1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Астма

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tribbiani, 4 декември 2010.

  1. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    девојки ве молам за помош и совет. во сабота сум на роденден кај братучедка значи важна личност и покрај стравот да не изгубам воздух ќе идам во дискотека. сакам искуства како го ублажувате дишењето најлесно и како се справувате кога ќе снемате воздух??? :)
     
  2. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.208
    Пол:
    Женски
    Значи во тебе носи го спрејчето што ти е препишано од страна на докторот. Тоа ќе ти помогне и те како.
    Откако ќе прснеш од тоа (читај убоо, во вц ќе идеш), потоа искочи надвор на воздух малце и длабко колку што можеш да вдишеш и издишеш.
    Овој начин, често ми има помогнато во вакви ситуации :)
     
  3. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    @mimiblack Баш денес разговарав со специјалист. Има два вида терапија превентивна и онаа што дејствува во моментот.
    Фликсотидето е превентивна и се прима со цел да не дојде до напади, потешкотии во дишењето итн, итн. Прскањето на Фликсотиде кога ќе осетиш потешкотија и мислењето дека одма ти е подобро е се на психичка база.
    Вентолинот е она што во секунда кога ќе го примиш ти го подобрува дишењето и прави да ти е полесно.
     
  4. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    мене се ми беше јасно само чекам да отидам кај пулмологот па он да препише соодветна терапија иако јас со флексотиде не ни осеќам кујзнае какво подобрување
     
  5. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Мене матичниот доктор не може да ми препише флексотиде додека не отидам да испитам колку ми е нивото на астмата.додека не отидам да пијам 4пати дневно вентолин
     
  6. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    јас колку што знам флексотидето е послабо од вентолинот..
     
  7. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    вентолинот бил повеќе кога неможиш ептен да дишиш така ми објасни ја а флексотидето било за секојдневна употреба
     
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Баш убаво пишала @Antolinaa .... што не ти е уште јасно @mimiblack ?
    Фликсотиде е појако и треба да се прима долго време за да почни да делува, да го штити организмот и цела плуќа. Не може од неколку месеци ако примаш да осетиш разлика, туку треба баш подолга терапија од неколку години...секако треба да си појдиш на плумологија, тие да ти препишат и да одиш редовно на контроли.
    Вентолин се зема само по потреба. Во моментот ако имаш тешкотии при дишење, ако си нервозна, дали пред испит, дали нешто друго тогаш си примаш вентолин и тој моментално делува. Веднаш ќе осетиш подобрување во дишењето. Од вентолинот можеш да примаш повеќе пати во текот на денот (мислам 3 пати во рок од еден саат), додека фликсотиде се прима онака како што ќе ти каже докторот.
     
    На Antolinaa, mimiblack и nadja29 им се допаѓа ова.
  9. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    а што ако рекле да се користи 2 пати на ден а на пример го ставам преку ден и навечер накај 5/6 но после накај 2 саат по полноќ имам отежнато дишење.. што тогаш ?
     
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам дека ти рекле за фликсотиде да користиш 2 пати на ден.
    Штом ти рекле 2 пати дневно, тогаш толку ќе примаш. Тие сигурно ти ја следат состојбата преку спирометрија и затоа знаат колкава доза да ти дадат.
    Доколку имаш проблеми во текот на денот, вечерта или сабајлето тогаш си земаш вентолин...значи може двете да се примаат одеднаш.
    Сабајле и вечер си примаш фликсотиде ( и не смееш да го прекинеш без да ти рече докторот), а во меѓувреме слободно кога имаш тешкотии земај вентолин.
    Ефектот на фликсотидето ќе го осетиш после неколку години терапија, кога ќе немаш толку многу тешкотии, кога послабо ќе се разболуваш и едноставно ќе ти биде подобро и во дишните патишта и општо низ цел организам.
    И најдобро кога одиш на доктор, се што не ти е јасно прашај го. Мора да ти ги објасни овие работи.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    па сигурно она(матилната моја греши) бидејќи ми рече да зимам и по 3 пати дневно од флексотидето несмеам вентолин затоа што демек го давале во крајни случаеви..
     
  12. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.208
    Пол:
    Женски
    Фликсотидето често се користи одма кога стануваш на гладно x2 пати прскаш, го затнуваш носот со цел да го вдишиш убаво и навечер пред да легнеш прскаш по x2 пати -||-.
    И нормално, не може одма ефект да има фликсотидето, види и во упатството ти пишува, а и погоре членкиве ти кажаа.
    Ефект ќе има после неколку месеци, година, повеќе години и тоа само ако го користиш правилно:!:
    Доколку после прскањето на фликсотидето насабајле или навечер имаш отежнато дишење, ќе си прснеш од вентолинот.
     
    На ♡BuBaLe♡ и Antolinaa им се допаѓа ова.
  13. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    го користев неколку дена по 3 пати нели затоа што од матичната добив дозвола се надевам нема да влијае тоа лошо на мене ама од утре идам по старо, само 2 пати на ден. фала ви во секој случај :)
     
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Појди на пулмологија. Остај ја матичната очигледно појма нема, дури јас знам повеќе од неа ко што ми изгледа :^) Како може еднаш да ти рече два пати на ден, еднаш три пати, еднаш 7 пати на ден да примаш фликсотиде?
    Со тоа не се игра. Треба точно да ти дадат доза.
    Слободно земи вентолин ако ти е тешко при дишењето и трк на пулмологија.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    закажан термин имам во вторник. а тоа што неколку дена го користев 3 пати на ден ќе се одрази лошо или ?
     
  16. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.208
    Пол:
    Женски
    Искрено не сум баба Ванѓа, не знам дали ќе се одрази лошо или не, се зависи од твојот организам како тоа го прифатил.
    Лично, не верувам дека ќе се одрази лошо.
     
  17. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    здраво девојки :))) бев на пулмолог, направив повторно алерго тест, екг, спирометрија и ми вадеа крв од уво не знам за што, снимање на бели дробови и синуси... од се ова испадна дека не сум алергична на ништо (мојата чудесна земја) и имам многу воспалени синуси.. во вторник ми закажаа да направам метахолински тест. некој ако може да сподели искуства како го прават и за што се прави овој тест :)
     
  18. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Пролетта пристигна и симптомите се појачуваат :envy:
    Два пати на ден прскам флексотиде и по потреба вентолин.
    Ми препорачаа и бронхо ваксом во сезона на грипови, но ги изоставив и засега ок сум.
    Ама ова гушење,плитко дишење..:envy:
     
  19. anilorakkarolina

    anilorakkarolina Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    ,здраво значи вака ме водат со астма во ноември сум на исшитувања какви испитувања се тие.Не ми е јасно асматичар дали може да плива,да спортува без никаква мака како јас,живеев во Кипар со години ниеднаш не се разболев ниту настинка ниту ништо.Дали е можно да сум направена зависна на вентолин после толку години користење,и дали може матичен да те води како асматичар без никакви испитувања?
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Не, потребно е да се направи испитување за асма. Мислам дека се прави на клиника на пулмологија. На друго место не знам дали прават. Иначе може да, многу врвни спортисти имаат астма и живеат нормален живот :) А зошто зимаш вентолин, кој ти го препиша?