1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Астма

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tribbiani, 4 декември 2010.

  1. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    уште нешто да си кажам
    гледам дека феминките се плашат да не станат зависни од фликсотиде или некој друг лек...
    за хронични состојби, како и астмата--потребна е редовна терапија...нема потреба д страв од зависност..лековите, пумпиците...се е тоа за луге...
    поготово пумпиците...зависно од лекот--тоа се или бронходилататори, или се во комбинација со кортикостероиди...а добрата страна е сто со инхалација--делуваат само тамо каде што треба--на бронхиите--(дишните патишта) за да ги рашират,да смалат инфламација и пациентот да има поретко епизоди на гушење...
    значи немаат системско дејство--па од таа инхалација--да делуваат на целиот организам..
    пациентите погрешно си мислат--леле колку сум болем до пумпици стигнав...
    тоа е само супер новина во модерната медицина, со локално дејство тамо каде што треба..
    лековите се за сите нас, не се плашете од лекарства и од зависности..
     
  2. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
  3. GentlemansChoice

    GentlemansChoice Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    29

    Душо, ти си во многу тешка ситуација и мораш да се фокусираш максимално кон решавање на проблемов. Ако еден вид медицина не функционира тогаш преоѓаш на друг.

    1. Максимално исчисти ја и комплетно стерилизирај ја собата односно средината каде поминуваш најмногу време во денот. Значи се што е непотребно и собирач на прашина, веднаш отстрани. Слики, теписони, украси, завеси и слични елементи. Постои спреј против домашна прашина и треба да побараш кај нас по аптекиве. Мораш да исчистиш комплетно и да стерилизираш. Треба да имаш поволна средина за да почне организмот да ти закрепнува. Домашната прашина е најчестиот предизвикувач на состојба како твојата. Направи напредни и комплексни тестови на алергичност. За ова те советувам да посетиш странска клиника кои имаат соодветни процедури за дијагностика на секаков вид алергија. Има луѓе со состојба како твојата што се алергични на се и сешто, почнувајќи од издувни гасови, влага, па се до алкохолни парфеми и сл, и мн ретко успеваат да ја најдат точната дијагноза во неразвиени медицински установи како нашиве.

    2. Ограничи го внесувањето хемиски лекарства затоа што како што приметуваш, прават поголема штета отколку придонес. На интеренет ќе најдеш мал милион рецепти базирани на МЕД, ПРОПОЛИС, ЛИМОН, БЕЛ СЛЕЗ, МОРСКА СОЛ. Пробај да ги направиш сите комбинации на домашни лекарства и конзумирај редовно, 3-5 пати на ден. После конзумирање огромен број лекарства како сумамед и кортикостероиди мојот организам не направи никаков напредок се до моментот кога решив да се фокусирам на алтернативната медицина, одтогаш немам никаков проблем се додека редовно конзумирам рецепти врз база на мед, прополис и лимон. Од време навреме посетувам солена соба и добивам огромно олеснување. Посетувај солена соба во нашиве центри за убавина и ќе добиеш огромно олеснување на дишните патишта.

    3. Избегнувај да излегуваш надвор и да се движиш кога има, ветер, дожд или зголемено количество на загаденост на воздухот од издувни гасови. Избегнувај ветер поради поленот и прашината кои се максимално распространети во тој период. Дали осеќаш подобрување на дишните патишта кога си на море ?

    4. АСТМА може да се излечи, но многу ретко со конвенционална медицина, многу почесто со алтернативна медицина. За ова можеш да побараш и најдеш многу информации на интернет, и те советувам да се фокусираш на ова. Ти гарантирам дека со напор, вложен труд и редовна терапија со домашни медикаменти можеш комплетно да ја елиминираш појавата на асматични напади и отежнати респираторни функции.
     
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Adelaide88

    Adelaide88 Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    И јас нажалост имам Астма :( неморам да објаснувам колку е тешко кога имам напади.. Исто така алергична сум на јајца.. па веројатно ова е резултатот.. порано користев пумпица , но не сакав да станам зависна од тоа па прекинав со користење.. сега само го пијам сирупот Salbutamol малце е јак, ама помага..
    сега наскоро пак ќе одам на контроли :(
     
