1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Афта - лекување

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од koritsaki, 1 март 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    Мене знае да ми излезе по една афта еднаш во месец дена. Обично ја оставам да ми помине сама....
    И баш месецов мис е најде дома Лизобакт. Си реков ај ќе пробам зошто да не.

    Немаше некој ефект зошто афтата веќе беше излезена. Го шмукав тоа апченцето, го лоцирав баш над афтата и единствено малку болката се намали. Можеби ми помина порано, ден-два од вообичаеното, ама друго не забележав.

    Добри се за шмукање општо како превенција од афти и инфекции.
     
  2. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Навистина не сум раат од нив. Најмалку недела дена траат и се многу болни особено кога ќе се појават во близина на вилицата па да неможам ниту да јадам ниту убаво заби да измијам. Пред недела дена откачив една, се појави нова. До кога вака веќе? Со мојот матичен лекар разговарав, мајка ми мислеше да не ми се појавуваат од нечистотии, не убаво измена салата, зеленчук и сл. Докторката рече од паднат имунитет. Јас јадам супер а и крвната слика ми е одлична. Навистина не ја знам причината но што и да е оваа болка е неподнослива. Пробав со проафтол го платив доста скапо и да ви кажам залудно си ги фрлив парите. Дома пробував да мучкам ракија во уста, не. Пробав со сода бикарбона тродупло ја зголемив афтата, пробав со паста за заби да држам на неа. Ништо живо не помага. Кога бев мала заболекарката од основно ми ставаше стипса во истиот момент афтата ја снемуваше а сега таа стипса неможам да ја најдам никаде. Во 100 аптеки прашав ми викаат дека никогаш и немале :|
    Прочитав еден ваш одговор со мелено кафе па одам во кујна уште веднаш да се обидам зошто болкиве не се трпат!
     
  3. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Јас за афти користам еден домашен лек, од бобонки варен сируп, со шекер се прави и се мачка на местото, неколку пати, афтата гори, ем сирупот е вкусен ем афтата ја нема :D
    но сега имам поголем проблем од една афта :^) којзнае што ми излегло во устата, точно до умникот цело топче е :tmi: ме боли уууууууууф :devil:
     
  4. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Кога ќе приметите дека ви искача афта одма ставете паста за заби ;) проверен рецепт ми е и секогаш успева,малце ќе пече на почеток ама одма че ја исуши и ќе ја снема :)
     
  5. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Порано содата ми ги лекуваше, но во последно време како да станаа „отпорни“ на неа. Сега прополисот ми помага :devil:
     
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас ги гризам :worried: Можно ли е да е штетно тоа некако? Мушки ја истрпувам болката, и ги стискам со забите, по некое време ги снемува :wasntme:
     
  7. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Јас ги шмукам и ги притискам со заби, чувствувам ненормална болка на почетокот на која подоцна се навикнувам и имам чувство дека престанало да боли.
    Мислам дека не е во ред, зошто еднаш така додека ја шмукав и притискав афтата ми се слоши.
    Инаку имам приметено дека како рана многу побрзо заздравува. Со игла ја чепкав (многу е болно) и на крај ја тапкав со сода бикарбона. Ми се направи рана која ми помина за ден-два.
    Да ми останеше афта ќе ја имав недела дена.
    Мојот стоматолог ми кажа дека не постои лек за афти, пустојат само средства со кои може да се смири болката. Инаку афтите останувале во уста недела до десет дена.
    Јас знам за стипсата која веднаш ја вшмукува цела афта. Во основно мојата заболекарка со стипса ми ги тргаше афтите. Сега таа проклета стипса никаде не можам да ја најдам. Во некои аптеки не знаат ни дека постои такво нешто.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Има спреј во аптеките - проафтол мислам дека се викаше и тоа ми помага. На база на прополис е и е мн добар
     
  9. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Колку пати на ден може да се мачка со прополис? постои некоја граница или нема врска? :?:
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Си имам големи маки со афтите, сум забележала дека често ми излегуваат кога имам стресен период и сум напната. Многу болат. :sweat: Користам само Прополис и ми помага.
     
  11. Blue-eyes-girl

    Blue-eyes-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    30
    ДЕНТИСЕПТ ќе си порачаш од ројал, ефикаснно ене само за афти и за др.проблеми шо ти се јавуваат во усната празнина. :)
     
  12. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    мене ми се прат многу често, ги лечам со мелено кафе..ќе му ставам малку и ќе почнам да го тријам или го чувам 10-20 минути..многу брзо поминва после то..:)
     
  13. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    мене од јака темепература (надворешна или внатрешна )одма ми искачаат и стално матичната ми препишува едно мастило и ми помага ама чуството да си намачкан со тоа е мн лошо :puke: :puke: :puke: :puke:
     
  14. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Женски ми треба под итно помош.

    Во устата од внатрешна страна ми се направи такво како балонче од страна и многу ме боли, незнам од што, можеби од некоја бактерија па се инфицирало, мислев прво дека од протезите ми е, нешто да не гребе, али нема ништо... незнам што да му правам... помош?? :sweat:
     
  15. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Сигурно ти е афта и можеш да ја исплакнеш устата со 3% хидроген
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Претпоставувам дека е афта.Земи ноќеста стави си прополис мачкај на неа.
    Ако не се потсмири,тркни утре до лекар да ти дадат некоја маст.Не верувам дека е нешто поозбилно.
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Ако имш чај од жалфија свари и плакни ја устата по неколку пати во денот.Многу помага за афти.
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Општи прашања

    Изгледа е афта. Мене кога ќе ми се појави афта ја плакнам со бетадине и секогаш ми помага. Пробај и ти. Ако не помогне, отиди на лекар.
     
  19. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Немам чај од жалфија..имам лимон, шипки, божиќен некој, немам жалфијаа :(
    а прополис тоа маст е некоја? и тоа незнам дали го имам...
    утре ке набавам не е проблем, али до тогаш..
    не сум знаела дека афта се вика.. некое друго алтернативно решение што би ми помогнало? и како воопшто сум ја добила оваа афта, од бактерија или? :?:

    едит. и бетадине немам.. бидејки прв пат вакво нешто ми се јавува верувале или не :sweat:
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Прополис се капки, прашај ги твоите домашни ќе ти појазнат.Обично се во темно жолто/кафеаво шишенце и на нив има нацртано пчели.Кажи им на твоите ќе мора да знаат.