1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Антистрептолизин (ASTO)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TheSecret, 20 февруари 2014.

 1. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.620
  Допаѓања:
  7.386
  Пол:
  Женски
  Не сретнав ваква тема, па...ако не нека се брише ;)
  Референтната вредност за возрасни е >200 а за деца >400
  Покачено АСО е знак дека има инфекција од стрептокока, мене ми беше 440 па пиев амоксиклав ама изгледа џабе, сега ми е 530 :@ незнам што да правам...имате ли вие ваков проблем. И ако некој знае нешто повеќе за ова го молам да пише..некакво решение... :*
   
 2. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Preparation for delivery of the analysis

  Blood on the study must take on an empty stomach (morning until 10:30). Between the last meal and taking blood must be at least 8 hours (preferably - not less than 12 hours). Juice, tea, coffee (especially sugar) - are not allowed. You can drink the water.

  можеби не си ги почитувала овие правила пред тестот... инаку и на гугл има малку на оваа тема па би требало да се консултираш со лекар.
   
 3. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.620
  Допаѓања:
  7.386
  Пол:
  Женски
  Па нормално на гладно сабајлето ми земаа крв :) Иначе гуглав ама не најдов некоеси подетално објаснување...а на лекар обавезно
   
 4. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Можеби имаш некоја алергија на лекот, па лошо влијаел. Треба и тоа да го испиташ.
   
 5. Викичка123

  Викичка123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Zdravo,sakam da te prasam dali go sredi toa so ASO dali ti e sega 200 ,deka i jas imam problem so toa i mene mi e pokaceno,mi dadoa lekovi ospen gi pijam ama nikako da se simne :(
   
 6. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.686
  Допаѓања:
  103.332
  Пол:
  Женски
  Понекогаш потребно е да се прима подолго време терапија.
  Обично Оспен се дава 3 пати дневно, 7-10 дена, се прави контрола на АСТ и доколку е покачено, се пие уште 1 недела 2 пати дневно Оспен, и повторно контрола, доколку сеуште е покачено уште 2 недели, 1 дневно Оспен. Обавезно пробиотик да се пие во текот на лекувањето
   
  На Викичка123 и joy1 им се допаѓа ова.
 7. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  8.190
  Допаѓања:
  79.260
  јас како тинејџер имав 1500
  години ми требаа да го симнам некаде2-3 годни и памтам примав месечни инекции
   
 8. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.686
  Допаѓања:
  103.332
  Пол:
  Женски
  Баш така, тврдокорните вакви високи вредности се третираат со пеницилински инекции. За големи вредности на кои не им делуваат таблетите Оспен
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  8.190
  Допаѓања:
  79.260
  мене ме удри на колкот
  срека ме однесија на ортопед па избегнавме гноење на карлицата и операција
  бев непокретна неможев на десна нога да стапнам едно месец и пол време у кревет бев закована
   
 10. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.686
  Допаѓања:
  103.332
  Пол:
  Женски
  Жал ми е, но, да високи вредности прават артритис и проблеми со срце. Среќа, добро си поминала на крај
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Викичка123

  Викичка123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Da jas imam artritis na kolkot vajda mi e od toa sto mi e pokaceno :( samo mislam deka artritisot ne se leci :(
   
 12. Викичка123

  Викичка123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  I dali sega ti e 200 kako sto e normalnata vrednost ?