  5. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    И јас имам асма и користам флексотиде, флексоназе и вентолин по потреба. Имаш ли напади ? Мене докторката убаво ми објасни во врска со тоа. Има повеќе видови на асма На пример јас немам напади, на време реагирав. Кога ќе речам „Имам асма“ луѓето те погледнат како да си болен, како во секој момент да ќе добиеш напад. Затоа и не кажувам дека имам асма, „Имам алергија“ ми е полесно да кажам. Кога другарките дознаа за ова веднаш посакаа да ми го видат апаратчето :rofl: Докторката ми кажа дека не треба да се чувстувам лошо што користам апаратчиња за да ми е подобро дишењето. Ти можеш и без апаратче, но тогаш би ти било отежнато дишењето и би била склона кон напади, а кога ќе остареш или забременеш тогаш ке МОРА да користеш апаратчиња и пак ќе неможеш да оздравиш. Се тек на годините ми кажа дека ќе ми се намали алергијата а со тоа и полека ќе се исфрлаат апаратчињата. Сите овие совети ми се од докторката. Се надевам дека барем малку помогнав на тебе или на некој. Ако ве интересира нешто или имате сл. искуство може некој и во ЛП да ми пише :*
     
  6. FemmeFatale

    FemmeFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Што со професорот Анѓелко Ѓорчев,какво мислење имате за него?
     
  7. Bibii18

    Bibii18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    19
    И јас имам астма, и ми препишааа фликсотиде, фликсоназе и вентолин. Ги користев до пред 6 месеци, и прекинав со терапијата...И добро ми е засега, немам никакви проблеми =)
     
  8. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Да не се лажеме луѓе, асма не се лечи. Може само да се држи под контрола и да се живее нормален живот. Лично Анѓелко Ѓорчев астмата не ја третира како болест, ми има кажано дека најдобрите спортисти во светот имаа тстма(дури ми ги наброја)...

    Жално е што колку и да се држи под контрола, асматичари секогаш се по осетливи како на пример на ладно, на промена на време, на полен итн...
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. vaentina

    vaentina Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  10. vaentina

    vaentina Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Se slozuvam jas istotaka posle dolgotrajno izmacuvanje kaj razni lekari konecno kaj profesorot Dokic go najdov spasot ,mi dijagnosticiraa Asma koja kaj mene vo familija ja imaa dedomi majkami seuste .Od koga pocnav kaj profesorot da odam redovno na kontroli jas ja drzam pod kontrola so Foster sprej za vo usta ,Alvokast tableti i povremeno kapki za vo nos .Za razlika od prethodno sum mnogu podobra ,a so godini bev so terapija Fleksonaze ,fleksotide i antibiotici koj ne mi pomognaa ,postojano kaslav i toa dlaboko i jako sto cela okolina so strav me gledase a za spienje da ne zboruvame uzas .Blagodarnost do profesorot se spasiv .Pozdrav na site i sekoj sto ima vakov problem neka odi pod itno kaj nego :)
     
  11. boyanaaa

    boyanaaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Vaka sega, malce postara tema da otvoram, nekolku dena imav problemi so grloto ali ne mi beshe crveno i seushte ne mi e, kako vospaleno e, matichniot se posomneva na tiroidata ama ni toa ne e za srekja e sea, od pred nekolku godini imam problemi so dishenje, vnesuvam mal kapacitet na kislorod vo plukjata. Chesto snemuvam vozduh i se gusham chesto mi se sloshuva a osobeno sega na vremevo, ili ako pominam pokraj mnogu koli shto vozat se gusham, cigari ne podnesuvam... Dali e mozhno da imam astma pokraj simptomive, strav mi bilo od sekogash na odam po kontroli. Plus, pulsot mi e 104 prilichno visok... Ima li se ova veze so astmata?
    Fala vi odnapred
     
  12. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Овде нема никој кој е во можност да ти даде дијагноза врз основа на симптомите.Мораш да одиш на лекар,за да даде соодветна терапија,за било која болест е подобро кога порано се открие соодветно се третира.
     
    На boyanaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.208
    Пол:
    Женски
    И ајде и ја да се приклучим во темава.
    Од денеска повторно ми ги дадоја пумпиците да ги користам.:|
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Како мислиш не ти дале? Доктор ти ги прекина?
     
  15. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.208
    Пол:
    Женски
    Не не, ги користев две години скоро и ги прекинав, супер ми беше се до денеска.
    Имам опструкција и поради тоа мораа да ми ги дадат.
     
  16. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    алергија имам на полен трева и прашина но имам многу отежнато дишење и многу шлајм (извинете на изразот) користам флексоназе и флексотиде мојата матична не знае што да ми прави па сакам да ве прашам дали мојата ситуација има допирна точка со астма? астма на алергиска база нормално
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Колку време не ги користеше? Кај кој доктор одиш?
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Таа терапија колку што знам се дава за астма. Не можеме ние да ти кажеме дали имаш асма за тоа се прави испитивање на клиника. Нека ти закаже матичната на пулмологија. Иначе да има астма на алергиска база.
     
  19. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Закажано е веќе за пулмолог :) но сакав да прашам пред да отидам онака чисто информативно :)))
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.208
    Пол:
    Женски
    Др. Деска мислим дека се викаше
    Сега само на контрола ќе идам, сега ради превентива ги користим т.е ми ги даде ради тоа што имам опструкција.