sovet ,nekoe iskustvo ....i spored vas koja e mojata dijagnoza za simptomite sto gi opisav
     
  13. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Zaboraviv za Placebo efektot na tabletite e zosto e toa taka jas licno ne veruvam. ...jas go zemam apceto i go gledam pa nekoj ne moze da mi dade bonbonce zamena za helex ...
     
  14. Gossipvampire

    Gossipvampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Па хелексот е токму за анксиозност, кога нервниот систем е вознемирен.
    И мајка ми пиеше занфекса и имаше таква дијагноза анксиозност и депресија. Ама еве веќе две години ги пие два пати на ден и одлично функционира во секоја смисла. Најважно веќе нема страв дека нешто ќе и се случи ако излезе надвор. А за бременост мора сепак да се исконсултирас со твоите лекари бидејќи тие ја знаат твојата историја на болести, алергии и слично.
    А сега за плацебото. Зн чи не се знае механизмот но овој феномен постои. Занчи кога личноста има некоја огромна желба и волја да оздрави организмот на некој начин си помага. Да тебе никој не може да те излаже дека е апче а не бонбона. Но, ако го испиеш и си кажеш сама на себе: добро го испив сега ќе си се апсорбира ќе си се врзе за рецептори за кои е наменето и мене ќе ми биде подобро. Ќе излезам надвор и нема ништо да ми се случи. Ќе стигнам да ги завршам сите обврски. Ако го кажеш тоа и веруваш во тоа дополнително ќе се смириш за разлика ако мислиш: сега надвор мене ќе ми се слоша, јас ќе паднам и автоматски се лачи адреналон. Значи твојот организам мисли дека е во опасност, се лачи адреналин која ја заврзува работата на срцето, дишењето ги шири зениците и слично. А ако мислиш позитивно се лачи сератонин хормонот на среќа. Се надевам ја гледаш разликата која се случува во организмот само од начинот на кој размислуваш.
    И уште нешто што мноооогу и помогна на мајка ми да го најде тој внатрешен мир е јогата ! Има дури и посебни вежби наменети за депресија и анксиозност.
    А ти посебно ако мислиш на бременост, насочи ја целата енергија кон тој убав дел од живото. Дури имам читано дека и бебето има моќ во лекување на мајката, дури и некои форми на рак !!!
    И значи запомнете, вие заедно со апчињата моежете да си помогнете ако не за вас, тогаш за тие околу вас бидејќи подеднакво е тешко и за нив!!!
    Поздрав и се најдобро !!!
     
    На mal.ecka и elisabeta им се допаѓа ова.
  15. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Еве јас веќе два и пол месеци пијам хелекс и елицеа и во почетокот не приметував никаква разлика освен што ме смируваа. Но во последно време премногу сум расеана, неможам да се сконцентрирам на една работа и да мислам, некако имам чувство на нереалност, неможам да размислувам и да се сконцентрирам на учењето, имам мачнини во желудникот, и постојано ми се спие. Ми помагаат навистина апчињата но од друга страна пак ме спречуваат да водам нормален живот. Дали ова се некои несакани дејства или пак е нормално после одредено време да се појават и вакви работи?
     
  16. Gossipvampire

    Gossipvampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Па тоа се ефекти кои секогаш се јавуваат само не се кај сите со ист интензитет. Ако го прочиташ упатството ти пишува дека ќе се јават такви ефекти и да не се ракува со машини и да не се вози автомобил. А делуваат и седативно што значи поради тоа неможеш да се сконцентрираш. Затоа пред испит не се пие хелекс или лексилиум бидејќи целиот организам го смирува и успорува.
     
