1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антидепресиви

Дискусија во 'Психологија' започната од lileee, 27 јуни 2011.

  1. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Јас Асентра пијам скоро 6 години. Само што се породив , почнав да страдам од пост породилна депресија која се манифетираше со вртоглавици, чувсто на изгубеност, нон стоп плачење, чувство на помала вредност. Поради вртоглавиците на едн куп испитувања отидов, за на крај да завршам на психијатар кој ми ја препиша Аснетрат и Хелекс. Не помина 2 недели откако ја почнав Асентрата, јас се почуствува многу подобро, и еве до ден денес не можам без неа. Проблем ми е што мојот сопруг не ме разбира, за жал мисли дека пиењето Асентра е само мој хир, дека јас се глупирам со лекови, а уствари не ми е ништо. Прочитав еднаш на интернет дека луѓето кои страдаат од депресија е исто како да ти крвари душата, толку многу боли. А повеќе боли што не ме разбира , ниту подржува.
    Што се однесува до бременоста во консултација со психијатар, ми кажа дека во случај на бременост под итно да се прекине со Асентрата и нема да дозволи во бременоста да ја користам, но хелекс може да се користи под надзор на гениколог и психијатар.
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lady27

    lady27 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    10
    toa e najbolnoto sto ne ne razbiraat -jas eve treta godina teram so asentra
     
  3. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    jas konecno se resiv da go otkazam seroxsatot ne mozev veke so tie nus pojavi posledno sto mi se desi bese koga se vozev so bicikla gubev kontrola i za malku kola ke me aknese,pocnav da gi namaluvam od dve tableti na edna pa na pola eve vtor den ne gi pijam vcera bev dobra no deneska ne me stega vo gradite mi se spie strasno,racete ne mi fakaat,noze potkinati mislam vaka mi bese koga pocnav da gi pijam najverojatno ke pomine,seuste sum nervozna no sega nekako uspevam da se kontroliram nekoi raboti sto nekogas mi smetaa uspevam nekako da gledam niz prsti i da ne se nerviram ko podobro mi e mi se vrati apetitot i zelbata za sex sto predhodno toa bese na nula nemav nikakva zelba...ne znam se nadevam ke bidam podobra planiram da odam samo na psiho terapija toa mi pomaga poveke...
     
  4. zuzu82

    zuzu82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    108
    некој некакво искуство со занфекса дали има
     
  5. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Еден период докторката реши Асентрата да ми ја замени со Замфекса од 37,5. Искрено јас не ја поднесував добро. Многу ми пречеше на желудникот и ми ставраше некој немир. Затоа ја прекинавме и повторно продолжив со Асентра.
    Се прашувам дали некогаш ќе престаман да ги пијам? Веќе и заборавив како е да си без лекарства. Сега покрај Асентрата од 100 мг ми даде и Лорсилан од 1мг два пати на ден , а навечер 2,5 мг Заласта за да заспијам.
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Па тоа им е работа на психијатрите да даваат да даваат и да надаваат јас ако не си ја намалев сама дозата сега усте ке пиев дури и можеби и повеке ке ми дадеше,нив му е гајле за нашата мака ние си знаеме тие само знат АД да ти даваат и никаков совет ако не си помогнеш сам тешко друг да ти помогне за оваа состојба многу тешко
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    vo pravo e elisabeta sami ako ne si se lecime na doktorite im e galje,jas stotuku se otkazav od AD i ne pominav bas dobro pred 10 dena se resiv tri meseci piev seroxsat i voopsto ne mi odgovarase mu kazuvam na doktorot toj mi veli da gi pijam i ne mozev poveke preku glava mi bese od tie nesakani dejstva.koga se resiv prvata den mi bese dobro no veke sledniot den zapocnaa nesakani dejstva od prekinuvanjeto na lekot isto piev lorsilan,sekoja den mi bese se poloso i poloso i ne se predavav no pred tri dena mi se cinese ke umram glavata mi se zdrvi vrtoglavici teloto mi se tresese strasno bese ne znaev sto da pravam mu se javiv na psihiatarot mi rece da ne trebalo da gi prekinuvam i da gi pijam od tolku sto mi bese loso zedov edno apce no ne mi dojde poarno zaminav vo apteka da zemam nesto za smiruvanje i apotekarkata mi dade bedoxsin tri pati po dve apcinja i veruvale ili ne mi dojde podobro za nekolku casa i prodolziv da gi pijam,drugata den si rekov nema da pijam seroxsat ke rizikuvam i eve treta den mi e dobro se cudam smirena sum v kraj pijam isto caj od kantarion i div bosilek...mozebi ne mozam da kazam deka se otkazav od AD no ne planiram da se vrakam vise na lekovi,dobro mi e no se plasam sekoj moment da ne mi se desi toa od pred tri dena...inaku deset dena ne go pijam seroxsatot...toa e moetoiskustvo so AD....
    P.S vnimavaj so lorsilanot citav na net i toj bil tezok za otkazuvanje...
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Штета што не влијаат на проблемот како антибиотик и не го решаваат проблемот трајно туку само додека ги пиеш се чуствуваш добро или како што вели еден доктор, само го помагаат процесот додека застанеш на прави нозе..
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Против сум вакви средства бидејќи ѓубрето привремено го ставаат под теписон додека по некое време не се насобере и не се усмрди уште повеќе.

