Атрофија на мускули

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mecko, 27 декември 2011.

 1. Mecko

  Mecko Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Vidov deka temava na forumot ja nema sakam da prasam dali nekoj znae za bolesta artrofija na muskuli kako se lekuva i dali moze da se izleci, ako nekoj znae neka pise .


  [mod-kirilica:2s4k9ag6][/mod-kirilica:2s4k9ag6]
   
 2. blairwaldrof

  blairwaldrof Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Атрофија на мускули не се категоризира како болест туку како симптом на некоја болест, што конкретно те интересира ке ти одговорам само достави ми дополнитени информации во врска со случајот од типот кога се појавил симптомот ( болеста ) , како напредува клиничката слика ( пропратни симптоми и состојби ) и возраст и пол.
   
 3. Mecko

  Mecko Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  се работи за женски пол, возраст 57 години, сипмтомите се многу тешко се движи, дури некогаш пага при оденње, многу ја болат колената силни болки во колената, сега поцнаа да ја болат и раменјата, докторката и препораца физикална терапија.
   
 4. Mecko

  Mecko Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Да заборавив да писам и многу е ослабена во последно време.
   
 5. blairwaldrof

  blairwaldrof Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Значи боледува од невропатија, која може да биде наследна или стекната, каузална терапија штом не и дале значи дека за стрикно нејзината болест не постои соодветна терапија со која може да лекува болеста, е сега ако станува збор за полиневропатија што според возраста полот и симптомите заклучив дека најверојатно е полиневропатија, тука станува збор за оштетување на периферниот нервен систем .
  Овие  парализи  се  од флакциден  тип  и  се проследени  со 
  хипотонија, атрофични  промени  на мускулите,  згаснати  тетивни 
  рефлекси и  со  присуство на дегенеративна електрична реакција. Значи тука што може да помогне како терапија- ацетилхолин,се  применуваат кортикостероиди, 
  витаминска  терапија од групата Б  како и аналгетични  средства. 
  Медикаментозна терапија скоро  редовно  е проследена  со физикално лекување. Физикалната терапија е неопходна, заедно со претходно споменатите медикаменти. И посакувам да се подобри состојбата што во 99 посто од правилно лекуваните случаи се со позитивен исход. Поздрав 
   
 6. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Ова е стручно кажано, јас ќе кажам малку попросто.
  Секоја чест blairwaldrof. :)

  Не е само како показател на некоја болест туку е и како последица на некоја болест или лекување.
  После соодветна терапија со витамини или друга соодветна терапија од областа на која има атрофија можи да се врати во првобитната положба, и тоа може да биде за 2 дена, 4 недели, 6 години, 30 години или никогаш.
   
  На blairwaldrof му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  734
  Не мора да значи дека се работи за невропатија, може да е и миопатија. Сепак најчето овие две се меѓусебно испреплетени. Има многу подподелби и состојби поврзани со невропатиите и миопатиите. Ако некаде можеш да најдеш точна дијагноза, напиши ја, па ќе ти кажеме повеќе стриктно за таа дијагноза. Сите си имаа медикаментозен третман и дополнителна физикална терапија. Сепак првенствено најбитен е медикаментозниот третман, а физикалната терапија најчесто се користи за подобрување на начинот на живот и рехабилитација.
   
  На blairwaldrof му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blairwaldrof

  blairwaldrof Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Moже да е миопатија, која што е наследна, или како резултат на повреда , постоперативно, грешки во метаболизмот. Ако е наследна може да се отчита најкасно во петтата деценија во животот. Како што разбрав тука не претходи некоја посебна етиологија, што најверојатно станува збор или за наследна миопатија или за невропатија. Не кажувам ништо со сигрност, само давам некоја блиска претпоставка, сепак точната дијагноза ке ја утврди лекарот и ке даде соодветна терапија. Посакувам се да помине во најдобар ред.
   
 9. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  А дали на ист начин се третира и aтрофија на очен нерв!?
   
 10. blairwaldrof

  blairwaldrof Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Епа зависи од етиологија ( причината) за атрофијата на нервот. Ако се утврди причината за атрофијата на оптичкиот нерв, и ако се третира навреме тогаш може да се спречи понатамошното оштетување на видот. Мислам дека за ова постои специфична терапија, не сум до долку упатена во офталмологијата, ама знам дека витамин Б12 спаѓа во терапијата.
   
 11. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  734
  Атрофија на оптичкиот нерв е дефинитивна состојба, иреверзибилна. Тоа е краен стадиум на некои од очните болести. Значи мора прво да се најде основната причина зошто настанала атрофијата на оптичкиот нерв. Една од најчестите причини за атрофија е глаукомот. Б12 колку што знам е во фаза на испитување како делува на глаукомот како дополнителна терапија. Но, атрофија може да настане и од незгрижени воспалувања на ретина, оклузии на ретинални артерии и вени, тумори на очно јаболко и орбита и уште многу други болести. Како што кажав оваа состојба е иреверзибилна и доведува до слепило. Единствено што може да се направи да се делува на основната причина која што довела до атрофија, со цел да не прогредира атрофијата. Сепак и да се одстрани основната причина, дотогашното оштетување на видот не може да се врати во нормална состојба.
   
 12. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Значи повеќе од сериозно е. :worried:

  Ти благодарам на одговорот.
   
 13. Ane.a

  Ane.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Zdravo,gledam deka ste dosta upateni vo ova, pa bi sakala da prasam imam dijgnosticirana nalsedna bolest spasticna parapareza,bolesta davase znaci nekade koa imav 20 god dodeka idev n faks pocnav so levata noga malku da ja odam nastrana,no preokupirana so ispiti ne obrnuvav vnimanie mislev e nesto minlivo, sea pred godina dena imav temperatura i togas bolesta se pojavi pointezivno,musklulive osekam mi slabeat idev na fizikalna vezbam no koga imam pms mislam gabe vezbanjeto pak se vrakam na istoto,neznam dali postoi nekoja operacija za ova,doktorive mi preporacaa fiziklna terapija,ako nekoj moze da dade nekoj sovet neka pise pozz

  [mod-kirilica:qztwbm6p][/mod-kirilica:qztwbm6p]