Арахнофобија - страв од пајаци

Дискусија во 'Психологија' започната од misperfekt, 22 мај 2013.

 1. misperfekt

  misperfekt Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  31
  луѓе имам фобија од пајаци дајте помагајте
   
 2. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.412
  Пол:
  Женски
  Арахнофобија страв од пајаци

  Па нема што ние да ти помогнеме.
  Тоа ти е во крвта. Си се плашела, се плашиш, ќе се плашиш.
  Инаку и јас се плашам ама сепак не е некоја фобија да се рече! :D
   
  На lana.del-rey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. misperfekt

  misperfekt Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  31
  Арахнофобија страв од пајаци

  Имам слушнато за некоја терапија која би ми овозможила дури и пајак в рака да држам ама јас би умрела од тоа а има ли некоја фобичарка шо ја пробала терапијава
   
 4. KittyCat84

  KittyCat84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Ух пајаци при самата помисла се ежам тие се најгрозните инсекти! А да држам пајак во рака па јас попрво би умрела !! :puke: :puke: :puke:
   
 5. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  4.149
  Пол:
  Женски
  Јас не се плашам од пајаци, ама познавам една другарка која премногу се плаши и дури кога ќе види некој пајак почнува да плаче, не знам зошто би имала толкав страв
   
 6. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.134
  Допаѓања:
  1.432
  Пол:
  Женски
  Јас не се плашам од обични мали собни пајаци. Ама од оние поголеми, и ова и претходното лето ни се појавија баш едни големи пајаци колку мојата шака ( без прстите) е од нив многу ми е страв ова лето имаше еден во wc и ја чекав мајка ми да дојде да го утепа. Кога ко згазна почна да крцка како да има коски значи толку се огромни и чудни уфф недајбоже да ме подлазат. :sweat: :sweat: :sweat:
   
 7. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.975
  Допаѓања:
  20.782
  Пол:
  Женски
  лелелеле и ја се плашам од пајаци и тоа премогу :sweat: :sweat: со сестра ми бегаме од најмалото пајаче :sweat: :tmi:
   
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.511
  Допаѓања:
  125.948
  Пол:
  Женски
  Можеби стравот од пајаци ќе го победите ако доживеете искуство со нив.

  Немам страв од пајаци, но од змии ептен.
   
 9. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.926
  Допаѓања:
  126.420
  Пол:
  Женски
  I love 'em. Не дозволувам мама да иди во соба кај мене да не ми отепа, два мали си чував летото ама ми ги уби мама кога бев Крушево -,-
  МНОГУ луѓе познавам кои се плашат од пајаци, а јас едино сум дозволила мама да убие еден пајак кој беше многу голем и грозен *се ежам ко ќе се сетам на него*
   
 10. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  236
  Ние неможеме да ти пмогнема во тоа
  и јас имам страв ама не фобија
   
 11. summer-lover

  summer-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  1.257
  Пол:
  Женски
  Не дај боже да видам пајак...значи се тресам у највише и вриштам.Посилно е од мене :puke: :(
   
 12. Lolo5

  Lolo5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2017
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  791
  Пол:
  Женски
  И јас имам арахнофобија. Се ежам и тресам од самата помисла на пајак, а не пак да видам. :envy:Истовремено и ми се гади :puke:
   
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.975
  Допаѓања:
  20.782
  Пол:
  Женски
  2019 , and I still have arachnophobia :worried: . Ај што ја имам , понекогаш спиеме во викендица со мм и децата . Не можам да спијам раат :sweat: . Прво го пуштам маж ми , да ги потепа пајаците , па после влегувам јас во контрола ( и најмалото го приметувам ) да не останал некој . Таму заспивам во 3 наутро , станувам во 7 наутро :D . Не сум мирна додека не видам дека нема да се појави од некаде пајак . А ако се појави , го будам мм да го утепа :devil: .
   
 14. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.204
  Допаѓања:
  57.257
  Пол:
  Женски
  Жив ужас,се тресам и врискам кога гледам пајаци.