    На manja666 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Eliceata i Zanfeksata i dvete me pravea taka ....od edna strana dobra smirena abe za nisto ne mi e gajle helex ne mi bara dusata mnogu retko si funkcioniram. ..no memorijata pametenjeto obicni raboti mi se slucuvase da gi zaboravam, za spienje da ne zboruvam postojano mi se spiese ,a najmnogu od se ke povtoram pak. .mi ja ubija zelbata za seks. ..jas sum mazena normalno e seksot e del od brakot kolku pati li samo ke recam ne se cuvstvuvam dobro no mi e zal toj e maz jas go sakam normalno e da ima potreba ,e arno e toa sto i na tolku retki odnosi jas dozivuvam orgazam. Ne sakam da me sfatite pogresno ova e moe licno iskustvo no dokolku stradate kako jas mislam deka e samo anksioznost ne piete gi tie AD ke ve naravat ziv mrtovec sto odi i zboruva ,a drugo e ako se raboti za depresija togas se soglasuvam ke ve izvadi od osamenosta ke vi dade sila .Neznam jas ne sum doktor no taka razmisluvam .....
     
    На Dragana Dacka и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    vo pravo si teona,jas pak mu se vrativ na seroxsatot se plasev od nesakanite dejstva pri naglo prekinuvanje na terapijata resena bev da gi ostavam no maz mi me premisli stom pocnav da se lecam mora da se dolecam do prva sakam i drugo dete da gledam toa najmnogu me maci,koga pocnav demetrinot da gi pijam celo vreme bev pospana mnogu mi se spiese no morase da gi pijam poradi nesakanite dejstva od seroksatot posle dva meseci stanav zavisna od demetrinot i koga naglo gi prekinav imav glavobolki,vrtoglavici i nozete i racete mi se tresea zatoa noviot psihiatar mi gi prepisa lorsilanot i mozam da kazam deke se dobri me uspivaat i tie ni polovina apce do celo na den mi se dovolni ne osekam potreba da gi pijam...sega osekam deka mi deluva seroxsatot no kako sto kazuva teona kako ziv mrtovec sum nisto ne me interesira mnogu zaboravam po cel den kako luda se setam niz kuki barajki neznam sto no fala mu na boga sto mi dava sila da si go gledam deteto,sega vo cetvrtok sum na kontrola i na psihoterapija ke vidime sto ke kaze doktorot...poz
     
  19. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.316
    Допаѓања:
    125.370
    Gossipvampire-Што кога анкс е пропратен со депресија???Јас пијам хелекс од 0.25 и мене баш ме раздвижува и ми помага подобро се сконцентриам на работата без него сум како изгубена.А гледам кај сите делува обратно :^)
     
  20. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.539
    Од искуство ке кажам ,значи со АД сме како вештачки не е тоа тоа што треба да осеќаме вештачки чуства да речам кој не пиел АД не знае ,можеби ни е подобро можеби ги вршиме сите обврски што ги имаме во текот на денот но луѓе треба да сме свесни дека сами треба да си помогнеме со позитивна мисла со спорт со читање на книги АД само ни ја притајуваат сосотојбата не ја лечат и ја одложуваат кога ке ги прекинеме повторно ке биде исто дури и полошо тоа е реалноста ,е сега добрата мисла и убеденоста верувањето во себе дека ке помине се е најважни, да ги оставиме АД кои знаат да ја замаглат состојбата . Еве мене психијатарот ми рече да не ги оставам АД иако јас сама си ги намалив од цела таплета на пола ,и
    и кога му реков да ми ги прекине тој ми рече не ти ги прекинвам да не ти се врати состојбата пиј си ми вели по пола ако ти е полошо пак почни по цело ,а си реков само да потсјодам јас дома ке видиш колку ке пијам ,и сега еве две недели има си пијам уште помалце четвртина , а седативи по потреба диазепам две во една година ако се напијам ,значи психијатарот ми вели да не ти се врати не ја прекинувај терапијата а јас не му верувам дека ке се врати и не верувам во тој збор па макар и да се врати и упорна ке бидам ,иначе една година ја пиев терапијата Асентра ,сега повеке време си посветувам за вежбање фитнес читање на книги и неверување дека ке се врати ова чудово иако знаат некој денови да бидат депресивни ама и тие ке поминат имам повеке од тоа истрпено па и тоа ке се истрпи, поздрав и само добра мисла ви посакувам да имате :*