    Наместо антидепресиви подобро е да се работи на себе си и своите проблеми, желби и цели преку психотерапија. Може и некој природен антидепресив: сок од лимон, чоколадо (какаото ги активира ендорфините) свеж воздух, гледање зајдисонце и облаци, спорт, музика која ве радува...
     
    На Водолија и elisabeta им се допаѓа ова.
  10. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Тотално се согласувам со Daylight, антидепресивите предизвикуваат зависност, и со нивно откажување само можат да се влошат работите, доколку долго време ги употребувате.
     
  11. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Значи вака, јас (а верувам и повеќето од оваа тема) не сме посегнале по АД, затоа што сме сакале или сме биле слабаци , па не сме можеле да решиме проблем или неможеме да си помогнеме. Да се разбереме човек кој не поминал низ тој пекол на депресија и анксионзнот неможе да суди и да збори дека со какао ,чај, сок... ќе помине. Овде не станува збор за некоја обичан епизода која секој човек ја има демек денес сум тажен, јас сум во депресија. За жал малкумина (освен оние кои на своја кожа осетиле) знаат дека ова е болест!!!. А како и секоја болест треба да се лечи. Како лечиме бронхит, дијабет......Верувајте безброј пати сум пробала да си помоганм без лекарста, но тешко е.
    Пред некој ден прочитав на ФБ вели: Не се слаби оние кои се депресивни, само предолго се туделе да бидат силни.
     
    На Andrejaaaaaa, gentle.girl, LudataR и 8 други им се допаѓа ова.
  12. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Јас имам поминато низ тешка депресија ама сепак мислам дека АД не ја лекуваат депресијата само ја одлагаат и кога ке ги оставиш ке ти биде лошо дури уште полошо ,и затоа оди вежбај копај трчај не само седи и пиј АД и чекај да помине така верувај дека нема да се излечиш,овде во македонија знаат само АД да ти дадат а напорот што треба ние да го вложиме покрај сета тешкотија неможе друг да ни го овозможи,абе ако треба првите дена ке плачеш и ке трчаш а ако одлагаш речиму на некој твој пријател да те тера да трчаш и ако му одложуваш и на него ке му речеш коприва да земи ида те брка друг спас нема ке му бидеш бесценето благодарен
     
  13. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    lexsus i jas pominuvam niz slicno kako i ti samo sto fala mu na gospod navreme svativ deka AD nema da me izlekuvaat kratko vreme go piev seroxsatot,eve deneska pak ne mi e dobro no ne pomisluvam na apce cel den mi se vrti vo glavata i mi se cini ke mi eksplodira i pregeska posle rucek namesto apce se napiv caska rakija...sama treba da si pomognes znam tesko e no ako se trudis ke uspees...i jas se plasam,me plasat ovie nus pojavi i si velam koga ke pominat sto podolgo zemas lekovi potesko ke ti bide da gi otkazes veruvaj,pobaraj dobar psiholog i odi na razgovor ke ti pomogne mnogu...posle tolku godini od ko znam deka ja imam ovaa prokleta depresija i anksioznost svativ deka za se ima lek osven za smrtta i nekoja neizlecliva bolest,zivotot e eden i kratok zivej go posveti mu se na semejstvoto raduvaj se na mali nesta...ne znam vise sto da ti pisam ne dozvoluvaj uste poveke da navlezes vo depresija i znaj deka AD i drugi lekovi nema da te izlecat...poz
     
  14. Blindfold

    Blindfold Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Денес ми е трет ден како пијам зепира и се чувствувам многу уморно и без енергија.Незнам дали е од антидепресивот или нешто друго.Сте имале ли ваков симптом и дали поминува или можно е често да се чувствувам вака?
     
