1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

  1. dimitrijce

    dimitrijce Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Zdravo ,pred se da ve pozdravam site sto ste clenovi na forumov ,inaku sum nova stotuku zacleneta a imam bezbroj prasanja vo vrska so temava .
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dimitrijce

    dimitrijce Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    zdravo elisaveta ,go procitav tvojot post pa sakam da ti postavam prasanje : vidov deka si piela asentra pa bi skala da mi odgovoris ako mozes dali ti pomogna asentrata i dali se stanuva zavisnik od nejze.odnapred blagodaram
     
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Од асентрата не се постанува зависник ниту од некој друг АД,иначе да ми помогна да профукционирам нормално но после намалувањето пак осетив исто како на почетокот само решив сега да се борам со едно четвртинче асентра и повеке позитивна мисла ,а иначе за зависнот човек можи да постани зависен од седативите ако ги пие повеке од три месеци како што се диазепамот хелексот
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dimitrijce

    dimitrijce Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    iskreno fala ti mnogu ,jas pred desetina dena ja namaliv asentrata na pola ,no pocnaa da mi se javuvaat nekoj sliki bez vrska,pocustvuvav namalena koncentracija na rabota,nemir ,razdrazlivost.mi idea solzi bez pricina ... dali e ova poradi namaluvanje na dozata ,pa zarem asentrata ne napravila dovolno vo ovie meseci ,mozno li e samo za nekojlku denovi ovie simptomi ,gospodi boze ova e uzas sum razocarana mnogu ...
     
  5. dimitrijce

    dimitrijce Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    a bre luge ima li nekoj ,ili jas nes ne pisuvam kako sto treba :D
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    e vaka jas pijev asentra 6 meseci i od koga ja prekinav so namaluvanje sekako ne odednas imav pak nekoj nesakani efekti kako so gi nabroja namalena koncentracija ,nemir ,razdrazlivost i slicno, no za kratko ke izceznat toa e poradi namaluvanje na dozata barem mene taka mi bese, no toa bese pred dve godini i bev super do skoro no sega kako da mi pocnuva se od novo poradi prezivean golem stres, no ovoj pat ke se boram sama neodam po psihijatri pozz do tebe
     
  7. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Луѓе придржувајте се до правилата на форумов и пишувајте на кирилица. |(
     
  8. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Ajde da porazgovarame za diazepam od 2mg .Jas za prvpat probav nemav kupeno od 2mg .pa skrsiv pola od 5mg .Duri posle 1cas osetiv kako me opusta no traese kratko posle 3 casa nervoza povtorno .No mnogu bev nekako nervozna a bez pricina .So helexot imam iskustvo pijam od 0,25 i za polovina cas si funkcioniram ubavo .Sega ke kupam diazepam od 2mg .pa me interesira dali ako ne mi pomogne ke moze posle 3-4 casa helex .Sto e razlikata megu niv ....pozdrav na site ako nekoj e buden da porazgovarame ..
     
  9. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Зошто да ги менуваш така на секое за организмот е потешко одлучисе дали диазепам или хелекс
     
  10. mackica-1

    mackica-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jas vekje 3-ta godina pijam sinekvan, prvo mi go preporacaja za smiruvanje na zeludnikot no prvenstveno se smeta za antidepresiv, od koga pocnav da gi pijam mi se namali cuvstvoto na paranoja i aksioznost no nikako nemozam da ja kontroliram hipohondrijata se mislam sum bolna od nekoi teski bolesti a koga ke napravam ispituvanje rezultatite se negativni, e sega ne znam dali so nekoi medikamenti moze toa da se spreci ili barem stabilizira.. :?:
     
  11. dimitrijce

    dimitrijce Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo so antidepresivite vo bremenost?jas pijam asentra veke 8 meseci moram da kazam mi pomognaa mnogu ,doktorot mi rece da ja namalam dozata na pola ,ja namaliv na samo za edna nedela bumerang,koncentracija nikakva,emotivno se custvuvav skrsena placev pez potreba sami solzi tecat,mnogu bev nervozna.. pak se vrativ na staro i eve veke 4 dena se vratv vo normala ,doktorot rece dobro prodolzi taka eden mesec pa ke vidime ... aman bre luge zarem za tolku kratko vreme takvi simptomi , a so soprugot veke planirame bremenost se plasam sto ke bide bez niv i dali ima spas barem zamena dokolku dojdi bremenost? ve molam pomos,sovet ,iskustvo ... pozdrav
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    dimitrijce nemoj nikako da planiras bremenost dodeka se lekuvas ke ti kazam eden moj primer pred 5 godini imav eden problem mnogu se iskaravme so maz mi togasen decko i se ispiv cela tabla lexsilium i posle nekolku dena si piev sum ostanala bremena vo meguvreme i najverojatno od leksiliumot plodot ne se razvivase i morase da abortiram i den denes zalam za toa tesko mi e,i jas planiram vtoro dete iako premnogu go posakuvam toa ke cekam da ozdravam,utre sum na kontrola planiram da mu recem na doktorot da ja namalam dozata na seroxsatot i poleka da go prekinam lekot i mislam deka nikogas poveke ne bi piela antidepresivi vistina mi pomagaat razmisluvam poinaku za mnogu raboti no pak sum nervozna i izbuvnuvam...
     
    На dimitrijce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    јас сум бремена и по потреба пијам хелекс значи ќе се консултираш со психијатар и гинеколог и се ќе биде во ред.Секој си е своја приказна јас еве сум 7 месец бремена и бебето си е супер.Значи дека ќе има аномалии или нешто слично скраја да е не мора секогаш да е од апчињата моја пријателка забремени исто со мене не пиеше никакви лекарства па во 8 недела абортираше значи не се ложи на тоа овде што ќе прочиташ секој својата приказна ќе си ја напише така да психијатар и гинеколог консултација и само позитивна мисла.Поздрав.
     
