1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

  1. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас пробав без нив два месеци и пак се вратив на старо дури и бетер бев, еве сега ги пијам дури и мајка ми ми кажува дека сум подобро, порано се ми било криво сум се лутела за се итн. Само ми е проблем што пак ќе ме здебелат, а по короната баш ослабнав (мислам и короната ме бутна во депресија пак). Дали да одам пак на доктор да прашам да ми ги смени ако има некои што не дебелеат?
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Што можи да ми се случи откако ко ќе се напијам поголема доза?
    Се напив и страв ме фати
     
  3. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Ве молам некој што користел АД (elicea,zepira)да ми каже како се осеќал на почетокот првите денови,дали има подобрување и какви,после колку време дејствуваат и секако колку ствараат несакани ефекти,зависност.. Ми прешишаа АД но сеуште не сум почнала со нивно користење некако страв ми е. Сметам дека можам да се борам без нив и за сега добро ми иде но од друга страна си велам што ако навистина е потребно и можеби ќе ми биде уште подобро.
     
  4. bliznak rock

    bliznak rock Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2021
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Машки
    Какви симптоми имаш зависи дали ти е нарушено секојдневното функционирање...кажини што проблем имаш ?
     
  5. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Ve molam nekoj sto koristel Zepira da mi pishe :(
     
  6. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Машки
    Јас почнав со Елицеа од 5 мг еден месец, па Елицеа 10 мг еден месец, па 20 мг понатаму.
    Првите денови имав главоболка и тоа секој ден, едно недела дена.
    Ова го решаваш лесно со парацетамол, аналгин, кафетин.

    Понатаму имав проблеми со спиењето - апчето го пиев сабајле и кон средина на ден многу бев поспан, па го поместив терминот во 18 ч. и поспаноста ме фаќаше накај 23 ч - таман да си легнеш :)

    Други поголеми несакани ефекти не осетив. Почни, види како ќе реагираш.
     
    На Зуси и katica2001 им се допаѓа ова.
  7. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Moze nekoj lp da mi pishe? Imam prashanje
     
  8. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.168
    Допаѓања:
    4.514
    Пол:
    Женски
    Prvo dali psihijatar vi gi prepisa i dali mu veruvate na doktorot? Znsci ako doktorot procenil deka treba da piete, zemete. Jas kako vas 4 meseci odlagav i so samo ja vlosiv sostojbata. I da ne se plasis, ne stvaraat zavisnost. Jas piev 8 meseci i od april veke ne gi pijam i sum super. Jas pocnav so 5 mg elicea i 3x pola demetrin i postepeno demetrinot go isklucija, aElicea piev od 10mg. Potoa postepeno se namaluva, no se pijat min 6 meseci. Prvite efekti kaj mene na podobruvanje bea posle mesec i polovina. Nekoi nesakani efekti posebni nemav,osven so seuste nerazjasneto za mene 2 meseci imav prodolzuvanja na mesecnite ciklusi i genikologot posle site ispituvanja zakluci deka e od Eliceata,za koe ne sum ubedena jas. Kako i da resis,eve imas primeri deka voopste ne e strasno da gi zemes
     
    На katica2001 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Стегање во гради, како да се бориш за воздух . Ова го имам како симптом веќе 1 недела незнам дали е на психичка база. Немам корона и се е во ред со срцето.
     
  10. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Дали зепира мора да ги препише матичен или дават во аптеките без рецепта?
     
  11. bliznak rock

    bliznak rock Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2021
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Машки
    Мора да се препише не даваат така
     
    На calm-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Искуства со деметринот? Дали е подобро да се тера со него без АД или е подобро и АД да додадам како што ми е препишано. Некако се напив деметрин пола денес и сум како нова.
     
    На Ognen4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    ? :?::|
     
  14. Na.talia 24

    Na.talia 24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Како што ти е препишано така земај ги. Ако сакаш да си изиграваш сам свој доктор, прави како што мислиш и не прашвај на форум како е подобро зошто веќе си одлучила. Поздрав
     
    На bliznak rock му/ѝ се допаѓа ова.
  15. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Добро фала ти веќе не прашУВАМ ништо на форумов се извинувам за големата грешка . Поздрав
     
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Јас читав по странски форуми дека тој лек што го пијам тера на агресија и јас сум агресивна во последно време не дека се тепам ама имам некој гнев и сите луѓе мислам што ми кажале или направиле пред 100 години и се лутам и многу ми се дигна егото како да почнувам да патам од преоптовареност со себе не негативно, позитивни работи ама дали се глупости незнам некој искуства од Каликсата друг ваков негативен ефект?
     
  17. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Почнав со АД но осеќам како да ќе ми пукне главата,главоболките се 10 пати посилни, ми се гади и немам енергија. Дали е ова нормално првите денови незнам... Незнам што да земам за главоболка читав не смеело апчиња од типот на бруфен со АД.
     
  18. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Машки
    Јас колку што знам смее, мене докторката ми рече дека не е проблем за бруфен, аналгин, парацетамол... Ама да не претерувам со ефридол, налгесин итн.
     
  19. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Дали Елицеа помалку качува килажа од Пароксетинот?
     
  20. Morena.Roxy.Lina

    Morena.Roxy.Lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Имам анксиозност и панични веќе 8 години по дијагноза, последните 2 години одлучив да почнам со антидепресиви бидејќи состојбата ми беше влошена и самиот психолог ме советуваше да продолжам на психијатар. Започнав со Елицеа и Демитрин за почеток, во тек на таа дијагностика пиев Ламал 3 месеци, без дијагноза за која тој лек се дава, по моја иницијатива ми беше тргнат. Вториот пат кога сменив психијатар ми ја негираше втората дијагноза ко непостоечка- DPDR, продолжив со Пароксетин и демитрин по потреба, исто и тука имав експерименти со нови антидепресиви кои ги примав по 1 месец, се до наредната средба кога молев да ми бидат тргнати. Кога ми го покачи Пароксетинот до 40мг, не можев да се поднесам тие денови и самоиницијативно за прв пат ја намалував постепено дозата на 2 недели, додека не стигнав до почетната 20мг.
    Трет пат сменив психијатар и ми го смени антидепресивот со Занфекса ХР 37.5 наутро и навечер со демитрин, но оваа терапија најмногу негативно ја чувствувам и повторно сум во потрага по добар дијагностичар и антидепресив кој дефинитивно ќе ми помогне.
    Доколку имате предлози и искуства, ве замолувам да ми пишете. :)