1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апликација ,,Разговор.мк"

Дискусија во 'Психологија' започната од DenicijaNaPetre, 11 април 2021.

 1. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  520
  За апликацијава дознав пред некое време; за тие што не се запознаени, накратко, тоа е апликација на која можеш да закажеш средба со психолог; има детален опис во врска со образованието на психолозите, специјалноста, нивниот пристап со пациентите и сл., и притоа, самите избирате термин и начин на разговор - видео кол, воис клип или допишување.

  Од една страна сакав да ја споделам со оние коишто до сега немале можност да ја сретнат, а од друга страна ако има некој што веќе вистински ја употребил апликацијава и разговарал со некој од психолозите, да ми препорача некој од нив.
   
  На little women, staycalm, Need for Speed и 10 други им се допаѓа ова.
 2. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.217
  Првпат слушам за апликацијава, а звучи добро. Посебно сега кога многу од нас се чувствуваат изолирани и осамени. Во секој случај, според мене разговор лице во лице со психолог би бил поефективен, но и ова е нешто.

  Би ја употребила апликацијава ако почувствувам потреба. :)
   
  На gjoker4e, GirlLove, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
 3. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  520
  Да, се разбира. Но, и видео колот колку-толку ќе заврши работа :)
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Limpan

  Limpan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  3.596
  Пол:
  Женски
  Баш добра работа.
  Секој различно наплаќа или?
   
 5. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  520
  Да, цената ја поставува секој психолог индивидуално.
  И, да, цената е најниска за допишување, а највисока за видео кол.
   
  На hermosa, tina2018, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.657
  Допаѓања:
  16.121
  Пол:
  Женски
  Знам за оваа апликација баш тука од форумот од друга тема. Имаат и веб страна. Јас лично не сум ја користела, но мислам дека е одлично што постои ваква апликација, има многу што се срамат да посетат психолог, некој не се во можност да посетат психолог, па може во секое време преку апликацијата да разговараат со стручно лице. Мислам дека може и анонимно ако не се лажам. Убаво би било да сподели искуство некој што ја користел.
   
  На poi, tina2018, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.828
  Допаѓања:
  8.222
  Пол:
  Женски
  Користев едно време и не бев задоволна. Најбрз начин за правење пари во време на корона. Последниот пат кога закажав, имаше слободен термин, си платив и на крај не се вклучи личноста.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Waverly Raven

  Waverly Raven Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  2.783
  Допаѓања:
  10.392
  Пол:
  Машки
  Како тоа? Нели закажувањето на сеанса/состанок е преку договор меѓу психологот и клиентот?

  Инаку сметам дека, станува збор за доста интересна опција за психо-советување, особено доколку некој има потреба од помош "веднаш" па би можел и преку порака итно да добие совет од психолог. Во однос на цените, па дури и за видео повик, сметам дека се прилично високи(особено кај некои психолози) за наш стандард.

  Искрено се чудам, пример, како еден студент би можел да си дозволи да посетува психолог/психотерапевт еднаш неделно(во период од еве 1-2 месеци, може да треба и повеќе), шо ќе го чини 1500-2000 денари од сеанса...
   
  На Ekstaza, Maryy., staycalm и 16 други им се допаѓа ова.
 9. Alisa22

  Alisa22 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  13.124
  Пол:
  Женски
  Јас ја симнав апликацијата онака од љубопитност да видам што како , јас одам на психијатар во ординација а вака онлајн до сега не сум била и не планирам , едноставно не е тоа тоа. Од една страна за време на пандемија е ова одлично за заштита од вирусот затоа што е онлајн и без контакт во живо. Но од друга страна мене повеќе ми изгледа како они да заработат брзи и лесни пари.
   
  На poi и WildMk им се допаѓа ова.
 10. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.828
  Допаѓања:
  8.222
  Пол:
  Женски
  @Waverly Raven така, едноставно. Освен да го контактираш лицето преку порака на месенџер, друго не гледам како решение. Има одбројувач ама ако не се вклучи лицето, немаш ни потсетник (а и да одиш на апликацијата, немаш можност ти да пишиш).

  Ништо не го заменува контактот во живо.

  Кога некој ќе ти посвети внимание и се постави како што треба, тогаш значи дека се обраќаш на правата личност.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  520
  Според оцените на пациентите и нивните коментари, сепак не би се согласила дека акцентот е на тоа да се заработи брзо и лесно :)

  Дополнително, за што и да станува збор, не може и не е нормално на сите да им се допаѓа. Исто и апликацијава, не значи дека секому ќе помогне и дека секој непречено ќе се јави на договорената сеанса. Суштински, целиот тој концепт ми се свиѓа.
  А, кога станува збор за цената, до сега со сите што сум зборела кажале дека под 1000 денари не е. Многу или малку, тоа е, никој не нè прашува. Најважното е барем за тие пари да се реши проблемот...
   
