1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Афта - лекување

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од koritsaki, 1 март 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.248
  Пол:
  Женски
  Dali znaete osven propolis , sto moze drugo da se koristi protiv afti? Momentalno imam edna i tolku me boli , pa bi sakala da probam nesto drugo da stavam da mi pomine za pobrzo :roll: pozz
   
 2. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Стоматидин , 120 ден го има во Зегин.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.867
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  За афтите можеш да користиш домашен лек - 100% проверен ;) - стави на афтата мелено кафе (не талог од кафе, туку свежо, мелено) и држи го така некое време, 10-20 минути, па исплакни... повтори неколку пати, и афтата брзо ќе ја снема...
  Инаку, има средство против афти, Aphtisol се вика, ама тоа не можеш да си го купиш во аптека, мора на стоматолог да одиш... ама за една афта и кафето помага :D
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  за афти имам слушнато дека помага јод.позз
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  od proaftol da ne recam odma ke ti pomine. go ima po apteki
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Имав и јас авти низ цела уста пред едно месец дена.Се консултирав со стоматолог и ми препорача еден лек(нз како се викаше)ама беше една течност плава и цела уста ми беше сина па од дома неможев да излезам :lol:
  Ама потоа ми рекоа дека за 1 недела секоја авта поминува и стварно така излезе. :)
   
 7. majamaja

  majamaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  6
  дефинитивно само ПРОАФТОЛ спреј како прополис е ама мн е јако одма проага го има во аптеки баш како ПРОАФТОЛ
   
 8. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45

  Метиленско плаво и јас имам користено порано
   
 9. dadada

  dadada Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  14
  soda bikarbona za 2 dena gi susi aftite
   
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Се слагам дека проафтол е најдобар. Малку е поскап ама вреди
   
 11. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Метиленско :P
   
 12. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Кафето е добро за афтите како домашен лек,инаку може и сода бикарбона или некој добар лек од аптеките.Прашај фармацевт сигурно ќе ти препорача :)
   
 13. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Две лажички сода бикарбона ги растворам во 1 чаша вода и ја плакнам устата 4 пати во денот. Не помага веднаш, но за 2-3 дена ми заздравуваат. Инаку проафтолот е најдобро средство за лекување на афтите, особено ако ви се прават големи како мене :sweat:
   
 14. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  82
  Јас до сега имамо пробувано со сода бикарбона растворена во вода и секогаш ми помагало, ама ќе пробам и од дадениве предлози да ги споредам ефектите ;)
   
 15. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  343
  неколку пати сум имала афти и ми помогнала една црвена течност побарајте во аптеките црвена течност за афти многу помага незнам како се вика,ама одма помага.треба да изгргориш со неа неколку пати и после тоа 1-2 часа ништо да не јадиш и пиеш и помага стварно веднаш
   
 16. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Прополис сте пробале? Ви помогнало?
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.867
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Помага, ама искрено, мене свежо мелено кафе повеќе ми помага, афтата ми поминува многу брзо, за ден-два. Иако сум стоматолог, си го користам тој „бабин“ лек веќе долго време :) :) :)
   
 18. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  А што е најголем причинител за појава на афти? Имам една толку голема позади долната усна, под забите, централно на непцето, мислам дека поголема во живот не сум имала. Толку ме боли што и тешко јадам.
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.867
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Нечистотија, стрес и нервози, иритација на непцето од храна, четка, лекови, потоа намален имунитет, настинки - сето тоа може да доведе до појава на афти. Сега особено може да зачестат, поради настинките, грипот и бактериските инфекции.
   
 20. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  дали некој има користено Лизобакт ?? и дали на некој му помогнал?? апчиња за шмукање се.....