1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апарат за мерење крвен притисок

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Shalitra, 19 август 2019.

?

Кој е подобар?

 1. Систолен

  67,9%
 2. Дигитален

  32,1%
 1. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Здраво,барав ваква тема и не најдов.Сакам да купам дигитален апарат за притисок,ги фалат sendо конкретно овој на сликата.Ме интересира и ваше мислење,дали некоја од вас има ваков тип на апаратче и како сте задоволни.
  1611211_Advance3_slice1-1-680x820.jpg
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.859
  Допаѓања:
  31.555
  Пол:
  Женски
  Сендо се најквалитетни, нема да згрешиш ако купиш :)
   
  На Feminka22 и Shalitra им се допаѓа ова.
 3. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум имала проблем со притисокот ама деновиве полудев.Моите имаат систолен ама нешто гумичката е скината.Немам време и не знам каде да најдам мајстор што ги поправа,па реков да купам дигитален. :) Фала за одговорот
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.859
  Допаѓања:
  31.555
  Пол:
  Женски
  Мајка ми сега пред недела-две си го купи овој
  20190819_200507.jpg
   
  На Peperutce1115, fana и Shalitra им се допаѓа ова.
 5. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  9.108
  Пол:
  Машки
  Таткоми го користи2- 3г мислам дека е најдобар.
  Овој го има. sendo-advance_9243001.jpg
  Кој и да го земеш од Сендо нема да згрешиш.
   
  На Shalitra и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.800
  Допаѓања:
  56.461
  Пол:
  Женски
  Додека работев во аптека овој апарат беше најпродаван. Солидна цена има, не е прескап и има гаранција. Одличен избор направила мајка ти.
   
  На eta, Shalitra и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.859
  Допаѓања:
  31.555
  Пол:
  Женски
  Од Зегин го купи, 1200 денари. И велев дигитален да си купи, на друга марка не сакаше, а на Сендо дигиталниот и беше скап, па се одлучи за овој :)
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  7.517
  Допаѓања:
  69.284
  Пол:
  Женски
  Моите купија ваков.Не мери добро.Џабе фрлени пари.
   
  На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.800
  Допаѓања:
  56.461
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто (можеби сум старомодна :tmi: ) но не верувам во дигиталните. Се жалеа пациентите - три пати да измериш, трите пати ќе даде различен резултат. Исто и за дигиталните топломери. :|
   
  На Dust, Maša8, Elena-123 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.921
  Допаѓања:
  12.908
  Пол:
  Женски
  Од оние старите, со живин мерач, нема попрецизни - самите доктори така тврдат.

  Бидејќи нема веќе такви, мораме дигитални да користиме.
  Јас колку што знам, на Омрон се најдобри.
   
  На La.loca и Shalitra им се допаѓа ова.
 11. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.408
  Допаѓања:
  36.509
  Пол:
  Женски
  89AD110A-AA51-497A-9C73-89D818305D7A.jpeg Ние ваков Омрон користиме, еве 3 години супер е и точен е
   
  На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.113
  Допаѓања:
  149.409
  Пол:
  Женски
  Всушност има. 1350 денари е..(има и поскапи секако, знам за еден од 5200 ден а сигурно има и други)
  И точно е дека е најпрецизен.
  Јас со 4 различни дигитални апарати, добив 4 драстично различни мерки за притисокот во рок од неколку минути..
  Така да не им верувам баш..
   
  На cresa-jagoda и g8lQQk им се допаѓа ова.
 13. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.921
  Допаѓања:
  12.908
  Пол:
  Женски
  Знам дека дома имавме куп такви нефункционални и татко ми се лутеше зошто или пумпата, или тоа цревото беа од лош квалитет и дефектни.
   
 14. cvekence123

  cvekence123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2018
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  2.045
  Пол:
  Женски
  И јас го препорачувам сендо,татко ми го има и задоволен е,многу е точен 5399bfaa68ef61160039da570634a8d3.jpg
   
  На cresa-jagoda и Shalitra им се допаѓа ова.
 15. Fillia

  Fillia Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  1.555
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да купам апарат мм има во последно време варирачки притисок ама се мислам каков...т.е јас на тие со пумпање и со бројчаник незнам да мерам :worried:
  Што ќе препоррачате за ваков тапчо :wasntme:
   
 16. ТрагачПоНадеж

  ТрагачПоНадеж Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Машки
  Дали постои начин сам да си мерам притисок и ако ДА со кој апарат?
  Не знаат моиве да ми мерат...само се карам со нив а знам дека иам или многу низок или многу висок некад.
   
 17. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.859
  Допаѓања:
  31.555
  Пол:
  Женски
  Со било кој апарат можеш сам да си измериш притисок.
  Полесно ќе ти биде со дигитален. Си го ставаш на рака, го стискаш копчето, само ќе измери и на екранот ќе ти покаже колку ти е притисокот, дури и пулсот колку ти е.
  Со систолен апарат, го местиш на раката, си ги ставаш слушалките, со другата рака ќе пумпаш, потоа полека ќе го испушташ воздухот. Каде ќе почне да чука тоа ти е горниот притисок, а каде ќе престане да чука тоа ти е долниот притисок.
  Препорака за марка на апарат: Сендо, имаш и систолен и дигитален на таа марка. :)
   
  На ТрагачПоНадеж му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ТрагачПоНадеж

  ТрагачПоНадеж Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Машки
  Ќе пробам сам ако успеам тој Сендо треба да видам колку пари е
   
  На princess5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.359
  Допаѓања:
  4.102
  Сендо дигитален ти е околу 4300 ден.
  А оној со слушалки систолниот 1200.
   
  На ТрагачПоНадеж му/ѝ се допаѓа ова.
 20. princess5

  princess5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  3.758
  Допаѓања:
  23.889
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20210611-215637_Chrome.jpg
  Со овој може сами да си мерите... дури и повозрасни лица можат сами.... не го рекламирам но добар е (често има и "тркало на среќа-за попуст) па може и поефтино да ви дојде...
   
  На ТрагачПоНадеж му/ѝ се допаѓа ова.