  14. dimitrijce

    dimitrijce Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    ti blagodaram jasminka na sovetot ,megutoa nikako ne mozam da se razberam so soprugot ,mi vika ne ti e nisto do koga mislis so lekarstva ... ne me razbira nikako ,zarem jas sum budala da ne sakam da osnovam semejstvo ,ne postoi nekoj sto ne go posakuva toa.no ako ti ne mozes da se grizis za sebe ne ke mozes ni za tie do tebe . sepak fala vi mnogu vie sekako znam me razbirate bideki minete niz sevo ova .ve pozdravuvam mnoguu i ja imate mojata podrska.
     
  15. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    dimitrijce zal mi e sto ne te razbira soprugot taka lekuvanjeto moze da potrae celo vreme si pod pritisok sto da ti recam sedni razgovaraj so nego neka dojde so tebe koga odis na psihiatar mozebi ke svati a za dete da gledas treba da si zdrava treba da imas zivci i toa mnoooogu
     
    На dimitrijce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. teona-teona

    teona-teona Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Dimitrijce jas kasno se uklucuvam preku den sum zafatena....koga veke go spomna soprugot i jas go imam istiot problem ne moze da sfati sto e ova sto mi se slucuva ....znaes ona samo apcinja samo na toa mislis ili ako sum nervozna pa ete gi prekina i od niv ti e ....neznam sto da kazam vi zaviduvam ako vasite sopruzi vi pomagaat vo borbata so anksioznosta ,mojot soprug me saka i toa mnogu no e mnogu ponervozen i od mene pa koga jas ke pocnam nesto vo stilot ...ne mi e dobro mi se vrti ne mi e kako sto treba toj pak pak li toa sekoj den isto ili ako vikam nesto ke rece ete ti trebaat apcinja, pa jas ke se nadovrzam na toa deka nemu poveke mu trebaat otkolku mene .I taka dovolno e ednas vo nedelata ovoj muabet sto lici na kavga da pomine ...a mene toa me drzi i ponatamu me nervira i besna sum a toj si e drug tip na covek ne se zamara .Probav na mnogu nacini da mu kazam da ne me nervira deka mi e poloso no togas za togas. Inace go sakam no koga ke mi iznakaze nekoi raboti go mrazam i toa od dusa znae vo lakva sostojba sum a ne mi pomaga .....pogolemiot stres mislam deka mi e samo od nego ...
    I ne veruvam deka ke se smeni nekogas ....treba jas da se smenam da bidam tus ladna za da ne se nerviram i goltam apcinja .
     
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    е вака јас пред две години пиев асентра ги пиев скоро 6 месеци детето тогас ми имасе 3 годинки, поцна се така одеднас вртоглавица омалаксаност како изгубена дури веке немозев сама да излагам со неа од сто ми беше тешко, после 6 месеци аасентра јас бев многу подобро но за време на терапијата маж ми ми викаше ајде ке те затвориме во лудница, кога одев на психијатар во државна ми викаше еве тука горе ке те затвориме со овие ке си се друзиш, јас неможев да го издржам сето тоа и ние се разведовме, сега имам 25 години керкицката има 5 ипол, не пијам никакви апцинја не ги сакам ич, сега брзо пред извесен период пред мој очи почина блиска другарка од срцев удар, знам понекогаш кога ке ме притисне нешто во градите да речам ете и јас го доживувам или пак кога чекам ред некаде да ме фати вртоглавица, препотуванје но ке си рецам ништо не ти е биди силна издржи, па на крај ако треба да биде нешто нека биде и така се потсмирувам, значи ви посакувам срека на сите и бидете силни, во суштина сите знаеме дека не ни е ништо но ете можеби некогаш тоа е посилно од нас. Се надевам дека со силна желба и што повеке самоповторување не ми е ништо здрава сум ке бидеме подобро позз и срекно
     
    На dimitrijce и s.r.n.a им се допаѓа ова.
  18. lady27

    lady27 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    10
    подршка од мажи јас на пример од дечко немам и мислам дека машката психа е многу поразлична од женската . понекогаш сакам дечко кој ке ме разбере за се а не мојов кој ми се дере кога ми е лошо.
     
    На eliesaab и natemila им се допаѓа ова.
  19. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    Офффф премногу не имало со анксиозност и депресија една од нив сум и јас мојата матична ми рече да одам на психијатар ама јас не сакав кај било кој па се надевам овде некој сто бил или што познава ке ми препорачате да го посетам премногу ми треба долго време се мачам и викам ај ке ми помине ,но реалноста вика поинаку ми треба помош. Фала ви однапред.
     
  20. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    atopic jas mislam psihiatarot nema mnogu da ti pomogne ke ti dade lekovi i ke ti zakazuva koga da odis na kontrola a lekovite ne se sekogas resenie psihologot e drugo jas mislam deka razgovorot pomaga mnogu bev jas na razgovor pred dve nedeli,kako sto pominuva vremeto svakam deka lekovite ne pomagaat tuku pravat da se cuvstvuvam poloso eve sega gi prekinuvam i se cuvstvuvam uzasno eden kup nesakani dejstva nesonica,nervoza potkinati race i noze,vrtoglavici molam poga da mi pominat sto pobrzo planiran i seroxsatot da go prekinam i se plasam no moram i nikogas poveke ne posegam po lekovi...momentalno se smiruvam so caj od div bosilek koj mnogu pomaga me smiruva i mozam da spijam...