  15. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    da od AD se cuvstvuvas taka se dodeka ne se naviknes na nego posle koga ke pocne da deluva gi nema tie nus pojavi...
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Moja блиска личност се бори со депресија.

    Симптомите иако почнаа пред повеќе години, нејзиното негирање и лишување од било каков вид на професионална помош доведоа до драстично влошување на состојбата.

    Оние што се борат со истата или оние што живеат со личности кои манифестираат такви симптоми сигурно ќе ја препознаат индиферентноста, постојаната празнина, ладност, лесна раздразливост...

    Една година посетуваше друг вид на психолог, за друг вид проблем кои произлезе од негирање на оној основниот, за на крај да ескалира ситуацијата и да се дојде до дното.

    Првичната терапија беше Venlafaxin Heumann 75, потоа дозата ја дуплираа.
    Сега комбинација со таблети за несоница и на листа за чекање за во болница.

    Штета што некои чекаат толку долго и сами и тивко се борат, или поточно ја губат битката со депресијата.
    Штета што столку долго се уништуваат себе си и оние што ги сакаат.
    Штета што го чекаат моментот да изгубат се па да признаат дека имаат проблем.

    Штета.
     
    На LudataR и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Да нормално е човек во таква состојба да побара стручна помош и јас побарав неможев да се борам повејке сама ,но не е работата само АД да не клукаат ,треба разговор треба излегување труд сепак депресијата не се лечи туку така само со АД јас сум паталец а не гаталец имам поцуствувано на своја кожа не ги негирам АД ама сепак сум повеке да има активност самата личнот да се посвети малце да се бори со сите напори АД ке те дигнат за да почнеш да се бориш
     
  18. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    И јас бев многу против ад лекови,но дојдод до стадиум каде што морав да почнам и со нив значи да ми дадат малце надес,сила да тргнам напред и така направив ми преписаа елицеа и хелекс со тоа што хелексот ке го пијам само две недели додека не почне да делува елицеата,и да бидам искрена јас се осекам подоборо не сум толку нервозна,порасполозена сум,самодовербата ми се врака едноставно почнувам полека полека да го зиеват стариот зивот да бидам старата јас.Секој кој имал мака со анксизност,депресија знае како е и знае дека многу тешко се победува сам без придрузба на лек колку и да се штетни од една страна ни помагаат.
     
    На LudataR му/ѝ се допаѓа ова.
  19. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    veke nekolku dena od koga se otkazav od AD i sedativite se prasuvam sto se slucuva so mene dali e mozno seroxsatot da deluval ili pak mozebi od sto pominav los period razmisluvav poinaku,posle tolku vreme mozam da kazam deka mi e ubo smirena sum razmisluvam pozitivno za sve ne sum nervozna kako nekogas i veke razmisluvam i se cuvstvuvam podgotvena za drugo dete sto do pred nekoe vreme si velev nema sansi nemam zivci za vtoro dete,mnogu pati mi ide da placam od rados na se se raduvam najmnogu na sinot go gledam kako raste i placam od sreka toa ne bese predhodno samo mu vikav koga pravese belji sega ne...ne znam sto se slucuva cudno mi e...seuste imam nesakani dejstva od prekinuvanjeto na lekovite no veke cuvstvuvam kako se namaluvaat mozam da gi podnesam sega podobro mi e,i ponatamu si pijam cajcinja za smiruvanje mozebi i od niv sum posmirena...nikogas poveke lekovi ova mi bese skolo ako sami ne se lecime lekovite ne pomagaat taka uste poveke tonis toa e kako gaolski krug nema kraj a zivotot e kratok za da go pomineme vo depresija i anksioznost i piejki lekovi...toa e od mene i moeto iskustvo....
     
  20. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    jasminka jas mislam deka seuste vo organizmot postojat lekovite sto gi piese jas taka se osetiv koga gi namaliv no po podolgo vreme ne ostana toa ubavo custvo