1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Астма

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tribbiani, 4 декември 2010.

  1. Doca

    Doca Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Машки
    Zdravo. Imam prasanje za astma odnosno ako ima nekoj sovet kako da se izlekuva?
     
  2. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Машки
    Постојат повеке видови на астма. Кај матичната ке земеш упат за пулмологија, ке направиш испитувања и врз основа на тие испитувања и прегледот од пулмологот ке се дијагностицира видот на астмата. Отпосле ке ги следиш упатствата на пулмологот, редовни контроли кај пулмологот и ке примаш терапии и лекарства по потреба.
    20210322_213637.jpg
     
    На Flier му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ivonce3bonbonce

    Ivonce3bonbonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2019
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Некој со астма да ми пише лп. Сега ми дијагностицираа и имам прашања
     
  4. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    Ве молам за препораки на добри алерголози, нека се и приватно ? морам да посетам..
     
  5. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Луѓе денеска бев на болница, кажаа дека белите дробови се полни со секрет, и дека најверојатно имам астма.
    Е сега, др ми рече 5 до 6 пати дневно можам да се прскам со спрејот, од 13ч до сега се имам 3 пати напрскано,може некој да ми каже дали е штетен спрејот.
    Баш имам болки како некој со скршено стакло да ми ги сече градите.
    Што друго можам да се напијам, пиев Макропен, Проспан, Далерон ама ништо не ми помогна освен интервенската инекција од прегеска претпоставувам беше кортизол.
    @Alishan30
     
  6. Ivauva

    Ivauva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Ако може некој што скоро правел метахолински тест да ми пише.
     
  7. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Во моментов многу ме болат и ми свират градите. Земав вентолин ама не ми помага воопшто. Што правите кога ви е олку лошо?:worried:
     
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Дечки јас имав астма во детството, со пубертетот се повлече, освен по некој напад еднаш на неколку години од стрес, напрегање и преголема физичка активност. Но овие 2 недели ми се појави кашлица која не можам да ја дефинирам, особено ноќно време ме буди од сон страшно кашлање, како да ми се затвараат дишните патишта, снемувам воздух, не можам правилно да дишам, почнувам да бревтам. Не знам како другчие да го опишам. Не сум сигурна дали е астма, сум заборавила какво е чувството. Вие како би ги опишале нападите? И како се смирувате? Имам само вентолин спреј моментално, и лоратадин ми препиша матичниот. Не знам какви истражувања да побарам да се направат.
     
  9. Strong.44

    Strong.44 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Здраво екипо, сакам да ве замолам за нешто ако може :angel:
    Правам дипломска работа на тема Астма, дали има некој заинтерсиран и доволно милозлив да ми пише и да ми даде податоци да можам да земам како анамнеза за пациент, човек што живее и се справува и ја контролира астмата, ми требаат информации за асматични напади, како траеле колку траеле, како ја третирате вие лично што ви имаат препишано, кога се јавила и тн и тн. Уствари мало интервју од мене до вас како медицинска сестра и пациент. Вашите информации се нормално анонимни, пациентот можам да го крстам и Петкана Цветковска тоа не е важно. Важни се податоците за вистински случај да пробам да најдам. Ви благодарам многу однапред :l:
     
  10. WetWetWet

    WetWetWet Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2022
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Земаме и Flixotide
     
  11. WetWetWet

    WetWetWet Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2022
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Јас би те услужила ама не знам дали сум баш вистинската.Да не се урочам 20 години ја одржувам некако
     
    На Strong.44 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Веќе ја користам.
     
    На WetWetWet му/ѝ се допаѓа ова.
  13. simovska

    simovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Пред две недели правев метахолински тест и ми утврдија Астма. Докторот ми препиша спреј Фостер, два пати по две прскања, но имав мн треперење на телото, посебно на рацете и нозете, па со консултација на докторот од Пулмо ми намали на едно прскање. Дали сте имале такво искуство, јас и со едно прскање осекам треперење на телото и тоа ме вознемирува. Ви благодарам!
     
  14. Nikol29

    Nikol29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2021
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    утре треба да правам метахолински тест, како се прави мила?
     
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Здраво. Пред 3 дена ми се појавија болки во градите. Повеќе беше како притисок и ми префрлаше на грбот. Мислев од алергијата или од цигарите дека ќе мине. Сабајле кога станав, почнав отежнато да дишам, буквално како да се борам за воздух. И имам краток здив. Кога зборувам многу се заморував. Вртев на докторката, отидов на итна дека недела ми направија екг добро беше и урбазон ме боцнаа. Ама симптомите се уште тука. Дали овие симптоми се за астма?
    И ако може да ми кажете добар пулмолог, Штип или Скопје што работи со фондот.
     
  16. Paula123

    Paula123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2020
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој правел метахолински тест да ми објасни каков тест е и каква е процедурата