1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Артритис

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Macushkaa, 10 јануари 2013.

 1. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  Немам забележано ваква тема па затоа е направив, доколку има избришетеја.
  Тука може да споделите се што знаете за артритис и некои примери и совети.. :)
   
 2. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  225
  АРТРИТИС - Воспаление на зглобовите

  Артритис е форма на нарушување na зглобовите што вклучува воспаление на еден или повеќе зглобови. Постојат повеќе од 100 различни облици на артритис. Најчестиот облик е остеоартритис (дегенеративни болест на зглобовите), и е резултат на траума на зглобовите, инфекција на зглобовите или старост. Други форми на артритис се ревматоиден артритис, псоријатичен артритис, и сите се поврзани со автоимуни болести. Септичен артритис е предизвикан од инфекција на зглобовите.

  Пациентите кои имаат артритис се жалат на болка во зглбовите. Болката е најчесто постојана и може да биде локализирана на зглобовите. Болката од артритис се јавува поради воспалението што се случува околу зглобот, отекување околу зголбовите, оштетување на зглобовите од болеста, кинење на мускулите влакна предизвикани од силни движења и константен замор.

  Ревматоиден артритис (РА) е хроничнo, системскo инфламаторно нарушување што може да влијае на многу ткива и органи, но главно напаѓа флексибилните (синовијалнате) зглобови.
   
  На Meckicja и Macushkaa им се допаѓа ова.
 3. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  112
  Артритисот не оди во комбинација со млечни производи, месо, леб и тестенини од бело брашно, сол, адитиви. Треба да се пијат многу чаеви, магнезиум хлорид, куркума. Мене ми прија и црвено вино (ја подобрува циркулацијата), но тоа е индивидуално, кај некого ја влошува состојбата.
   
  На AnаR23 и Meckicja им се допаѓа ова.
 4. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  225
  Веќе еден месец не конзумирам млеко и млечни производи. И искрено се чувствувам многу полесно, а и за овој еден месец немав ниту едно воспаление. Отстранив се од млечни производи, заменив со оризово млеко (ама само за во кафе) и си правам бадемово млеко дома. Се случи само еднаш по грешка да се напијам кафе со малце млеко, после тоа мислам дека 3 дена имав отоци и воспаленија на коленото и стапалата.
  Ревматолозите велат дека на организмот се му е потребно, посебно калциумот од млечните производи, но во пракса се покажува дека баш тие ја влошуваат состојбата.
   
  На Aleksandra1977 и MaralStar им се допаѓа ова.
 5. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  250
  за ова првпат слушам дека млечните производи не требало да се конзумираат.
  мене баш напротив докторот ми рече повејќе да ги конзумирам.. не само млечни производи туку и мн др ми наброја што треба да конзумирам . :)
  и + тоа мене никогаш немисе воспалени зглобовите туку ми се укочени колку што не би можеле да претпоставите :swear: на левата рака !
   
 6. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  112
  Честитки на истрајноста, ако званичната медицина не ни го кажува лекот, туку само ни ги лекува симптомите, сами ќе си го пронајдеме. Само напред.
   
  На AnаR23 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  112
  Токму тоа го тврдам, по 5 години борба со оваа напорна, тешка болест. Званичната медицина нема да ти го даде вистинскиот совет. Јас првата година се дрогирав со цитостатици, кортикостероиди и јадев на тони сирење, јогурт, млеко и имав болки, скокав до плафон, навечер од болки не можев да стапнам на под, па во раце ме носеа во тоалет. Се до еден убав светол ден, додека не ги исфрлив овие продукти, за 3 дена имав драстично подобрување на состојбата, за една недела подобрување за 80%. Понекогаш знам да згрешам и симптомите се враќаат. Ви зборува паталец, со надеж дека барем на една личност ќе и помогне.
   
  На AnаR23 и MaralStar им се допаѓа ова.
 8. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  3.257
  Прв пат слушам дека со артритис можеш да имаш болки и дека исхраната има некаква улога..
   
 9. larindit

  larindit Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  nekoi ja narekuvaat artritis nekoi artroza ,znaci custvuvam bolki da nerecam vo site zglobovi ako nekoj ima iskustvo ili pak soznanija zanekakvi medikamenti ili alternativni nesta neka pise ,ili nesto okolu ishrana za ova bolest,dobro bi mi dosle .pozzz
   
 10. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Eve vekje dve nedeli maka macam so otoci na nozete:(.nemozam da se dvizam ni da stapnuvam.problem e sto dojam i ne smeam nisto da pijam, ponekogas pjam paracetamol cisto onaka a sakam da pocnam i so magnezium.se mackam so rakija, stavav listovi od zelka od kromid ama nisto.nekoj so slicno iskustvo?? Od bolki vise i namkjor stanav
   
 11. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  167
  за ова земи CH alpha, има во аптеките
   
 12. hajdi lejdi

  hajdi lejdi Активен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  28
  mojata majka ima artritis na kolkot pocnuva da i se roni kolkot sovet ve molam.
   
 13. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Na reumatolog da si pojde, najubav sovet i soodvetni lekarstva
   
 14. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Кои симптоми ги имавте пред да дознаете дека имате артритис? Колку е страшна болеста?
  Јас имам 21 година и почнаа да не болат зглобовите на рацете па сега и левиот колк и прстите на рацете. Премногу ми е страв :(
   
 15. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  има многу видови на артритис,не значи дека имаш артрит, јас со реума почнав да се жалам на некои 27 години,не памтам точно,се случувало ако ме боли рамото сред ноќ да не можам да да се покријам,страчни болки,обично кога имало промена на време сум осеќала повеќе
  со втората бременост почнаа да ми отекуваат стапалата,се констатираше артрит,за среќа серонегативен,па сега сум супер
  направи си најубаво крвна слика,испитај реума фактор па ќе видиш
   
 16. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Утре одам на доктор а веке 2 недели како нон стоп боли. Само да не е страшно сама сум незнам како ке биде ...
   
 17. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Од тоа не се умира не се секирај :D, ама дека боли боли,и цел живот си носител,ама не значи тоа дека стално ќе те боли,уживај
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Страв ми е имам керкичка мала и сум сама затоа.
  Само да можам да си ја гледам и растам малата па што треба ке правам.
   
  На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.664
  Допаѓања:
  8.194
  Пол:
  Женски
  Ako moze nekoj da mi preporaca dobar reumatolog vcera mi otkrijaa oti imam artroza na kolenata
   
 20. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  167
  За артроза треба ортопед, не реуматолог. Артроза не е реума. Конкретно се работи за проблеми со рскавицата на колено, колк итн. Ништо не можеш, само земај колаген, хијалурон, хондроитин, глукозамин....

   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.