  Последна измена: 11 април 2021
  На gjoker4e, tina2018, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Anne Boleyn

  Anne Boleyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2021
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  1.833
  Пол:
  Женски
  Во ова наше општество каде сеуште постои стигматизација за психичките заболувања (а верувам дека повеќето имаме потреба од стручна помош),мислам дека беше повеќе од потребна ваква апликација .На овој начин ,личност на која и треба помош а се плаши да не биде стигматизирана од средината ќе ја охрабри да превземе макар малку чекор за подобрување на нејзината состојба а покасно и да пристапи физички кај стручно лице.Инаку во соседна Србија а верувам и во други земји од соседството веќе од поодамна ја има.
   
  На tina2018, mode-kristina, annii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.472
  Допаѓања:
  155.057
  Пол:
  Женски
  Вакви апликации се важни. Знам за разговори од кога беше најавена лани. И ја предлагам. Имаш поефтини и поскапи психолози и секој према можноста нели. Некогаш и да се растеретиш моментално е доста. Добра е за луѓе кои се срамат да одат, кои се кријат од некој ( најчесто од родители), па дури и во пандемија за да се избегни контакт. Некои не сакаат контакт во живо и овај начин можи да е чекор да стигни човекот до посакуваната цел.

  Нормално дека контакт во живо е незаменлив, тука е јазикот на телото, зближување и оддалечување ама и другото не е за џабе и можи да биди полезно.

  Како тин јас седев на странска апликација за иста намена. Јас сакам во пишана форма зошто така се осеќав комотно и прилично сум сигурна има доста тинејџери како јас тогаш. То шо си зад текст те "чува" и крие на еден начин. И обично е одскочна даска за евентуално да се охрабриш за воис пораки, па видео чат па лице в лице средба.

  Ако психологот е професионален и стручен, ќе биди професионален и стручен кога и да е на работно место, безразлика каде е тоа работно место. Ако не е, тогаш и ирл не би бил. До чоекот е.

  Не мислам дека е начин за брза заработка на пари. Од еден начин сфаќам, тие вложуваат ист напор, пример исто време, ист интензитет на клиент и зато ваљда наплаќаат како во клиника, АМА клиентот не го добива истиот ефект како ирл и сметам дека и то треба да се земи во предвид кога поставуваат цена.
   
  На gjoker4e, nevermet18, Ahoy и 13 други им се допаѓа ова.
 14. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.323
  Допаѓања:
  5.838
  Препорака и од мене за апликацијата.

  Има избор на психолози, секој има оставено кратко био, цените се доволно приступачни, со ценовен ранг од - до, што сметам дека секој може да си најде соодветно.

  Предност ми е и што можеш во "најудобно" издание да си бидеш, т.е. дома, во свое катче, па го нема оној дополнителен стрес што ми се правел дека сум во ординација/канцеларија.
   
  На Ekstaza, gjoker4e, tina2018 и 6 други им се допаѓа ова.
 15. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  520
  Вие што веќе сте разговарале, може да препорачате некој добар психолог?
   
 16. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.138
  Допаѓања:
  33.821
  Пол:
  Женски
  А што не е скапо?
  Ние кога бевме Мк се шокирав од сметката во маркет.
  Најдобро е психолозиве да ги плаќа државата или барем еден дел. Како Проект среќа што е на пример.
  Психолози не се потребни само на нормалната класа туку и на некој што нема ни за леб.
  Сепак супер идеја и апликација, посебно писмениот дел, јас само на писмено би разговарала со психолог.
   
  На Ekstaza, tina2018, Herrera и 4 други им се допаѓа ова.
 17. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.323
  Допаѓања:
  5.838
  Тоа мислам дека е индивидуално, зашто не на секој му одговара истиот пристап. Јас обично ги пребарувам, повеќето имаат статии, интервјуа, па отприлика би се добила слика за пристапот, начинот на изразување и сл.

  Моја препорака Розалија и Марија Грубор.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Waverly Raven

  Waverly Raven Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  2.783
  Допаѓања:
  10.392
  Пол:
  Машки
  Имено, апликацијава е навистина за пофалба од аспект на достапни опции(порака, повик, видео-повик), на секој како шо му одговара, т.е. како шо му е удобно. Е сега морам да речам дека некои си се "прецениле", ма да ако земеме во предвид колку кошта една сеанса од 1ч-1.30ч во живо, сеансиве преку апликацијата и не се така скапи.
  Инаку потполно се согласувам дека државата треба да ги фининсира психолозиве, а воедно и да се развие стратегија/кампањи и сл. за посета на психолог, т.е. да се разбие стигмата, бидејќи искрен да бидам посета на добар псхиолог, а особено на психотерапевт можи да те кошта и до 8000 денари месечно(па и повеќе).

  Убаво би било доколку некој сподели инфо во однос на конкуренцијата на пазарот, иако знам дека во последно псхиологијата е доста популарна и се учи и на државен и на приватен универзитет.
   
  На gjoker4e, tina2018, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Како се врши наплатата?
  Преку апликацијата?
   
 20. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.828
  Допаѓања:
  8.222
  Пол:
  Женски
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.