Апчиња со поминат рок

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bt5019, 28 февруари 2014.

 1. bt5019

  bt5019 Нов член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Што може да се случи ако испијам апчиња со поминат рок
   
  На kisce1300 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.836
  Пол:
  Женски
  А зошто би пиела апчиња со поминат рок? Ако е за настинка верувам дека ќе издржиш до сабајле додека се снабдиш со нормални лекови :?: Сега чај со многу лимон ;)
   
 3. Strumfeta17

  Strumfeta17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  130
  Многу е битно кога ќе пиете апчиња да видите дали пишува ВАЖИ ДО, или ПРЕПОРАЧАНО ДА СЕ УПОТРЕБУВА ДО. Затоа што во првиот случај значи дека по поминатиот рок апчето може да има штетно дејство, а во вториот случај по дадениот рок само се намалува неговата ефективност.
  Јас мислам дека апче на кое поминатиот рок му е помал од 1 месец може да се употребува без никаков страв.
   
  На kisce1300 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  80
  Во поголеми детали за кој лек се работи? Добар дел од лековите може да се употребуваат и до 3 месеци по истекот на рокот, иако тоа не е препорачливо, но постојат и лекови каде што тоа би било опасно.
   
 5. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.739
  Допаѓања:
  10.824
  Пол:
  Женски
  Да можеле лековите да се пијат туку така и да немало штетни последици, немало да пишува рок на траење.
  Кратко и јасно, тие лекови во канта и оди до аптека купи други ако ти е итно.
  Не се зезајте со такви работи бре луѓе, самата логика не треба да ви дозволи да пиете лекови со поминат рок.
   
 6. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  900
  Пол:
  Женски
  Апсолутно се согласувам со Emotional123 во врска со мислењето со пиење на лекови со поминат рок дека се штетни по здравјето и по животот на луѓето затоа што рокот на траење на лековите не за џабе е назначен на пакувањето и на многу,ако не и на сите лекови,креми,капки за уши,нос и очи пишува да не се употребуваат по истекот на рокот на траење затоа што тогаш стануваат отровни и штетни за здравјето на луѓето!Мене еднаш ми се има случено да имам проблеми поради одминат рок на траење на капки за уши и оттогаш многу внимавам да не употребувам лекови кога им е одминат рокот на траење за да немам проблеми со здравјето,така што јас воопшто не препорачувам да се употребуваат лекови со одминат рока на траење,туку да се фрлат право во канта и наместо нив да се купат нови со важечки рок на траење!
   
 7. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Има разлика капки, посебно оние кај кои пишува дека на пример се користат 8/14/45 дена од отворање и таблети. Капките по тоа време не се опасни, ама не се ефикасни веќе. Мене сестра од клиника ми има кажано дека скоро сите таблети може да се користат уште некое време откако ќе им помине рокот на траење. Рокот на траење е превентивно скратен на пакувањата, од разни причини. Е сега не треба да се претера, нели, апчиња со поминат рок од преклани да се пијат, ама некое по разумно време не е страшно.
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.278
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум пиела апчиња со изминат рок. Кога ќе видам дека рокот поминал, ги фрлам. Не сакам да ризикувам да добијам труење.
   
 9. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  789
  Пол:
  Женски
  Јас два пати годишно ги прегледувам лековите кој до колку трае,страв ми е да се напијам некое со поминат рок.Имам доста лекови,повеќето од нив траат до неколку години :D,а останататие што им е поминат рок ги фрлам (ретко има некои такви мислам што брзо им поминува рокот).
   
 10. Ellyy

  Ellyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  236
  Пол:
  Женски
  Jas imam pieno amoksiklav paracetamol i taylolhot so pominat rok pa nisto istiot efekt si go imaa sepak ne bi rizikuvala so apcinja koi se za seriozni zaboluvanja tie mozat da imaat kontra efekt
   
 11. Black Roze1

  Black Roze1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво феминку незнам дали прашањево е за тука али сепак ке си прашам доколку некој знае да ми помогне купив таблети достинекс 5 таблети што имаат рок на употреба до 10.2017 значи почнувајки од оваа недела точно ми завршуваат до 11.2017 5 таблети за 5 месеца мегутоа дали им се намалува ефектот поради тоа што е при крах рокот ова прашање ме измачува
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.936
  Допаѓања:
  151.282
  Пол:
  Женски
  Последната нема да ја испиеш. Во принцип, ништо нема да се случи ако рокот на траење е до 10.2017, не се намалува дејството. Само за последната - ќе си купиш нови ако мора уште да пиеш.
   
 13. Black Roze1

  Black Roze1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Последната ми е значи октомври а тие се до октомври со се тој месец пишува 10 а за понатакс ке си купам нови
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.936
  Допаѓања:
  151.282
  Пол:
  Женски
  Е па немаш гајле. На лековите си пишува рок на траење, како во твојот случај 10.2017 што значи дека треба да се искористат до крајот на месец октомври. Не се намалува нивното дејство дури и после истекот на рокот, бидејќи мислам дека имаше некое правило да не се пишува крајниот рок до кога се добри, туку се наведува некој месец порано.
   
  На Black Roze1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Black Roze1

  Black Roze1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу јас се мислев дали да одам пак до аптека да ги прашам ама сакав прво тука да побарам мислење сепак ми олесна зошто сепак не се баш ефтинки таблети а во мојава аптека последни беа
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 16. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  10.963
  Допаѓања:
  128.137
  3-6месеци има плус од датумот означен на пакувањето.
   
  На Black Roze1 и joy1 им се допаѓа ова.
 17. Black Roze1

  Black Roze1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Фала многу :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. blagojg

  blagojg Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  За апчиња, има научни студии кои покажале дека 90% се здрави да се пијат и 25-40 години по истекот на рокот.
  Рокот на лековите е воведен задолжително да имаат од 1979 год. најмногу од економски причини. Фармацевската индустрија е подоходовна и од нарко картелите ....

  А тоа што тресете зелени дека може да се затруете од лек со поминат рок, ич не држи место, не е тоа храна да фати бактерии ...